Eurowizja Junior: Wielka Brytania powraca do konkursu! • Sara James w finale „Mam Talent” w USA • Kto nie wystąpi w selekcjach Belgii? • Szansa na Sukces: Znamy nazwisko kolejnego jurora

Eurowizja Junior: Ten kraj powraca po wielu latach przerwy

Niejako potwierdza się teoria spiskowa twierdząca, że kraje organizujące Eurowizję są skutecznie namawiane przez EBU do udziału w Eurowizji Junior nawet jeśli od lat w konkursie nie startowały. Działo się tak m.in. z Izraelem czy Portugalią, a teraz ogłoszono, że do JESC wraca Wielka Brytania! będzie to powrót po wielu latach przerwy, bo telewizja ITV uczestniczyła w konkursie tylko w latach 2003-2005. Będzie to też debiut, bowiem nowym nadawcą odpowiedzialnym za udział jest CBBC należące do BBC. Nadawca brytyjski wyraził swoją ekscytację uczestnictwem w konkursie i możliwością pokazania show widzom twierdząc, że dziecięca wersja Eurowizji będzie kolejnym powodem do jedności i wspólnoty, a także promocji różnorodności i kreatywności. Patricia Hidalgo, dyrektorka CBBC nie może się już doczekać by ogłosić, kto zostanie reprezentantem Wielkiej Brytanii. Wybór reprezentanta zapewne już się dokonał. Konkurs będzie transmitowany na CBBC, BBC One oraz na BBC iPlayer. Wielka Brytania startowała w JESC trzykrotnie, zawsze korzystając z selekcji „JESC – The British Final”. Dwa pierwsze udziały kończyły się w top3 – Tom Morley był trzeci, a rok później Cory Spedding druga. Ostatni start – Joni Fuller – to jedynie 14. miejsce. Ze względu na niskie wyniki oglądalności ITV wycofało się z rywalizacji. Nadawca Carlton Television (na zlecenie ITV) miał organizować konkurs w 2004 roku w Manchesterze, co było potwierdzone już w maju 2003 roku w momencie ogłaszania debiutu UK. W maju 2004 podano jednak, że z powodów finansowych oraz ramówkowych konkurs jednak do Wielkiej Brytanii nie trafi. W sierpniu dodano, że Granada Television, która miała współtworzyć JESC w Manchesterze wycofała się ze względu na zbyt niski budżet (1,5 miliona euro). Europejska Unia Nadawców próbowała ratować sytuację i zaoferowała 900 tys. euro wsparcia, jednak ITV uznało, że łącznie potrzebuje 2,5 miliona euro. Ostatecznie rozmowy na ten temat zakończyły się fiaskiem.

Fani czekali na powrót UK

Wielka Brytania to kraj, który od lat był wyczekiwany na JESC, a dziennikarze wielokrotnie pytali o to podczas konferencji EBU. Spekulowano, że BBC może powrócić na Eurowizję Junior 2020 w Warszawie, jednak ostatecznie kraj nie pojawił się na liście. W maju 2021 EBU potwierdziło, że prowadzi rozmowy z nadawcą brytyjskim i istnieje szansa, że kraj wystartuje w Paryżu jednak znów zabrakło go na spisie uczestników. W Paryżu podczas konferencji znów zapytano o Wielką Brytanię, a EBU uznało, że jest bardzo pozytywnie nastawione co do rozmów z BBC. Czy pomógł fakt, że BBC przejęło organizację Eurowizji 2023? Być może. Warto wspomnieć, że w międzyczasie w Eurowizji Junior pojawiła się Walia, a za start odpowiedzialna była stacja S4C wykorzystując absencję BBC. Kraj wystąpił dwukrotnie jednak oba starty zakończyły się bardzo niskimi miejscami. Walia wycofała się w 2020 z powodu pandemii i już do konkursu nie wróciła. W czerwcu 2019 pojawiły się spekulacje dotyczące debiutu Szkocji i kanału BBC Alba, jednak plany nigdy nie zostały zrealizowane. Aktualnie 17 państw potwierdziło udział w Eurowizji Junior 2022 – to tyle samo co w 2007 oraz 2015-2016 czyli dwa mniej niż w 2021. Wycofały się Niemcy i Rosja, a powraca Wielka Brytania. Niepewny jest start Azerbejdżanu.

Sara James w finale „America’s Got Talent”!

Aż 96% osób głosujących w ankiecie na Instagramie sądziło, że Sara James dostanie się do finału „America’s Got Talent 17” i tak też się stało! Wokalistka wykonała utwór „Rocket Man” z repertuaru Eltona Johna i zdobyła serca widzów! Pokonała tym samym dziewięciu konkurentów, a do finału weszła z paryskim magikiem Nicolasem Ribs. Jej występ na oficjalnym kanale YouTube programu ma już ponad 1,7 miliona wyświetleń i znajduje się na pierwszym miejscu polskiej karty „Na czasie”. Internet oszalał na punkcie polskiej reprezentantki z Eurowizji Junior 2021, a Sara jest typowana do zajęcia bardzo wysokiego miejsca w finale. „Nawet nie wiesz jak bardzo jesteśmy z Ciebie dumni” – napisał na jej Instagramie reprezentant Hiszpanii z JESC 2021, Levi Diaz. Gratulacje i słowa uznania trafiają do wokalistki praktycznie z każdego zakątka kraju i świata, a temat jej udziału w półfinale pojawił się we wszystkich mediach rozrywkowych (i nie tylko) w Polsce. Finał siedemnastej edycji amerykańskiego „Mam Talent” odbędzie się w dniach 13-14 września – w pierwszej części obejrzymy występy, a w drugiej poznamy wyniki. Do tej pory program wielokrotnie wygrywali muzycy i piosenkarze, ale rzadko zdarzało się, by główną nagrodę zdobywali uczestnicy spoza USA. Pierwszy raz do takiej sytuacji doszło w 2013 roku, gdy ósmą edycję wygrał japoński tancerz Kenichi Ebina. Dwa lata później triumfował brytyjski komik Paul Zerdin. Ostatni raz uczestnik „muzyczny” wygrał AGT w 2019 roku – 1. miejsce w czternastej edycji zajął koreańsko-amerykański piosenkarz Kodi Lee.

Belgia i Gruzja przed Eurowizją 2023

Pommelien Thijs i Camille nie wezmą udziału w selekcjach belgijskich Eurosong 2023 chociaż znalazły się na liście życzeń nadawcy VRT. Artystki są zbyt zajęte by uczestniczyć w konkursie. Menadżer Natalii i Laury Tesoro (ESC 2016) potwierdził, że nadawca się z nim kontaktował, jednak nie ma pewności czy wokalistki zdecydują się na start. „Poczekamy na koncepcję i format” – zapowiada Stijn Peeters twierdząc, ze nie chce, by jego podopieczne brały udział w byle zawodach muzycznych tylko dlatego że są „istotnymi nazwiskami”. Duet The Starlings, w którym śpiewa Tom Dice (ESC 2010) poinformował, że weźmie udział w konkursie tylko jeśli będzie mieć utwór na wygraną w Eurowizji lub miejsce w top5, czyli lepsze niż 6. pozycja Toma z 2010 roku. „Nie chcemy po prostu promować swojego nowego singla” – zapowiada wokalista. Fani Eurowizji obserwują co dzieje się w Belgii, ale też w Gruzji. Nadawca GBP zapowiedział, że użyje nowego talent-show by wybrać reprezentanta. Wcześniej stosowano format „Idola”, a teraz przyszła pora na „The Voice”, które w tym roku odbędzie się tam już po raz piąty, a po raz drugi pokazywane jest przez nadawcę publicznego. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku, a drugą wygrała Mariam Chachkhiani, która w 2007 roku startowała w selekcjach Gruzji do JESC. Wśród mentorów znaleźli się m.in. Nodiko Tatishvili (ESC 2013), Stephane Mgebrishvili (dyskwalifikacja przed ESC 2009) i Anti Jokhadze (ESC 2012). Piąta edycja ma ruszyć w październiku.

TVP prezentuje ramówkę jesienną

Dziś o 20:30 TVP1 pokaże obszerną relację z prezentacji ramówki jesiennej. Na gali zorganizowanej w słynnej „Wieży Babel” przy Woronicza/Samochodowej pojawili się m.in. Daria (TBSE 2022), Rafał Brzozowski (ESC 2021), Kasia Cichopek (EDC 2007), Małgorzata Tomaszewska (prowadząca JESC 2020), Aleksandra Szwed (PdE 2009), Tomasz Kammel (prowadzący EYD 2013) czy Lanberry (KE 2017). Z pewnością pojawią się odniesienia do Konkursu Piosenki Eurowizji w kwestii wyników oglądalności majowego finału z Krystianem Ochmanem. Nie będzie jednak żadnych sensacyjnych wieści na temat przyszłości naszego kraju w dorosłym konkursie. TVP na ten moment nie ogłosiła regulaminu preselekcji „Tu Bije Serce Europy 2023”. Przypominam, że we wrześniu TVP2 pokazywać będzie preselekcje „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior”. Trzy półfinały obejrzymy w każdą niedzielę od 4 września (15:15), a finał na żywo zaplanowano na 25 września o tej samej porze. Dotychczasowy prowadzący – Marek Sierocki – zmieni rolę i teraz zasiądzie na kanapie jurorskiej, a gospodarzem programu będzie Aleksander Sikora. W muzycznych propozycjach ramówkowych na jesień m.in. „Zielone I love you” czyli koncert Rafała Brzozowskiego (25 września o 18:30), „Jaka to melodia?”, 13. edycja „The Voice of Poland” (od 3 września), powrót programu „Tak to leciało” (od 4 września) czy „Szansa na Sukces. Opole 2023” (emisja od 2 października).

Ze względu na relację z ramówki TVP wspólne oglądanie United Song Contest (półfinał II) przełożone zostało na niedzielę 28 sierpnia. Nadal można głosować na utwory z pierwszego półfinału – piosenki dostępne są TUTAJ.

źródło: BBC, Eurovoix, Wikipedia, AGT, Instagram, Wiwibloggs, TVP, fot.: AKPA

%d blogerów lubi to: