Eurowizja z kolejnym uczestnikiem! Joker Out lecą do Liverpoolu by wygrać • Zobacz występ Laury! Tak „To The Moon” brzmi na żywo • Ormianie pochwaleni przez EBU • O 21:00 live na YouTube

Eurowizja 2023 z Joker Out ze Słowenii! 🇸🇮

Niespodzianka w Słowenii! Telewizja RTV SLO zorganizowała dziś konferencję prasową, gdzie spodziewano się usłyszeć więcej informacji na temat preselekcji EMA, ale zamiast tego ogłoszono, że do Liverpoolu jedzie zespół Joker Out. Do dopiero drugi w historii wybór wewnętrzny telewizji słoweńskiej, ale jak twierdzą przedstawiciele stacji, wybór nie był trudny, bo zespół w ostatnich latach zdominował lokalną scenę muzyczną. Piosenka na ESC 2023 została już przygotowana i jest w trakcie nagrywania. Jest to propozycja, którą formacja planowała zgłosić na selekcje EMA 2023. Będzie w całości po słoweńsku.Wybraliśmy zespół Joker Out, który po Magnifico, Siddharcie czy Big Foot Mama jest kolejnym, który jednoczy Słowenię i przybliżył muzykę rockową szerszej publiczności. Jakość i popularność jest tym, czego szukaliśmy i co znaleźliśmy” – mówi Vanja Vardjan, redaktor naczelny Działu Rozrywki RTV SLO. Joker Out także liczą na to, że uda im się popularyzować muzykę rockową w Europie, a Eurowizja jest dla nich idealną okazją, zresztą i tak planowali wziąć udział w selekcjach. „Wiemy, że nasza muzyka ma międzynarodowy potencjał i chcemy udowodnić jak silna jest nowa słoweńska fala” – mówią członkowie grupy chwaląc się, że piosenkę przygotowali z amerykańskim producentem Toddem Burke. Na konferencji prasowej przyznali, że celują w zwycięstwo. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego kojarzyć mogą Joker Out z udziału w Eurovision Internet Song Contest 2020 gdzie za utwór „Vem da gres” zajęli ostatnie, 24. miejsce w ćwierćfinale.

Joker Out to fani Eurowizji i od dłuższego czasu już planowali w niej wystąpić. Są młodzi, ale szybko się rozwinęli i mają spore doświadczenie oraz nie boją się wyzwań. Ich piosenka ma być wierna temu, co od dawna tworzą i nie mają w planach dostosować swoich brzmień do eventu, w którym występują. Za kilka dni lecą do Hamburga, gdzie nagrają oficjalną wersję utworu. Powstanie też teledysk przy udziale producenta Marca Pirce’a oraz koncepcja występu na Eurowizji. „Wykorzystamy wszystkie możliwości i pomysły, jakie mamy do dyspozycji i nie pozostawimy nic przypadkowi. Czas do konkursu wykorzystamy jak najlepiej – na promocję i kontakt ze słuchaczami ze wszystkich zakątków naszego kontynentu” – zapowiadają. Premiera utworu odbędzie się 4 lutego. Joker Out to pięcioosobowa formacja z Ljubljany, która w 2019 związała się z cenionym producentem Zaretem Pakiem, a pierwszym efektem współpracy był przebój „Gola”. Od tej pory wydają sporo hitowych singli, zgarniają wiele prestiżowych nagród i występują na znanych festiwalach, np. Exit. Do tej pory wydali dwa albumy. W skład grupy wchodzi wokalista Bojan Cvjetićanin, świetnie znany fanom Eurowizji z … prowadzenia preselekcji EMA czy EMA Fresh. Poza nim grupę tworzą też Jure Maček (perkusista), Nace Jordan (basista) oraz Kris Guštin i Jan Peteh (gitarzyści). Po raz drugi z rzędu Słowenia wysyła na Eurowizję zespół – w 2022 LPS zajęli w półfinale ostatnie, 17. miejsce zdobywając raptem 15 punktów.

Tak wygląda występ Laury! Mamy fragment! 🌎

Organizatorzy Eurowizji Junior pokazali krótkie fragmenty występów z dzisiejszych prób. Szybciej niż zwykle możemy zobaczyć jak w telewizji zaprezentują się uczestnicy. W polskich fragmencie 🇵🇱 widzimy m.in. jedną z wielu alfa-mask, które będą zastosowane. Ta, którą już widzimy to Ziemia przelatująca przez ekran. Mają być jeszcze inne planety, a także coś w stylu eksplozji. Dodatkowo występ Laury zacznie i skończy się nagranym wcześniej krótkim klipem przedstawiającym wokalistkę w towarzystwie tancerzy. Całość ma stanowić opowiedzianą od początku do końca historię. Dowiedzieliśmy się też jak wyglądają występy Albanii, Ukrainy, Malty, Włoch, Serbii, Macedonii i Portugalii, co jest szczególnie ważne, bo w wielu przypadkach reprezentanci nie mieli jeszcze okazji wykonywać swoich piosenek na żywo, więc nie znaliśmy ich możliwości wokalnych. Z dzisiejszej grupy tylko Serbia ma na scenie rekwizyt, który musi być wniesiony w trakcie trwania pocztówki. Polska delegacja z kolei jako jedyna wykorzystała maksymalny skład ekipy scenicznej – z Laurą na scenie wystąpi aż pięć osób. W piątek kolejne próby i kolejne fragmenty, które zostaną opublikowane, zresztą jutro rusza też oficjalne głosowanie internetowe, gdzie każdy będzie mógł oddać 3 głosy na trzy wybrane kraje.

Tolmachevy przylecą do Erywania? Dostały zaproszenie

Dziś otwarto Centrum Prasowe 🇦🇲, w którym pracowało około 20 osób, z czego połowę stanowili Ormianie. Zapowiedziana na 9:30 (czasu polskiego) konferencja prasowa EBU i ARMTV trwała o 40 minut krócej niż planowano, dodatkowo prowadzona była po części w języku narodowym. Martin Osterdahl z EBU jest zachwycony tym, że Eurowizja Junior obchodzi 20-lecie istnienia i nadal się rozwija. Twierdzi, że popularność konkursu w Europie Środkowo-Wschodniej rośnie, tak jak z roku na roku rośnie poziom wokalno-muzyczny. Chwalił również producentów i organizatorów, którzy przygotowują „światowej klasy show”. Dziękował także za ciepłe przyjęcie i gościnność. Podkreślił, że poniedziałkowa Ceremonia Otwarcia była wielkim sukcesem, tak samo jak specjalna wycieczka do tuneli metra w Erywaniu. Poniedziałkowe widowisko na Placu Republiki ma być nowym kamieniem milowym jeśli chodzi o kreatywność i jakość. Dzięki zaangażowaniu Ormian JESC wchodzi na nowy, wyższy poziom. Jak co roku poinformował, że EBU prowadzi rozmowy z nadawcami, którzy kiedyś startowali w Eurowizji Junior ale z niej zrezygnowali. Jako przykład udanych negocjacji podaje debiut telewizji BBC i powrót Wielkiej Brytanii. Dyrektor ARMTV, Hovhannes Movsisyan po raz kolejny zaprosił wszystkich zwycięzców JESC do występu w finale, czym miał zdementować plotki jakoby nadawca nie do wszystkich wysłał zaproszenia. Mówiło się tak w kontekście zwycięzców z Białorusi i Rosji. „Wszyscy byli zwycięzcy dostali zaproszenia, większość je potwierdziła, niektórzy odmówili, a niektórzy w ogóle się nie odezwali” – przekazał. Ostatecznie w niedzielę zobaczymy 11 z 19 zwycięzców. Czterech triumfatorów oficjalnie odmówiło, w tym Roksana Węgiel.

O 21:00 Dziennik Eurowizyjny i Eurowizja.org zapraszają na wspólne spotkanie live na YouTube portalu OGAE Polska. Maria Baładżanow i Maciej Błażewicz rozmawiać będą o Eurowizji Junior i nie tylko, a także odpowiedzą na pytania widzów! Bądźcie z nami!

Weź udział w specjalnym głosowaniu i wybierz swoje ulubione piosenki Eurowizji Junior 2003-2021! Ankieta dostępna jest TUTAJ.

Weź udział w szóstej edycji gry „Bet & Win”! Zgłoś się i typuj wyniki JESC TUTAJ.

źródło: Evrovizija.com, Wikipedia, YouTube, JuniorEurovision.tv, Eurovoix, Twitter, fot.: The Slovenia Times

%d blogerów lubi to: