Eurowizja 2023: Najlepsze opublikowane zgłoszenia. Nasza lista! Posłuchaj i oceń • Kto zgłosił się do „Tu bije serce Europy”?

🇵🇱 Telewizja Polska zakończyła zbieranie zgłoszeń do preselekcji „Tu bije serce Europy”, a na dniach komisja wyłoni stawkę finałową, którą poznamy do 15 lutego. Zaprezentowana zostanie na social mediach „Eurowizja TVP”. Zanim jednak do tego dojdzie, przyjrzyjmy się zgłoszeniom, które zostały już opublikowane, a które Dziennik Eurowizyjny zebrał w ramach (posiadającej ponad 100 nazwisk) listy chętnych. W ostatnich dniach czytelnicy mogli głosować na swoje ulubione propozycje – oddano ponad 16,5 tys. głosów, które wyłoniły dziesięć najciekawszych zgłoszeń. Do tego autor Dziennika Eurowizyjnego oraz grupa moderatorów dodali pięć „dzikich kart” i w ten sposób powstał spis 15 utworów. Dziś o 20:00 live na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego podsumowujący głosowanie, a ok. 21:00 wspólne oglądanie 15 najlepszych propozycji, które ponownie zostały poddane głosowaniu. Głosować można już teraz poprzez formularz na dole artykułu, a w trakcie wspólnego oglądania widzowie będą mogli dodać swoje rankingi poprzez Mentimeter. W ten sposób wybierzemy najlepsze zgłoszenie i mamy nadzieję, że Telewizja Polska wysłucha głosu fanów i taki utwór dopuści do finałowej stawki. Oto nasi kandydaci w wylosowanej kolejności startowej:

01. Gabor „Chcemy być sobą”

Michał Gabor to młody wokalista z Rudy Śląskiej. Ma 27 lat i na koncie już wiele utworów oraz koncertów. Do selekcji zgłaszał się już rok temu, jednak nie został zakwalifikowany. Teraz próbuje z „Chcemy być sobą”, który jest czwartym i ostatnim singlem wydanym przez piosenkarza w 2022 roku. Piosenka miała premierę trzy miesiące temu i zebrała już ponad 47 tys. wyświetleń. Muzykę i słowa stworzył sam Gabor, a za produkcję odpowiada DEL8.

02. EDEIN „Memories”

EDEIN to duet artystów, którzy twórczo przekuli swój zawodowy warsztat muzyki klasycznej w stworzenie autorskiej muzyki filmowej i nie tylko. W skład duetu wchodzą sopranistka i propagatorka kultury oraz pedagog śpiewu Ewa Alchimowicz-Wójcik oraz perkusista, aranżer i producent Jacek Wójcik. Ich utwór to „Memories”, piosenka posiadająca bogatą instrumentację. Wykorzystano w niej nie tylko klasyczne ale i egzotyczne instrumenty, takie jak duduk, dialusus czy dhol.

03. SPLEENN „Frozen Flower”

Wrocławska formacja założona w ubiegłym roku. Jej wokalistą jest Karol Tufter. Zespół tworzy elektroniczny pop i chociaż dopiero debiutuje, zdobył już uznanie wielu fanów Eurowizji. „Frozen Flower” to ich drugi singiel, do którego powstał już klip reżyserowany przez Daniela Le Hai. Kompozytorem i producentem angielskojęzycznej propozycji jest J. Markus. Piosenka w miesiąc zebrała na YouTube prawie 115 tys. wyświetleń.

04. DaNN x Brave „Wake up”

Mister Polski i tancerz – Daniel Borzewski, który towarzyszył Rafałowi Brzozowskiemu na scenie Eurowizji 2021 wydał swój drugi singiel. Utwór jest apelem do całego świata, by otworzyli oczy, byli wdzięczni za każdą chwilę życia i dążyli do swojego szczęścia. Piosenkę napisali Daniel Borzewski, Monika Mimi Wydrzyńska (odpowiedzialna także m.in. za „To The Moon” Laury Bączkiewicz z Eurowizji Junior) i Wojciech Gryglewicz. Piosenka, wraz z klipem, pojawiła się w sieci 10 lutego i ma ponad 8 tys. wyświetleń, a dodatkowo DaNN liczy, że choreografia do klipu wkrótce stanie się viralem na TikToku.

05. Basia Janyga „MothEarth”

Jak sama o sobie mówi, jest dziewczyną ulepioną z dźwięków i słów. W 2022 roku wydała autorską płytę „Kontras.ty”, wystąpiła też na Polish Eurovision Party i jest finalistką 2. edycji „The Voice of Poland”. „MothEarth” to utwór-kołysanka po angielsku, który Basia samodzielnie skomponowała, pisząc też tekst. Jak powiedziała Dziennikowi Eurowizyjnemu, chciałaby, żeby jej przesłanie trafiło w równie czułe miejsca jak to, w którym powstało. Utwór pojawił się w sieci 10 lutego.

06. Anna Cyzon „Death of an Artist”

Wokalistkę znamy z zajęcia 2. miejsca w preselekcjach 2010. Od tego czasu wielokrotnie próbowała wrócić na scenę krajowych eliminacji i nie inaczej jest w tym roku. Do Telewizji Polskiej wysłała przejmującą kompozycję „Death of an Artist”, który już zebrał wiele pozytywnych komentarzy. Jego premiera na YouTube odbyła się 27 stycznia. Wielu fanów pamiętając Anię z selekcji 2010 może być zaskoczonych jej nową, bardziej liryczną odsłoną.

07. Maja Kapłon x Pyotr Radzio „Seven Clouds”

Wspólny projekt, w którym udział bierze znana z „The Voice” Maja Kapłon. Piosenka „Seven Clouds” to efekt pracy wokalistki oraz Piotra Radzio – razem stworzyli tekst i muzykę. Maja nie tylko aktywnie działa na rynku muzycznym, ale też udziela się charytatywnie. W mediach można znaleźć sporo inspirujących wywiadów dotyczących zmagań artystki z problemami zdrowotnymi. Pomimo walki z chorobą nie poddaje się i nadal tworzy muzykę, którą chce zaczarować słuchaczy.

08. Dominika Kwiatkowska „Kolo”

Pochodząca z kaszubskich Kartuz wokalistka zaczęła swoją karierę w chórkach m.in. u Sylwii Grzeszczak, ale ma już na koncie swoje własne utwory. „Kolo” powstało przy współpracy z Tabb’em, który zasiadał w jury selekcji 2018. W swojej muzyce stawia na pop i tematykę okołozwiązkową. Do „Kolo” powstał klip nagrywany na głównych ulicach starego Gdańska. Premiera odbyła się pod koniec listopada i do tej pory utwór ma ponad 52 tys. wyświetleń na YouTube. Był też grany w wielu stacjach radiowych.

09. Filip Sterniuk „Let me know”

Uczestnik „The Voice” stawia na popowe i nowoczesne brzmienia. Jak mówi, „Let me know” opowiada o relacjach, tęsknocie za miłością i strachu przed samotnością. Singiel jest też po brzegi wypełniony metaforami o uczuciu pustki we własnym ciele. Producentem muzycznym piosenki jest Piotr Siejka, znany z pracy przy hicie „Na kolana” Kasi Cerekwickiej. Piosenkę usłyszeliśmy pierwszy raz 7 lutego i ma już prawie 7 tys. wyświetleń.

10. LOR „Trafalgar Square”

Formacja folkowa w skład której wchodzą Julia Skiba, Paulina Sumera, Jagoda Kudlińska i Julia Błachuta. W 2019 wydały debiutancki album, a do tej pory występują na wielu wydarzeniach muzycznych. Studiują w Londynie, stąd piosenka i klip nawiązują do stolicy Wielkiej Brytanii. Polskojęzyczny utwór swoją premierę na YouTube miał 16 stycznia i do tej pory klip stworzony z amatorskich nagrań z życia wzietych obejrzano prawie 14 tys. razy.

11. Ramona Rey „Kocham”

Znana artystka próbowała swoich sił w selekcjach 2018 z dobrze przyjętym utworem „EUVI” jednak z uwagi na regulamin selekcji nie została dopuszczona do finału. Tak naprawdę nazywa się Katarzyna Alina Okońska, pochodzi z Gryfic i tworzy muzykę pop i klubową. Do tej pory wydała cztery albumy i sporo singli oraz teledysków. Aktywnie też koncertuje. Tel Arana podpisuje się pod muzyką do „Kocham” natomiast polski tekst napisała sama Ramona. Premiera odbyła się 20 stycznia i utwór ma już ponad 500 tys. wyświetleń na YouTube. Sporo pomógł tutaj komentarz o utworze opublikowany w rubryce „Mea pulpa” przez Kubę Wojewódzkiego.

12. Cynthia Verazie „Dancing with the shadows”

Wokalistka łączy w sobie Grecję, Norwegię oraz Polskę, ale w tym roku chce reprezentować właśnie nasz kraj. Włada biegle ośmioma językami, ma na koncie już sporo sukcesów muzycznych i udział w popularnym talent-show w Grecji. „Dancing with the shadows” napisała razem z Kjetilem Morlandem, który reprezentował Norwegię na Eurowizji 2015. Drugim autorem jest Mike Connaris, który ma na koncie dwa eurowizyjne utwory Cypru. Klip nazywany teledyskiem roboczym pojawił się w sieci 17 stycznia i ma już prawie 13 tys. wyświetleń.

13. Katarzyna Zarkesh „Ten jedyny”

Polska piosenkarka popowa i autorka tekstów oraz kompozytorka zgłosiła do TVP trzy piosenki. Poza „Ten jedyny” jest też nieopublikowana wersja tego utworu po angielsku oraz piosenka „Będzie działo się”. Uczyła się w Starogardzie Gdańskim i Gdańsku, a także w Londynie. W 2022 nagrała debiutancki album „Mam na imię miłość”. Do „Ten jedyny” sama stworzyła tekst i muzykę. Klip pojawił się w sieci 8 października i ma już 27 tys. wyświetleń na YouTube.

14. Jann „Gladiator”

Młody wokalista odkryty w ramach akcji FONOBO Pitcher. Ostatnie lata spędził w Londynie, ale pandemia zmusiła go do powrotu do Warszawy, gdzie tworzy muzykę i koncertuje. Odkryty został przez czytelników Dziennika Eurowizyjnego już wiele miesięcy temu, a jego „Gladiator” szybko zyskał miano utworu, z którym Polska mogłaby świetnie poradzić sobie na Eurowizji. Pomimo ogromnego odzewu miłośników Eurowizji Jann długo nie chciał potwierdzić, że wysłał ten utwór do TVP, ale już wiemy, że to zrobił. Klip pojawił się w sieci trzy miesiące temu i ma ponad 167 tys. wyświetleń.

15. Hairy Legs „Dziewczyna”

W skład zespołu Hairy Legs wchodzi grupa dobrych znajomych, których pasją jest spędzanie czasu na muzykowaniu. Podstawą składu jest sekcja rytmiczna (perkusja – Krystian Dobropolski, bas – Łukasz Koźlik), duet instrumentów harmonicznych (gitara elektryczna – Michał Sobczyński, inst. klawiszowe – Mateusz Jędrasiak) oraz charyzmatyczna frontmenka (Ewelina Ciesielska). Członkowie grupy napisali utwór „Dziewczyna”, a nad linią melodyczną pracowali z Wiktorią Rozalik. Klip do utworu pojawił się 23 grudnia i ma ponad 12 tys. wyświetleń.

Głosowanie na 15 utworów dostępne jest poprzez formularz poniżej. Swoje głosy oddawać można do ok. 21:40 gdy zakończy się głosowanie w ramach wspólnego oglądania.

Naszą listę zgłoszonych i zainteresowanych preselekcjami 2023 znajdziecie TUTAJ. Do konkursu zgłosili się m.in. Maja Hyży, Kuba Szmajkowski, Karolina Lizer, Dominik Dudek, Natasza Urbańska, Juli Chan, Blanka, Skolim, Joulie Fox, Wiktor Zwierzyński, Mycu, Hubert Bisto, Maria Niklińska, Felievers, Janek Traczyk, Monika Urlik, Józefina, Natalia Sikora, DR, Lukas Blisse, Catalyst Symphony, Julya, Stashka, Paula Biskup, Klaudia Magica, Niki, NEIT, Aelin, Juliet Daisy czy Agata Gołemberska. Dziś otrzymaliśmy informację, że piosenkę „Głupota” wysłał do TVP duet złożony z Magdy Welc i Mariusza Ostańskiego.

5 komentarzy

  1. Jutro premiera „Inferno” zespołu LUNARIA. Moim zdaniem to znakomita propozycja i murowany kandydat do „dziesiątki”!!!

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: