Eurowizja Junior: Dziś wybieramy naszego faworyta! Oglądaj i głosuj • Melodifestivalen: Wpadki przy publikacji listy uczestników • Kto chce reprezentować Niemcy i San Marino?

Melodifestivalen: Pomyłka w lapońskim tytule 🇸🇪

Dziś telewizja SVT ogłosiła uczestników pierwszych dwóch półfinałów Melodifestivalen 2023. Niespodzianek nie było, bo większość nazwisk podał już wcześniej „Aftonbladet”. Po raz piąty o wyjazd na Eurowizję walczyć będzie Loulou Lamotte, która zadebiutowała jako chórzystka Behranga Miri w 2013, a później pomogła wygrać Johnowi Lundvikowi w 2019. W latach 2020-2021 startowała w trio The Mamas, a teraz w końcu stanie na scenie solo. Czwarty raz wystąpią Jon Henrik Fjallgren (tym razem z Arc North i Adamem Woodsem) oraz Wiktoria, po raz trzeci Panetoz i Victor Crone, a po raz drugi Eva Rydberg w duecie z Ewą Roos (przy czym Eva samodzielnie startowała też w 1977). Ponownie wystartują Theoz i Tone Sekelius. Reprezentant Estonii 2019 – Victor Crone – zaśpiewa w pierwszym półfinale, gdzie rywalizować będzie m.in. z Evą i Ewą, Loulou czy Jonem. W drugiej grupie zaśpiewają Wiktoria, Theoz czy ukraińska wokalistka Maria Sur. Piosenkę dla Theoza współtworzył Thomas G:son, który ma też stać za utworami Loreen i Mariette, z kolei piosenkę dla Marii napisali Anderz Wrethov i Laurell Barker. Podczas prezentacji uczestników nie obyło się bez wpadki. Piosenkę Jona Henrika Fjallgrena (fot.) podpisano jako „Where are you – Sávečan”, gdzie to lapońskie słowo nic nie znaczyło. O sprawie poinformowała stacja SVT Sapmi. Chodziło oczywiście o „Sávežan”, czyli odmianę imienia Save i można przypuszczać, że tytuł dotyczy córki wokalisty. Wcześniej miał wielokrotnie wspominać w wywiadach, jak ciężko znosi rozłąkę od swojego dziecka, które mieszka daleko. Rzeczniczka prasowa MF 2023 przeprosiła za błąd i winę zrzuciła na ekipę odpowiedzialną za piosenkę, która miała podać zły tytuł.

Znów lista wyciekła za wcześnie

Zazwyczaj jest tak, że wielu artystów startuje w Melodifestivalen dla promocji, a nie po to, by wygrać i reprezentować Szwecję na Eurowizji. Jasno o swoich szansach mówi Uje Brandelius, były frontmen popowego zespołu Doktor Kosmos, który zaśpiewa piosenkę „Grytan”. W rozmowie z SVT opisał ją jako…realistyczną balladę zlewu kuchennego, która traktuje o mięsnym gulaszu. „Nie wygram tego konkursu. Moja muzyka jest w porządku, ale moje teksty są fenomenalne. Gdyby był to konkurs czytania poezji, spokojnie bym wygrał. Tutaj będę ostatni” – przyznał. Ukrainka Maria Sur zaśpiewa utwór „Never give up” o swoim życiu. Ma nadzieję, że słowa utworu dadzą wsparcie jej rodakom, ale też wszystkim ludziom, którzy przeżywają trudne chwile. „Po ucieczce przed wojną dzieje się tyle rzeczy, o których nigdy bym nie pomyślała, że się wydarzą. Jestem bardzo wdzięczna za zaszczyt startowania w MF” – powiedziała. Emocji podczas przedstawiania uczestników zabrakło nie tylko z powodu wcześniejszych spekulacji tabloidu „Aftonbladet”, ale też z pomyłki samej stacji SVT, która znów doprowadziła do wycieku informacji. W krótkim filmie, który wczoraj został opublikowany, dostrzec można było tablicę z rozpisanymi uczestnikami, stąd lista szybko rozprzestrzeniła się po sieci. Czy dojdzie do wycieku także przy środowej prezentacji? Takowa ma się odbyć 30 listopada o 8:00 rano, a link do niej znajdziecie poniżej. W trzecim czy czwartym półfinale wystąpić mają m.in. Nordman, Smash into pieces, Paul Rey, Loreen, Laurell Barker czy Mariette.

Eurowizja: Szwajcaria, Niemcy, San Marino – co nowego?

Dobiega końca proces wyboru reprezentanta Szwajcarii 🇨🇭. Ovi Jacobsen (Rumunia 2010 i 2014), który znalazł się w komisji selekcyjnej, opublikował post na Instagramie, który sugeruje, że selekcje wewnętrzne są już w końcowej fazie. Nie wiemy jeszcze kiedy dokładnie nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone. Zgłoszenia do selekcji zakończone zostały wczoraj w Niemczech 🇩🇪, a wśród kandydatów jest grupa Planschemaloor, której członkowie określają się jako fani Eurowizji, a udział w konkursie będzie dla nich samą przyjemnością. Startuje też Ikke Hipgoldem, niemiecki party-schlager wokalista. O finał powalczy również Patty Gurdy z „Melodies of Hope”. Piosenka jest już opublikowana i zyskała spore uznanie wśród fanów konkursu. Ogłoszono też skład kolejnych przesłuchań w San Marino 🇸🇲. 5 grudnia zaśpiewają m.in. Maltanka Nicole Hammett (znana z preselekcji 2022) czy włoska wokalistka Sonia Mazza. Dzień później pojawi się m.in. Martina Boglione, Corrado Mancini czy Stefano Gasparrino. Na 7 grudnia zaplanowano występy grupy Lasersight, Edoardo Brogi z Warner Music Italy czy Alice Caracciolo. 8 grudnia o awans powalczą m.in. Andrea Licciardo, Dylan Fortytears czy zespół Nevruz. Redox & Camelia, którzy pojawić się mieli w San Marino już w listopadzie, zaśpiewają 9 grudnia. Pojawi się też wtedy Tommaso Araboni. Nebulossa zaprezentuje się przed jurorami 12 grudnia, a tego samego dnia na scenie staną też Giada Pintori, Daniele Nicolo, Be Klaire czy znany z selekcji 2022 Christopher z Niemiec. Na ten moment nadal brak znanych w świecie Eurowizji czy preselekcji nazwisk, brak śladu Polaków, a w większości San Marino reprezentować chcą Włosi. Pełna lista dostępna TUTAJ.

Eurowizja Junior: Luksus przyćmi problemy kraju? 🇦🇲

Eurowizja Junior już za nieco ponad półtora tygodnia, a w Armenii pojawiają się głosy, że rząd wydaje pieniądze na organizację JESC zamiast pomóc poszkodowanym w wyniku ostatniej wojny czy niedawnych starć na granicy z Azerbejdżanem. W rozmowie z 168.am była posłanka Sofya Hovsepyan uznała, że gości zza granicy należy serdecznie powitać, ale robić to ze skromnością, bo trwonienie pieniędzy na dziecięcy konkurs jest brakiem szacunku dla ofiar wojny. Eurowizja Junior to nie jedyne „przewinienie” władz, bo posłanka mówi też o remoncie biur politycznych, samochodach dla prezesów partii itp. „Problem polega na tym, że ludzie tacy jak ja, jak my, intensywnie angażują się w wyposażenie armii i linii frontu z własnych środków, a jednocześnie wszystkie kręgi państwowe pozwalają sobie na luksusy” – krytykuje. Faktycznie Eurowizja Junior ma być konkursem luksusowym, na który przeznaczono spory budżet. Poza ogromną sceną, która stoi już w arenie, przygotowywana jest też wielka Ceremonia Otwarcia na Placu Republiki, a co za tym idzie, dekoracje świąteczne rozświetlone będą pół miesiąca wcześniej niż zazwyczaj. Przygotowują się też artyści – Malena ćwiczy nową choreografię do swojego utworu, a nad układem tanecznym pracuje też Karina Ignatyan, jedna z prowadzących. Nasi Polacy – Marcin Migdalski i Tomasz Motyl – są już w stolicy Armenii, gdzie pracują nad odpowiednią realizacją całego wydarzenia, które na żywo obejrzymy już 11 grudnia o 16:00 w TVP.

Dziś „NASZ FAWORYT JESC 2022”

Kto wygra Eurowizję Junior? Dziś czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego wybiorą swojego faworyta! Tradycyjny plebiscyt „Nasz Faworyt” zdobył w tym roku swoją patronkę, zmarłą niedawno fankę konkursu – Anię Sobieraj. O 20:00 rozpocznie się oficjalna prezentacja 16 utworów w ułożonej specjalnie na tę okazję kolejności startowej. Każdy utwór poprzedzony będzie pocztówką. Widzowie i czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego będą mogli głosować na dwa sposoby. Wciąż mogą przekazywać swoje trzy głosy piosenkom w formularzu Google Forms, a po prezentacji 16 piosenek ruszy też głosowanie Mentimeter. Zsumowane punkty dadzą nam wyniki, które zostaną zaprezentowane po materiałach dodatkowych, które dla czytelników przygotowali Hubert i Miłosz. Rok temu „Naszego Faworyta” wygrała Macedonia, która na JESC w Paryżu zajęła 9. miejsce. W 2020 triumfowała Białoruś (5. miejsce), a w 2019 Macedonia (6. miejsce). Wspólne oglądanie teledysków oraz głosowanie znajdziecie od 20:00 TUTAJ. Link do formularza Mentimeter pojawi się na grupie Facebook, gdzie będzie można też komentować całe show. Głosowanie Google Forms dostępne TUTAJ.

źródło: SVT, Aftonbladet, Eurovoix, Instagram, ESCkompakt.de, YouTube, SMRTV, 168.am, JuniorEurovision.tv, fot.: Hallandsposten

%d blogerów lubi to: