Eurowizja Junior: Próby techniczne w arenie, a Laura na naszym Facebooku! Co jeszcze dziś nas czeka? • JESC 2022 najdroższym konkursem w historii • Kto poprowadzi Eurowizję 2023? Nazwiska niemal pewne

Eurowizja Junior: Ostatni dzień prób technicznych

To już ostatni dzień prób technicznych przed Eurowizją Junior, która odbędzie się 11 grudnia o 16:00 na erywańskim wzgórzu. Podobnie jak wczoraj każdy reprezentant będzie mieć 30 minut na ćwiczenia na scenie, a także 20 minut na próby odsłuchowe oraz czas w Viewing Roomie czy na nagranie materiałów na social media. Rozpocznie Holandia, która próbę będzie mieć o 7:00 rano (czasu polskiego), następnie Irlandia, Kazachstan, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Gruzja i Armenia, która swoją próbę zakończy o 12:30 czasu polskiego. Dziennik Eurowizyjny będzie śledził relacje z prób i aktualizował ten artykuł na bieżąco, dlatego koniecznie odświeżajcie i śledźcie! To nie koniec atrakcji, bo o 17:00 czasu polskiego live rozmowa na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku z udziałem Laury, polskiej reprezentantki na JESC 2022. Z kolei o 20:30 kolejny live, tym razem Natalia Kowalczyk po raz pierwszy posłucha wszystkich piosenek z tego roku i będzie próbowała wyobrazić sobie jak wyglądają reprezentanci. Tego typu challenge są trudne, ale niektórzy fani decydują się na unikanie spojlerów by móc doświadczyć zupełnie nowych wrażeń i poczuć się jak tzw. „niedzielny widz”. Dołącz do grupy na Facebooku by śledzić nasze live rozmowy!

🇳🇱 Holandia

Dziennikarzy, który przybyli do Centrum Prasowego zaskoczył fakt zmiany planu prób i przesunięciu niemal wszystkiego o 30 minut…do przodu! Holandia na scenę wyszła już o 6:30 czasu polskiego. Dodatkowo w planie prób Hiszpania zajęła slot Wielkiej Brytanii, więc Freya wystąpi dziś jako ostatnia, nawet po gloryfikowanej w Erywaniu wokalistce Nare. Tymczasem Luna z Holandii zaprezentowała się podobnie jak w pierwszej turze. Poprawiono niewielkie szczegóły, znów pojawiła się pirotechnika.

🇮🇪 Irlandia

Reprezentantka Irlandii miała (lub nadal ma) spory problem z usługą kurierską. Z ostatnich informacji wynika, że istotny element stroju, który został nadany z Irlandii do tej pory nie dotarł do Erywania, co sprawia, że występ do „Solas” jest niekompletny. Wokalistka samodzielnie apelowała do UPS poprzez swoje social media, prosiła też o pomoc fanów by zwrócić uwagę firmy na problem jaki powstał. Nie wiemy czy przesyłkę udało się już odebrać w Erywaniu, a portal Eurovoix informuje, że Sophie wystąpiła dziś w podobnym stroju co ostatnio. To, czego nie widzieliśmy na zdjęciach wcześniej to skrzydła, które pojawiają się za piosenkarką w końcowej części utworu.

🇰🇿 KAZACHSTAN

W występie Kazachstanu pojawia się dym, a David w ostatniej części utworu wyciąga i pokazuje do kamery liść, co ma związek z tematyką jego proekologicznej piosenki. Tak było w jednym z podejść, natomiast przy kolejnym liścia już zabrakło, więc być może z tego elementu zrezygnowano. Warto jednak dodać, że w Paryżu Kazachowie także kombinowali z poszczególnymi elementami występu niemal do ostatniej chwili. Zdaje się jednak, że po mocnych latach 2018-2020 ich siła zmalała i nie są już traktowani jako pretendenci do zwycięstwa. Nadal jednak telewizja Khabar planuje mocno angażować społeczeństwo w głosowanie online i głosowanie na Davida. Zatrudniono nawet znanych influencerów z wielomilionowymi zasięgami, którzy mają pomóc w zebraniu głosów.

🇪🇸 HISZPANIA

Hiszpania to drugi po Polsce kraj, który wykorzystuje nakładki na ekran (alfa maski). Przedstawiają one neonowe sylwetki tańczących chłopców, które widzimy też na wizualizacjach. Chociaż kondycja wokalna Hiszpania nie jest zbyt pozytywnie oceniana, telewizja RTVE robi co może, by konkurs wygrać. Promocja Eurowizji Junior jest ogromna, o konkursie mówiło się nawet w przerwie meczu Maroko-Hiszpania w ramach MŚ 2022, a na boku ekranu pojawia się kod QR który przeniesie widza na stronę do głosowania. Oczywiście zachęcany będzie do oddania głosu na utwór „Senorita”. Telewizja hiszpańska nie stosuje się też do zasad ustalonych przez EBU i już po pierwszej próbie opublikowała spory fragment występu w ujęciu telewizyjnym, z kolei dziś transmitowała przekaz z ekranu w Arenie. To nie pierwszy raz, gdy Hiszpanie starają się pokazać swoim widzom i fanom Eurowizji jak najwięcej chociaż niekoniecznie jest to zgodne z regulaminem EBU czy sprawiedliwe wobec innych uczestników.

🇫🇷 FRANCJA

Delegacja francuska stosuje zarówno efekty pirotechniczne jak i dym co z pewnością wzbogaca występ Lissandro. Francuzi w tym roku nie są uważani za faworyta, ale starają się by ich występ był ciekawy i profesjonalnie przygotowany. Rok temu Francja wygrała głosowanie jury, ale straciła szansę na Grand Prix z powodu głosowania online, chociaż spodziewano się, że wypadnie w online votingu lepiej. Być może teraz Francuzi się zmobilizują.

🇬🇪 GRUZJA

Tym razem ekipa Gruzji już ubrana jest w biało-czerwone stroje sceniczne, a na głowach mają coś w stylu nowoczesnego wariantu tradycyjnego elementu stroju. Na wizualizacjach mnóstwo monochromatycznych wzorów z plamami czerwieni. Gruzińska piosenka oceniana jest bardzo dobrze przez fanów jednak istnieje obawa, że Mariam nie zdobędzie odpowiedniego wsparcia w głosowaniu online. Gruzja ostatni raz wygrała konkurs w momencie, gdy o wynikach decydowało tylko jury.

🇦🇲 ARMENIA

Próba Nare sprawiła, że Centrum Prasowe zostało zdominowane przez Ormian, gdyż lokalne media nie skupiają się na relacjonowaniu przygotowań wszystkich uczestników, a promują głównie swoją reprezentantkę. Występ do „Dance” zaczyna się w momencie, gdy Nare na scenie stoi sama, natomiast później dołączają do niej cztery osoby, przy czym jeden z tancerzy ma ze sobą kulę dyskotekową. W pewnym momencie występu ekran gaśnie, by wzmocnić break w utworze. Armenia to kraj, który ma ogromne szanse wygrać głosowanie online co wiąże się z ogromnym zainteresowaniem JESC w kraju.

Wielka Brytania w związku z chorobą reprezentantki nie odbyła dzisiaj próby technicznej.

Co poza próbami reprezentantów? O 13:00 czasu polskiego próba występów zwycięzców Eurowizji Junior z poprzednich lat, w tym Viki Gabor. 11 triumfatorów stanie razem na scenie by przećwiczyć specjalny medley. Próba potrwa półtorej godziny i nie będzie transmitowana w Centrum Prasowym więc o jej przebiegu nic nie będziemy wiedzieć. Na 14:30 zaplanowano próbę Rosy Linn 🇦🇲, reprezentantki Armenii na Eurowizji 2022 i autorki drugiej najchętniej streamowanej piosenki konkursowej w historii – „Snap”. Po godzinnej próbie Rosy na scenie pojawi się Malena 🇦🇲, która na ćwiczenia będzie mieć aż półtorej godziny. Wokalistka wykona nie tylko „Qami Qami”, ale też nową piosenkę. O 9:00 w Centrum Prasowym Malena spotka się z dziennikarzami i przedstawicielami UNICEF w ramach przejęcia nowej funkcji – narodowego ambasadora tej organizacji w Armenii. O 11:00 odbędzie się konferencja Rosy Linn. Warto zwrócić uwagę, że o 18:00 kanał JuniorEurovision na YouTube opublikuje drugą część reportażu w którym pojawią się próby kamerowe ósemki reprezentantów, w tym faworytek z Gruzji, Holandii czy UK. Dziś w „Pytanie na Śniadanie” relacja Mateusza Szymkowiaka z próby Laury Bączkiewicz.

Najdroższa Eurowizja Junior w historii 🇦🇲

Podczas niedawnej konferencji prasowej EBU i ARMTV dyrektor nadawcy publicznego podkreślił, że Armenia jest w stanie organizować widowisko na światowym poziomie, a przy jego realizacji codziennie pracuje ponad tysiąc osób. Dodał, że spora część budżetu eurowizyjnego przeznaczona została na wynajem i sprowadzenie do Erywania dużej ilości sprzętu (oświetlenie, ekrany LED, nagłośnienie) z zagranicy, w tym z Polski. Łącznie wydano na to…aż połowę wszystkich dostępnych środków! Sporo kosztowały też organizacja Ceremonii Otwarcia czy wielkiej imprezy w metrze. Budżet JESC 2022 wynosił około 12,3 mln dolarów czyli 5 miliardów dramów. Eurowizja Junior 2022 jest najdroższym konkursem w 20-letniej historii. Z okazji koncertów na żywo – Jury Show 10 grudnia i wielkiego finału 11 grudnia autobusy komunikacji miejskiej będą za darmo dowoziły widzów z okolic stacji metra Berekamityun do hali im. Karena Demirchyana, natomiast wspólne oglądanie na świeżym powietrzu odbędzie się nie tylko w głównym parku ale też na Placu Republiki.

Kto poprowadzi Eurowizję 2023?

Ukraińskie media podają, że Timur Miroshnychenko i Masha Efrosinina 🇺🇦 będą prowadzić Eurowizję 2023 po stronie ukraińskiego nadawcy. Do tego duetu dołączą też dwie osoby z Wielkiej Brytanii, których nazwiska nie są na razie znane. Timur prowadził już dwie Eurowizje Junior oraz Eurowizję 2017 w Kijowie, z kolei Masha była gospodynią dorosłego konkursu w 2005. Zapytany o te spekulacje Timur powiedział, że i tak nic nie ujawni, bez względu na to czy podpisał kontrakt czy nie. Chociaż Eurowizja 2023 odbywa się w Anglii, konkurs będzie mocno nakierowany na Ukrainę, która wygrała tegoroczny konkurs i nie może go organizować z powodu wojny. W Gruzji odbył się pierwszy odcinek „The Voice” 🇬🇪, który tym razem połączony jest z Eurowizją. Do następnej rundy przeszli m.in. Likuna Tutisani, Aliona Tsintsadze, Giorgi Datiashvili czy dwie różne wokalistki o imieniu Salome. Występy oceniali jurorzy, w tym Sopho Toroshelidze (ESC 2011) i Stephane Mgebrishvili (ESC 2009). W San Marino przedostatni dzień II tury castingu do „Una Voce Per San Marino” 🇸🇲. Zaśpiewają m.in. formacja Camelia Redox Iannetti, Tomasso Araboni czy włosko-brytyjski duet rockowy Dramalove.

Weź udział w specjalnym głosowaniu i wybierz swoje ulubione piosenki Eurowizji Junior 2003-2021! Ankieta dostępna jest TUTAJ.

Weź udział w szóstej edycji gry „Bet & Win”! Zgłoś się i typuj wyniki JESC TUTAJ.

Źródło: EBU, ARMTV, TVP, JuniorEurovision.tv, ArmenPress, Sputnik, Eurovoix, GPB, SMRTV, inf. własne, fot.: Corinne Cumming, EBU

%d blogerów lubi to: