Eurowizja: Polska w finale! Krystian Ochman wystąpi w sobotę • Znamy wyniki drugiego półfinału

Polska awansuje do finału Eurowizji 2022

Świetny występ Krystiana Ochmana do piosenki „River” (przygotowany przez dwóch reżyserów – Tomasza Klimka i Mikołaja Dobrowolskiego) spodobał się Europie, dzięki czemu nasz kraj po latach przerwy wraca do finału i wystartuje w sobotniej walce o Grand Prix tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Ostatni raz Polska awansowała w 2017 roku, byliśmy jednym z najdłużej czekających na powrót do finału państwem. Występ Polaka został bardzo ciepło przyjęty zarówno w arenie PalaOlimpico jak i w Centrum Prasowym, gdzie dziennikarze (nie tylko z Polski) długo i gorąco go oklaskiwali, zresztą Polska od początku była typowana do awansu zarówno przez fanów jak i bukmacherów. Wraz z naszym krajem do finału awansowali także:

 • Szwecja
 • Finlandia
 • Serbia
 • Australia
 • Belgia
 • Czechy
 • Rumunia
 • Azerbejdżan
 • Estonia

Polska pozytywnie odbierana w Turynie

Podczas konferencji prasowej Krystian Ochman wylosuje połowę w której wystąpi w finale. Pełna kolejność startowa powinna być opublikowana w nocy z czwartku na piątek. Z kolei pełne wyniki półfinału opublikowane zostaną w nocy z soboty na niedzielę, już po finale Eurowizji. Na ten moment nie wiemy, które miejsce Polska zajęła w swojej grupie i czy znalazła się w top10 zarówno u jurorów jak i u widzów. W tym roku Polska bryluje nie tylko na scenie, ale także poza nią. Polska delegacja jest bardzo dobrze obierana za kulisami, chwalona za profesjonalizm i otwartość zarówno wobec innych ekip jak i organizatorów, ale też wobec fanów. Podczas jednego z lajfów na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego gośćmi byli Maja Frybes (szefowa polskiej delegacji) i Kamil Staszczyszyn (szef prasowy polskiej delegacji). Dziękowali wszystkim fanom za wsparcie i za przekazywanie pozytywnej energii, co sprawia, że atmosfera w polskiej ekipie od samego początku jest bardzo dobra i pozytywnie nastraja na kolejne dni.

Kiedy Krystian wystąpi w finale?

Krystian Ochman wystąpi na scenie ponownie w sobotę. Finał Eurowizji 2022 odbędzie się z udziałem 25 krajów – 20 państw z półfinałów oraz krajów Big5. O tym, kto wygra, zadecydują jurorzy i widzowie z 40 krajów. Do tej pory Polska tylko dwukrotnie zajęła miejsce w czołowej dziesiątce finału Eurowizji – w 1994 roku zajęła 2. miejsce, a w 2016 roku ósme. Transmisja finału w sobotę o 21:00 na TVP1 i TVP Polonia. Transmisji koncertów na antenach TVP towarzyszyć będą liczne relacje i łączenia z Turynu. W sobotę 14 maja przed finałem widzowie TVP będą mieli okazję zajrzeć za kulisy imprezy w ramach wejść oprawowych zaplanowanych na 14.30 i 17.25. Gorące relacje z Turynu można także codziennie śledzić w „Pytaniu na śniadanie”. Bezpośrednio przed wielkim finałem, TVP1 pokaże reportaż Mateusza Szymkowiaka prezentujący artystyczną drogę Krystiana Ochmana, która zaprowadziła go do Turynu. Kamery TVP towarzyszyły Krystianowi za kulisami konkursu, na słynnym turkusowym dywanie, podczas prób i w czasie wolnym. W reportażu nie zabraknie także unikalnych materiałów archiwalnych. A wszystko to pod tegorocznym hasłem Eurowizji: „The Sound of Beauty”.

Nasze relacje z Turynu wspierają CREATIVE POLAND i THEATERBAU oraz czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego! Jeżeli chcesz nas wesprzeć – wpadnij na Tipply! Serdecznie dziękujemy.

Fot. M. Błażewicz 2022

1 komentarz

 1. No jednak Polska 3 razy w 10 w finale… ktoś tu przeoczył 7 miejsce Ich Troje… 🙂

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: