Eurowizja 2022: Nowy vlog zza kulis na naszym kanale • Włosi pokażą konkurs w 4K • Dziś koncert „Chwała Ukrainie” z Go_A i Aliną Pash

Eurowizja w 4K. Czy także w TVP?

Po raz pierwszy w historii EBU Konkurs Piosenki Eurowizji transmitowany będzie w rozdzielczości 4K gdzie liczba pikseli jest czterokrotnie większa niż powszechnie używane Full HD. Tak wysoka jakość obrazu dostępna będzie za pośrednictwem stacji Rai4K i będzie nadawana równocześnie ze standardową transmisją w HD, którą widzowie obejrzą na Rai1. By obsłużyć tak wysoką rozdzielczość Włosi skorzystają z ekwipunku dostarczonego z Holandii i Szwecji, a prace nad wykorzystaniem tej technologii trwają od połowy marca. Telewizja Polska dopiero w tym roku planuje emisje swoich programów w 4K, na ten moment w naszym kraju trwa zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, a użytkownicy starszych telewizorów lub tunerów muszą je wymienić – dotyczy to ponad 2 milionów gospodarstw domowych. Kanał TVP 4K może pojawić się jesienią tego roku. Na naszym kanale Dziennika Eurowizyjnego na YouTube obejrzeć już można nasz vlog z konferencji prasowej Krystiana Ochmana i delegacji zorganizowanej przez Telewizję Polską. „Mamy w tym roku tak cudownego reprezentanta, że ja już nie mogę się doczekać. Odliczam dni, czekam żeby już była ta pierwsza próba i chcę zobaczyć reakcję” – mówi nam szefowa polskiej delegacji, Maja Frybes. Przyznała też nam, że jej marzeniem jest organizacja Eurowizji na północy Polski. Całego vloga z mnóstwem ciekawostek i gości znajdziecie poniżej:

Programy przed Eurowizją w wielu stacjach telewizyjnych

Szereg stacji telewizyjnych uczestniczących w Eurowizji planuje przygotowanie przed Eurowizją swoich programów związanych z konkursem. Będą to różnego rodzaju reportaże, wywiady czy prezentacje piosenek. 🇧🇪 W Belgii pokazany będzie 35-minutowy reportaż o Jeremie Makiese, 🇭🇷 podobny dokument Chorwaci obejrzą o Mii Dimsic, a HRT planuje też pokazywać krótkie relacje z Turynu. 🇨🇾 Cypr będzie miał zarówno programy prezentujące historię Eurowizji jak i tegoroczną stawkę, z kolei 🇩🇪 Niemcy obejrzą zarówno wielkie odliczanie do finału, jak i aftershow prowadzone przez Barbarę Schoneberger. Nie zabraknie też filmu dokumentalnego o Maliku Harrisie. 🇬🇷 W greckim „Amanda: Road to Eurovision” poznamy bliżej reprezentantkę kraju, a także zobaczymy wypowiedzi byłych reprezentantów Grecji i Cypru wspominających swoje starty. 🇲🇹 Na Malcie w ramach programu śniadaniowego pokazany będzie reportaż o Emmie Muscat, a w Szwecji i Szwajcarii specjalne pre-shows. 🇦🇺 Ciekawostką jest to, że australijski kanał SBS Food pokaże „Destination Flavour Eurovision”, w której ulubiony prezenter programów kulinarnych i fan Eurowizji – Adam Liaw – pokaże kulinarne sekrety kraju i będzie szukał idealnych potraw na eurowizyjne party. 🇳🇱 W Holandii widzowie obejrzą powtórkę „The Big Song Festival Festival”, a także reportaż „On the road” i „This is S10„. W planach jest też emisja dwuczęściowego dokumentu o ESC skupiającego się na latach 1973-1991.

Ochman: Jak głosowały na niego kolejne kluby i komisje?

Pora sprawdzić aktualne notowania fanowskie! Mamy już 31 punktacji klubów OGAE. Liderem znów są Włochy, które zebrały już 286 punktów. Druga jest Szwecja z 279 punktami i to pomiędzy tymi dwoma krajami rozegra się walka o wygraną. Trzecie miejsce zajmuje Hiszpania – raczej nikt już jej nie zagrozi, ale nie uda jej się przegonić dwóch liderów. W top5 także Holandia i Wielka Brytania. Polska spadła na 7. miejsce – znów przegoniła nas Francja. Krystian zebrał 104 punkty i ma 22 punktów przewagi nad ósmą Norwegią. W najnowszych punktacjach „River” dostało głosy tylko z Australii (5), a Macedonia, Szwecja i Portugalia pozostawiły nas z zerem. Brakuje jeszcze głosów z Austrii, Belgii, Czech, Estonii, Finlandii, Węgier, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Rosji, Ukrainy i EC Germany. Polska piosenka znalazła się w top10 (ale nie w top3) komisji Eurojury z Norwegii, ale pozostałe pięć grup jurorskich (m.in. z Czarnogóry czy Monako) nie da nam punktów.

🇵🇱 Aktualne notowania Krystiana Ochmana w zakładach bukmacherskich

  • 3% szans na wygraną ESC 2022 (wzrost o 1%), co daje 6. miejsce w rankingu
  • 13% szans na zajęcie miejsca w top3 – 6. miejsce w notowaniu
  • 20% szans na zajęcie miejsca w top4, co daje 6. miejsce w notowaniu 
  • 29% szans na zajęcie miejsca w top5, co daje 5. miejsce w zestawieniu (awans o 1 miejsce)
  • 55% szans na zajęcie miejsca w top10 (wzrost o 1%) – 7. miejsce w rankingu (spadek o dwie pozycje)
  • 88% szans na awans do finału – 2. miejsce w rankingu
  • 16% szans na wygraną w półfinale – 2. miejsce w rankingu

(porównanie do 24 kwietnia)

Serbski skandal ze stołem

🇷🇸 Dziś w Serbii obchodzony jest prawosławny poniedziałek wielkanocny, a z tej okazji Konstrakta opublikowała specjalne zdjęcie świąteczne przygotowane przez RTS. Wywołało ono falę oburzenia internautów, gdyż stoły, które wykorzystano do scenografii skojarzyły się z literą „Z” która stała się symbolem rosyjskiej agresji na Ukrainie. Nadawca bardzo szybko i ostro zareagował na insynuacje nazywając je nieodpowiednimi i złowrogimi. Podkreślono, że wszelkie skojarzenia z popieraniem rosyjskiego wojska w trakcie wojny w Ukrainie są nieprawdziwe, a stoły wykorzystywane są przez scenografów RTS-u już od trzech lat. „Oryginalny występ i sama obecność serbskiej reprezentantki intrygują nie tylko naszą ale i światową publikę, jednak tylko i wyłącznie jako performance artystyczny, co do którego jesteśmy pewni, że dotyczy miłości do drugiego człowieka i życia” – czytamy w oświadczeniu.

Koncert „Chwała Ukrainie”. Gdzie oglądać?

Dziennik Eurowizyjny świętuje nie tylko serbskie ale i ukraińskie święta wielkanocne. Dziś o 19:00 Bank Gospodarstwa Krajowego organizuje dwugodzinny koncert „Chwała Ukrainie” na warszawskim placu Piłsudzkiego. Wystąpi szereg polskich i ukraińskich gwiazd, a fani Eurowizji z pewnością chętnie zobaczą występy m.in. grupy Go_A, Tayanny czy Aliny Pash. Pojawią się też m.in. polskie reprezentantki – Justyna Steczkowska i Alicja Tracz. Podczas koncertu odbędzie się zbiórka pieniędzy dla Ukrainy. Wpłaty możliwe będą przez BLIK, SMS oraz bezpośrednio na specjalnie utworzone konto: 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002 (tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy, odbiorca przelewu: Narodowy Bank Ukrainy). Koncert, na który wstęp jest wolny, będzie transmitowany przez kanał telewizyjny Ukraina24 oraz radiową Trójkę, a także na YouTube BGK. Retransmisję planuje Telewizja Polska. Więcej na temat koncertu przeczytacie w jednym z poprzednich artykułów.

źródło: TVP, Eurovision.tv, WirtualneMedia.pl, YouTube, OGAE International, Eurovoix, Eurovision Odds, Instagram, RTS, Nova.rs, BGK, fot.: @go_a

%d blogerów lubi to: