Eurowizja Junior: upadek ze sceny i zachorowania • Czy finał wróci do sobotniego slotu? • Chorwaci mają stawkę selekcji i pytają „Kim są ci ludzie?” • Julia Wieniawa nie weźmie udziału w „Tu bije serce Europy”

Eurowizja Junior: Niepokojące doniesienia z Erywania 🇦🇲

Według informacji podanych przez MediaHub.am podczas jednej z prób do finału Eurowizji Junior Malena spadła ze sceny i zraniła się w twarz. Źródła podają, że zdarzenie nie było poważne, ale występ zwyciężczyni JESC 2021 pozostaje na razie pod znakiem zapytania. Matka Maleny, znana aktorka Anna Manucharyan, nie chciała komentować sytuacji, jednak nie zdementowała doniesień o wypadku. To nie jedyna niedyspozycja wśród osób uczestniczących w finale. Dziś ze względu na chorobę Freyi Skye 🇬🇧 odwołana została druga próba techniczna Wielkiej Brytanii i na razie nie wiadomo kiedy będzie wznowiona. Ponoć choruje też reprezentantka Irlandii 🇮🇪 – Sophie Lennon. Wiemy już kto komentować będzie Eurowizję Junior w Portugalii. Telewizja RTP ogłosiła, że show relacjonować będą Nuno Galopim i Iolanda Ferreira, znani prezenterzy. Nuno komentuje konkurs od momentu powrotu Portugalii w 2017 roku. Dodatkowo telewizja portugalska 🇵🇹 planuje ponownie transmitować show na kanałach międzynarodowych, które docierają do Azji, Ameryki i Afryki. Po raz pierwszy w historii JESC będzie też relacjonowane w radiu ZIG ZAG. W Gruzji 🇬🇪 komentatorem będzie Nikoloz Lobiladze, który tę funkcję pełnił też w zeszłym roku.

Eurowizja Junior znów w sobotę?

Europejska Unia Nadawców poinformowała, że grupa sterująca (w skład której wchodzi Marta Piekarska z TVP) pochyli się nad tematem czasu transmisji Eurowizji dla Dzieci. Aktualnie finał odbywa się w niedzielę o godzinie 16:00, co nie każdemu nadawcy się podoba, a np. słoweńskie RTV SLO wycofało się z rywalizacji właśnie z tego powodu. Dyskutowana będzie zarówno godzina startu transmisji jak i dzień, co oznacza, że istnieje szansa by finał powrócił do wcześniejszej emisji w sobotę. Wczesna godzina transmisji podyktowana była prośbami nadawców z Armenii czy Gruzji, które ze względu na strefy czasowe nie chciały, by finał zaczynał się w tych krajach zbyt późno. Podobny problem ma Kazachstan. Pierwsza Eurowizja Junior odbyła się w sobotę o 20:15 i ten slot był wykorzystywany aż do 2010 roku. W 2011 przesunięto konkurs na 19:30, a w latach 2012-2015 na 20:15. Największa zmiana nastąpiła w 2016 gdy show przesunięto z soboty na niedzielę (o 16:00). Od tej pory tylko pandemiczna Eurowizja Junior 2020 odbyła się o 17:00. Podczas konferencji prasowej EBU/ARMTV potwierdzono dalszy dialog z krajami, które nie startują już w konkursie. Martin Osterdahl powiedział, że kilku nadawców wyraziło chęć podjęcia negocjacji w sprawie powrotu, nie podał jednak o które kraje chodzi. Wiemy, że EBU zależy m.in. na powrocie państw z północy, tj. Danii, Szwecji i Norwegii.

Dora z 18 piosenkami. Kiedy finał? 🇭🇷

18 utworów usłyszymy w selekcjach Dory 2023 w Chorwacji. Telewizja HRT podała już listę uczestników, a znajdują się tam byli reprezentanci kraju – Damir Kedžo (z utworem „Angels and Demons”) czy formacja Let3, która w 2006 roku towarzyszyła na scenie Severinie. Grupa wykona „Mama šč!”. Będą też m.in. Eni Jurišić, Barbara Munjas, Detour, Yogi, Patricia Gasparini, Tajana Belina czy Martha May. Zdecydowana większość uczestników to osoby, które nie należą do czołówki popularnych artystów w kraju, natomiast za niektórymi utworami stoją znane nazwiska (utwór dla Eni napisał m.in. Marija Cvek, a dla Hany Mašić Boris Subotić). Łącznie do selekcji zgłoszono 196 utworów, a oceniane były przez dziewięcioosobowe jury, w skład którego wszedł m.in. redaktor naczelny portalu Eurosong.hr Ivan Horvat. Finał selekcji odbędzie się 11 lutego, co oznacza, że jednak półfinałów nie będzie. Będzie to już szósty finał narodowy, który zaplanowano na ten dzień. Poza Chorwacją reprezentantów wybiorą też Malta, Dania, Włochy, Rumunia i Estonia.

Julia Wieniawa nie marzy o Eurowizji

Rozpoczął się proces przyjmowania zgłoszeń do wewnętrznych preselekcji Azerbejdżanu 🇦🇿. Telewizja Ictimai będzie przyjmować aplikacje od artystów i autorów do końca tego roku. Ma być to utwór całkowicie nowy, który nie jest jeszcze nigdzie opublikowany. Nie jest dozwolone wysyłanie wersji demo. Tymczasem w Estonii dokonano podziału na półfinały w selekcjach „Eesti Laul” 🇪🇪. W pierwszej grupie zaśpiewają m.in. Janek, Merlyn, Ollie czy Anett x Fredi, a w drugiej Sissi, Elysa, Robin Juhkental, Alika czy Inger. Półfinały odbędą się w połowie stycznia w Viimsi Artium. A w Polsce zgłoszenia do preselekcji nadal są przyjmowane i etap ten potrwa jeszcze ponad miesiąc. Portal JastrząbPost zapytał o możliwość wysłania piosenki Julię Wieniawę 🇵🇱, jednak wokalistka uznała, że Eurowizja nigdy nie była jej marzeniem. Stwierdziła, że jeśli dostanie kiedyś propozycję udziału i będzie miała odpowiedni utwór to chętnie podejmie się reprezentowania Polski. Zaznaczyła jednak, że musi być to „naprawdę imperialna piosenka”. Aktualnie artystka ma zbyt dużo zobowiązań zawodowych w Polsce by myśleć o karierze międzynarodowej. Nie przekreśla jednak swoich eurowizyjnych szans, bo wyznaje zasadę by nigdy nie mówić „nigdy”.

Dziś od 17:00 czasu polskiego live rozmowa na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku z udziałem Laury, polskiej reprezentantki na JESC 2022. Z kolei o 20:30 kolejny live, tym razem Natalia Kowalczyk po raz pierwszy posłucha wszystkich piosenek z tego roku

Weź udział w specjalnym głosowaniu i wybierz swoje ulubione piosenki Eurowizji Junior 2003-2021! Ankieta dostępna jest TUTAJ.

Weź udział w szóstej edycji gry „Bet & Win”! Zgłoś się i typuj wyniki JESC TUTAJ.

Źródło: MediaHub, Eurovoix, RTP, GPB, Eurosong.hr, EurovisionFun, JastrząbPost, fot.: @malenamalenah

%d blogerów lubi to: