Eurowizja Junior: Dziś Ceremonia Otwarcia! Gdzie i o której oglądać? Co się będzie działo? • Kolejność startowa: Sprawdź statystyki! • Sanremo 2023: Powraca Marco Mengoni

Sanremo pełne gwiazd! Znamy stawkę 🇮🇹

Wczoraj telewizja RAI przedstawiła nazwiska artystów z kategorii „Big”, którzy wezmą udział w Sanremo 2023. Jak zwykle nie zabrakło powrotów i wielkich nazwisk, a stawka oceniana jest bardzo pozytywnie. Powraca Marco Mengoni (fot.), który w 2013 wygrał festiwal i reprezentował Włochy na Eurowizji. Będzie też reprezentantka kraju z 1989 roku – Anna Oxa. Z poprzedniego roku wraca tylko Tananai, natomiast ze stawki Sanremo 2021 mamy Colapesce Dimartino, Coma_Cose i Madame. Będą też m.in. Elodie, Leo Gassmann (w 2020 startował w kategorii „Nuove Proposte”), Levante czy Ultimo. Pierwszy raz od 2005 w Sanremo wystąpi duet Paola e Chiara, z kolei pierwszy raz od 2001 do festiwalu zakwalifikowano Giorgię. Mamy ośmiu festiwalowych debiutantów, m.in. Ariete, hip-hopowy duet Artricolo 31, rapera Lazzę czy producenta i znaną postać na scenie rapu Mr. Rain, który reprezentował Włochy w Eurovision Internet Song Contest 2019 z utworem „La Somma”. Amadeus ogłosił, że stawka Sanremo 2023 zwiększy się do 28 piosenek ponieważ po rundzie Sanremo Giovani dołączy do festiwalu aż sześciu (a nie trzech) wykonawców. W pierwszych dwóch seratach (7-8 lutego) uczestnicy premierowo zaprezentują swoje utwory . Podczas trzeciego wieczoru cała stawka zaśpiewa ponownie, natomiast czwarta serata poświęcona będzie coverom (zarówno włoskim jak i międzynarodowym). W noc finałową 28 kandydatów po raz ostatni zaśpiewa swoje utwory, a jury, sala prasowa i widzowie zadecydują kto wejdzie do superfinału.

San Marino wraca do castingów 🇸🇲

Dziś rusza druga tura castingów do „Una Voce Per San Marino” czyli preselekcji tej małej enklawy. Przed jurorami zaśpiewają m.in. Vincenzo Baiata, finalistka selekcji Malty 2022 Nicole Hammett, włoska grupa tworząca melodyjny metal – Tothem (przygotowała utwór „Celebrate”), szwajcarska wokalistka Sonia Mazza, włoski zespół Sølk, 26-letnia włosko-grecka wokalistka Ilaria Foti, raper Lodia, duet Faby C & Istoria, Ellynora, piosenkarz i kompozytor Francesco Sacco, niebieskowłosy Diego Se77e czy uczestniczka „Festivalmare” Elena Pardini. Druga tura przesłuchań potrwa do 12 grudnia, a lista uczestników jest na bieżąco aktualizowana TUTAJ. To i tak nie koniec, bo San Marino zgłoszenia zbiera aż do 20 stycznia, co oznacza, że ostatnia, III tura odbędzie się najpewniej pod koniec przyszłego miesiąca i dopiero wtedy poznamy uczestników półfinałów, które zaplanowane są na luty. Na razie wśród kandydatów nie widać istotnych nazwisk, ani też nikogo z Polski chociaż organizatorzy informowali, że nasi rodacy też znaleźli się w gronie zgłoszonych.

Dziś Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior 2022 🇦🇲

Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie dziś Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior 2022, która odbędzie się na Placu Republiki w centrum Erywania. Show ma być wyjątkowe, atrakcyjne i mocno oparte na świątecznym klimacie, a organizatorzy zapewnią szereg atrakcji, m.in. koncert ze znanymi piosenkami świątecznymi (zaśpiewają m.in. aktorka Ani Lupe i chór dziecięcy), występy zwycięzców Eurowizji Junior (w tym Viki Gabor czy Maleny), oficjalna prezentacja 16 uczestników i ich spacer po czerwonym dywanie, a także uroczyste odpalenie choinki na placu oraz wszystkich miejskich dekoracji świątecznych. Wydarzenie poprowadzą Aram MP3 (ESC 2014), Dalita (JESC 2011) i Hamlet Arakelyan. Reprezentanci, w tym Laura Bączkiewicz, po spacerze na czerwonym dywanie przejdą do budynku Galerii Narodowej, gdzie odbędzie się losowanie pierwszej i ostatniej pozycji startowej oraz miejsca dla gospodarzy. Pozostałą część kolejności producenci ułożą później i najpewniej będzie ona dostępna w poniedziałek późnym wieczorem. Zgodnie z ramówką telewizji ARMTV Ceremonia może potrwać nawet do trzech godzin i będzie transmitowana przez nadawcę publicznego oraz w Internecie na YouTube (link poniżej). To pierwsze tak huczne świętowanie otwarcia Eurowizji Junior od Gliwic (2019) i pierwsza ceremonia na otwartym terenie od Valetty (2016). Start transmisji o 16:00 czasu polskiego.

Kolejność startowa: Które miejsce najlepsze dla Polski? 🇵🇱

Czy Laura Bączkiewicz już dziś w trakcie Ceremonii dostanie swój numer startowy (pierwszy lub ostatni)? Dowiemy się po godzinie 16:00. Jak wspomniał Konrad Smuga w wywiadzie dla Dziennika Eurowizyjnego, najgorzej jest zaczynać, najlepiej jest kończyć. Udowadniają to też statystyki. Pierwsza pozycja startowa jako jedyna nie dała nikomu (od 2003) miejsca w czołowej trójce rankingu, z kolei z ostatniej wygrywano już sześciokrotnie (w tym Roksana Węgiel w 2018 roku). Najszczęśliwszą pozycją startową jest jednak numer 15. (w tym roku byłaby to przedostatnia pozycja), z której do tej pory wygrywano trzykrotnie (Hiszpania, Rosja i Malta), a średnie zajmowane miejsca to 6-7. Dobrze wypadają też miejsca 11-12. – z jedenastki wygrywano także trzy razy (Malta, Włochy i Polska), z dwunastki dwa razy (Gruzja i Francja). Najgorszą pozycją do startu jest ósemka, czyli koniec pierwszej połowy – do tej pory najwyższe miejsce osiągnięte z tej pozycji to miejsce 3., a średnio daje ono wynik na poziomie 11. miejsca. Generalnie lepiej jest startować w drugiej połowie czyli z miejsc 9-16. i tego życzymy Laurze Bączkiewicz! W kontekście głosowania online (statystyki od 2017 roku) najlepiej wypada…pozycja trzecia, która średnio dawała końcowe miejsce 3-4. (m.in. 2. miejsce Sary James), a Holandia właśnie z tej pozycji wygrała głosowanie internetowe w 2017 roku. Dwa kraje, które wygrały online voting (w 2018 – Polska i w 2020 – Francja) startowały z ostatnich pozycji. Najgorzej jest dostać miejsca 7-8., gdzie ten wynik w online votingu był do tej pory najsłabszy.

Te kraje nigdy nie otwierały czy zamykały stawki

Co ciekawe, dla jurorów ostatnia pozycja startowa nie ma dużego znaczenia, chociaż zarówno w 2016 (Gruzja) jak i w 2020 (Francja) właśnie z tej pozycji wygrały ich głosowania. Patrząc po statystykach sprawa jest jasna – trzymamy kciuki za pozycję startową w drugiej połowie, bo z pierwszej nikt nigdy (od 2014) nie wygrał głosowania komisji, a jest to dla nas istotne bo takiego zwycięstwa do tej pory nie udało nam się odnieść. Najszczęśliwsza jest pozycja 11, która w 2014 roku dała zwycięstwo jurorskie Włochom (średnio 4-5. miejsce w rankingu komisji), a najgorsza znów ósemka (tylko trzy razy kraj z tej pozycji wszedł do top10 jury). Pozycja ostatnia daje średnio 8-9 miejsce w głosowaniu komisji. Do tej pory Eurowizji Junior nigdy nie otwierały Macedonia, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania, Malta, Holandia, Francja, Armenia, Albania, Włochy i Kazachstan, z kolei nigdy z ostatniej pozycji nie startowały Hiszpania, Wielka Brytania, Malta, Ukraina, Armenia, Albania, Irlandia i Kazachstan. Holandia do tej pory trzykrotnie zamykała finał, Macedonia dwukrotnie. Jedyne dwie polskie reprezentantki, które wystąpiły w drugiej połowie stawki JESC to Roksana i Viki – obie wygrały konkurs. Malta z kolei zawsze wygrywała JESC po tym, jak drugi start z rzędu dostawała tę samą pozycję startową. Włochy w swojej karierze aż trzykrotnie dostawały 11. pozycję. Jakie numerki kraje dostaną w tym roku? Sprawdzimy wkrótce i oczywiście przeanalizujemy!

Weź udział w specjalnym głosowaniu i wybierz swoje ulubione piosenki Eurowizji Junior 2003-2021! Ankieta dostępna jest TUTAJ.

Źródło: RAI, Wikipedia, SMRTV, YouTube, JuniorEurovision.tv, analiza kolejności startowej własna, fot.: @mengonimarcoofficial

%d blogerów lubi to: