Eurowizja 2023: Co w innych krajach? • San Marino szykuje się do półfinałów • Goście selekcji Polski, Finlandii, Portugalii i Litwy • Let3 nadal szokuje i wzbudza zainteresowanie • Eurowizja Junior: Ile krajów w stawce?

Una Voce Per San Marino: Gotowi na maraton? 🇸🇲

Co prawda polscy fani mają już tylko 10 dni ekscytować się polskimi preselekcjami, ale nie warto zapominać o innych krajach, które też przygotowują się do preselekcji czy samej Eurowizji. W San Marino zakończyły się ostatnie castingi do „Una voce per San Marino”, a organizatorzy realizują już półfinały, które obejrzymy codziennie od 20 lutego o 22:00 na SMRTV. Wszystkie rundy nagrane zostaną wcześniej bo i tak o wynikach decyduje tylko komisja. Finał zapowiedziano na 25 lutego, a jedną z prowadzących znów będzie Senhit (San Marino 2011 i 2021). 15 lutego podczas castingu pojawili się m.in. włoska piosenkarka Sofia Tornambene, muzyk Niko Albano, wokalistka coverowa Elena Solari, Karols Xavier, Damiano Dentella czy Daniele Ragghianti. Miała być też polska wokalistka Natalia Moskal, która zgłosiła swój włoski utwór „Sole Ad Est„, jednak ostatecznie w San Marino się nie pojawiła. Na spisie widnieje też Norweg Rasmus Thall, którego „Tresko” nie weszło do finału tegorocznego Melodi Grand Prix. Udział wzięła też wielokrotna uczestniczka preselekcji islandzkich – Erna Hrönn. Dzień później w przesłuchaniach uczestniczyli m.in. Diego Spice, Lollo G, Kalula czy Carboidrati. Półfinały preselekcji poprowadzi Ilenia De Sena, prezenterka telewizyjna i radiowa. W półfinałach ma wziąć udział aż 80 osób, co oznacza podział na 16 uczestników na rundę. Nie wiadomo ilu kandydatów wejdzie do finału. W zeszłym roku w finale łącznie znalazło się 18 kandydatów, z czego część w ramach kategorii „Big”, bez konieczności udziału w półfinałach. W tym roku tej kategorii ma nie być i wszyscy obowiązkowo muszą walczyć w półfinale, ale wiemy, że SMRTV do udziału zaprosiła parę popularniejszych nazwisk, których nie znaleźliśmy na spisach castingowych.

Co nowego w Szwecji, Litwie, Portugalii, Finlandii i Francji?

Dziś Szwedzi opublikowali fragmenty piosenek z trzeciego półfinału Melodifestivalen 🇸🇪. Głównymi faworytami do awansu są norwescy bracia Marcus & Martinus (85% szans na awans), a drugim finalistą może być grupa Nordman (45%). W rundzie pojawią się też Paul Rey, Ida-Lova, Casanovas, Melanie Wehbe i Laurell. Na Litwie 🇱🇹 trwają przygotowania do jedynego w ten weekend finału narodowego. Gośćmi konkursu będą Tvorchi (Ukraina 2023) oraz Duncan Laurence (Holandia 2019). Wystąpi też ubiegłoroczna reprezentantka Litwy – Monika Liu. Finał stawki otworzy Mario Junes, a zamknie Monika Linkyte. Dwie główne faworytki – Beatrich i Ruta Mur, wystąpią obok siebie w środku stawki. 25 lutego, podczas pierwszego półfinału portugalskich selekcji Festival da Cancao 🇵🇹 gościnnie wystąpi Blanca Paloma, reprezentantka sąsiedniej Hiszpanii. To nie koniec, bo na scenie zaśpiewają też Fernando Tordo (Portugalia 1973 i 1977), HMB oraz Ana Bacalhau. W Finlandii 🇫🇮 podczas finału UMK pojawią się The Rasmus, jako ubiegłoroczni reprezentanci, a także BESS – finalistka selekcji z 2022 roku. Zaśpiewa także Samu Haber, który pełni jednocześnie rolę prowadzącego. Stawkę otworzy Robin Packalen, a zamknie Portion Boys. Faworyt – raper Kaarija (fot.) – zaśpiewa z trzecim numerem startowym. Finał 25 lutego w Turku. 19 lutego (czyli w niedzielę) podczas programu „La Dimanche” o 20:30 premierowo utwór „Evidemment” zaśpiewa reprezentantka Francji 🇫🇷 – La Zarra. Podczas tego samego programu trzy lata temu po raz pierwszy pokazano piosenkę Toma Leeba. Piosenka „Evidemment” ma być zaskakującą mieszanką wielu gatunków i czymś, czego La Zarra nigdy wcześniej nie nagrywała.

Let3: Skok w zakładach i seks grupowy z Joker Out 🇭🇷

O Let3 z Chorwacji głośno w całym regionie, chociaż powoli mija tydzień od ich zwycięstwa podczas Dory. O „Mama Šč” mówi się bardzo dużo, wypowiadają się eksperci o różnych specjalizacjach, niektórzy chwalą i analizują, wchodząc w bardzo dokładną interpretację tekstu i występu, a inni szukają powodu, by Chorwacja została zdyskwalifikowana. Szef chorwackiej delegacji sam podjudza zainteresowanie, dostarczając mediom coraz to nowe informacje, jak chociażby obawy telewizji BBC czy oficjalne, angielskie tłumaczenie utworu, które jest tłumaczeniem dosłownym, bez ukrytych podtekstów. Powstało kilka petycji dotyczących odsunięcia Let3 od Eurowizji, jednak największą podpisało raptem 430 osób. Europejska Unia Nadawców nie komentuje sprawy i nie odpowiada na pytania chorwackich mediów o to, czy do instytucji wpłynęły już skargi. Ze Szwajcarii idzie jedynie jasny przekaz, że Eurowizja jest widowiskiem pozbawionym polityki i rodzinnym, a wszystkie delegacje odpowiedzialne za przygotowanie swoich reprezentantów są tego świadome. „Naszym przesłaniem jest by wojna się skończyła i by wszędzie panowała miłość i pokój. To jedyne przesłanie jakie mamy i nosimy w sercu i w duszy – to właśnie chcemy wszystkim przekazać” – twierdzą liderzy Let3. Chorwackie i serbskie media zauważają, że Chorwacja od lat nie była tak wysoko notowana w zakładach bukmacherskich. W cztery dni udało jej się awansować z 29. na 15. miejsce i w tym momencie jest już tylko jedną pozycję za Polską. Ostatnio członkowie Let3 przerazili i rozbawili Słoweńców wypowiedzią na temat grupy Joker Out. „To naprawdę przystojni faceci. Chętnie się z nimi pobawimy, jeśli nadarzy się okazja. Może wsadzimy sobie goździki w d*** albo zrobimy seks grupowy” – przyznali w rozmowie ze słoweńskim portalem 24ur.

Krystian Ochman w „Tu bije serce Europy” 🇵🇱

Dziesięciu nadawców wstępnie potwierdziło udział w Eurowizji Junior 2023, która ma być organizowana w grudniu we Francji. Poza organizatorem są to Armenia, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Macedonia, Malta, Niemcy i Wielka Brytania. Na razie nie wiadomo, czy Polska weźmie udział w konkursie i w jaki sposób wybrany zostanie reprezentant kraju. Nie wiemy, czy nadal funkcjonować będą preselekcje w formacie „Szansy na Sukces” po tym, jak od reżyserowania dorosłej wersji programu odsunięto Konrada Smugę. W grudniowym wywiadzie dla Dziennika Eurowizyjnego Marta Piekarska, szefowa delegacji, przyznała, że uwielbia Eurowizję Junior co świadczy o tym, że w konkursie raczej nie powinno nas zabraknąć. Piekarska nadal pełni rolę przewodniczącej Grupy Sterującej Eurowizji Junior. Z członkostwa w grupie zrezygnowały przedstawicieli telewizji Hiszpanii i Gruzji, a ich miejsce przyjęto osobę z telewizji RAI z Włoch. W komitecie obecni są też reprezentanci nadawców z Portugalii, Francji, Armenii oraz Holandii, a także Martin Osterdahl z ramienia EBU. Nadal nie wiadomo gdzie dokładnie odbędzie się konkurs, a ostatnio pojawiły się nawet spekulacje, że Eurowizję Junior 2023 przejąć ma … Telewizja Polska! Wracając zresztą do tematu naszego kraju – podczas jednego ze spontanicznych wejść na żywo na swoim Instagramie Krystian Ochman zdradził, że będzie gościem finału selekcji „Tu bije serce Europy”. Od 2016 roku zapraszanie byłych reprezentantów zdaje się być nową tradycją w TVP.

 • 2004: brak zaproszenia grupy Ich Troje (ESC 2003)
 • 2006: brak zaproszenia dla Ivana Komarenki (ESC 2005), w Opening Act wystąpiło Blue Cafe (ESC 2004), ale z nową wokalistką
 • 2007: brak zaproszenia grupy Ich Troje (ESC 2006)
 • 2008: brak zaproszenia duetu The Jet Set (ESC 2007)
 • 2009: brak zaproszenia Isis Gee (ESC 2008)
 • 2010: brak zaproszenia Lidii Kopani (ESC 2009)
 • 2011: brak zaproszenia Martina Fitcha (ESC 2010)
 • 2016: Monika Kuszyńska (ESC 2015) w Opening Act
 • 2017: Michał Szpak (ESC 2016) w Opening Act, dodatkowo też gościem Oliwia Wieczorek (JESC 2016)
 • 2018: Kasia Moś (ESC 2017) w jury selekcji oraz w Interval Act
 • 2020: brak zaproszenia grupy Tulia (ESC 2019), Gromee (ESC 2018) w jury selekcji
 • 2022: Rafał Brzozowski (ESC 2020) prowadzącym preselekcji, dodatkowo wystąpił w jednym z Interval Acts

Źródło: SMRTV, SVT, RTP, YLE, LRT, France 2, Danas, B92, 24ur, Instagram, Eurovoix, Wikipedia, inf. własne, fot.: @paidatonriehuja

%d blogerów lubi to: