Michał Szpak wygrywa Bursztynowego Słowika. Kiedy Sara James wystąpi w „America’s Got Talent”? • „Szansa na Sukces” – nowe informacje • Następcę Kalushy poznamy w tym roku

Eurowizja 2023: Ukraina otworzy sezon selekcyjny? Po co? 🇺🇦

Do 15 października Ukraińcy mogą wysyłać swoje zgłoszenia do preselekcji narodowych przed Eurowizją 2023. Ukraina, jako zwycięzca konkursu z 2022 ma zapewnione miejsce w finale w Wielkiej Brytanii. Regulamin selekcji nie zmienia się zbytnio względem ubiegłego roku, natomiast zakazane jest śpiewanie w języku rosyjskim. Reprezentant ma zostać wybrany już w grudniu tego roku, a po raz pierwszy w historii to widzowie będą mogli wybrać skład jurorski selekcji. Głosowanie odbędzie się online i w podobny sposób wskazany będzie skład jury eurowizyjnego przed majem. Producentem finału narodowego będzie Dmytro Shurov, który już teraz zaprasza wszystkim do udziału, pomimo trudnej sytuacji w kraju. „Macie prawie dwa miesiące, by stworzyć swoją zwycięską piosenkę, która będzie oddychać nową Ukrainą i która poruszy oraz zainspiruje świat” – mówi. Nie po raz pierwszy Ukraińcy będą już w grudniu wybierać reprezentanta na Eurowizję. Zlata Ognevich (2013) wygrała selekcje 23 grudnia 2012 roku, z kolei Mariya Yaremchuk (2014) 21 grudnia 2013 roku. Zazwyczaj sezon selekcyjny otwiera Albania, która jako pierwsza wskazuje reprezentanta i piosenkę na konkurs. Tym razem Ukraina może ją wyprzedzić. W ten sposób UA:PBC zyska więcej czasu na przygotowania, które ze względu na wojnę mogą być utrudnione. Być może nowowybrany reprezentant będzie mógł też odbyć tournee po innych europejskich preselekcjach by promować siebie, ale też głośno mówić o wojnie w swoim kraju.

Michał Szpak zdobywa Bursztynowego Słowika 🇵🇱

Drugi dzień Sopot Festival 2022 stacji TVN zakończył się spodziewanym zwycięstwem Michała Szpaka, który zdobył Bursztynowego Słowika za piosenkę „24na7”. Co prawda nie można odmówić reprezentantowi Polski 2016 świetnej piosenki, doskonałego występu i jak zwykle elektryzującego wizerunku, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że Szpak wygrywa wszystkie tego typu konkursy w kraju. Nie od dziś wiadomo, że artysta ma oddaną armię fanek gotowych wysyłać na niego mnóstwo SMS-ów, bez względu na to, czy na wygraną zasłużył czy nie. W konkursie o Bursztynowego Słowika uczestniczyli też m.in. Natalia Przybysz (KE 2004) z utworem „Zew” czy Natasza Urbańska (PdE 2007-2008) z piosenką „Let me lie„. Wcześniej w koncercie „iDance” zaśpiewali m.in. Margaret (KE 2016) czy Blue Cafe (ESC 2004). Zarówno Margaret jak i Domina Gawęda z BC spotkały się z krytyką internautów za słabe wokalnie występy. Dziś koncert #Zawsze Razem z okazji 25-lecia stacji TVN. Widowisko podzielono na dwie części – „Jestem sobą” i „To jest Wasz czas”. Wystąpią m.in. Andrzej Piaseczny (ESC 2001), Michał Szpak (ESC 2016), Natalia Przybysz (KE 2004), Margaret (KE 2016) czy Nick Sinckler (SnS 2020). Start o 20:00. Warto dodać, że dziś kończy się muzyczna część Sopot Festival TVN, a jutro rusza Earth Festival pokazywany przez Polsat. Jutro od 20:00 koncert „Zalewski i Przyjaciele”, w ramach którego wystąpią m.in. Natalia i Paulina Przybysz (KE 2004) czy Natalia Szroeder (KE 2016). W sobotę koncert „Artyści przeciwko wojnie” z udziałem Kasi Kowalskiej (ESC 1996) czy Tiny Karol (UA ESC 2006).

„Szansa na Sukces”: Kto w jury? Sara James walczy w „Mam Talent” 🇵🇱🇺🇸

„Współczesne hity”, „Hity Polski na Eurowizji Junior” i „Hity Eurowizji” to tematyka trzech półfinałowych odcinków preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2022” w TVP2. Program emitowany będzie od niedzieli 4 września o 15:15. Trzy odcinki zostały już nagrane. Według rozpiski prezentowanej przez Eurowizja.org, w pierwszym odcinku o wynikach decydować będą Cleo i Sara James (nazwisko trzeciego jurora na razie nie jest znane). W drugim pojawią się Viki Gabor oraz Lanberry, co znów wywołało plotki o tym, że popularna wokalistka mogłaby reprezentować nasz kraj na Eurowizji 2023. Znamy pełen skład jury trzeciego odcinka – Michał Wiśniewski, Ala Tracz i Ida Nowakowska. Już 23 sierpnia Sara James zaśpiewa podczas kolejnej rundy „America’s Got Talent 17”. Wokalistka dostała się tam dzięki użyciu złotego przycisku przez Simona Cowella. Z kim się zmierzy o miejsce w kolejnej rundzie? W kategorii muzycznej mamy tam piosenkarkę i gitarzystkę Amandę Mammanę z Connecticut, Celię Munoz z Hiszpanii, duet JoJo & Bri, 18-letnią Mię Morris z Nashville i grupę złożoną z 10-15 latek XOMG POPI. Spośród 11 uczestników wybrana będzie najlepsza piątka, a w drugiej rundzie odpadną z niej dwie najsłabsze osoby. W ostatnim etapie tego odcinka spośród trzech uczestników wybrana zostanie dwójka, która przejdzie dalej. Pełne wyniki rundy zaprezentowane zostaną 24 sierpnia. Konkurs transmituje NBC – Sara wystąpi w odcinku pokazywanym 23 sierpnia o 20:00 czasu wschodniego, co oznacza 24 sierpnia o 2:00 w nocy czasu polskiego.

Startuje United Song Contest Asia/Oceania

W Internecie wciąż dostępna jest strona EurovisionAsia.tv czyli konkursu, który miał przenieść Eurowizję na grunt azjatycki. Niestety projekt EBU okazał się wielką porażką, gdyż nie udało się go sfinalizować pomimo hucznych zapowiedzi. Próby do utworzenia konkursu Eurovision Asia trwały około 5 lat, jednak na przeszkodzie stanęły nie tylko pandemia, ale też problem ze strefami czasowymi, bariera językowa i różny status społeczny krajów, które miały w konkursie uczestniczyć. Zanim ogłoszono oficjalnie upadłość Eurovision Asia zaprezentowano American Song Contest, a w tym roku pojawiły się też zapowiedzi Eurovision Canada i Eurovision Latin America. Czy do azjatyckiego projektu uda się kiedyś powrócić? Nie wiadomo, ale czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego będą mieli okazję zapoznać się z hitami rynku muzycznego z tego kontynentu. Dziś o 20:00 rusza proces zgłoszeniowy do III edycji konkursu internetowego United Song Contest, który poświęcony będzie w tym roku muzyce Azji i Oceanii. Łącznie w konkursie uczestniczyć mogą 42 kraje, w tym te najbardziej znane takie jak Chiny, Indie, Japonia, Korea czy Tajlandia, jak i te mniej popularne, z których piosenki z pewnością będą egzotyczne (Fidżi, Kiribati, Mjanma, Timor Wschodni czy Brunei). Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ, a przed 20:00 pojawi się tam też formularz zgłoszeniowy. Obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Zapraszamy do udziału! United Song Contest organizowany jest od 2020 roku i co roku dotyczy innego rejonu świata. W 2020 Delaware wygrało edycję dla USA, a w 2021 Republika Zielonego Przylądka triumfowała w edycji afrykańskiej.

Źródło: UA:PBC, National Finals Database, TVN, Wikipedia, Earth Festival, TVP.pl, eurowizja.org, EurovisionAsia, fot.: @michal_szpakofficial

%d blogerów lubi to: