Eurowizja 2023: Do kiedy Polska musi zarejestrować utwór? • Julia Sanina poprowadzi ESC 2023 w Liverpoolu? • Polscy finaliści w mediach. Jest duże zainteresowanie

Eurowizja 2023: Znamy termin premiery w Szwajcarii 🇨🇭

Telewizja szwajcarska przedstawi reprezentanta i piosenkę 7 marca. Będzie to kolejny wybór wewnętrzny w tym kraju, zresztą zmiana formatu z selekcji publicznych wyszła Szwajcarom na dobre. W latach 2015-2018 nie dali rady awansować, natomiast w 2019 gdy wewnętrznie wskazali Lucę Hanni’ego, nie tylko przeszli do finału, ale zajęli tam wysokie, 4. miejsce. Dwa lata później zdołali poprawić wynik – 3. miejsce było pierwszym takim sukcesem od 1993 roku. W Turynie co prawda już tak wysoko nie byli, ale znów w finale. Coraz mniej niewiadomych w naszym terminarzu tego sezonu. Na jakie daty jeszcze czekamy? Nie wiemy kiedy telewizja Azerbejdżanu ujawni wyniki selekcji wewnętrznych, brakuje nam też informacji o dacie premiery piosenek z Holandii, Armenii i Cypru. Wielka Brytania i Australia to jedyne kraje, które nie podały jeszcze zbyt wiele. Wiemy, że BBC znów będzie współpracować z TaP Music, natomiast w przypadku Australii pewne jest tylko to, że nie odbędą się preselekcje narodowe. Wszyscy nadawcy muszą do 12 marca zgłosić do EBU swoje utwory i nazwiska reprezentantów. Wtedy też ich propozycje zostaną zweryfikowane i oficjalnie przyjęte do konkursu.

Ukraińska Eurowizja 2023 w Liverpoolu 🇬🇧🇺🇦

Kalush Orchestra wystąpią podczas Eurowizji 2023 w Liverpoolu, co raczej nie jest wielką niespodzianką. Konkurs, chociaż odbywa się poza Ukrainą, będzie bardzo mocno nakierowany na kulturę ukraińską, zarówno w motywach muzycznych, graficznych, pocztówkach czy występach dodatkowych. Eurowizję poprowadzą cztery osoby – dwie z Wielkiej Brytanii i dwie z Ukrainy. W kontekście strony ukraińskiej najczęściej mówi się o weteranie konkursu – Timurze Miroshnychenko, który ma już na koncie dwie Eurowizje Junior i jedną dorosłą. OGAE Ukraine wśród kandydatów wymienia też Julię Saninę (fot.) z grupy Hardkiss, Nikitę Kuzmina, Antona Ptushkina, Katerinę Osadchę, Lesyę Nikityuk czy reprezentantkę kraju z ESC 2013 – Zlatę Ognevich. Podano też więcej informacji na temat tej rozrywkowej części Eurowizji. Eurovision Village otwarte będzie przez 9 dni i będzie to miejsce przyjazne rodzinom. To właśnie tam będzie można na wielkich ekranach śledzić transmisję półfinałów i finału konkursu. Planowane są tam też koncerty. Przestrzeń przy Pier Head ma pomieścić 25 tys. osób. Ruszyła już sprzedaż biletów do oficjalnego Euroclubu organizowanego przez miasto Liverpool oraz OGAE UK. Aktualnie trwa dytrybucja biletów wśród klubów OGAE, a tygodniowa przepustka kosztuje 88,5 funta. Bilety jednodniowe mają kosztować nieco ponad 17 funtów. Zapowiedziano już pierwsze gwiazdy. Dla fanów zaśpiewają Conchita, Charlotte Perrelli i Linda Martin.

9 dni do finału w Polsce! Media rozchwytują finalistów 🇵🇱

O kandydatach do reprezentowania Polski sporo mówi się w polskich mediach – codziennie pojawiają się nowe artykuły przybliżające sylwetki tych mniej znanych wykonawców, ale też te większe nazwiska nie są pomijane. Z łatwością znaleźć można liczne artykuły wychwalające Janna i podkreślające, że wokalista jest faworytem konkursu. Powoli buduje się hype na „Gladiatora”, który z pewnością może pomóc mu wygrać. Jann jest rozchwytywany przez media, dziś wystąpił w wywiadzie dla Onet Rano (wczoraj obecna była tam Natasza Urbańska), a w planach są kolejne jego aktywności medialne. Jednocześnie chętnie przypominane są wydarzenia z minionych konkursów Eurowizji, w tym nasze najniższe wyniki. Sporą promocję ma Dominik Dudek, ale też Alicja Szemplińska nie może narzekać na brak obecności na portalach. Wokalistka na ten moment nie opublikowała swojej ballady „New Home” i nie wiemy kiedy dokładnie to zrobi. Przygotowania w Telewizji Polskiej trwają, a fani, którzy zdobyli wejściówki, szykują się na świetne show w warszawskim studio Transcolor. Czeka nas wiele emocji, bo trudno jest przewidzieć zwycięzcę, a bardzo często pojawiają się opinie, że w końcu Polska nie wybiera „najmniejszego zła”. W ankiecie na Eska.pl prowadzi aktualnie Alicja Szemplińska (27%), drugi jest Jann (23%), a trzeci Yan Majewski (16%). Najmniejsze szanse na wygraną mają Ahlena i Maja Hyży (po 2% głosów).

Źródło: EurovisionFun, Wikipedia, Eurovoix, OGAE Ukraine, przegląd polskich mediów, fot.: @the_hardkiss

%d blogerów lubi to: