Eurowizja Junior: Gruzja naszym faworytem! Pełne wyniki plebiscytu • Melodifestivalen: Kto ma najwięcej utworów w stawce? Jak brzmi „Tattoo” Loreen? • Norwegowie zmieniają swoje selekcje. Co nowego?

Eurowizja Junior: Gruzja wygrywa w naszym plebiscycie 🇬🇪

Plebiscyt „Nasz Faworyt JESC 2022 im. Ani Sobieraj” zakończył się walką dwóch krajów – Gruzji i Wielkiej Brytanii, a z tego pojedynku zwycięsko wyszedł ten pierwszy kraj. W połączonych rankingach Google Forms i Mentimeter, w których punkty oddawali czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego 968 głosów zebrała piosenka „I believe” reprezentantki Sakartwelo – Mariam Bigvavy (fot.). Freya Skye za „Lose my head” (Wielka Brytania) zgarnęła 934 głosy, a na trzecim miejscu znalazło się holenderskie „La Festa” Luny (693 punkty). W top5 miejsce znalazło się też dla Hiszpanii (609) i Irlandii (573). Ostatnia była Albania z wynikiem 61 punktów. Na Polskę nie można było głosować. Co ciekawe, ranking Google Forms, który uruchomiony był już na parę dni przed finałem plebiscytu, okazał się zwycięski dla Wielkiej Brytanii, jednak Gruzja zdecydowanie dominowała w Mentimeter, który dostępny był tylko na około 15 minut w trakcie wtorkowej prezentacji. Dodatkowo w formularzu Google zbierane były informacje o województwach, z których głosowali czytelnicy i gdyby rozdzielić punkty na poszczególne regiony Polski, wygrałaby Wielka Brytania, a Gruzja zajęłaby drugie miejsce. Pełne wyniki wraz z poszczególnymi rankingami wojewódzkimi znajdziecie na grupie Facebook, a poniżej oficjalny ranking plebiscytu:

 1. 🇬🇪 Gruzja 968 punktów
 2. 🇬🇧 Wielka Brytania 934 punkty
 3. 🇳🇱 Holandia 693 punkty
 4. 🇪🇸 Hiszpania 609 punktów
 5. 🇮🇪 Irlandia 573 punkty
 6. 🇦🇲 Armenia 463 punkty
 7. 🇰🇿 Kazachstan 441 punktów
 8. 🇮🇹 Włochy 291 punktów
 9. 🇷🇸 Serbia 237 punktów
 10. 🇲🇰 Macedonia 219 punktów
 11. 🇺🇦 Ukraina 200 punktów
 12. 🇵🇹 Portugalia 198 punktów
 13. 🇫🇷 Francja 167 punktów
 14. 🇲🇹 Malta 110 punktów
 15. 🇦🇱 Albania 61 punktów

Mariam Bigvava to zwyciężczyni talent-show (preselekcji) w Gruzji „Ranina”. Wokalistka od 7 roku życia specjalizuje się w utworach folkowych i instrumentach tradycyjnych. Uwielbia piłkę nożną i Billie Eilish. Mieszka w stolicy kraju. Jest już szesnastą reprezentantką Gruzji na Eurowizji Junior, kraju, który do tej pory aż trzykrotnie wygrał konkurs. W trakcie wczorajszego plebiscytu mogliśmy nie tylko usłyszeć wszystkie 16 utworów konkursowych i zobaczyć ich teledyski, ale też powspominać poprzednie edycje Eurowizji dla Dzieci, która obchodzi w tym roku swój jubileusz. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego – Miłosz i Hubert – przygotowali specjalne kompilacje dotyczące wpadek podczas głosowania oraz zwycięzców Eurowizji Junior. Nagrania dostępne są poniżej:

Eurowizja Junior: Bilety na konkurs trafiły na czarny rynek 🇦🇲

Najnowszy odcinek reportażu dotyczącego przygotowań do Eurowizji Junior 2022 ujawnił, że na scenie pojawi się dziecięcy chór, który wykona fragmenty zwycięskich utworów JESC z tych krajów, których reprezentanci nie przylecą do Erywania. Usłyszymy więc piosenki m.in. z Chorwacji 2003, Białorusi 2005 i 2007 czy Rosji 2006. Valentina 🇫🇷, francuska triumfatorka Juniora, ogłosiła swój przylot do Armenii, a poza nią do stolicy tego kraju dotrą wszyscy gruzińscy zwycięzcy JESC, Viki Gabor i Roksana Węgiel z Polski, Vincenzo Cantiello z Włoch i Gaia Cauchi z Malty. Przygotowania do imprezy trwają, ale nie milkną też różnego rodzaju kontrowersje związane z konkursem. Okazało się, że na JESC zarobić chce tam każdy, a część osób wykupiła spore ilości biletów na Jury Show czy finał, by teraz odsprzedać je po dwukrotnie lub nawet trzykrotnie wyższej cenie. ArmTimes podaje, że odpowiedzialna za to jest grupa Rosjan, którzy za bilety warte 8 tys. dramów żądają 30-50 tysięcy. Dziennikarskie śledztwo ujawniło, że Rosjanie są gotowi negocjować ceny biletów jeśli ktoś chce ich kupić więcej. Prezes organizacji społecznej „Świadowy i Chroniony Konsument” mówi, że „koniki” to normalne zjawisko, a sprzedawanie biletów po wyższej cenie dotyczy też Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej czy Ligi Mistrzów. Uważa jednak, że problem nie jest na tyle poważny, by państwo przeznaczało jakiekolwiek środki na walkę z tym procederem. „Oczywiście jest to złe, ale wierzcie mi, że są poważniejsze problemy do rozwiązania w tej dziedzinie. Koncerty w Armenii są często odwoływane z różnych powodów, a ludziom nie zawsze udaje się odzyskać pieniądze, bo są dystrybutorzy, którzy działają bez licencji” – podkreślił. Oficjalnie bilety na Eurowizję Junior są już wyprzedane.

Melodifestivalen: Wracają lubiani kompozytorzy 🇸🇪

Ogłoszono już kompletną stawkę uczestników Melodifestivalen. W grze po raz piąty pojawi się Mariette, tym samym będzie to wokalistka, która w 2023 będzie miała największe doświadczenie w selekcjach. Czwarty raz wystartuje Loreen, trzeci raz Nordman i Paul Rey, a drugi raz Axel Schylstrom. W trzecim półfinale wystąpić ma norweski duet Marcus & Martinus, będzie też Norman, Paul Rey czy Laurell Barker, która znana jest głównie z pisania tekstów, a nie śpiewania. W ostatnim półfinale swoje „Tattoo” wykona Loreen, a jej bezpośrednią konkurencją są m.in. Mariette i popularna formacja Smash into Pieces. Jak zwykle sporo kompozytorów się powtarza. Oto lista twórców, którzy w Melodifestivalen mają więcej niż jeden utwór:

 • Jimmy „Joker” Thornfeldt – 6
 • Anderz Wrethov, Joy Deb, Jimmy Jansson – 5
 • Thomas G:son, Linnea Deb – 4
 • Herman Gardarfve – 3
 • David Lindgren, Jonas Thander, Dino Medanhodzic, Melanie Wehbe (w tym jedną dla siebie), Axel Schylstrom (w tym jedną dla siebie), Jakob Redtzer, Peter Bostrom, Laurell Barker (w tym jedną dla siebie), Thomas Stengaard, Andreas „Giri” Lindbergh – 2

Loreen, Marcus i Martinus i Laurell o swoim starcie 🇸🇪

Największą sensacją jest oczywiście powrót Loreen, która zaśpiewa „Tattoo” czyli utwór o bezgranicznej miłości. „Dla mnie Melodifestivalen jest jedynym forum, jakie mamy, które budzi kreatywność, szerzy miłość i jednoczy ludzi. Tutaj nie ma znaczenia, jakie jest twoje pochodzenie etniczne, jaka jest twoja orientacja seksualna, w co jesteś lub nie jesteś zaangażowany. Jesteś zawsze mile widziany pod tym dachem” – mówi zwyciężczyni ESC 2012, która nie wie, czy „Tattoo” ma cechy zwycięskiej piosenki, ale wie, że zabierze słuchacza w podróż, podkreśli różnorodność i wspomni o wielu ważnych sprawach. Loreen twierdzi, że poczuła, że przyszedł na nią czas. „Nie wiem, czy to mój koczowniczy instynkt, ale myślę, że ma silną intuicję. Po prostu mocno poczułam w żołądku, że teraz jest ten czas. Intuicja podpowiada, że będzie co będzie” – twierdzi. Dodaje, że „Tattoo” ma brzmienie „klasycznej Loreen”. A jak brzmieć będą goście z Norwegii czyli Marcus i Martinus? Bracia zostali zaproszeni przez SVT do udziału w selekcjach i uznali, że to właściwy czas chociaż wiedzą, że norwescy fani uznają to za zdradę. „Kochamy Norwegię, kochamy naszych fanów w Norwegii, a oni lubią nas więc mamy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze” – twierdzą. Udział braci z Norwegii w selekcjach Szwecji jest możliwy za sprawą managementu, który wokaliści mają właśnie w Sztokholmie. W stawce pojawi się też Kanadyjka Laurell Barker, którą po prostu raz olśniło i stwierdziła, że wystąpi w Melodifestivalen, gdzie najczęściej pojawiała się tylko w Green Roomie jako jedna z autorek piosenek. „Może nadszedł czas aby przestać chować się za kulisami i wyjść by przywitać się ze szwedzką publicznością” – uznała.

Norwegowie zmieniają format selekcji

Zmiany w Melodi Grand Prix w Norwegii 🇳🇴. Łącznie tylko 21 piosenek wystartuje w przyszłorocznych preselekcjach, a format składać się będzie z trzech półfinałów i finału. Nie będzie już rundy dogrywkowej, nie będzie też dueli w półfinałach oraz nie będzie grona artystów, którzy dostaną automatyczne miejsce w finale. Stig Karlsen z NRK twierdzi, że MGP wciąż się zmienia i chociaż były powody ku temu, by przydzielać automatyczne miejsca w finale, teraz selekcje wracają do prostszej formuły, a wszyscy kandydaci startują z tego samego poziomu. W rundzie finałowej powróci jury międzynarodowe co ma zwiększyć szanse na wybór piosenki, która później wygra Eurowizję. Nazwiska wykonawców, którzy wejdą do stawki MGP poznamy 4 stycznia, a same selekcje ruszą 14 stycznia wraz z pierwszym półfinałem. Piosenki z danej grupy zawsze będą publikowane w poniedziałek przed sobotnią rundą. Finał zapowiedziano na 4 lutego i po raz pierwszy od lat nie odbędzie się on w Oslo, a w Trondheim. Na ósmego grudnia zapowiedziano start nowej edycji „The Voice” w Gruzji 🇬🇪, która tym razem połączona będzie z wyborem reprezentanta na Eurowizję 2023. Program potrwa około 10 tygodni, a finał może odbyć się w drugim tygodniu lutego.

Źródło: JuniorEurovision.tv, ArmTimes, ARMTV, SVT, Melodifestivalen, NRK, fot.: GPB

%d blogerów lubi to: