Laura Bączkiewicz i nowe „To The Moon”. Zobacz teledysk! • Jak brzmi piosenka z Portugalii? • Jamala wraca do jury w Ukrainie. Kto jeszcze oceni finalistów?

Eurowizja Junior: Tak brzmi nowe „To The Moon” Laury Bączkiewicz 🇵🇱

Dziś pod koniec programu „Pytanie na Śniadanie” w TVP2 pokazano teledysk do „To The Moon” Laury Bączkiewicz, a po 11:00 klip pojawił się już na oficjalnym kanale YouTube JuniorEurovision.tv. Obejrzeliśmy klip nagrany w Hydropolis we Wrocławiu, gdzie Laura z kolegami i koleżankami zwiedza słynne muzeum pod czujnym okiem „nauczycielki”, w którą wciela się choreografka, Paulina Przestrzelska. W trakcie spaceru po obiekcie grupa nagle przenosi się do statku kosmicznego, z którego okien ma okazję obserwować księżyc czy ziemski glob. Scenariuszem i reżyserią zajął się Pascal Pawliszewski, a za zdjęcia odpowiedzialny był Adrian Kuciel. Klip wyprodukowała Telewizja Polska. Więcej emocji niż sam klip wzbudziła nowa wersja piosenki „To The Moon” napisanej przez Jakuba Krupskiego (muzyka) i Monikę Wydrzyńską (tekst), a zmiksowaną przez Piotra Przedporę. Utwór ma bardziej klubowe brzmienie i nowe brzmienie różni się od tego, które znamy z preselekcji, gdzie Laurze towarzyszyła orkiestra „Szansy na Sukces”. Zmieniono też warstwę tekstową mieszając języki, co jest normą w polskiej przygodzie na Eurowizji Junior od 2018 roku. Aż sześciokrotnie Laura zmienia język utworu w trakcie 3 minut. Zaczyna od języka polskiego, by przejście do refrenu zaśpiewać już po angielsku. Oba języki występują też w dwóch wersjach (w tym znane z selekcji i bardzo chwytliwe „I think you’re ready now„). Druga zwrotka i drugi refren zaśpiewane są już w całości po polsku. W „bridge” pojawia się fraza „Moon river”, która dla wielu fanów jest nawiązaniem do tytułu utworu Krystiana Ochmana „River”. Później znów wracamy do języka polskiego, a ostatnie wersy refrenu, w tym mocne zakończenie wyśpiewane są po angielsku. Warto przypomnieć, że zgodnie z regulacjami JESC utwory eurowizyjne muszą zawierać co najmniej 60% tekstu w języku narodowym.

Polskie portale o teledysku Laury. Polska wygra JESC? 🇵🇱

Laura Bączkiewicz leci na księżyc!„, „Laura Bączkiewicz idzie po wygraną!„, „To the Moon” może wygrać” – to nagłówki artykułów z polskich portali po premierze klipu. „Dzisiaj światło dzienne ujrzał teledysk w kosmicznym klimacie” – informuje portal LM.pl. „Do pełnego optymizmu singla powstał też już kolorowy teledysk. Komentarze zachwyconych fanów Eurowizji mówią same za siebie” – podaje portal Eska.pl. W ankiecie portalu 46% internautów uważa, że Laura ma szansę wygrać Eurowizję Junior. 37,5% jest przeciwnego zdania, a 17% na razie nie wie jaki los czeka Polskę w Erywaniu. „Pod nagraniem nie brakuje pozytywnych komentarzy. Wielu mieszkańców innych krajów kibicuje Laurze, a niektórzy z nich deklarują, że to właśnie na nią oddadzą swój głos – informuje konińska redakcja portalu NaszeMiasto.pl, która od początku wspiera swoją krajankę w eurowizyjnej przygodzie. „Kompozycja ma spore szanse na wygraną w konkursie. Pod klipem pojawiły się liczne komentarze” – także zza granicy” – przekazuje Radio Zet. „Pochodząca z Konina Laura Bączkiewicz poszła w ślady swoich poprzedniczek i podobnie jak one wykona piosenkę po polsku i po angielsku. Singiel „To The Moon” jest szybką piosenką, która łatwo wpada w ucho, co potwierdzają komentujący wideo internauci” – także w SuperExpressie pojawiło się nawiązanie do komentarzy pod klipem do „To The Moon”. „Z pewnością reprezentanci 15 innych krajów czują oddech konkurencji na plecach, ponieważ w ostatnich latach Polska bardzo zaznaczyła swój udział w konkursie.” – przypomina portal. „Wideoklip nawiązuje do tytułu piosenki, więc zrealizowany jest w kosmicznym klimacie” – tłumaczy „Przegląd Koniński”. Konkurs Piosenki Eurowizji Junior pokazany będzie na TVP1 w niedzielę 11 grudnia od 16:00 czasu polskiego. Z pewnością transmisja dostępna będzie też na TVP Polonia oraz TVP ABC. Należy się spodziewać, że konkurs z Warszawy (na podstawie przekazu telewizyjnego) komentować będą dla widzów Telewizji Polskiej Marek Sierocki i Aleksander Sikora. Głosowanie online w I etapie ruszy w piątek 9 grudnia późnym popołudniem.

Premiera utworu z Portugalii. A co dalej?

Poza polską premierą klipu odbyła się też publikacja utworu „Anos 70” w wykonaniu Nicolasa Alvesa z Portugalii 🇵🇹. Utwór przygotowała finalistka „Festival da Cancao” i mentorka Nicolasa w „The Voice Kids” – Carolina Deslandes. Podobnie jak ostatnio RTP wysyła na Eurowizję Junior piosenkę w całości po portugalsku. Kraj jeszcze nigdy nie zajął miejsca w top10. Najpewniej jutro nastąpi premiera piosenki „I believe” reprezentantki Gruzji Mariam Bigvavy 🇬🇪. Z nieoficjalnych informacji wynika, że utwór ma mieć rockowe brzmienie. Być może w środę lub czwartek pojawi się opóźnione „Solas” Sophie Lennon z Irlandii 🇮🇪. 10 listopada zapowiedziano premierę „Bla Bla Bla” Chanel Dilecty z Włoch 🇮🇹. Nie wiemy nadal co z Armenią 🇦🇲. Nadawca ARMTV nie podał jeszcze tytułu piosenki ani daty publikacji. Czekamy też na oficjalną wersję utworu „Nezlamna” Zlaty z Ukrainy 🇺🇦. Pod koniec listopada czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego będą mogli głosować w plebiscycie „Nasz Faworyt JESC 2022 im. Ani Sobieraj” w ramach którego wybierzemy najlepszy tegoroczny utwór. Rok temu zwyciężyła propozycja macedońska grupy Dajte Muzika 🇲🇰. Piosenka zajęła w finale Eurowizji Junior 9. miejsce, a wygrało armeńskie „Qami Qami”, które w naszym rankingu było drugie.

Jamala wraca do jury ukraińskiego!

Zakończyło się głosowanie na skład jurorski preselekcji Ukrainy do Eurowizji 2023 🇺🇦. Finał konkursu odbędzie się 17 grudnia w kijowskim metrze, a poza widzami o wynikach decydować będą Taras Topolya, Jamala oraz Yuliya Sanina. Taras wygrał głosowanie internautów na skład komisji, zdobywając 17,41% głosów. To wokalista rock/pop oraz lider formacji Antytila. Dodatkowo jest też ochotnikiem 130. batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy. Jamala w głosowaniu uzyskała drugi wynik (15,71%) – wokalistki przedstawiać nie trzeba, to zwyciężczyni Eurowizji 2016. 15,7% głosów zdobyła wokalistka grupy The Hardkiss, Yuliya Sanina, co oznacza, że jej zespół nie weźmie udziału w preselekcjach. W finale konkursu 2016 Hardkiss wywalczyli 2. miejsce i przegrali tylko z Jamalą. w plebiscycie pierwsza „pod kreską” była reprezentantka Ukrainy 2006 – Tina Karol (15,67%), szóste miejsce zdobyła Kateryna Pavlenko z grupy Go_A (ESC 2021), a siódme Zlata Ognevich (6,09%). Tymczasem profil Songfestival.Azerbaijan 🇦🇿 informuje, że swoje utwory na Eurowizję 2023 planuje przedstawić telewizji Ictimai nowopowstała grupa Mamagama. „Możemy powiedzieć, że scena eurowizyjna nigdy nie widziała takiej piosenki” – zapowiadają członkowie grupy. Telewizja Ictimai na razie nie przyjmuje zgłoszeń do selekcji wewnętrznych.

źródło: TVP, JuniorEurovision.tv, przegląd polskich mediów, UA:Pershyi, Wikipedia, Twitter, Instagram, fot.: YouTube

%d blogerów lubi to: