Eurowizja 2023: Niespodzianki z Czech i Łotwy. Posłuchaj utworów selekcji „Supernova” • RTS dementuje plotki, a Islandia podaje datę ogłoszenia uczestników • Tu bije serce Europy: Skolim zgłosił utwór

Eurowizja: Czeski finał na żywo! Co wiemy? 🇨🇿

W środę wieczorem nadawca czeski ogłosił, że preselekcje ESCZ odbędą się na żywo pierwszy raz od 15 lat. Do konkursu przyjęto 170 piosenek, w większości napisanych przez czeskich kompozytorów, a te autorstwa osób zza granicy i tak śpiewane są przez Czechów. Wybór trzech finalistów był niezwykle trudny, a skład ostatecznej rundy poznamy niebawem. Telewizja czeska cieszy się, że konkurs ESCZ ugruntował swoją pozycję na lokalnej scenie muzycznej i jest atrakcyjnym wydarzeniem dla kompozytorów i piosenkarzy. Finał odbędzie się 30 stycznia 2023 wieczorem w studiu nadawcy znajdującym się w górach Kavčí na zachodzie Praskiej Równiny Pankrackiej. Z uwagi na to, że jest to finał realizowany głównie dla fanów Eurowizji w Czechach i Europie, konkurs nie będzie transmitowany w telewizji, a jedynie poprzez platformę internetową. Z tego też powodu ma być prowadzony w języku angielskim a nie czeskim. O wynikach decydować będą internauci z dowolnego kraju – głosować będzie można poprzez aplikację Eurovision. Swoje punkty przekażą też międzynarodowi jurorzy, których skład zawiera zazwyczaj byłych uczestników Eurowizji z różnych krajów. Finał realizowany będzie na żywo, ale bez udziału publiczności. Pierwszy czeski finał narodowy (pokazywany w telewizji) odbył się 10 marca 2007 roku, a decydowali tam tylko widzowie głosujący przez 2 tygodnie. Podobna formuła zastosowana była rok później. Był to ostatni taki finał narodowy. W 2009 roku nadawca wewnętrznie wybrał grupę Gypsy.cz na reprezentanta, a piosenkę wybierali widzowie – premiera utworów jak i wyniki miały miejsce w programie „Noc s Andělem”. Po powrocie Czech na Eurowizję dopiero w 2018 roku preselekcje powróciły, jednak już tylko w formie internetowej i bez występów kandydatów na żywo.

Łotwa: Supernova w Supersobocie 🇱🇻

W czwartek rano kolejna niespodzianka. Telewizja łotewska opublikowała listę 15 półfinalistów selekcji „Supernova” oraz wszystkie utwory. Bez wycieków, spekulacji i zapowiedzi. Podano też, że półfinał odbędzie się 4 lutego, a finał wejdzie w program „Super Soboty” 11 lutego. Tego dnia reprezentantów wybierać będą też Malta, Dania, Chorwacja, Włochy, Rumunia i Estonia, a Szwedzi i Litwini przeprowadzą półfinały. Selekcje w Rydze poprowadzą Ketija Senberga i Lauris Reiniks (ESC 2003). O wynikach obu rund zadecydują widzowie oraz jurorzy. O ponowny udział w Eurowizji walczy Justs, który startował już w konkursie w 2016 roku z „Heartbeat” wchodząc do finału. Był to ostatni do tej pory awans Łotwy. Nowy utwór „Stranger” przygotował m.in. z polską wokalistką Weroniką Gabryelczyk pochodzącą z Gdańska. Konkurencję dla Justsa stanowią m.in. laureatka 3. miejsca w lokalnym „X Factor” i finalistka litewskiego „The Voice” – Adriana Miglane, także pochodzące z „X Factor Latvia” Alise Haijima czy Avei, znana z ubiegłorocznych selekcji grupa Inspo, pochodząca ze Szwecji Katrine Miller (uczestniczyła w selekcjach już trzykrotnie, ostatni raz w 2019), posiadająca kontrakt z Universal Music Patrisha, pierwszy łotewski wokalista z Warner Music Baltics – Raum czy znany z Supernova 2017 Toms Kalderauskis. Powraca też Markus Riva (fot.), dla którego będzie to już … dziewiąty start! Zadebiutował w 2014 roku zajmując 11. miejsce w finale. Najlepszy wynik osiągnął rok później, gdy w finale przegrał tylko z Aminatą. W 2016 był trzeci, ale już w 2017 roku nie wszedł do finału. W 2018 także miał nie awansować, jednak doszło do błędu w liczeniu wyników i ostatecznie Markus do finału trafił. W 2019 znów zdołał zająć 2. miejsce, natomiast w 2020 odpadł w przedbiegach. Wyeliminowano go także w 2022. Patrząc po wstępnych ocenach fanów słuchających nowy utwór „Forever”, Markus przegra i tym razem. Wszystkie piosenki dostępne TUTAJ.

Eurowizja: Co nowego w Serbii, Gruzji i Islandii?

Wczorajsza publikacja listy uczestników selekcji serbskich 🇷🇸 przez brukowiec „Telegraf” spotkała się z szybką reakcją telewizji RTS. Duška Vučinić poinformowała, że spis nie jest prawdziwy, a tego typu sytuacje zdarzają się niemal co roku. „Nie możemy znaleźć powodu dlaczego ktoś to robi” – stwierdziła dodając, że listę półfinalistów poznamy 9 stycznia. Na liście znalazła się m.in. Tijana Bogicević (ESC 2017), która poinformowała na Twitterze, że nie wysłała utworu do RTS. Co ciekawe, spis zawiera też utwór, który wyciągnięto „z szuflady” po 11 latach – mieli zaśpiewać go Aleksandar Simić i Nenad Osmanović z programu „Zvezde Granda”. Dziś o 19:00 (czasu polskiego) kolejny odcinek piątej edycji „The Voice” w Gruzji 🇬🇪 – zwycięzca talent-show dostanie bilet na Eurowizję. W grze pozostało 32 kandydatów, w tym Iru Khechanovi, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2011 z grupą Candy. Transmisja dostępna będzie TUTAJ. Na 11 lutego (SuperSobota) telewizja islandzka 🇮🇸 zapowiedziała publikację utworów selekcji selekcji „Songvakeppnin”. Spośród 132 zgłoszeń wybrano 10 półfinalistów. Stacja RUV pokaże specjalny program „#12 stig” w którym przedstawi utwory. Wcześniej, bo 28 stycznia, poznamy nazwiska kandydatów.

Ostatni moment na przygotowania do polskich selekcji! 🇵🇱

10 dni zostało na wysłanie zgłoszeń do TVP w ramach preselekcji „Tu bije serce Europy 2023”. Na swoim Instastory Mikołaj Trybulec (Tribbs) pokazał kulisy polsko-szwedzkiej sesji nagraniowej podczas której pracował m.in. z uczestniczką Melodifestivalen 2023 Melanie Wehbe oraz Patrikiem Jeanem. Fani mają nadzieję, że w ramach tej sesji powstaje utwór na preselekcje – być może dla Mariny lub Blanki. Swoją piosenkę na preselekcje nagrał już Daniel Borzewski (DaNN), który tanecznie reprezentował Polskę na Eurowizji 2021 u boku Rafała Brzozowskiego. Za piosenkę na „Tu bije serce Europy” odpowiada m.in. Mimi Wydrzyńska, współautorka „To The Moon” czyli piosenki Laury Bączkiewicz na Eurowizję Junior. Na jednej z transmisji live na swoich social mediach Skolim przyznał, że zgłosił utwór do preselekcji. Najpewniej chodzi o opublikowany dziś „Nie dzwoń do mnie mała”. Piosenka, chociaż podobna do „Kiss me Baby”, nie zawiera wulgaryzmów i kontrowersyjnych tekstów, stąd można się spodziewać, że w ten sposób wokalista próbuje nie złamać regulaminu Eurowizji. Konrad Skolimowski przygotował utwór z Arturem Lipińskim i Marcinem Mackiewiczem.

Źródło: ESCarena, CT, LTV, Wikipedia, B92, Twitter, GPB, RUV, Instagram, TikTok, fot.: @markusriva

%d blogerów lubi to: