Eurowizja: Problemy na polskim niebie • „River” w notowaniach i ocenie • American Song Contest po półfinale • Kanada będzie miała swoją Eurowizję • Nowy odcinek vloga!

Strajk kontrolerów: Co z lotem Krystiana Ochmana?

🇵🇱 W związku z brakami kadrowymi wśród kontrolerów ruchu lotniczego szereg operacji lotniczych z dwóch warszawskich lotnisk może być anulowanych lub opóźnionych już od 1 maja. Decyzja w tej sprawie zapaść ma najpóźniej 30 kwietnia, a linie lotnicze będą czekać do ostatniej chwili by anulować rejsy. Wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie rządu dotyczące ograniczenia lotów z Warszawy, a liniom przydzielono kierunki zgodnie z opisanymi tam kryteriami. Niestety, wśród połączeń priorytetowych nie ma lotu na trasie z Warszawy do Mediolanu, co oznacza, że rejs planowany na 2 maja rano może się nie odbyć, a właśnie na pokładzie tego samolotu znaleźć się miała delegacja Polski na Eurowizję 2022 z Krystianem Ochmanem na czele oraz redakcja Dziennika Eurowizyjnego. Ekipa TVP utraci więc rejs, który miała już wcześniej zarezerwowany, a w związku z koniecznością dotarcia do Turynu najpóźniej 2 maja, potrzebne będzie znalezienie i skorzystanie z alternatywnego połączenia, np. z polskich lotnisk regionalnych i innych przewoźników lub z lotniska w Berlinie, które oferuje połączenia do Mediolanu. Delegacja TVP poinformowała, że pracuje nad rozwiązaniem tej sprawy i zapewnia, że Ochman dotrze do Włoch na czas by nie doszło opóźnień w próbie. Przypomnę, że próba Polski (pierwsza seria techniczna) odbędzie się 3 maja o 13:40, a więcej informacji na ten temat znajdziecie w jednym z poprzednich artykułów.

ZOBACZ VLOG Z KONCERTU DADI’EGO FREYRA W WARSZAWIE

„River” w głosowaniu OGAE, Eurojury i Viisukupla

Pora na codzienny przegląd notowań Krystiana Ochmana. W najnowszych głosowaniach klubów OGAE „River” otrzymało 7 punktów z Belgii, 2 punkty z Estonii i 3 punkty z Węgier. Aktualne top3 nie zmienia się niemal od początku – prowadzą Włochy, ale tylko jeden punkt straty ma Szwecja. Hiszpania na stałym trzecim miejscu (239). Polska zajmuje 7. miejsce pomiędzy Francją a Norwegią, a co ciekawe, w top10 jest też krytykowana za braki wokalne reprezentantka Austrii – Pia Maria. Znamy już wyniki 34 oddziałów, do końca głosowania pozostało ich jeszcze dziewięć. Łącznie wkład w punktację miało 3,8 tys. członków OGAE. W Eurojury Polska znalazła się w top10 (ale nie top3) komisji z San Marino i Rumunii, a bez punktów pozostawiły nas grupy jurorskie ze Słowenii, Słowacji i Serbii. Za nami pierwszy odcinek fińskiego preview-show „Viisukupla” w którym oceniane są piosenki eurowizyjne. Swoje głosy przyznają jurorzy, którzy dają komentarz pozytywny, negatywny lub neutralny. Holandia, Ukraina i Szwecja jako jedyne dostały cztery pozytywne głosy, Polska dostała dwa neutralne, jeden pozytywny i jeden negatywny, z kolei San Marino same negatywne. Swoje głosy oddawali też widzowie. 84% pozytywnych komentarzy dostała Ukraina. Polska znalazła się na 6. miejscu z 56% pozytywnych ocen. „River” miało też 34% neutralnych i tylko 9% negatywnych. Najsłabiej wypadła w tym gronie Szwajcaria – tylko 3% pozytywnych ocen.

Eurowizja 2022: Coraz bliżej wylotu do Włoch

Co nowego u reprezentantów na parę dni przed wylotem do Turynu? 🇮🇸 Islandzkie trio Systur będzie wspomagane na scenie przez…brata Eythora, który zagra na perkusji. 🇸🇲 Achille Lauro spotkał się w weekend z przedstawicielami władz San Marino, które w tym roku reprezentuje. Wokalista zapewnił, że wolność, która jest wypisana nawet na fladze tego kraju będzie mu przyświecać podczas eurowizyjnego występu. 🇮🇹 Inny Włoch – Mahmood – w jednym z wywiadów powiedział, że jeśli zwycięstwo Ukrainy na Eurowizji ma w jakiś sposób pomóc temu państwu, to on pierwszy się pod tym podpisze. Twierdzi też, że Włochy nie wygrają dwa razy z rzędu, tak jak w piłce nożnej. Niektórzy nadawcy planują hucznie pożegnać swoich reprezentantów przed wylotem do Turynu. 🇪🇸 Telewizja hiszpańska organizuje Farewell Party w Madrycie, które odbędzie się 27 kwietnia w Cines Callao. Dla fanów wystąpi sama Chanel, a także kilku byłych reprezentantów. Tancerze Hiszpanki będą też uczyć widzów choreografii do „SloMo”. 🇮🇪 Brooke z Irlandii wystąpi w piątek podczas „The Late Late Show” i będzie to jej ostatnie pojawienie się w mediach irlandzkich przed lotem do Włoch. 🇷🇸 Pożegnanie Konstrakty planuje RTS, który ma transmitować wydarzenie na pierwszym kanale stacji ze względu na wielkie zainteresowanie udziałem wokalistki na Eurowizji w barwach Serbii.

American Song Contest i Eurovision Canada – co nowego?

🇺🇸 W cieniu przygotowań do Eurowizji telewizja NBC kontynuuje American Song Contest. Z piątego ćwierćfinału do półfinału awansowały Kalifornia, Samoa Amerykańskie oraz Karolina Północna – wyniki widzów zgadzały się więc z rankingiem jurorskim. W nocy odbył się pierwszy półfinał z udziałem jedenastu stanów – o tym, kto wejdzie do finału decydują jurorzy (jedno miejsce) i widzowie (cztery miejsca). Ranking komisji wygrał Allen Stone z Waszyngtonu za utwór „A bit of both”. Wcześniej wokalista zwyciężył w głosowaniu jurorskim w czwartym ćwierćfinale. Drugie miejsce ma Jordan Smith z Kentucky, trzecie Hueston z Rhode Island. Piąta jest jedna z faworytek fanów – AleXa z Oklahomy. Wyniki półfinału podane będą w trakcie transmisji drugiej rundy. Drugi półfinał odbędzie się 2 maja w nocy, a wystąpi m.in. Michael Bolton z Connecticut oraz laureatka drugiej „dzikiej karty” – Enisa z Nowego Jorku. 🇨🇦 Wczoraj ogłoszono, że swój eurowizyjny konkurs będzie mieć też Kanada! „Eurovision Canada” pojawi się w 2023 roku, a producentem będzie ASC, firma, która pracowała wcześniej m.in. przy „The Amazing Race” czy „Big Brother Canada”. Wkrótce poznamy nadawcę, który pokaże show oraz miasto, w którym się ono odbędzie. Chociaż planowany jest udział tylko prowincji i terytoriów, konkurs ma się składać z ćwierćfinałów, półfinałów i finału. O Grand Prix powalczą Ontario, Quebec, Nowa Szkocja, Nowy Brunszwik, Manitoba, Kolumbia Brytyjska, Wyspa Księcia Edwarda, Saskatchewan, Alberta, Nowa Fundlandia i Labrador, Terytoria Północno-Zachodnie, Jukon oraz Nunavut.

źródło: TVN24, ULC, Dziennik Ustaw, TVP, OGAE International, Eurovoix, Instagram, ESCtoday., RTS, Wikipedia, Eurovision.tv, fot.: @systur_siggabetaelin

%d blogerów lubi to: