Eurowizja 2023: Polskie preselekcje – prowadzący, goście, jury. Nieoficjalne informacje • Dziś finał Litwy. Czy wygra Ruta Mur? • Półfinały w Szwecji i Islandii

Pabandom is naujo: Ruta Mur czy Beatrich? 🇱🇹

Dziś o 20:00 finał preselekcji litewskich „Pabandom is naujo” i chociaż nasi sąsiedzi zawsze bardzo szczegółowo przedstawiają poszczególne wyniki głosowań jury czy widzów w ćwierćfinałach i półfinałach, w tym roku uda im się wzbudzić zaciekawienie rezultatem do samego końca bo…nic nie jest przesądzone. O wyjazd do Liverpoolu walczy dziesięciu wykonawców, w tym Beatrich i Ruta Mur – wokalistki mają na koncie dwie wygrane, zarówno w swoich ćwierćfinałach jak i półfinałach, a dziś po raz pierwszy będą rywalizować ze sobą bezpośrednio. Która ma większe szanse? Zsumowaliśmy dotychczas rozdane punkty jurorskie oraz głosy widzów. Beatrich jako jedyna w ćwierćfinale i półfinale dostała po 12 punktów od jury, natomiast Ruta Mur ma tych punktów łącznie 22 (w półfinale zajęła 2. miejsce w rankingu jury). Za nimi są Petrunija i Monika Linkyte (łącznie do tej pory dostały po 20 punktów od komisji). Najniżej w typowaniu jurorskim wypada kwartet Il Senso. Co ciekawe, gdyby zliczyć wszystkie pojedyncze głosy od widzów w obu poprzednich etapach, największe wsparcie dostała … MoonBee, która uzbierała 3155 głosów. Druga jest Ruta Mur (2413), a trzeci zespół Il Senso (2342). Beatrich jest dopiero czwarta (2287). Gdyby tak zrobić symulację i zamienić połączone rankingi jurorskie i widzów z ćwierćfinałów i półfinałów na punktację eurowizyjną wygrałaby…Ruta Mur, która otrzymała 10 punktów od jury i od widzów. Druga byłaby Beatrich (12 punktów od jury i 7 od widzów), a trzecia MoonBee (2 punkty od jury i 12 od widzów). W top5 także Monika Linkyte i Petunija. Czy faktycznie tak będzie? Czas pokaże! Selekcje dziś o 20:00 (czasu polskiego) na LRT i w Internecie TUTAJ. Gośćmi m.in. Monika Liu, Tvorchi oraz Duncan Laurence. Według graczy „Bet & Win” faworytką selekcji jest Beatrich, która ma aż 88,9% typowań.

Dziś bracia z Norwegii walczą o finał Szwecji 🇸🇪

Melodifestivalen jest już w drugiej połowie rund kwalifikacyjnych, a dziś w trzecim odcinku zaśpiewa m.in. 30-letni Pauli Jokela (znany jako Paul Rey), który do tej pory już dwa razy uczestniczył w selekcjach i zawsze wchodził do finału, chociaż w 2021 zajął tam ostatnie miejsce. Jego konkurencją będą m.in. grupa taneczna Casanovas założona w 1989 roku czy powstały w 1993 roku duet Nordman (fot.) specjalizujący się w muzyce folk łączonej z popem i rockiem. Będzie też Laurell Barker, która jest głównie znana z pisania utworów dla innych wykonawców. Faworytami są bracia Marcus & Martinus Gunnarsen (fot.) z Norwegii. Chłopcy w 2012 roku wygrali Melodi Grand Prix Junior, do tej pory wydali cztery albumy, a każda ich płyta była numerem jeden w Norwegii. Dwie ostatnie dotarły na szczyt listy bestsellerów także w Szwecji. O wynikach dzisiejszego odcinka Melodifestivalen decydują widzowie głosujący w dwóch rundach. Według typowania „Bet & Win” Casanovas, Melanie Wehbe i Laurerr odpadną dziś z gry i nie wejdą nawet do dogrywki. Bracia z Norwegii oraz Paul Rey mają najmniejsze szanse na eliminację. Start półfinału o 20:00 na SVT i TUTAJ.

Kto awansuje na Islandii? Dziś pierwszy półfinał 🇮🇸

Ruszają selekcje Islandii. W pierwszym półfinale wystartuje pięciu kandydatów, a dwóch z nich wejdzie do finału. Decydować będzie tylko wola widzów. Wszystkie piosenki zaśpiewane będą po islandzku, co jednak nie znaczy, że finaliści nie będą mogli zmienić języka przed ostateczną rundą „Songvakeppnin”. Stawkę otworzy Arnar Bragi Bergsson, szwedzko-islandzki 29-letni piłkarz ze stolicy. Poza karierą sportową brał też udział w szwedzkim „Idolu” gdzie dotarł do półfinałów. Ma podwójne obywatelstwo. O finał rywalizować będą też dzisiaj MÓA czyli Móeiður Júníusdóttir, Benedikt Gylfason, trio Celebs oraz Diljá Pétursdóttir. Według graczy „Bet & Win” to właśnie Celebs oraz Dilja mają największe szanse na awans do finału. Formacji Celebs daje się 69,8% szans, a Dilji prawie 80%! Półfinał poprowadzą Ragnhildur Steinunn Jónsdóttir, Siggi Gunnars i Unnsteinn Manuel Stefánsson, a selekcje mają być „największą imprezą Islandii”. Start transmisji o 20:45 (czasu polskiego) na RUV. Całość potrwa do 22:15, a w Internecie konkurs obejrzeć można TUTAJ.

Tu bije serce Europy: Prowadzący, goście, jurorzy [Nieoficjalnie] 🇵🇱

Do finału preselekcji w Polsce pozostało osiem dni, a „Telemagazyn” i portal Wirtualne Media dostarczają nam nowych informacji na temat przebiegu preselekcji, chociaż wiadomości te na razie nie są potwierdzone przez Telewizję Polską. Konkurs 26 lutego poprowadzić mają Ida Nowakowska i Małgorzata Tomaszewska, które już pełniły rolę gospodyń konkursu w zeszłym roku, a także wspólnie prowadziły Eurowizję Junior 2020. Dodatkowo Ida była także jedną z prezenterek JESC 2019, a także podawała punkty jurorskie na dorosłej Eurowizji w ostatnich latach. Gośćmi selekcji mają być Krystian Ochman (ESC 2022) oraz Sara James (JESC 2021). Portal WirtualneMedia dowiedział się, że w jury, poza Edytą Górniak (ESC 1994) zasiądą też Agustin Egurrola, Marek Sierocki oraz Marcin Kusy. TVP nie chce jednak podawać oficjalnego składu komisji z uwagi na obawy o nieodpowiednie działania wytwórni muzycznych, które mogą próbować przekupić członków jury. Marek Sierocki oraz Marcin Kusy zasiadali w jury także rok temu. Przygotowania do konkursu trwają, chociaż nadal nie znamy jeszcze części utworów. Oczekujemy na pełne wersje piosenek Jana Majewskiego oraz Felivers i premierę propozycji Alicji Szemplińskiej oraz Kuby Szmajkowskiego. Finał 26 lutego o 17:30 w TVP1. Zwycięzcę, w dwóch rundach, wybiorą widzowie oraz jurorzy.

Źródło: LRT, Wikipedia, SVT, RUV, Telemagazyn, WirtualneMedia, TVP, inf. własne, fot.: @nordman_officiell

%d blogerów lubi to: