Mateusz Szymkowiak wspomina rok 2003. Jakiego rodzaju utwór powinien wygrać Eurowizję Junior? • Kto jest faworytem finału w Erywaniu? • Miasto żyje konkursem, będą też utrudnienia • Sanremo: Dziś poznamy uczestników

Sanremo: Dziś poznamy uczestników festiwalu 🇮🇹

Dziś o 13:30 w programie „TG1” telewizji Rai Uno ogłoszone będą nazwiska uczestników Sanremo 2023. Prowadzącymi wydarzenie będą Amadeus, Gianni Morandi (ESC 1970) i Chiara Ferragni, a telewizja włoska negocjuje gościnny udział grupy OneRepublic. Uczestnikiem Sanremo 2023 ma być m.in. reprezentant Włoch na Eurowizji 2013 – Marco Mengoni, będą też Tananai, Elodie, Francesca Michielin (ESC 2016), Paola e Chiara, Lazza, Levante, Colapesce Dimartino czy Madame. Z pewnością w puli gwiazd nie zabraknie wielkich artystów włoskich, a jak Amadeus żartobliwie dodaje: „jesteśmy otwarci tylko na osoby powyżej 70 roku życia„. Dyrektor artystyczny festiwalu uważa, że powrót tych największych nazwisk pozwoli Sanremo nadal się rozwijać i zachęcać coraz to nowe osoby do startu lub powrotu. W rozmowie z włoskimi mediami Amadeus przyznał, że selekcji utworów do festiwalu dokonuje…w samochodzie podróżując z Rzymu do Mediolanu lub z powrotem. Mówi, że dostaje ok. 300 propozycji, wybiera z nich około 50, a niektórych utworów słucha nawet po 20 razy. Kolejna selekcje zmniejsza grono kandydatów do około 30 piosenek i wtedy Amadeus zabiera w podróż zaufaną osobę, która notuje jego preferencje i oceny. „Jeśli w trakcie słuchania rozproszę się lub ściszę muzykę, taki utwór odpada” – twierdzi, dodając, że słuchanie muzyki w samochodzie pozwala mu skupić na niej odpowiednią uwagę i zrozumieć, czy dany utwór go zaciekawi czy nie. Transmisja programu „TG1” na Rai Uno od 13:30 – dostępna jest także w Internecie TUTAJ.

Laura Bączkiewicz odwiedzi … metro w Erywaniu? 🇦🇲

Dziś Laura Bączkiewicz nagrywać będzie fragment pocztówki, którą zobaczymy przed jej występem 11 grudnia. To już tradycja, że organizatorzy realizują pocztówki, zazwyczaj związane z miastem/krajem, który jest gospodarzem konkursu, a niejako doklejeni do tego są reprezentanci tak, by widz mógł poznać ich sylwetki zanim jeszcze zobaczy ich na scenie. To jednak nie będzie koniec „nagrywek”, bowiem ormiańskie portale informują, że w dniach 6-7 grudnia w godzinach 11:00-18:00 nieczynne będzie metro w Erywaniu. Powodem zamknięcia podziemnej kolejki jest … konieczność przeprowadzenia prac nagraniowych z uczestnikami Eurowizji Junior 2022. Ma być to film przedstawiający historię, tradycję i kulturę Armenii. Zapewne to właśnie odwiedziny w tunelach metra są jedną z niespodzianek, którą przygotowali Ormianie dla zaproszonych delegacji. Laura odwiedzi metro we środę 7 grudnia, ponieważ dzień wcześniej odbędzie swoją pierwszą próbę na scenie konkursu. Pierwsza linia metra w Erywaniu otwarta została w 1981 roku. Cały system ma raptem 12 kilometrów długości i 10 stacji. Podobnie jak inne systemy metra z krajów b. ZSRR stacje w Erywaniu są elegancko udekorowane – najczęściej łączy się tam ormiańskie motywy narodowe z późnosowiecką architekturą Zamknięte metro to nie jedyne utrudnienie dla mieszkańców stolicy w związku z Eurowizją Junior. Chociaż Ceremonia Otwarcia 5 grudnia rozpocznie się o 19:00 czasu lokalnego, już od 15:00 zamknięte zostaną wszystkie ulice prowadzące do Placu Republiki, gdzie ustawiona jest scena, choinka i świąteczne dekoracje. Z kolei w dniach 10-11 grudnia z uwagi na liczne przejazdy delegacji z hotelu na wzgórze Tsitsernakaberd gdzie znajduje się hala, zamknięta będzie jedna z ulic oraz autostrada prowadząca do tego miejsca. Obowiązywać będzie tam też zakaz parkowania samochodów, dlatego widzowie Jury Show czy finału będą musieli korzystać ze specjalnie wyznaczonych parkingów.

Jedna ze stacji metra w Erywaniu (fot. M. Błażewicz 2017)

Eurowizja Junior: Które kraje są faworytami finału?

Który kraj wygra Eurowizję Junior? Plebiscyt „Nasz Faworyt” Dziennika Eurowizyjnego zakończył się triumfem Gruzji 🇬🇪 nad Wielką Brytanią 🇬🇧, ale w gronie faworytów znajdują się też Holandia 🇳🇱 czy Hiszpania 🇪🇸. Dawid, jeden z czytelników Dziennika Eurowizyjnego, zliczył wyniki różnego rodzaju symulatorów głosowań na YouTube i ranking okazał się szczęśliwy dla Holandii, która ze sporą przewagą punktów pokonała Wielką Brytanię. Gruzja zajęła trzecie miejsce, a Polska 🇵🇱 była ósma. Na EurovisionWorld.com ankietę wygrywają Wielka Brytania z Armenią 🇦🇲 – oba kraje mają po 20% głosów. Trzecia jest Holandia, a w top5 zmieściły się też Hiszpania z Gruzją. Laura zajmuje 6. miejsce. Ankietę Wiwibloggs zdecydowanie wygrała Armenia, zapewne ze względu na „nabijanie” głosów przez Ormian. Nare miała aż 27,24% poparcia. Drugie miejsce zdobyła Wielka Brytania (15,75%), a trzecie Holandia (10,33%). Polska zgarnęła raptem 2,89% głosów. Na portalu EurovisionStars.com liderem jest Wielka Brytania (23%), przed Armenią (16%) i Holandią oraz Irlandią 🇮🇪 (po 12%). Polska zajmuje 6. miejsce z 7% głosów. Klip do „Dance!” z Armenii jako jedyny przekroczył milion wyświetleń na oficjalnym kanale YouTube JuniorEurovision. Drugą najpopularniejszą piosenką jest hiszpańskie „Senorita”, a trzecią brytyjskie „Lose My Head”. Teledysk Laury z oficjalnego konta odtworzono ponad 425 tys. razy co stawia nas w czołówce. Na aplikacji MyEurovision Scoreboard zdecydowanie prowadzi Wielka Brytania, druga jest Gruzja, a trzecia Holandia. Polska zajmuje ósme miejsce, czyli w połowie stawki.

W 2003 robiliśmy kinder-party podczas oglądania finału 🇵🇱

Mateusz Szymkowiak (fot.), prezenter i reporter w ekipie polskiej delegacji w Erywaniu obserwuje Eurowizję Junior od samego początku i dobrze pamięta pierwsze edycje czy pierwsze dwa finały narodowe w naszym kraju. W rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym przyznaje, że porównywanie pierwszej edycji do tej aktualnej jest niesamowite bo konkurs bardzo się zmienił, tak samo jak muzyka czy cały świat. „Wydaje mi się, że wtedy kiedy były preselekcje do JESC 2003 nikt nie spodziewał się, że za 20 lat będziemy słuchali piosenek wykonywanych przez dzieci w komercyjnych rozgłośniach radiowych” – mówi. Dodaje, że zmieniła się też jakość piosenek, co nie znaczy, że te starsze były gorsze, ale były po prostu inne. Uważa, że od czasu Gliwic Eurowizja Junior zaczęła mocno przypominać dorosły konkurs, pod kątem scenografii czy przebiegu „eurowizyjnego tygodnia”, konferencji prasowych i konferansjerki. „Z sentymentem wspominam 2003 rok bo to była moja pierwsza Eurowizja Junior. Sam byłem wtedy dzieckiem. Pamiętam, że Jarosław Kulczycki wtedy jechał w mojej dzisiejszej roli do Kopenhagi razem z Kasią Żurawik i zespołem Rytmix. Pamiętam też, że namawiał, by w dniu finału zrobić w domu kinder-party z przyjaciółmi i znajomymi. Ja razem z mamą zrobiłem takie kinder-party i oglądaliśmy bezpośredni przekaz z Danii” – wspomina. Konkurs Piosenki Eurowizji Junior odbywa się w tym roku już po raz dwudziesty, a nasz kraj startuje dziewiąty raz, co znaczy, że w przyszłym roku obchodzić będziemy mały jubileusz. Jedynie Holandia jest krajem, który uczestniczy w Eurowizji Junior od samego początku i bez żadnej przerwy.

Piosenka dla dzieci czy dla dorosłych?

Czy istnieje recepta na zwycięstwo w Eurowizji Junior? O ile w dorosłym konkursie często zwraca się uwagę na gatunki muzycznej, w przypadku JESC dochodzi do tego jeszcze rozróżnienie na brzmienia typowo dziecięce jak i te, które z powodzeniem mogłyby pojawić się w dorosłym konkursie. Mateusz Szymkowiak uważa, że chociaż Eurowizja ma w nazwie „Junior” i jest teoretycznie konkursem dla dzieci, to trzeba pamiętać, że głosują też dorośli. Twierdzi, że powinien być pewien kompromis pomiędzy piosenką typowo dziecięcą a dużą Eurowizją i to udało się polskim reprezentantkom wielokrotnie, m.in. naszym zwyciężczyniom – Roksanie Węgiel czy Viki Gabor. „Wydaje mi się, że to samo będzie w przypadku Laury Bączkiewicz. Konrad Smuga ma nosa i umie słuchać tego, co dziewczynki chcą pokazać publiczności i pokazuje ich marzenia w formie współczesnej telewizji” – dodaje prezenter. Ostatni zwycięski utwór – „Qami Qami” z pewnością należy do grona tych bardziej „dorosłych” utworów, natomiast już „J’imagine” można uznać za piosenkę dziecięcą. Z tej kategorii mieliśmy także wcześniej „My vmeste” z Białorusi, „Candy Music” i „Bzz” z Gruzji, natomiast zdaje się, że wśród triumfujących propozycji dominują te nieco bardziej dorosłe jak „Wings” z Rosji, „Mzeo” z Gruzji, „The Start” z Malty czy „Nebo” z Ukrainy. W tym roku jedną z faworytek jest bardzo „dorosła” propozycja z Wielkiej Brytanii, podobnie jest też z „I believe” z Gruzji. Jak w tym roku zagłosują jurorzy i internauci? Przekonamy się już za tydzień!

Weź udział w specjalnym głosowaniu i wybierz swoje ulubione piosenki Eurowizji Junior 2003-2021! Ankieta dostępna jest TUTAJ.

Źródło: RAI, Ilfattoquotidiano.it, All Music Italia, Slaq.am, Wikipedia, Asekose.am, Aravot, YouTube, Wiwibloggs, EurovisionWorld, EurovisionStart.com, fragmenty wywiadu dla Dziennika Eurowizyjnego, fot.: Mateusz Szymkowiak

%d blogerów lubi to: