Eurowizja jednak bez Rumunii? • Kuba Szmajkowski poznał rywali w OGAE 2nd Chance • Top i flop w statystykach po Eurowizji 2022 • Chingiz na Polish Eurovision Party

Eurowizja: Rumunia zostanie wycofana?

Już ponad 25 tys. głosów oddano w Live Poll w ramach telewizyjnego referendum dotyczącego przyszłości Rumunii w Konkursie Piosenki Eurowizji. Referendum organizowane jest przez TVR poprzez program „Referendum” Mihaia Radulescu, który wczoraj w studiu rozmawiał na temat Eurowizji i wszystkich bulwersujących spraw z zaproszonymi gośćmi. Na ekranach pokazywano też komentarze internautów zebrane na mediach społecznościowych TVR i mediów partnerskich (np. portalu HotNews.ro). Aktualnie 55% głosujących chce, by Rumunia nadal brała udział w konkursie, a 39% jest przeciwnego zdania. 7% uważa, że temat ich nie interesuje. Wyniki referendum telewizyjnego nie są wiążące, a ostateczna decyzja należy do zarządu stacji TVR. Dyrektor generalny stacji, Dan Turturica, podtrzymał wcześniejsze słowa i ma popierać ideę wycofania się z Eurowizji jeżeli Europejska Unia Nadawców nie odniesie się do krytyki TVR ws. afery jurorskiej. Nadawca rumuński chce w ten sposób walczyć z nieodpowiednimi działaniami EBU, ale też znaleźć oszczędności gdyż pauza w konkursie znacznie usprawni budżet telewizji. Decyzja ostateczna jeszcze nie zapadła, ale spore są szanse na to, że Rumunia w przyszłym roku nie pojawi się w konkursie. Wcześniej informowano, że istnieje szansa na wycofanie Macedonii – w tym kraju problemem jest zły wizerunek konkursu i brak poparcia społecznego dla wysyłanych na Eurowizję reprezentantów oraz skandale z ich udziałem.

OGAE 2nd Chance: Z kim zmierzy się Kuba Szmajkowski?

Znamy już prawie cały skład konkursu OGAE 2nd Chance Song Contest 2022, w którym kluby OGAE rywalizują między sobą przy pomocy piosenek, które nie wygrały preselekcji narodowych. Wśród wybranych utworów pojawiają się takie, które wcześniej startowały w „Rejected Song Contest” czyli konkursie drugiej szansy organizowanym przez Dziennik Eurowizyjny: Chorwaci wybrali Marko Bosnjaka, Hiszpanie Rigobertę Bandini, Włochy La Rappresentante di Lista, Finowie Bess, Niemcy Felicię Lu, Albańczycy Albana Ramosaja, Australijczycy formację Voyager, a Macedończycy Viktora Apostolovskiego. Polskę w OGAE 2nd Chance reprezentować będzie Kuba Szmajkowski z utworem „Lovesick”, który zajął 4. miejsce w preselekcjach. W „Rejected Song Contest” przedstawicielką Polski była Daria z „Paranoią”. Kontrowersje wywołał utwór z Ukrainy. OGAE Ukraine postawiło na Alinę Pash i „Tini zabutih predkiv”, czyli piosenkę, która wygrała „Rejected Song Contest”. Zgodnie z regulaminem OGAE, utwór ten nie może uczestniczyć w „Second Chance”, gdyż wygrał preselekcje, a dopiero później został zdyskwalifikowany. Ukraińcy będą musieli wybrać do plebiscytu inną propozycję ze swojego finału narodowego. Łącznie w plebiscycie weźmie udział 27 klubów OGAE. Pełna lista dostępna m.in. TUTAJ.

Eurowizja 2022: Statystyki krajów (część 2)

TOP

 • 🇷🇸 Serbia: Piąte miejsce to trzeci najlepszy wynik finałowy tego kraju. Dodatkowo trzecie miejsce w półfinale to trzeci najlepszy rezultat w tej rundzie.
 • 🇲🇰 Macedonia: 11. miejsce w półfinale to czwarty najlepszy wynik dla tego kraju w eliminacjach. Takie samo miejsce zajęła Kaliopi w 2016 roku. Co ciekawe, Macedonia dwukrotnie zajmowała w półfinale 10. miejsce, ale zgodnie z ówczesnymi zasadami nie dawało to awansu.
 • 🇵🇱 Polska: 12. miejsce w finale to piąty najlepszy rezultat naszego kraju. Krystian Ochman powtórzył też najlepszy wynik Polski w półfinałach – 6. miejsce, które wcześniej zdobył Michał Szpak.
 • 🇸🇪 Szwecja: 4. miejsce w finale to czwarty najlepszy wynik dla Szwedów, którzy mają już na swoim koncie sześć zwycięstw, jedno drugie i sześć trzecich miejsc. Czwartą pozycję Szwedzi zajęli też w 1958 i 1989 roku. Dodatkowo Szwecja po raz piąty wygrała półfinał, jednak pierwszy raz zwycięstwo w półfinale nie przełożyło się na miejsce w top3 finału.
 • 🇪🇸 Hiszpania: 3. miejsce to trzeci najwyższy rezultat kraju w historii i powtórka z 1984 roku. Chanel to jedyna reprezentantka Hiszpanii XXI wieku, która weszła do top3 mimo, że kraj w czołówce jest już ósmy raz.
 • 🇬🇧 Wielka Brytania: 2. miejsce to drugi najlepszy wynik UK i po raz szesnasty Wielka Brytania zdobywa srebrny medal. Pierwszy raz od 2002 ten kraj zajmuje miejsce w czołowej trójce.

FLOP

 • 🇫🇮 Finlandia: 21. miejsce w finale to piąty najniższy wynik tego kraju w historii (wcześniej osiągnięto go dwukrotnie – w 1990 i 2011). Z kolei 7. miejsce w półfinale to czwarty najlepszy rezultat Finlandii w tej rundzie.
 • 🇮🇱 Izrael: 13. miejsce w półfinale to trzeci najgorszy wynik Izraela od momentu wprowadzenia dwóch półfinałów. Dodatkowo Izrael nie zakwalifikował się do finału pierwszy raz od 2014 roku.
 • 🇦🇿 Azerbejdżan: 16. miejsce w finale to czwarty najniższy wynik tego kraju. 10. miejsce w półfinale to drugi najniższy rezultat Azerów – gorzej wypadła tylko Aisel w 2018 roku zajmując 11. pozycję.
 • 🇬🇪 Gruzja: 18. miejsce w półfinale to najsłabszy wynik Gruzinów w historii – powtórka z 2018 roku, gdy też byli w rundzie ostatni. Gruzja już piąty raz z rzędu nie otrzymała awansu.
 • 🇲🇹 Malta: 16. miejsce w grupie to najgorszy wynik Malty od momentu wprowadzenia dwóch półfinałów. Takie samo miejsce wyspa osiągnęła też w 2017 roku.
 • 🇸🇲 San Marino: 14. miejsce w półfinale to piąty najsłabszy wynik kraju w tej rundzie. Wcześniej taki sam rezultat osiągnęła Valentina Monetta w 2012 roku.
 • 🇦🇺 Australia: 15. miejsce w finale to drugi najsłabszy wynik finałowy tego kraju. Gorzej wypadła tylko Jessica Mauboy w 2018 (20. miejsce). Z kolei drugie miejsce w półfinale to drugi najlepszy rezultat w tej rundzie.
 • 🇨🇾 Cypr: 12. miejsce w półfinale to czwarty najsłabszy wynik kraju w tej rundzie. Co ciekawe, wcześniej Cypr aż pięć razy zajmował 15. miejsce w półfinale.
 • 🇮🇪 Irlandia: 15. miejsce w półfinale to trzeci najniższy wynik tego państwa. Wcześniej takie samo miejsce zajęli Dustin w 2008 i Nicky w 2016 roku.
 • 🇪🇪 Estonia: 13. miejsce w finale to czwarty najniższy rezultat kraju w tej rundzie. Warto jednak podkreślić, że 5. miejsce w półfinale to trzeci najlepszy wynik w eliminacjach dla Estonii.
 • 🇷🇴 Rumunia: 18. miejsce w finale to piąty najniższy wynik dla Rumunii (powtórka z 2004 roku).
 • 🇲🇪 Czarnogóra: 17. miejsce to drugi najgorszy wynik tego kraju i najsłabszy, jeśli bierzemy pod uwagę tylko Eurowizję z dwoma półfinałami.
 • 🇧🇪 Belgia: 19. miejsce w finale to piąty najniższy rezultat tego kraju i powtórka sprzed roku oraz z 1985 i 1989.
 • 🇨🇿 Czechy: 22. miejsce w finale to drugi najniższy wynik naszych sąsiadów (chociaż jednocześnie trzeci najlepszy). Czwarte miejsce w półfinale to trzeci najwyższy rezultat.
 • 🇩🇪 Niemcy: 25. miejsce ten kraj zajmuje już po raz czwarty (trzeci raz z rzędu). To trzeci najniższy wynik rankingowo (bo w 2016 roku Niemcy były ostatnie z 26. miejsce, a w 2015 ostatnie z 27. miejscem). po raz ósmy nasi sąsiedzi zajmują ostatnią pozycję w finale, czwarty raz w XXI wieku.

Chingiz z Azerbejdżanu do Warszawy

31-letni Chingiz Mustafayev przyjedzie do Warszawy by wystąpić podczas Polish Eurovision Party 16 lipca. Wokalista i gitarzysta reprezentował Azerbejdżan podczas Eurowizji 2019 z piosenką „Truth” i zajął 8. miejsce. Utwór dotarł do 35. miejsca listy UK Singles Download Charts i był notowany też w Szwajcarii, Szwecji i Szkocji. To już szósty gość polskiej imprezy, która odbędzie się w połowie lipca w warszawskim „Hula Kula”. Bilety w cenie 70 zł wciąż dostępne są TUTAJ. Łącznie w stolicy Polski zaśpiewać ma około 20 wykonawców z Eurowizji, a kolejne nazwiska prezentowane będą codziennie o 10:30 na Instagramie wydarzenia.

źródło: TVR, Eurovision Romania, HotNews.ro, ESCxtra, OGAE, Wikipedia, Polish Eurovision Party, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: