Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 1959: Wygrali preselekcje nie wiedząc, co to oznacza

Wielka Brytania nie chciała startować w 1958?

Wielka Brytania miała być organizatorem trzeciej Eurowizji w 1958 roku, jednak ze względu na problemy z formalnościami pomiędzy BBC a stowarzyszeniami i instytucjami artystycznymi w kraju nadawca musiał wycofać swoją propozycję, a koniec końców też w ogóle nie wziął udziału w Eurowizji. Mówi się, że stacja pierwotnie planowała wysłać utwór, jednak ostatecznie tego nie zrobiła. Inne źródła twierdzą, że BBC wycofało się ze względu na niski wynik osiągnięty w czasie debiutu rok wcześniej. Rok 1958 to ostatni, w którym nie wystartowała Wielka Brytania oraz ostatnia Eurowizja bez utworu po angielsku. Pomimo braku udziału BBC pokazało to wydarzenie, a komentatorem był Peter Haigh. W 1959 Wielka Brytania po raz drugi wzięła udział w Eurowizji i nigdy już konkursu nie odpuści. Powróciły preselekcje, ale pod nową nazwą – „Eurovision Song Contest British Final”. Konkurs składał się z dwóch półfinałów i finału (7 marca). Prowadzącym był Pete Murray, emerytowany już prezenter radiowo-telewizyjny, który ma za sobą 50 lat kariery w mediach. Aktualnie ma 96 lat. W półfinałach i finałach selekcji decydowało 14-osobowe jury regionalne reprezentujące kraje Wielkiej Brytanii.

Teddy i Pearl nie wiedzieli, że startują w selekcjach do Eurowizji

Wygrali Pearl Carr i Teddy Johnson, którzy w konkursie wystartowali z dwoma utworami. W pierwszym półfinale zaśpiewali „Sing, Little Birdie”, a w drugim „That’s it, That’s Love”. Awansowali tylko z tym pierwszym i zajęli w finale pierwszą pozycję pokonując Litę Rozę („This is my town” – 2. miejsce) oraz Glena Masona ze Szkocji („Suddenly” – 3. miejsce). Pearl i Teddy pochodzą z Exmouth i Surbiton – oboje mogli pochwalić się udanymi karierami solowymi, często pojawiali się w BBC, ale też na wielu różnych koncertach i w programach radiowych. Pobrali się w 1955 roku i zaczęto na nich mówić „Mr. and Mrs. Music”. Regularnie gościli w popularnych programach i audycjach. W wywiadzie z 2011 roku Teddy przyznał, że para nigdy wcześniej nie słyszała o Eurowizji i uznała, że występ w brytyjskim finale to po prostu kolejny angaż do programu rozrywkowego. Dopiero gdy BBC pogratulowało im wygranej i życzyło powodzenia w Cannes zrozumieli, że zostali reprezentantami kraju. „Przekazano nam datę finału w Cannes i miałem jedynie nadzieję, że nie mamy wtedy żadnych innych planów” – wspominał Teddy. Okazało się, że kalendarz był zapchany, w związku z tym Pearl i trzech pracowników BBC poleciało do Francji wcześniej, a Teddy doleciał dopiero po tym, jak zakończył zaplanowane wcześniej pracy przy programie dla ATV.

Wielka Brytania będzie wielką siłą Eurowizji

Piosenka „Sing, Little Birdie” trwała raptem minutę i 50 sekund. Napisali ją Stan Butcher i Syd Cordell. To drugi utwór brytyjski na Eurowizji krótszy niż dwie minuty, a Pearl i Teddy to jedynie artyści z tego kraju, którzy w jakichkolwiek selekcjach mieli dwa utwory w stawce. „Sing, Little Birdie” to pierwsza piosenka Wielkiej Brytanii na Eurowizji wydana jako singiel – dotarła do 12. miejsca UK Singles Chart, co było sukcesem. W Cannes zaśpiewali z pozycji dziesiątej (przedostatniej) – zebrali 16 punktów, co dało 2. miejsce. Małżeństwo dało się pokonać tylko przez Teddy z Holandii. Aż 5 punktów dała im Holandia, 3 Szwajcaria, po 2 Belgia, Austria i Monako, a po jednym Dania i Francja. Jury Wielkiej Brytanii najwięcej punktów przekazało Szwajcarii (5), zwycięskiej Holandii dając 1 punkt. Punkty przekazywał prowadzący selekcji – Pete Murray – który był też komentatorem konkursu dla brytyjskiego radia. W telewizji show relacjonował Tom Sloan. Drugie miejsce UK miało już wtedy pokazać, że ten kraj będzie istotną siłą w konkursie. Do tej pory Brytyjczycy łącznie szesnaście razy wywalczyli drugie miejsce na Eurowizji.

63 lata małżeństwa

Carl i Teddy spróbowali jeszcze w 1960 roku powalczyć o Eurowizję, jednak przegrali w preselekcjach z bratem Teddy’ego. Ich singiel „How wonderful to know” trafił na 23. miejsce listy przebojów w UK i stał się często granym w radiu hitem. Para koncertowała wielokrotnie na różnego rodzaju festiwalach, ale też w ramach rejsów ekskluzywnymi statkami. „The Guardian” w artykule sprzed dwóch lat wspomina, że Pearl Carr zawsze chciała być pamiętana nie z powodu lekkiego „Sing, Little Birdie”, jednak bardzo często ich udział w Eurowizji przedstawiano jako przykład na to, że Wielka Brytania może wygrać konkurs. Para przez całe swoje życie zawodowe była proszona, by na różnego rodzaju eventach śpiewać eurowizyjną piosenkę – starali się pokazać, jak irytują ich takie prośby twierdząc, że „znają też inne piosenki„. Teddy zmarł w 2018 roku w wieku 98 lat. Pearl umarła dwa lata później, także mając 98 lat. Ich małżeństwo trwało 63 lata.

Źródło: Wikipedia, The Guardian, YouTube, fot.: The Guardian

%d blogerów lubi to: