Eurowizja 2023 bez zmian w regulaminie • Co w poniedziałek zatańczy Jamala? • United Song Contest – dziś II półfinał

Eurowizja 2023: Chórki z taśmy zostają

Według informacji uzyskanych przez portal ESCtoday.com, w Eurowizji 2023 na pewno wezmą udział Serbia, Dania i Rumunia. Uczestnictwo tego ostatniego kraju może być niespodzianką, bo TVR jawnie krytykowało EBU w sprawie dyskwalifikacji jury podczas Eurowizji 2022 oraz planowało pozwać organizację. Warto jednak podkreślić, że takie potwierdzenie udziału przekazywane mediom eurowizyjnym nie zawsze musi okazać się prawdą – nadawcy mają jeszcze czas by oficjalnie zgłosić chęć udziału, a także by później wycofać się z tych planów bez ponoszenia kary finansowej. Portal Eurovision.tv opublikował fragmenty regulaminu konkursu w 2023. Znów pojawia się tam zapis o możliwym użyciu chórków z taśmy. Przypomnę, że taki pomysł powstał z uwagi na pandemię i chęć ograniczenia składu delegacji krajowych. Nie ma już jednak wątpliwości, że pandemia była jedynie pretekstem do czegoś, co chciano wprowadzić już wcześniej. Zezwolenie na korzystanie z nagranych wcześniej chórków doprowadza do tego, że w utworach eurowizyjnych i podczas samego konkursu na żywo możemy usłyszeć chóry – jak np. w utworach Islandii czy Słowenii 2021. Chórki z taśmy od wielu lat wykorzystywane są m.in. na preselekcjach Melodifestivalen. Polska w 2021 roku skorzystała zarówno z nagrań jak i chórzysty na żywo – Pawła Skiby. W 2022 roku Krystian Ochman nie miał już na scenie wokalnego wsparcia, a chórek puszczono z taśmy.

Justyna Dobroć wzięła udział w FanVision

Wczoraj w portugalskim Setubal odbyła się 12. edycja „Eurovision Live Concert”, koncertu który był inspiracją do powstania „Polish Eurovision Party”. Portugalska impreza odbywa się od wielu lat, a udział w niej brali już polscy reprezentanci, m.in. Magdalena Tul czy Michał Szpak. W tym roku gośćmi byli Victoria (Bułgaria na ESC 2020-2021), Ott Lepland (Estonia 2012), Senhit (San Marino 2011, 2020-2021), Chiara (Malta 1998, 2005, 2009), Sinplus (Szwajcaria 2012), Jamie-Lee (Niemcy 2016), Rita Laranjeira (JESC Portugalia 2019) oraz uczestniczka selekcji portugalskich 2012 i 2015 – Carla Ribeiro. Tymczasem w weekend odbył się FanVision 2022, czyli konkurs wokalny organizowany przez OGAE Finland w ramach „Eurovision Weekend”. Wygrała Adriana, reprezentantka oddziału czeskiego, która zaśpiewała niemieckie „Satellite” i zdobyła łącznie 145 punktów. Justyna Dobroć, która reprezentowała OGAE Polska, zajęła 4. miejsce na sześciu uczestników – zebrała 83 punkty, w tym 46 punktów od jury oraz 37 od publiczności. Polska wokalistka wykonała hit „Fuego”.

Jamala w „Tańcu z Gwiazdami” od poniedziałku

Już w poniedziałek rozpoczyna się 26. edycja polskiej edycji programu „Taniec z Gwiazdami”. Program potrwa do końca października, a co poniedziałek transmitować go będzie stacja Polsat. Wśród jury m.in. Andrzej Piaseczny, reprezentant Polski na ESC 2001. Poza pierwszą w historii parą jednopłciową, w konkursie udział weźmie Jamala, zwyciężczyni Eurowizji 2016, która wczoraj obchodziła urodziny. Jej udział ma być ukłonem w stronę ukraińskiej widowni polskiego TzG, ale też okazją do przypominania o wojnie w Ukrainie i wciąż potrzebnej pomocy. Jamala zatańczy z Jackiem Jeschke i już teraz uznawana jest za faworytkę do zwycięstwa. W poniedziałkowym odcinku para zatańczy walca do utworu „Imagine” Johna Lennona. Warto przypomnieć, że dawno już nie mieliśmy eurowizyjnych akcentów wśród uczestników „Tańca z Gwiazdami”. W 20. edycji (wiosna 2017) uczestniczyła Paulina Chylewska (swego czasu prowadziła polskie preselekcje i podawała polskie punkty). W tej samej edycji wygrała Natalia Szroeder, finalistka selekcji 2016. W siedemnastej edycji jako pierwszy odpadł Sławomir Uniatowski (finalista selekcji 2006), a trzecie miejsce zajęła Cleo, reprezentantka Polski na Eurowizji 2014. Jamala swoim pojawieniem się w polskiej edycji wywołała już kontrowersje. Wielu internautów twierdzi, że wokalistka, która brała już udział w ukraińskiej wersji, będzie mieć przewagę nad innymi. Ukrainka wystąpiła w dziewiątej (jak na razie ostatniej) edycji „Tantsi z zirkamy”, którą stacja 1+1 realizowała jesienią 2021. Odpadła jako szósta, zajmując 9. miejsce. W tej samej edycji startowała też Evgenia Vlasova, uczestniczka selekcji Ukrainy 2007 oraz Melovin (ESC 2018) i Oleksandra Zaritska z formacji Kazka, która też walczyła już kiedyś o udział w Eurowizji.

Dziś United Song Contest 2022 – Półfinał II

Dziś o 20:00 prezentacja piosenek z drugiego półfinału internetowego konkursu United Song Contest, który w tym roku poświęcony jest muzyce z Azji i Oceanii. W drugiej rundzie wystartuje 20 krajów, a o wynikach decydować będą menadżerowie z grupy przeciwnej oraz internauci, którzy mogą głosować zarówno w trakcie jak i po prezentacji. Sprawdźmy, co dzisiejsi uczestnicy mają wspólnego z Eurowizją! Chiny (China Media Group CMG i Shanghai Media Group – SMG) 🇨🇳, Korea Południowa (KBS) 🇰🇷, Oman (PART) 🇴🇲, Malezja (RTM) 🇲🇾 i Nowa Zelandia (Radio New Zealand) 🇳🇿 to kraje, których nadawcy posiadają status stowarzyszonego członka EBU (tak jak uczestnicząca w Eurowizji Australia). Eurowizja swego czasu była transmitowana (lub emitowana) w Chinach, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Tajlandii 🇹🇭 i Tajwanie 🇹🇼. Najwięcej kontrowersji wywołał chiński przekaz. W latach 2011-2013 stacja CCTV-15 pokazywała finały, odpowiednio wcześniej zedytowane dla widza chińskiego. W 2015-2017 konkurs pokazywała Hunan TV i wykazywała ogromne zaangażowanie w konkurs – wysłano nawet do Kijowa własną delegację. W 2018 roku transmisja zakończyła się w atmosferze skandalu. Mango TV zostało pozbawione praw do pokazania konkursu po tym, jak okazało się, że ocenzurowano występy z Albanii (z powodu pokazywanych tatuaży) i Irlandii (z powodu tańczącej na scenie pary jednopłciowej). „Wygumkowano” też flagi LGBT i tatuaże innych uczestników. Tego typu cenzura spotkała się z ostrym sprzeciwem EBU, w związku z tym Mango TV nie mogło już pokazywać pozostałych części konkursu i jak do tej pory żadna inna stacja chińska nie pojęła się transmisji ESC. W Nowej Zelandii ESC 1992 pokazało TVNZ, ESC 2009-2011 obejrzeć można było na Triangle Stratos, a 2014-2016 na BBC UKTV. W Korei konkurs widzowie oglądać mogli (z przerwami) w latach 1974-1998, na Tajwanie tylko w 1972 (TTV), a w Tajlandii w latach 1971-1972 (NBT). Spośród krajów z dzisiejszego półfinału najwięcej związków z Eurowizją ma Indonezja 🇮🇩. Artyści z tego kraju (lub z korzeniami indonezyjskimi) wielokrotnie reprezentowali Holandię (Anneke Gronloh, The Maessen Sisters, Sandra Reemer, Justine Pelmelay, Linda Wagenmakers), a także Austrię (Eric Papilaya), Francję (Anggun) i Australię (Jessica Mauboy).

Związki krajów azjatyckich z Eurowizją

Portal Eurovision.tv w 2010 roku podawał, że imprezy eurowizyjne odbywały się nawet w Papui-Nowej Gwinei 🇵🇬, z kolei swego czasu media z Nowej Zelandii zastanawiały się dlaczego ich kraj nie startuje w Eurowizji, skoro robi to Australia. Warto wspomnieć, że mnóstwo utworów eurowizyjnych docierało do list przebojów w tym kraju – głównie były to piosenki z UK, ale też ze Szwecji, Luksemburga, Włoch, Irlandii i Niemiec. W 2019 roku portal KhaosodEnglish.com informował jak przygotować eurowizyjną imprezę w Tajlandii, nakłaniając zwłaszcza studentów do integracji z przybyszami z Europy w Bangkoku. W 2018 imprezy połączone z oglądaniem konkursu organizowano w Wietnamie 🇻🇳 – w Hanoi i Ho Chi Minh. Oczywiście istotne powiązania z Eurowizją ma też Korea Południowa, zwłaszcza jej k-pop. W tym kraju urodziła się Dami Im (reprezentantka Australii 2016), a koreańskie powiązania mają też europejscy autorzy i kompozytorzy związani z Eurowizją m.in. Duncan Laurence, Linnea i Joy Deb, Charlie Mason czy nawet Benjamin Ingrosso i Maja Keuc. W 2009 roku pakistańska supergwiazda Najam Sheraz 🇵🇰 walczył o reprezentowanie Bułgarii. Chiny, Nowa Zelandia, Korea Południowa i Papua-Nowa Gwinea były krajami, które wyraziły zainteresowanie udziałem w anulowanym projekcie Eurovision Asia. Korea Południowa, Myanmar 🇲🇲, Wietnam, Makau 🇲🇴, Indonezja, Chiny i Malezja były gospodarzami ABU TV Song Festival czy ABU Radio Song Festival. Dzisiejszą prezentację piosenek z drugiego półfinału oglądać możecie od 20:00 TUTAJ. Więcej informacji o naszym konkursie oraz linki do głosowania znajdziecie na stronie konkursu TUTAJ.

źródło: ESCtoday.com, Eurovision.tv, Eurovision Live Concert, OGAE Finland, Wikipedia, Polsat, Aussievision, inf. własne, fot.: @jamalajaaa

%d blogerów lubi to: