Eurowizja 2023 bez Rosji i Białorusi. Co z Australią? • Top i flop na ESC 2022: Sprawdzamy statystyki krajów • Poli Genova 16 lipca w Warszawie

Eurowizja 2023: Co z Rosją, Białorusią i Australią?

Dyrektor generalny Europejskiej Unii Nadawców, Noel Curran, poinformował, że trwa proces usuwania nadawców rosyjskich ze struktur organizacji, tym samym Rosja zostanie całkowicie pozbawiona możliwości startu w konkursach EBU. Nadawcy z kraju-agresora zostali poinformowani o procedurze i ich ostateczne wykluczenie ma nastąpić na posiedzeniu rady wykonawczej pod koniec maja. Rosja zadebiutowała podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 1994, a ostatni swój start zanotowała w 2021 roku. Łącznie uczestniczyła 23 razy, z czego 22 razy była w finale. Jeśli chodzi o Eurowizję dla Dzieci, debiut kraju nastąpił w 2005 roku, a ostatnią reprezentantką była Tanya Mezhentseva w Paryżu w 2021. Łącznie 17 startów, w tym dwa zwycięstwa. Rosjanie pojawili się na Eurowizji dla Młodych Muzyków w 1994 roku, a ostatni raz w 2018 gdy wygrali dzięki pianiście Ivanowi Bessonovowi. Łącznie osiem udziałów, z czego sześć w finale. W Eurowizji dla Młodych Tancerzy Rosja tylko raz miała swoją reprezentantkę – w 1995 roku. Wykluczony kraj dwukrotnie startował w Konkursie Eurowizji Tańca – w 2007 roku zajął 7. miejsce, a rok później drugie, zaraz za Polską. W Eurowizji Chórów Rosja nigdy nie brała udziału. Nie ma szans na szybki powrót Białorusi. Nadawca BTRC został 1 lipca 2021 roku zawieszony w strukturach EBU co jest równoznaczne z wykluczeniem. Banicja ma trwać trzy lata czyli do lipca 2024 roku, ale nawet jeżeli się zakończy, nadawca będzie musiał ponownie zgłosić akces do EBU, a patrząc na aktualną sytuację polityczną nie ma szans, by Łukaszenka zdecydował się na taki krok. W przyszłym roku kończy się okres obowiązywania umowy na mocy której Australia miała zagwarantowany start w Konkursie Piosenki Eurowizji. Paul Clarke, Creative Director SBS jest pewien, że kontrakt będzie przedłużony, a Australia pozostanie stałym uczestnikiem konkursu.

Polska i Ukraina: 12 punktów na wieki

Temat Konkursu Piosenki Eurowizji i głosowania jurorów w Turynie pojawił się w przemówieniu prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełeńskiego w Radzie Najwyższej. Przemówienie wygłosił z okazji pobytu prezydenta Polski w Kijowie. „Jedność naszych narodów musi pozostać nienaruszona. Ani teraz, ani w przyszłości nikt nie ma prawa jej łamać. Ani nasi politycy, ani wrogo nastawieni agencji, ani nawet członkowie jury Eurowizji. Narody Ukrainy i Polski przyznały sobie dziś i na zawsze 12 punktów” – powiedział. Przypomnę, że w tym roku polskie jury przyznało 12 punktów piosence „Stefania” w głosowaniu finałowym (punktacja została wykluczona, jednak na bazie algorytmu powstała nowa, gdzie Ukraina zachowała taką samą ilość punktów). Jurorzy z Ukrainy umiejscowili Polskę na 11. miejscu opierając się na doświadczeniu zawodowym i muzycznym, a nie przekonaniach polityczno-społecznych za co spadł na nich niezrozumiały hejt. W głosowaniu widzów Ukraina i Polska wymieniły się dwunastkami. Przed Turynem nasze kraje spotkały się w finale ostatni raz w 2017 roku. Polskie jury nie dało wtedy Ukrainie punktów (kraj reprezentowała formacja O.Torvald). Ukraińskie jury również nie przekazało nam żadnej noty (reprezentowała nas wtedy Kasia Moś). W głosowaniu widzów Ukraina dostała od Polski 2 punkty, w zamian nie dostała żadnego.

Eurowizja 2023: Statystyki krajów (półfinał 1)

TOP

 • 🇦🇱 Albania: 12. miejsce w półfinale to najlepszy wynik spośród wszystkich niezakwalifikowanych do finału piosenek tego kraju.
 • 🇭🇷 Chorwacja: 11. miejsce w półfinale zajęte zostało drugi rok z rzędu.
 • 🇬🇷 Grecja: 8. miejsce w finale to szósty najwyższy wynik kraju w finale (łącznie Grecja zajęła 8. miejsce już po raz piąty). Trzecie miejsce w półfinale wywalczono drugi raz po 2004 roku.
 • 🇳🇱 Holandia: 11. miejsce to jedenasty najlepszy wynik Holandii w finale (wcześniej osiągnięty już trzykrotnie). Jednocześnie Holandia po raz pierwszy zajęła 2. miejsce w półfinale (drugi najlepszy wynik w historii).
 • 🇱🇹 Litwa: 14. miejsce w finale to szósty najlepszy wynik kraju (powtórka z 2012 roku). W półfinale Monika Liu była siódma, tak jak inna Monika (Linkyte) w 2015 roku.
 • 🇱🇻 Łotwa: 14. miejsce w półfinale to trzeci najwyższy rezultat przy braku klasyfikacji.
 • 🇲🇩 Mołdawia: 7. miejsce to trzeci najlepszy wynik finałowy kraju i drugi najlepszy wynik formacji Zdob Si Zdub.
 • 🇳🇴 Norwegia: 10. miejsce to dziesiąty najlepszy wynik kraju w finale (wcześniej osiągnięty w 1962 i 2017 roku). Szóste miejsce w półfinale zajęto już po raz trzeci.
 • 🇵🇹 Portugalia: 9. miejsce w finale to piąty najlepszy wynik Portugalii (wcześniej udało się go osiągnąć w 1971 i 1979 roku). Czwarte miejsce w półfinale to trzeci najlepszy rezultat kraju w tej rundzie.
 • 🇺🇦 Ukraina: To trzecie w historii zwycięstwo Ukrainy. Wcześniej kraj wygrał w 2004 i 2016 roku. Dodatkowo Kalush Orchestra to pierwszy ukraiński zwycięzca, który wygrał też w półfinale. Ruslana i Jamala zajmowały w kwalifikacjach drugie miejsce, a do tej pory jedyną triumfatorką półfinału była Ani Lorak (2008), która w finale zajęła 2. miejsce.
 • 🇮🇹 Włochy: Szóste miejsce to … szósty najlepszy wynik Włoch. Taki rezultat osiągnięto już…po raz szósty! To najlepszy wynik gospodarzy Eurowizji od 2016 roku gdy Szwecja była piąta.

FLOP

 • 🇦🇲 Armenia: 20. miejsce w finale to najniższy finałowy wynik kraju (wcześniej najsłabsze było 18. miejsce z 2013 i 2017 roku)
 • 🇦🇲 Austria: 15. miejsce w półfinale to trzeci najniższy wynik Austrii od momentu wprowadzenia dwóch półfinałów.
 • 🇧🇬 Bułgaria: 16. miejsce w półfinale to najgorszy wynik kraju od momentu wprowadzenia dwóch półfinałów.
 • 🇩🇰 Dania: 13. miejsce w półfinale to drugi najniższy wynik od momentu wprowadzenia dwóch półfinałów. Osiągnięto go też w 2004 i 2015 roku.
 • 🇫🇷 Francja: 24. miejsce to trzeci najniższy wynik kraju. Gorzej Francja wypadła tylko w 2015 (25. miejsce) i 2014 (26. miejsce).
 • 🇮🇸 Islandia: 23. miejsce to najniższy wynik finałowy kraju. Wcześniej najsłabsze było 22. miejsce z 1989 i 2001 (w obu przypadkach ostatnie w rankingu). 10. miejsce w półfinale to najniższe, jakie kiedykolwiek dało awans Islandii.
 • 🇸🇮 Słowenia: 17. miejsce w półfinale to najniższy wynik kraju od momentu wprowadzenia dwóch półfinałów. Słabiej rankingowo Słowenia wypadła w 2004 roku (21. miejsce w półfinale) oraz w kwalifikacjach 1996 (19. miejsce). Jednocześnie Słowenia drugi raz w swojej historii zajmuje ostatnie miejsce w grupie (wcześniej w 2013).
 • 🇨🇭 Szwajcaria: 17. miejsce w finale to piąty najniższy wynik tego kraju (wcześniej osiągnięty w 1967 i 1987). Jednocześnie 9. miejsce w półfinale to czwarty najlepszy rezultat Szwajcarii w tej rundzie.

Polish Eurovision Party: Poli Genova w Warszawie

W stawce Polish Eurovision Party mamy już przedstawicieli Mołdawii, Łotwy, Czarnogóry, Macedonii i Bułgarii. Dziś ogłoszono, że do Warszawy przyjedzie dwukrotna reprezentantka Bułgarii – Poli Genova – która w Eurowizji startowała w 2011 i 2016 roku. Ten drugi start dał jej 4. miejsce w finale, a także tytuł „Naszego Faworyta” czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Rok wcześniej wokalistka prowadziła Eurowizję Junior w Sofii. W trakcie swojego pobytu w Turynie, gdzie występowała w EuroFansClub i spotkała się z dziennikarzami w Centrum Prasowym Poli potwierdziła, że chciałaby reprezentować Bułgarię na Eurowizji 2023. „To wyjątkowe uczucie, a ta scena jest tak unikalna, a to wydarzenie jest tak niepowtarzalne, że czuję się tutaj jak w domu i dlatego chcę wrócić. Mam jeszcze sporo do przekazania” – zapowiedziała w wywiadzie dla Wiwibloggs. Być może polscy fani, którzy pojawią się 16 lipca w warszawskiej HulaKula utwierdzą ją w przekonaniu, że Eurowizja to miejsce, do którego zdecydowanie warto wracać. Bilety wciąż są do kupienia TUTAJ.

Źródło: TSN, EBU.ch, Wikipedia, Hromadskye, TVN24, Polish Eurovision Party, fot.: M. Błażewicz 2022

%d blogerów lubi to: