Eurowizja 2023 w Wielkiej Brytanii • Poszukiwanie miasta-gospodarza już w tym tygodniu • Ukraina w finale Eurowizji • Statystyki i ciekawostki o organizowaniu ESC w UK

Eurowizja 2023 w Wielkiej Brytanii. Ale gdzie?

Europejska Unia Nadawców ogłosiła, że Wielka Brytania zorganizuje Eurowizję 2023 w imieniu zwycięskiej Ukrainy, która z powodu wojny nie może tego zrobić. Nadawcą-organizatorem będzie stacja BBC, która w tym tygodniu oficjalnie rozpocznie poszukiwanie miasta, gdzie odbędzie się konkurs. Jak już wiemy z wcześniejszych artykułów, chętnych miast i mieścin jest w kraju mnóstwo. Wybór ma być dokonany w ciągu najbliższych miesięcy, a „wyścigi” mają być formą rywalizacji promującą różne miejscowości w UK oraz angażować władze na różnym szczeblu. Nie będzie z tym problemu, bo wielu burmistrzów, radnych czy posłów już zaczęło się tym tematem interesować, a w wielu miastach oficjalnie rozpoczęto przygotowania odpowiednich aplikacji. Oczywiście kandydaci muszą spełnić szereg wymogów, w tym m.in. zapewnić dostęp do hali/areny/obiektu na ok. 10 tys. widzów, odpowiednią lokalizację Centrum Prasowego i zaplecza, udogodnienia transportowe (w tym dostęp do lotniska międzynarodowego) i logistyczne oraz odpowiednią ilość miejsc noclegowych w różnym standardzie. W Wielkiej Brytanii prowadzone są nawet zakłady bukmacherskie mające przewidzieć to, które miasto zgarnie tytuł gospodarza. Faworytem jest Glasgow.

Ukraina w finale Eurowizji 2023

Chociaż Ukrainie odebrano prawo do organizacji konkursu, nadawca zachowa prawo do miejsca w gwarantowanym finale (razem z krajami Big5, do których należy Wielka Brytania) oraz będzie pomagać przy realizacji konkursu, zwłaszcza w kwestii scenariusza. Eurowizja 2023 ma być konkursem okazującym wsparcie Ukraińcom i pokazującym ogólnoeuropejską solidarność. Mykola Chernotytskyi z UA:PBC jest pewny, że BBC odpowiednio pokaże ukraińską duszę w trakcie konkursu i ponownie zjednoczy cały kontynent w celebrowaniu pokoju, wsparcia, różnorodności i talentu. W scenariuszu mają pojawić się elementy odnoszące się do ukraińskiej kultury, a logo będzie odzwierciedlać tę nietypową współpracę pomiędzy Wielką Brytanią a Ukrainą. To pierwsza tego typu sytuacja podczas Konkursu Piosenki Eurowizji gdyż wcześniej, jeśli nadawca nie mógł lub nie chciał organizować konkursu, po prostu przekazywano pełne prawa innej telewizji, bez żadnej formy współpracy. Eurowizja 2023 będzie siódmą, która odbyła się w innym kraju po tym, jak zwycięska telewizja odmówiła lub nie mogła zorganizować imprezy. Ostatni raz stało się to 43 lata temu! W 1980 Eurowizja trafiła do Hagi zamiast do Izraela.

Walka miast: Jak będzie wyglądać?

Ustępujący premier Wielkiej Brytanii mówił, że jego kraj zrobi fantastyczny konkurs w imieniu ukraińskich przyjaciół, a podczas niedawnego spotkania z Volodymyrem Zelenskym zapewnił, że wydarzenie będzie celebrować kraj i naród ukraiński. Media lokalne spodziewają się, że teraz jeszcze więcej miast oficjalnie zechce powalczyć o przejęcie Eurowizji. Na ten moment w mniej lub bardziej oficjalny sposób mówi się o tym w aż 16 miastach kraju, uwzględniając nie tylko Anglię, ale też Szkocję, Walię i Irlandię Północną. Birmingham, Edynburg, Sunderland czy Wolverhampton mają mieć do dyspozycji aż dwa różne obiekty, z kolei Londyn i Manchester będą oferować trzy różne lokalizacje do wyboru. Czy wszystkie obiekty o których się mówi spełniają wymagania? Zapewne nie, dlatego część kandydatów szybko odpadnie, podobnie jak to miało miejsce rok temu we Włoszech. Nie wiadomo na razie ile informacji na temat procesu wyboru miasta przekazywać będzie opinii publicznej stacja BBC. Rok temu większość newsów na ten temat docierała do nas drogą nieoficjalną przez media takie jak „La Stampa”.

Eurowizja w Wielkiej Brytanii: Będzie drogo?

Wielka Brytania już po raz dziewiąty zorganizuje Eurowizję, przy czym aż czterokrotnie zrobiła to by zastąpić innego nadawcę. Do tej pory konkurs cztery razy odbył się w Londynie (w tym dwukrotnie w Royal Albert Hall), raz w Edynburgu, raz w Brighton, raz w Harrogate i raz w Birmingham. Nie ma wątpliwości, że będzie to konkurs przygotowany bardzo profesjonalnie, gdyż BBC jest jednym z czołowych nadawców publicznych w Europie i zatrudnia ponad 22 tys. osób. Jest to też najchętniej oglądany w Wielkiej Brytanii nadawca, ze średnim udziałem w rynku na poziomie 32%. Warto dodać, że to najstarszy i największy nadawca telewizyjny na świecie. Eurowizja wraca do Wielkiej Brytanii po 25 latach przerwy i pierwszy raz od 2019 roku opuszcza Unię Europejską i strefę euro. Oczywiście nie każdemu podoba się, że Wielka Brytania, kraj uznawany za drogi, będzie gospodarzem konkursu bo istnieją obawy o dość kosztowne noclegi czy bilety na konkurs dla tych, którzy zechcą show obejrzeć na żywo. Faktycznie UK należy do czołówki państw, w którym koszt życia jest najwyższy (podobnie jak Norwegia, Islandia, Irlandia czy Szwajcaria), ale nie należy zapominać, że w kraju mieszka prawie 700 tys. Polaków, a co za tym idzie tanie linie oferują wiele dogodnych połączeń lotniczych między UK a Polską. Ze stolicy tanimi liniami dolecimy m.in. do Birmingham, Bristolu, Doncaster, Edynburga, Glasgow, Leeds Liverpoolu, Londynu czy Manchesteru, a sporo połączeń oferują też lotniska regionalne w Polsce.

Czy wiesz, że:

  • 31 państw EBU chociaż raz wzięło udział w Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Wielkiej Brytanii. 15 państw, które uczestniczyły w ESC 2022 (w tym Ukraina czy Islandia) nigdy nie pojawiły się na żadnej ESC organizowanej przez BBC.
  • Sześć krajów (nie licząc oczywiście UK) uczestniczyło we wszystkich ośmiu Eurowizjach robionych w UK – są to Norwegia, Niemcy, Belgia, Szwajcaria, Szwecja i Holandia. Najlepiej średnio wypadała…Wielka Brytania, która na konkursach organizowanych u siebie pięciokrotnie zajęła drugie miejsce i tylko raz najniższe – siódme. Drugie w kolejności są Niemcy, które średnio zajmowały 6-7. miejsce (wygrały raz). Najsłabiej radziła sobie Norwegia, która tylko dwukrotnie weszła do top10.
  • Wszystkie dwie absencje Francji w Konkursie Piosenki Eurowizji zanotowano wtedy, gdy Wielka Brytania była gospodarzem. Jednocześnie Francja to kraj który dwukrotnie wygrał konkurs organizowany w UK.
  • Jedno z dwóch ostatnich miejsc Szwecji w historii Eurowizji zdarzyło się właśnie w UK, jednocześnie jednak pierwsze zwycięstwo tego kraju (legendarna ABBA) także dokonało się w Wielkiej Brytanii.

Cykl „Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji” dostępny jest TUTAJ.

źródło: EBU, BBC, Wikipedia, analiza własna, fot.: M. Błażewicz 2017

%d blogerów lubi to: