Eurowizja Junior 2022: Znamy utwory Irlandii i Gruzji! Ile będzie kosztować konkurs? • Grupa ATM działa przy konkursie w Erywaniu! • Belgowie mają już finalistów selekcji

Eurowizja Junior: Irlandia i Gruzja prezentują utwory

Kolejny utwór ze stawki Eurowizji Junior 2022 pojawił się w sieci dość niespodziewanie. Dziś telewizja irlandzka TG4 opublikowała teledysk do „Solas” Sophie Lennon 🇮🇪 (fot.), zwyciężczyni lokalnych preselekcji. Piosenkę napisali Niall Mooney, Jonas Gladnikoff, Matthew Ker, Hannah Featherstone i Ken McHugh. Ten pierwszy ma na koncie pracę przy wszystkich utworach Irlandii na Eurowizji Junior od 2018 roku, z kolei Jonas Gladnikoff jest autorem piosenek z dorosłej Eurowizji – z 2009, 2010 i 2014 roku, a także współtworzył utwory Irlandii na JESC 2015, 2018 i 2019. Klimatyczny klip nagrano przy latarni Fanaid w Donegal. O godzinie 19:00 premierę miała piosenka „I believe” w wykonaniu Mariam Bigvavy 🇬🇪, która wygrała selekcje w Gruzji. Kompozytorem jest Giorgi Kukhianidze, twórca wielu wcześniejszych gruzińskich piosenek na konkurs (m.in. z 2010, 2014 czy 2021 roku). I to już prawie koniec, bo do pełnej stawki brakuje nam jedynie utworów z Włoch i Armenii. Piosenka włoska „Bla Bla Bla” premierę będzie mieć 10 listopada 🇮🇹. Publikacje z Armenii 🇦🇲 (utwór dla Nare) i Ukrainy 🇺🇦 (nowa wersja piosenki „Nezlamna”) mogą być nieznacznie opóźnione, gdyż delegacje z tych krajów wciąż jeszcze pracują nad klipami.

Eurosong 2023: Belgowie przedstawiają finalistów 🇧🇪

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia z Belgii. Finał narodowy selekcji „Eurosong 2023” odbędzie się 14 stycznia w Paleis 12/Palais 12 w Brukseli. Ogłoszono dziś nazwiska siedmiu wykonawców, którzy powalczą o tytuł reprezentanta kraju. Od 9 stycznia codziennie wykonawcy prezentować będą po dwa swoje utwory, a z tym lepszym wejdą do finału. W finale o wynikach decydować będą widzowie oraz jurorzy. Sprzedaż biletów na finał rozpocznie się wkrótce. O wyjazd do Liverpoolu walczy m.in. Astrid Roelants (znana jako Ameerah), która w 2009 roku wylansowała hit „The Sound of missing you”, a w 2004 roku walczyła o udział w Eurowizji w belgijskich preselekcjach z piosenką „Don’t Stop the Music” – zajęła 7. miejsce. Jej rywalką będą młoda wokalistka Cherine, Gala Dragot (albańska piosenkarka mieszkająca w Belgii, która w 2020 roku wygrała „The Voice Kids 5”), wokalista Gustaph, muzyk i twórca utworów Hunter Falls, Loredana De Amicis z formacji 2 Fabiola (uczestniczyła w selekcjach 2014 – odpadła w półfinale) oraz duet The Starlings z Tomem Dice (ESC 2010). To właśnie The Starlings jest najbardziej znanym kandydatem w stawce.

Eurowizja Junior 2022 na bogato! ATM Grupa w Erywaniu 🇦🇲

Wracamy do tematu Eurowizji Junior! Według rządowych informacji budżet konkursu w Armenii wyniesie aż 13 milionów euro! To sporo, jak na dziecięcy konkurs, ale telewizja ARMTV ma ponoć nie szczędzić środków. Dodatkowo w budżecie uwzględniono też przygotowanie piosenki i występu scenicznego dla reprezentantki kraju – Nare. Wliczyć w to należy też renowację kompleksu im. Karena Demirchyana, budowę niezbędnej infrastruktury oraz organizację wydarzeń towarzyszących, w tym Ceremonię Otwarcia na placu Republiki, gdzie 16 reprezentantów uruchomi bożonarodzeniową choinkę. Włączą ją prawie 20 dni wcześniej niż zwykle uruchamiana jest świąteczna iluminacja w stolicy. Według lokalnej prasy, rząd Armenii przeznaczył na eurowizyjny budżet ponad połowę jego wysokości (ok. 7 mln euro). Kwota w przeliczeniu na ormiańskie dramy robi wrażenie – 2796905821,50 AMD. Nie podano skąd wzięto pozostałą część sumy, ale mówi się, że pieniądze wyłożyły telewizja ARMTV oraz rada miasta Erywania. Budżet zasiliły też składki od krajów uczestniczących w imprezie. Oficjalnie podano, że polska grupa ATM 🇵🇱 będzie jedną z firm pracujących przy produkcji Eurowizji Junior i to właśnie ona delegowała do działań w Erywaniu reżyserów wizji – Marcina Migdalskiego i Tomasza Motyla, którzy pracowali już przy konkursach w 2019 i 2020. Firma zainkasuje za swój udział w JESC 2022 ponad 793 tys. euro. Działać będą także firmy z Bułgarii, Niemiec, Portugalii (firma produkująca fajerwerki i sprzęt do efektów specjalnych), Białorusi oraz Armenii. Prace nad budową sceny zaczną się za parę dni.

Źródło: TG4, JuniorEurovision.tv, Instagram, 12points.be, Wikipedia, ESCplus.es, ATM Grupa, inf. własne, fot.: @sophie_lennon11

%d blogerów lubi to: