Dziś Eurowizja dla Młodych Muzyków • Gdzie oglądać? Kto reprezentuje Polskę? • Nasz kraj liderem spin-offów Eurowizji! Sprawdź czołówkę klasyfikacji

Eurowizja dla Młodych Muzyków dziś w TVP Kultura

Już dziś o 21:00 fani Eurowizji i widzowie TVP Kultura będą mogli śledzić transmisję Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków 2022 na żywo z francuskiego Montpellier. Dziewięciu reprezentantów powalczy o głosy jurorów i Grand Prix dwudziestej edycji konkursu. Dla Polski będzie to już 14. start w konkursie, a nasz kraj zadebiutował tam zanim jeszcze pojawił się na Konkursie Piosenki Eurowizji. W 1992 pierwszym reprezentantem był Bartłomiej Nizioł, skrzypek, który w Brukseli zajął pierwsze miejsce co było naszym pierwszym sukcesem w konkursach Europejskiej Unii Nadawców, chociaż oficjalnie TVP nie była wtedy jeszcze członkiem aktywnym organizacji. W momencie udziału w EYM Barek miał 18 lat. Trzy lata po wygranej przeprowadził się do Zurychu, gdzie do 2003 roku był zastępcą 1. koncertmistrza Tonhalle-Orchestar, a od 1997 dodatkowo także koncertmistrzem Orkiestry Opery. Był jurorem Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu i wiceprezesem Towarzystwa Muzycznego w stolicy Wielkopolski. Od września 2008 jest profesorem skrzypiec w Hochschule der Kunste w Bernie.

W 2000 roku drugim polskim reprezentantem, który wygrał Eurowizję dla Młodych Muzyków był Stanisław Drzewiecki. Urodzony w Moskwie w 1987 roku pianista już jako pięciolatek zadebiutował solo na sali koncertowej im. P. Czajkowskiego w stolicy Rosji, a rok później odbył swoje pierwsze tournee po Japonii razem z Sinfornią Varsovia. Zanim zdobył Grand Prix Eurowizji w Bergen otrzymał też pierwszą nagrodę Europejskiego Festiwalu Telewizyjnego w Alicante. W 200o0 roku zdobył też Paszport „Polityki”. Wystąpił na estradach wielu stolic i miast nie tylko e Europie (m.in. Londyn, Wiedeń, Vancouver czy Moskwa). Jest też laureatem wielu konkursów. Co ciekawe, jest także prezesem firmy Drzewiecki Design, która zajmuje się … tworzeniem oprogramowania do symulatorów lotów. Jego żoną jest pochodząca z Łotwy pianistka Jekaterina.

W 2016 roku trzeci raz Polska zdobyła Grand Prix Eurowizji. Dokonał tego urodzony w 1997 roku Łukasz Dyczko – saksofonista. Zanim triumfował w Kolonii zdobył 1. miejsce na Europejskim Forum Saksofonowym we Wrocławiu, a udział w Eurowizji dało mu zwycięstwo w konkursie „Młody Muzyk Roku”. Jeszcze przed wyjazdem do Niemiec razem z kwartetem saksofonowym zdobył Grand Prix na Konkursie Kameralnych Zespołów Dętych CEA w Kielcach oraz drugie miejsce w Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku czy Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych w Sosnowcu. Po wygraniu Eurowizji gościł w wielu programach takich jak „Pytanie na Śniadanie” czy „Dzień dobry TVN”. Otrzymał też gratulacje od prezydenta RP.

Trzymamy kciuki za Milenę!

Czy w tym roku do grona polskich zwycięzców EYM dołączy Milena Pioruńska (na zdj.)? Trzymamy za nią mocno kciuki! Skrzypaczka, która w maju wygrała preselekcje „Młody Muzyk Roku” w Montpellier wykona II koncert skrzypcowt d-moll Henryka Wieniawskiego. Jej bezpośrednią konkurencją będą inni reprezentanci, którzy postawili na skrzypce – Norweżka Alma oraz Czech Daniel. Usłyszymy też trzech wiolonczelistów (Francja, Niemcy i Belgia), jednego klarnecistę (Austria), jednego pianistę (Chorwacja) oraz jednego puzonistę (Szwecja). Uczestników oceniać będzie międzynarodowe jury – każdy członek komisji ma przyznać ocenę od 1 do 10 dla reprezentanta, a na podstawie sumy głosów powstaną wyniki. Najpewniej na żywo ogłoszeni będą jedynie laureaci miejsc 1-3. Konkurs poprowadzą Judith Chaine i Vincent Delbushaye, a odbędzie się on w The Corum, który łączy w sobie zarówno funkcje konferencyjne jak i operowe.

Eurowizja dla Młodych Muzyków w statystykach

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków był pierwszą tego typu inicjatywą EBU. Inspiracją miał być konkurs BBC Young Musician od the Year, który powstał w 1978 roku. Trzy lata później powstała taneczna wersja konkursu, a oba wydarzenia organizowane były naprzemiennie co roku. Aż sześć konkursów odbyło się w Wiedniu, gdzie EYM była otwarciem słynnego Vienna Festival. Polska miała okazję raz organizować Eurowizję dla Młodych Muzyków. Stało się to w 1994 roku czyli po zwycięstwie Bartłomieja Nizioła. Gospodarzem była Filharmonia Narodowa w Warszawie, a konkurs finałowy transmitowały 24 kraje. Najwięcej zwycięstw w historii EYM ma Austria (pięciokrotnie zdobyła Grand Prix), drugie miejsce zajmuje Polska z trzema zwycięstwami. Niemcy i Holandia dwukrotnie wygrywały. Z tegorocznej stawki tylko Belgia, Chorwacja i Czechy nie mają jeszcze żadnej wygranej na koncie przy czym Belgia za sukces będzie mogła uznać zajęcie 2. miejsca. Najczęściej Eurowizję wygrywały…skrzypce, czyli nasz tegoroczny instrument. Do tej pory aż osiem razy reprezentanci grający na skrzypcach zdobywali Grand Prix. Pięciokrotnie udało się to pianistom, dwukrotnie wiolonczelistom. Jeśli Szwed, który w tym roku stawia na puzon, wygra będzie to pierwsze zwycięstwo tego instrumentu w historii konkursu.

Logo Eurowizji dla Młodych Muzyków 1994 w Warszawie

Polska najlepsza w spin-offach

Konkurs Piosenki Eurowizji powstał w 1956 roku, a Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków ponad 25 lat później. W latach 80′ narodził się też konkurs dla tancerzy, a w XXI wieku powstały Eurowizja Junior, Konkurs Eurowizji Tańca i Eurowizja Chórów. Niestety większość z tych „spin-offów” jest już anulowana. Eurowizja dla Młodych Tancerzy nie została zorganizowana z powodu pandemii i niewielkiego zainteresowania organizacją. Po dwóch latach istnienia upadł Konkurs Eurowizji Tańca, a losy Eurowizji Chórów są niepewne. Eurowizja dla Młodych Muzyków podniosła się z kolan po anulowaniu konkursu w 2020 roku. Maciej Baranowski przygotował specjalne zestawienie krajów, które uczestniczyły we wszystkich pięciu wydarzeniach EBU i przyznał im punkty według klasyfikacji (a tam, gdzie brakuje informacji o zajętych miejscu przydzielono punkty na podstawie pozycji startowej zgodnie z zasadami remisowymi Eurowizji). Okazało się, że w klasyfikacji generalnej wszystkich konkursów EYM, EYD, EDC, JESC i EC wygrywa…Polska z wynikiem 198 punktów (trzykrotne zwycięstwo w Eurowizji dla Młodych Muzyków, tyle samo razy w Eurowizji dla Młodych Tancerzy, dwa razy na Eurowizji Junior i raz w Eurowizji Tańca). Za nami jest Rosja (167 punktów), która dwukrotnie wygrała EYD i JESC i raz EYM. Trzecie miejsce ma Holandia (zwycięstwo na JESC, dwukrotne na EYM i EYD). Co ciekawe, żaden kraj z top3 klasyfikacji generalnej nie brał udziału w Eurowizji Chórów. W top5 rankingu są też Niemcy i Hiszpania. Kraj, który najczęściej brał udział w konkursach, a w rankingu zajmuje najniższe miejsce jest Cypr – ma 32. miejsce w klasyfikacji na 29 startów.

źródło: EBU.ch, Wikipedia, opracowanie klasyfikacji – Maciej Baranowski, fot.: EBU/TVP

%d blogerów lubi to: