Eurowizja 2023: 10 dni do finału polskich preselekcji. Które utwory znamy? Kto jest faworytem? • Alicja Szemplińska powraca z „New Home” – wiemy, o czym jest piosenka • Niecenzuralny język a Eurowizja – czy to problem?

Tu bije serce Europy: Czekamy na wszystkie utwory

Wybór polskiego reprezentanta na Eurowizję 2023 dokona się już w przyszłą niedzielę, a czasu pozostało niezmiernie mało. Wybrani wczoraj finaliści mają pełne ręce roboty, a przygotowania do finału trwają też w Telewizji Polskiej. Dziś pokazano wygląd nowej statuetki „Tu bije serce Europy” nawiązującej trochę do słynnego kryształowego mikrofonu, czyli nagrody za wygranie Eurowizji. Kto zdobędzie statuetkę? Na razie pytanie jest otwarte, bo oficjalnie nie znamy jeszcze wszystkich piosenek. Swoje utwory pokazali już Dominik Dudek, Natasza Urbańska, Maja Hyży oraz Magdalena Pawłowska czyli Ahlena, a znacznie wcześniej poznaliśmy propozycje Blanki i Janna. Fragment „Champion” Yana jest już dostępny w sieci, jednak na premierę całości musimy jeszcze poczekać. Mówi się, że warto, bo „Champion” może nas bardzo pozytywnie zaskoczyć. Podobnie z grupą Felivers, o której (podobnie jak o Yanie) w kontekście preselekcji nie mówiło się sporo, chociaż wiedzieliśmy, że się zgłoszą. Panowie fragment „Never back down” pokazali na swoim Instagramie i zgarnęli mnóstwo pozytywnych komentarzy od internautów czekających z niecierpliwością na premierę pełnej wersji. Dwie ostatnie niewiadome to piosenki Kuby Szmajkowskiego („You Do Me”) oraz Alicji Szemplińskiej („New Home”). Zgodnie z regulaminem do 20 lutego wszyscy wybrani finaliści muszą dostarczyć do TVP nie tylko stage plan, ale też teledysk lub lyrics video w celach promocyjnych. Liczymy na to, że do 23 lutego wszystkie propozycje będziemy już znać w całości, bo właśnie tego dnia Dziennik Eurowizyjny wybierze swojego faworyta konkursu.

Alicja Szemplińska: „New home” jak nowy świat

Wczorajsze ogłoszenie stawki finalistów w „Pytanie na Śniadanie” wywołało sporo emocji, nie zawsze tych pozytywnych, jednak z upływem czasu coraz więcej komentarzy dotyczy dobrego poziomu i ciekawego zestawienia wykonawców, którzy 26 lutego powalczą o Liverpool. „Niektórzy internauci są zawiedzeni wyborem finalistów, z kolei inni od razu wskazali swoich faworytów. W komentarzach przewijają się przede wszystkim dwa imiona: Alicja i Jann” – podaje Plejada.pl. Mówi się, że Alicja Szemplińska i Jann, a także Dominik Dudek mogą być głównymi pretendentami do zwycięstwa. „Pomysł, aby ponownie powalczyć o udział w Eurowizji był totalnie spontaniczny. Czasem jednak samo wszystko się składa tak, by dać nam jasne sygnały, aby się odważyć, przerwać samoograniczające nas myśli. A ja po doświadczeniach z 2020 roku miałam dużo obaw i wykluczałam ponowny udział w konkursie. Dziś jestem i zaprezentuję mój singiel Europie” – mówi Szemplińska, która zdradziła, że tekst „New Home” nawiązuje do doświadczeń jej przyjaciół w związku z odnalezieniem się w nowym świecie. Znajdzie się tu odniesienie do historii Ukrainki Valerii, która zmuszona była opuścić swój kraj. „W miarę jak będę się przygotowywała do koncertu preselekcyjnego i ewentualnego wyjazdu do Liverpoolu, będę dzieliła się z Wami tymi historiami. Jest to bardzo bieżący, ważny i bliski temat, a udział w konkursie jest idealną okazją aby o nich opowiedzieć i spróbować, choć trochę zmienić otaczającą nas rzeczywistość” – zapowiada wokalistka. Alicja nie tylko szykuje się do Eurowizji, ale też do planowanej na wiosnę trasy koncertowej oraz wydania nowej EP-ki.

Ekscytacja i presja czasu przed finałem selekcji

Skład jury, które wybierać będzie (razem z widzami) nowego reprezentanta, poznamy w pełni dopiero 26 lutego. Edyta Górniak ma tej komisji przewodzić. Sporo jeszcze jest do odkrycia, bo poza składem komisji nie znamy też prowadzących czy gości specjalnych, którzy swoimi występami uświetnią finał narodowy. Ekscytują się fani, ekscytują się też sami uczestnicy. Zespół Felivers nie może już doczekać się startu w konkursie, a członkowie formacji z dumą podkreślają, że sami odpowiadają za cały utwór „Never back down” – muzykę, tekst, produkcję czy nawet mix i mastering. „Eurowizja to będzie idealna okazja do zarażenia ludzi rockową muzyką, która porusza tak istotne w tych czasach tematy, jak wiara w siebie pomimo wielu wątpliwości, jakie nas otaczają i dawanie innym dobrej energii” – mówią w rozmowie z Plotkiem. „Do koncertu pozostało równo 10 dni … tak mało czasu na przygotowania, ale obiecuje dać z siebie 200%” – zapowiada natomiast Natasza Urbańska, która w selekcjach wystąpi już po raz trzeci. Wokalistka ma opublikowany klip razem z teledyskiem, zmieniła też niedawno kolor włosów i jest gotowa zawojować scenę. Wielu fanów właśnie tego od niej oczekuje, pamiętając show, jakie przygotowała na selekcje w 2007 i 2008 roku.

Jann faworytem fanów. Czy wygra?

Gorącym nazwiskiem tegorocznych selekcji jest natomiast ten, który nazwiskiem się nie posługuje. Jann, którego do udziału w selekcjach namówili fani, w końcu skomentował temat Eurowizji, którego wcześniej unikał, nie dając swoim słuchaczom pewności, czy zgłosił „Gladiatora” do TVP. „Nie wiem nawet jak wam dziękować, bo wasze wsparcie jest NIESAMOWITEEEE” – napisał na swoim Instagramie, publikując też screeny różnych komentarzy oraz…artykułów dotyczących plebiscytu Dziennika Eurowizyjnego „Najlepsze zgłoszenie”, w którym Jann wygrał ze zdecydowaną przewagą głosów. „Ma wszystko, czego potrzeba, żeby wygrać Eurowizję — talent, charyzmę, wpadającą w ucho piosenkę, doskonale dopracowany image i przede wszystkim faktor X, który definiuje każdego artystę, który zachwyca w konkursie. Wszystko oprawione patosem, którym eurowizyjni fani są zauroczeni od lat. Nigdy nie byłem tak czegoś pewny, jak tego, że ten 24-latek może wykręcić w Liverpoolu całkiem fajny wynik dla naszego kraju” – mówi redaktor Onet Kultura, Bartosz Sąder. Portal JastrząbPost porównał go do Harry’ego Styles. „On sam w jednym z wywiadów przyznał, że piosenki światowej sławy wokalisty poznał, dopiero gdy dowiedział się o tych porównaniach” – dodaje redakcja. Nie znamy jeszcze wszystkich piosenek, ale z tych już opublikowanych „Gladiator” radzi sobie najlepiej zarówno na aplikacji Eurovision Scoreboard czy w ratingu EurovisionWorld gdzie jako jedyny ma ocenę na 5/5 gwiazdek. Drugi jest Dominik Dudek za „Be Good” (4,5), a trzecia Blanka z „Solo”. Wielu fanów zamierza mocno wspierać Janna sms-ami, pytanie, czy „Gladiator” przekona też jury.

Co z tekstem utworu „Booty” Ahleny?

W cieniu tych bijących się o Wielką Brytanię jest mało znana wokalistka posługująca się pseudonimem Ahlena. „Jestem niezmiernie wdzięczna komisji, która wybrała mnie do preselekcji i dała mi szansę spełnić moje największe marzenia” – napisała na swoim Instagramie. Wokalistka zgłosiła do TVP utwór „Booty”, który opublikowała na początku grudnia, jednak przeszedł bez echa. To też jedyna uczestniczka TBSE, o której w żaden sposób nie spekulowano z prostego powodu – mało kto wiedział o jej istnieniu. Teraz „Booty” zaczyna się wkręcać, a emotka brzoskwinki coraz częściej pojawia się w komentarzach na Dzienniku Eurowizyjnym. Niektóre media cytują tekst piosenki, a fani zastanawiają się czy będzie on musiał być zmieniony. Według regulaminu EBU przekleństwa i inna forma niedopuszczalnego języka jest zakazana w tekstach utworów na Eurowizję oraz podczas wykonywania utworu, stąd niektóre kraje musiały już wprowadzać lekkie zmiany (np. Szwecja 2017). Portal ESCxtra już w 2018 roku zauważył, że język się zmienia i pozwalamy sobie na więcej i coraz mniej słów nas szokuje. W piosence Ahleny pojawia się zwrot „All his bitches hate me, hate me, hate me, they mad” gdzie słowo „bitch” jest jednym z najczęściej używanych przekleństw w języku angielskim. Uznawane jest za pogardliwe i obelżywe, oczywiście zależnie od kontekstu. W przypadku wyjazdu na Eurowizję Ahlena musiałaby tego słowa uniknąć, natomiast w regulaminie polskich preselekcji nie ma żadnej wzmianki o zakazie stosowania wulgaryzmów, ale wiadomo, że z pewnością nie są one pożądane w programie na żywo w paśmie dostępnym dla dzieci. Z Ahleną rozmawiać będzie dziś Natalia Kowalczyk, która rok temu przeprowadzała wywiady dla Dziennika Eurowizyjnego. Spotkanie Natalii z Ahleną odbędzie się na jej Instagramie TUTAJ o 19:00

Źródło: TVP, Plejada. Open.fm. Instagram, Onet.pl, JastrząbPost, Eska.pl, TikTok, YouTube, inf. własne, fot.: @aliciaszemplinska

%d blogerów lubi to: