Polish Eurovision Party 2023 jako pre-party? Zobacz naszego vloga z tego wydarzenia! • Czechy wygrały Eurowizję dla Młodych Muzyków • Kto powalczy o Bursztynowego Słowika w Sopocie?

Polish Eurovision Party: Zobacz vloga z imprezy

Minął już ponad tydzień od Polish Eurovision Party, które w warszawskiej HULAKULA zorganizował Konrad Zemlik, a fani Eurowizji wciąż chętnie wspominają to wydarzenie, często mówiąc, że był to najlepszy koncert na jakim byli. Dziennik Eurowizyjny, jako partner medialny wydarzenia, przygotował vloga z imprezy, a nasze reporterki – Natalia i Maja – rozmawiały zarówno z wykonawcami, jak i widzami koncertu. W naszym vlogu dowiecie się m.in. co w swoim występie eurowizyjnym zmieniliby Cesar Sampson z Austrii czy We Are Domi z Czech, o czym marzy eurowizyjny specjalista – Alex Panayi z Cypru, jak często Mia Dimsic z Chorwacji przebywa w Polsce i jak na skandowanie swojego imienia zareagowała Justyna Dobroć, która już zapowiedziała, że planuje przygotować utwór na przyszłoroczne preselekcje do Eurowizji. Poznacie też niektórych fanów Eurowizji i czytelników Dziennika Eurowizyjnego (Jakuba, Romę, Kubę czy Anię) oraz zobaczycie jak na imprezie bawili się zagraniczni dziennikarze, zwłaszcza Clara z portalu Eurovoxx. Udało się porozmawiać też z organizatorem wydarzenia – Konradem Zemlikiem – który tajemniczo zapowiedział, że może na kolejnej edycji imprezy zobaczymy się już w marcu i kwietniu, bo nowa edycja może być przygotowana jako pre-parties, takie jak z Amsterdamu, Madrytu czy Londynu. Czy Polska będzie wpisana do oficjalnych przedeurowizyjnych imprez? Trzymamy mocno kciuki! Jeśli spotkamy się jednak dopiero w wakacje i będziemy mogli bawić się do występów gwiazd z poprzednich Eurowizji, fani z Dziennika Eurowizyjnego z pewnością chcieliby zobaczyć w stawce m.in. Senhit z San Marino, The Roop i Monikę Liu z Litwy, Krystiana Ochmana z Polski, Subwoolfer i KEiiNO z Norwegii, Brooke z Irlandii, Lucę Hanni’ego ze Szwajcarii, Go_A z Ukrainy, Konstraktę z Serbii czy Chanel z Hiszpanii. Dziennik Eurowizyjny jeszcze raz serdecznie dziękuje wszystkim czytelnikom za udział w imprezie, a Konradowi Zemlikowi gratuluje świetnie przeprowadzonego koncertu!

Serdeczne podziękowania dla Arkadiusza Cach za montaż materiału.

Young Musicians: Czech triumfuje w Montpellier

Telewizja czeska po raz pierwszy wygrała event organizowany przez Europejską Unię Nadawców. Skrzypek Daniel Matejca zdobył Grand Prix Eurowizji dla Młodych Muzyków w Montpellier za wykonanie koncertu Dmitri’ya Shostakovicha. Międzynarodowe jury przyznał drugą nagrodę wiolonczeliście Philippowi Schupeliusowi z Niemiec, a trzecią skrzypaczce Almie Serafin Kraggerud z Norwegii. Polska reprezentantka Milena Pioruńska, nie znalazła się w czołowej trójce, ale wypadła świetnie i wielu fanów mocno jej kibicowało. Konkurs w sobotę na żywo pokazywały telewizje z Polski, Belgii, Chorwacji, Czech, Francji i Norwegii, a w niedzielę wyemitowano go także w Niemczech i Austrii. 29 lipca Eurowizję obejrzą Szwedzi. Czesi zadebiutowali na Eurowizji dla Młodych Muzyków wcześniej niż na Konkursie Piosenki Eurowizji bo już w 2002 roku. Jakub Tylman nie zajął jednak miejsca w czołówce finału, a kraj wycofał się z rywalizacji. Powrócił w 2006 roku, jednak nie zakwalifikował się do finału i znów postanowił opuścić konkurs. Drugi powrót w 2010 także nie przyniósł efektów – Lukas Dittrich nie znalazł się w finale. W 2012 i 2014 roku Czesi występowali w finale, ale bez miejsca w top3. Pierwszy sukces przyszedł w 2016, czyli wtedy gdy kraj po raz pierwszy w historii zakwalifikował się do finału Konkursu Piosenki Eurowizji. W Eurowizji dla Młodych Muzyków Robert Bily grający na fortepianie zajął wtedy 2. miejsce. W 2018 znów nie było miejsca w czołówce, ale w 2022 Daniel zgarnął Grand Prix. Jako zwycięzca Daniel wystąpi podczas Festival Radio France Occitanie Montpellier w 2023 roku. Portal KlasikaPlus.cz przypomina, że Daniel to jeden z najwybitniejszych talentów skrzypcowych ostatnich lat. Jego rodzice grają na skrzypcach i altówce, a on sam gra także na pianinie i perkusji. Lubi też komponować własną muzykę, a najbardziej ceni sobie brzmienia jazzowe. 13 września Daniel wystąpi podczas Dvorak Praga wraz z Orkiestrą Symfoniczną Praskiego Konserwatorium. Polska w EYM trzykrotnie zajęła 1. miejsce i raz czwarte. W 2018 roku (poprzednia edycja) nasz kraj nie zakwalifikował się do finału, a tym razem ze względu na mniejszą liczbę uczestników finał mieliśmy gwarantowany.

Walka o Bursztynowego Słowika w Sopocie

TVN ogłosił, że w ramach festiwalu „Top of The Top” w Sopocie odbędzie się polska walka o Bursztynowego Słowika, legendarną nagrodę Opery Leśnej. W specjalnej części festiwalu nazwanej #Top of the Top Challenge o względy jurorów i telewidzów powalczą Natalia Przybysz, Wiktor Dyduła, Natasza Urbańska, Martin Lange, Anna Karwan, Bemy oraz Michał Szpak. Tym samym o statuetkę rywalizować będzie reprezentant Polski na Eurowizji 2016 – Michał Szpak, a także dwukrotna finalistka preselekcji – Natasza Urbańska. Wokalistka w 2007 roku za „I like it loud” zajęła 3. miejsce, a rok później za „Blow over” była druga. Wśród dotychczasowych laureatów Bursztynowego Słowika (zależnie od telewizji organizującej festiwal i konkurs w Sopocie) znaleźli się m.in. Mieczysław Szcześniak (ESC 1999), który nagrodę zdobył w 1989 roku czy Kasia Kowalska, która najpierw wygrała w Sopocie (1995), a rok później pojechała na Eurowizję. Jest też Andrzej Piaseczny, polski reprezentant z 2001 roku, który Bursztynowego Słowika otrzymał za utwór „W głębi duszy” w 2005 roku. Rok później Słowika Publiczności zdobył dwukrotny finalista selekcji polskich – Stachursky. W 2009 roku taką samą nagrodę od widzów dostała Niemka Oceana, która parę lat później pojawiła się w niemieckich preselekcjach. W 2010 roku Bursztynowego Słowika zgarnęli Edyta Górniak (ESC 1994) i Maciej Maleńczuk, a w 2012 był to Eric Saade, laureat 3. miejsca na Eurowizji 2011 w Dusseldorfie w barwach Szwecji. W 2014 roku Słowik trafił m.in. w ręce Justyny Steczkowskiej (ESC 1995), z kolei w 2019 dostał go kolejny Szwed z Eurowizji – Frans, który w 2016 roku śpiewał w Sztokholmie „If I were sorry” i za ten sam utwór został uhonorowany Słowikiem. Nagrodę dostała też wtedy Roksana Węgiel, która miała już na koncie Grand Prix Eurowizji Junior. W ubiegłym roku Bursztynowego Słowika wręczono Dawidowi Kwiatkowskiemu za piosenkę „Bez Ciebie”. Tegoroczny festiwal TVN-u w Sopocie odbędzie się w dniach 16-19 sierpnia, a w jednym z koncertów usłyszymy Cornelię Jakobs, tegoroczną reprezentantkę Szwecji.

Źródło: Polish Eurovision Party, EBU.ch, Wikipedia, KlasikaPlus.cz, Ceska Televize, TVN, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: