Eurowizja Junior 2022: Znamy datę premiery nowej wersji „To The Moon” Laury Bączkiewicz! • Polscy specjaliści pomogą Ormianom zorganizować Eurowizję Junior • Panetoz wraca do Melodifestivalen • Hubert Bisto zaskoczy fanów? Nowy kandydat z Polski

Eurowizja Junior 2022: Polacy w ekipie realizatorów konkursu

Misją Europejskiej Unii Nadawców (EBU) jest zapewnienie zrównoważonej przyszłości mediów publicznych, a organizacja zapewnia członkom Unii nie tylko światowej klasy treści (od wiadomości po sport i muzykę), ale też opiera się na etosie solidarności i współpracy. Taką współpracę, pozwalającą wyrównać szanse wśród nadawców publicznych EBU będzie Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2022 w Erywaniu 🇦🇲. Organizatorzy ogłosili, że realizatorami wizji JESC 2022 będą Polacy – Marcin Migdalski i Tomasz Motyl 🇵🇱, którzy pełnić będą funkcję multicamera director. Odpowiadać będą za reżyserię pracy kamer czy programowanie ujęć, w ten sposób pomagając Ormianom przygotować najlepszą możliwą transmisję konkursu do ponad 16 krajów Europy. Panowie wspólnie pracowali już przy Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach oraz przy zdalnej Eurowizji Junior w Warszawie, która (w przeciwieństwie do JESC 2022) była przygotowywana tylko przez specjalistów z kraju-gospodarza. Motyl to realizator i reżyser telewizyjny. Migdalski cieszy się opinią zdolnego realizatora, który ma już doświadczenie w wielu programach na żywo i koncertach. Warto podkreślić, że polska ekipa była chwalona za świetną realizację Eurowizji Junior w Gliwicach, stąd zapewne telewizja ARMTV i EBU postanowili zaprosić Migdalskiego i Motyla do pomocy przy tegorocznym konkursie. Warto przypomnieć, że takimi ekipami pomocniczymi dla nadawców z innych krajów byli m.in. Maltańczycy 🇲🇹 (pomagali przy Eurowizji Junior 2015 w Sofii 🇧🇬) czy Białorusini (pomagali przy konkursie w Erywaniu z 2011 roku).

Premiera nowej wersji „To The Moon” w poniedziałek

Polskę reprezentować będzie w Erywaniu Laura Bączkiewicz z piosenką „To The Moon” 🇵🇱. Nowa wersja utworu, wraz z nagranym we Wrocławiu klipem, będzie miała swoją premierę 7 listopada o 13:00 na kanale Junior Eurovision na YouTube! To oczywiście nie koniec niespodzianek związanych z JESC. Jutro o 9:00 rano premiera piosenki Kazachstanu 🇰🇿 („Jer-Ana”), a o 15:00 Serbii 🇷🇸 („Svet bez granica”). Na niedzielę zapowiedziano też publikację utworu z Irlandii 🇮🇪 („Solas”) oraz oficjalnego klipu francuskiego 🇫🇷. W poniedziałek poza klipem Polski dowiemy się co przygotowała Portugalia 🇵🇹. Nicolas Alves wykona w Erywaniu piosenkę „Anos 70” („Lata 70.”). Utwór gruziński nosić będzie tytuł „I believe” 🇬🇪. Nie wiemy już tylko jednego – jak brzmi tytuł piosenki z Armenii, którą wykona Nare 🇦🇲. Z dzisiejszych nowości mamy teledysk do utworu „Pakez diell” Kejtlin Gjaty z Albanii. Tymczasem telewizja gruzińska GPB ogłosiła, że wszyscy narodowi zwycięzcy Eurowizji Junior pojawią się w Armenii podczas specjalnego medley’u triumfatorów. Do stolicy Hayastanu przylecą trio Bzikebi (wygrało w 2008 roku), Mariam Mamadashvili (zwyciężyła w 2016 za „Mzeo”) oraz Ana Khanchalyan, członkini formacji Candy, która zdobyła Grand Prix w 2011 roku, w Erywaniu zresztą. Ana, z pochodzenia Ormianka, miała w trakcie zwycięstwa 15 lat, co czyni ją najstarszą wokalistką w momencie wygrania Juniora.

Pełen terminarz Eurowizji Junior i Eurowizji znajdziecie TUTAJ.

Sanremo i Melodifestivalen: Kto wystąpi? 🇮🇹🇸🇪

Zakończyły się przesłuchania w ramach „Sanremo Giovani”, jednej z rund eliminacyjnych pozwalających nieznanym szerzej wykonawcom dostać się na scenę słynnego festiwalu. Spośród 42 wykonawców do finału zakwalifikowano ośmiu, a wśród nich są gIANMARIA, Maninni, Olly, Shari czy Mida. Kandydaci wspierani są przez wytwórnie Sony Music, Maciste Dischi, Believe Digiral, Universal Music czy Carosello. Podczas finału 16 grudnia wybrana zostanie najlepsza trójka, która otrzyma zaproszenia do startu w lutowym festiwalu Sanremo. Dodatkowo do ośmiu uczestników finału „Sanremo Giovani” dołączy czterech wykonawców wybranych poprzez „Area Sanremo”. A w Melodifestivalen kolejne powroty. Według informacji „Aftonbladet” do selekcji powraca boys-band Panetoz, który już dwukrotnie startował w finale konkursu (w 2014 i 2016 roku) zawsze śpiewając po szwedzku. Zadebiutować ma zespół rockowy Smash into pieces, który powstał w 2008 roku i do tej pory wydał siedem płyt. Chociaż jako grupa pojawią się w Melodifestivalen po raz pierwszy, gitarzysta formacji Benjamin Jennebo współtworzył „Troubled waters” dla Victora Crone, który w 2020 dostał się z tym utworem do finału MF. Współautorka „Move” dla The Mamas pojawi się jako solistka w selekcjach – chodzi oczywiście o Melanie Wehbe. Co ciekawe, plotki głoszą, że Melanie nie tylko przygotowała utwór, który sama wykona na scenie, ale jest też współtwórczynią innej piosenki, którą zakwalifikowano do stawki na 2023 rok.

Tu bije serce Europy: Hubert Bisto zgłasza utwór 🇵🇱

Nadal ponad dwa miesiące zostały jeszcze by zgłosić się do polskich preselekcji „Tu bije serce Europy”. Zgłoszenia zakończą się 15 stycznia, a już teraz zainteresowani są nimi m.in. Marie, Daniel Borzewski, Maja Hyży, Justyna Dobroć, Skolim, Wiktor Zwierzyński, Blanka, Natasza Urbańska, Karolina Szczurowska, Questy czy nawet Gosia Andrzejewicz. Dziś w niemieckim Radio Darmstadt gościł Hubert Bisto, który potwierdził swoje zgłoszenie do konkursu. Wokalista, który próbował już wcześniej swoich sił w polskich eliminacjach, a także dostał się na short-listę selekcji w Irlandii 2010, wysłał do TVP utwór napisany przez Marka Błaszczyka (muzyka), do którego polski tekst napisał sam Hubert, a angielski Hanna Krawczyńska. „Utwór będzie niewątpliwie zaskoczeniem dla fanów konkursu Eurowizji” – mówi wokalista dla Dziennika Eurowizyjnego. Wiemy, że piosenka powstała w dwóch wersjach językowych. Cały wywiad dla Radia Darmstadt (w języku polskim) znajdziecie TUTAJ. Poniżej piosenka Huberta „Raz, czy dwa”, która swego czasu zgłaszana była do polskich preselekcji. Tu także autorem jest Marek Błaszczyk, a pomocy w nagraniu chórków udzieliła Hubertowi Monika Urlik.

Listę chętnych do udziału w selekcjach znajdziecie TUTAJ.

Źródło: ARMTV, EBU, TVP, JuniorEurovision.tv, RAI, Aftonbladet, inf. własne, fot.: EBU/TVP

%d blogerów lubi to: