Kto w finale „Tu bije serce Europy”? Telewizja Polska w środę ogłosi stawkę! Posłuchaj nowych utworów zgłoszonych do preselekcji • Krystian Ochman na Polish Eurovision Party • Carpathia Festival – zgłoszenia do połowy marca

Eurowizja 2023: W środę poznamy finalistów z Polski! 🇵🇱

W środowym wydaniu „Pytania na Śniadanie” w TVP2 przedstawiona zostanie lista dziesięciu finalistów preselekcji „Tu bije serce Europy”. Piosenki wyłonione zostały spośród 300 zgłoszeń, co oznacza, że Dziennikowi Eurowizyjnyjnemu udało się ustalić nieco ponad 1/3 wszystkich nazwisk zgłoszonych wykonawców. Nazwiska zakwalifikowanych będą przedstawiani w trakcie programu, który rusza od 7:55 i trwa do 11:15. Prowadzącymi będą Katarzyna Cichopek (reprezentantka Polski na Eurowizji Tańca 2007) oraz Maciej Kurzajewski. Dzięki ponad 140-dniowemu etapowi zgłoszeniowemu udało się zebrać rekordową ilość zgłoszeń. Sprawdźmy, jaka była frekwencja u innych nadawców europejskich w sezonie selekcyjnym 2023.

 • 🇲🇩 Mołdawia – 33 piosenek
 • 🇷🇴 Rumunia – 85 piosenek
 • 🇱🇻 Łotwa – 121 piosenek
 • 🇮🇸 Islandia – 132 piosenki
 • 🇨🇿 Czechy – 170 piosenek
 • 🇭🇷 Chorwacja – 196 piosenek
 • 🇷🇸 Serbia – 200 piosenek
 • 🇪🇪 Estonia – 217 piosenek
 • 🇮🇪 Irlandia – 330 piosenek
 • 🇫🇮 Finlandia – 363 piosenki
 • 🇺🇦 Ukraina – 384 piosenki
 • 🇩🇪 Niemcy – 548 piosenek
 • 🇪🇸 Hiszpania – 876 piosenek
 • 🇸🇪 Szwecja – 2800 piosenek

Lunaria prezentuje „Inferno” 🇵🇱

Dziś odbyły się kolejne, zaplanowane wcześniej, premiery piosenek wysłanych do preselekcji. O 11:11 pokazano teledysk do piosenki „Inferno” trio Lunaria. Formacja składa się z Borysa, Wojtka i Michała, a sama nazwa grupy powstała z inspiracji księżycem, jego siłą i tajemniczością. Celem Lunarii jest bycie zespołem, który zawsze będzie dla publiczności zagadką. Lunaria powstała w 2020 roku i ma na koncie m.in. singiel „Sabat„. Z „Inferno” starają się o miejsce w finale selekcji, a wielu fanów twierdzi, że na taki awans zasłużyli. „Inferno” opowiada o niekończącym się grzechu. Pojawiająca się na początku piosenki wyliczanka ma pokazywać ile ludzi grzeszy, a sam tekst utworu jest komentarzem nawiązującym do ulegania pokusom cielesnym oraz materialnym. „W tekście pojawiają się słowa sugerujące, że często bywamy omamieni i błędnie wydaje nam się, że to jest prawdziwe szczęście. Piosenka kończy się także wyliczanką, co oznacza, że grzech się powtarza – tkwimy w niekończącej się pętli, czyli piekle” – tłumaczą wykonawcy. Piosenkę Borys, Michał i Wojciech skomponowali samodzielnie i zdecydowanie tkwi w nich ogromny potencjał.

Posłuchaj utworów Szymona Grzybacza i nuddlle 🇵🇱

Na finał konkursu liczy też Szymon Grzybacz, dwukrotny uczestnik Carpathia Festival, a także wykonawca, który startował w talent-shows Rumunii i Ukrainy. Piosenka „#JakŻyć” opowiada o walce z uzależnieniami i demonami, które mogą zniewolić naszą duszę, bo w świecie, w którym króluje Internet łatwo jest zgubić wewnętrzną harmonię. Szymon, który na co dzień pracuje z młodzieżą uzdolnioną wokalnie chciałby dawać im rady i wskazówki jak mądrze korzystać z wirtualnego świata. Bazuje zresztą na swoich doświadczeniach. Słowa i muzykę do utworu przygotował samodzielnie. Do selekcji zgłoszono też klimatyczne „Water Whispers” wokalistki Agnieszki Tomkowskiej posługującej się pseudonimem nuddlle. To autorka tekstów, kompozytorka, producentka i pianistka. Przez jakiś czas mieszkała i studiowała w Londynie, ale po pięciu latach z powodu tęsknoty za Polską postanowiła wrócić i tutaj budować swoją karierę. „Water Whispers” to jej debiutancki singiel. Producentem piosenki jest Kamil Kukla czyli Austee Fox, który ma już na koncie trzy autorskie utwory dla zaprzyjaźnionych artystów. Produkuje, komponuje, miksuje dla innych twórców, a także jest od wielu lat cenionym perkusistą mającym na swoim koncie współpracę z m.in.: Margaret, Blue Cafe, Anią Rusowicz, Mariną Łuczenko, Dawidem Kwiatkowski, Sound’n’Grace, i wielu innych.

Kto jeszcze się zgłosił? 🇵🇱

Do polskich preselekcji narodowych zgłosiła się też Agata Gołemberska, która wysłała do TVP utwór „Rise up” napisany we współpracy ze szwedzko-irlandzkim duetem producenckim – Andreasem Bjorkmanem i Aidanem O’Conorem. Ten drugi przygotowywał już piosenki selekcyjne i eurowizyjne dla wielu krajów – pracował m.in. przy „I stand” Czech 2016 czy „Statues” Andreia Dutu (selekcje Rumunii 2023). Jego piosenki często pojawiały się w stawkach selekcji na Malcie, Litwie, Rumunii czy Chorwacji. Piosenka „Rise up” Piosenka utrzymana jest w tanecznej stylistyce synthowo-rockowej i opowiada o odzyskiwaniu utraconej siły i stawianiu granic. Z nieopublikowanym jeszcze utworem „Unlovable” zgłosiła się do konkursu wokalistka Joulie Fox. We środę część wykonawców planuje pokazać swoje utwory szerszej publiczności. Poznamy wtedy piosenki Nataszy Urbańskiej, Kuby Szmajkowskiego, Dominika Dudka, Krystiana Koronki czy Juli Chan. Kto z nich znajdzie miejsce w stawce? O tym przekonamy się już niedługo!

Polish Eurovision Party: Krystian Ochman w Warszawie 🇵🇱

Krystian Ochman będzie gościem specjalnym Polish Eurovision Pre-Party 1 kwietnia w Warszawie. Event, który poprowadzą Konrad Zemlik i Poli Genova (Bułgaria 2011 i 2016) ma zebrać łącznie około 30 wykonawców z Eurowizji 2023 (w tym potwierdzonych już Słoweńców z Joker Out) oraz około dziesięciu wykonawców z innych roczników, w tym Krystiana Ochmana. Bilety wciąż są w sprzedaży w najniższej możliwej cenie (aktualnie wejściówka kosztuje 150 PLN) dlatego warto się pospieszyć, bo niedługo pula może się wyczerpać! Ze strony Biletomatu wynika, że kolejne pule będą zawsze droższe o 50 PLN, a najpóźniej kupione bilety kosztować będą 500 PLN, dlatego zdecydowanie należy zaopatrzyć się w wejściówkę jak najszybciej. Krystian Ochman reprezentował Polskę na Eurowizji 2022 w Turynie z utworem „River”, którym wygrał polskie preselekcje „Tu bije serce Europy”. W majowym półfinale wywalczył 6. miejsce co dało mu awans do finału (pierwszy raz od 2017 roku). W finale udało mu się zdobyć 12. miejsce. Przez wielu uznawany jest za jednego z najlepszych polskich reprezentantów, a serca fanów zdobył nie tylko wspaniałym głosem i piosenką, ale też profesjonalizmem i dystansem do siebie, a także wielką pracowitością. Na Eurowizji nawiązał też sporo kontaktów, a jednym z efektów jest wspólny utwór ze zwycięzcami konkursu – grupą Kalush Orchestra.

Carpathia Festival: Zgłoszenia do 14 marca 🇵🇱

W środę po „Pytaniu na Śniadanie” 10 finalistów selekcji zacznie intensywne przygotowania do konkursu, który już 26 lutego w Warszawie. Zgodnie z harmonogramem Telewizji Polskiej, do 20 lutego będą musieli dostarczyć podkład muzyczny, stage plan występu oraz teledysk lub inny materiał audio-wizualny służący do promocji. Telewizja Polska w środę nie opublikuje wszystkich zakwalifikowanych piosenek, gdyż prawo do premiery pozostaje po stronie artystów. Mamy nadzieję, że wszyscy zrobią to jak najszybciej. Z uwagi na ostatnie „wycieki” wielu istotnych informacji związanych z preselekcjami w różnych krajach TVP pilnie strzeże tajemnicy i nie przekazuje listy finalistów ani dziennikarzom, ani też artystom. Wszyscy poznamy finalistów dokładnie w tym samym czasie. A co z tymi, którzy jutro się nie zakwalifikują? Nadal mogą walczyć o reprezentowanie Polski poprzez zgłoszenie się do XIX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival” 2023. Ruszył już nabór do festiwalu, w którym wykonawcy śpiewają swoje autorskie piosenki i mają szansę zdobyć cenne nagrody finansowe i prestiżowe wyróżnienia. Laureat Grand Prix otrzyma m.in. 15 000 PLN. Pełen regulamin festiwalu dostępny jest TUTAJ. Zgłoszenia trwają do 14 marca, a sam festiwal planowany jest na 22-23 lipca w Rzeszowie. Organizatorem jest Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki „Carpathia”.

Źródło: TVP, Pytanie na Śniadanie, Wikipedia, Lunaria, S. Grzybacz, K. Kukla, A. Gołemberska, Polish Eurovision Party, Carpathia Festival, inf. własne, fot.: Lunaria

3 komentarze

  1. aha jednak nie zniknął, no ale nikt nie chce ze mną komentować to sobie idę pa

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: