Wielkie gwiazdy na Eurowizji 2022 • Dziś Eurovision House Party • Kalush Orchestra o swoim występie w Turynie • Kto wystąpi w poniedziałek w Warszawie?

Eurowizja 2022: Benny Benassi i Dardust w I półfinale

W Interval Act pierwszego półfinału zaśpiewa nie tylko Diodato (ESC 2020). Specjalny performance „The Dance of Beauty” przedstawią Benny Benassi, Dardust oraz brytyjski zespół Sophie and the Giants, a dzięki nim PalaOlimpico ma się przemienić w wielką dyskotekę. Benny Benassi to 54-letni DJ i producent w Reggio Emilia. Znamy go z takich hitów jak „Satisfaction” i „Able to love”. Dardust (czyli Dario Faini) ma 46 lat i pochodzi z Ascoli Piceno. Jako autor piosenek i producent współpracował z wieloma gwiazdami Eurowizji, m.in. Marco Mengonim, Francesco Rengą, Emmą czy Ermalem Metą. W 2019 współtworzył przebój „Soldi” dla Mahmooda. Grupa Sophie and the Giants z wokalistką Sophie Scott powstała w 2015 w brytyjskim Sheffield. Ich przebój „Hypnotized” z 2020 roku był mocno inspirowany włoską muzyką disco. Pierwszy półfinał Eurowizji odbędzie się 10 maja o 21:00 i potrwa 145 minut. Transmisję w Polsce przeprowadzi TVP1 i TVP Polonia z komentarzem Aleksandra Sikory oraz Marka Sierockiego.

Eurovision House Party: Kto wystąpi?

Dziś drugi odcinek „Eurovision House Party”, w którym uczestnicy ESC 2022 śpiewają wersje akustyczne swoich lub nie swoich piosenek w domowym (lub wynajętym) zaciszu. Wystąpią dziś Krystian Ochman, Chanel, Intelligent Music Project, Sheldon Riley (zaśpiewa szwedzkie „Hold me closer”), S10 czy Sam Ryder. To już drugi odcinek z tej serii. Transmisja od 20:00 na YouTube TUTAJ lub poniżej. W podobnej konwencji zrealizowane miało być Adriatic PreParty 2022, a swoje nagrania wysłali już reprezentanci Francji, Azerbejdżanu, Szwecji, Australii, Łotwy, Chorwacji, Niemiec i Malty. Show zostało jednak przełożone i nowy termin to 30 kwietnia. W maju, już w trakcie sezonu eurowizyjnego, portal Wiwibloggs zorganizuje WiwiJam z podobnymi nagraniami. Zobaczymy wtedy wykonawców z Australii, Estonii, Islandii, Portugalii, Ukrainy, Azerbejdżanu, Finlandii, Łotwy, Rumunii, Irlandii, Litwy i Szwecji. Transmisję zapowiedziano na 7 maja.

Ochman zdobywa kolejne punkty od Europy

Kolejne kraje podają swoje punkty w głosowaniach fanów Eurowizji. Wielka Brytania i Armenia dały 12 punktów Szwecji, natomiast Polska od Brytyjczyków dostała 6 punktów, a od Ormian 2. Warto dodać, że OGAE UK to na ten moment największy klub – głosowały tam aż 743 osoby więc wysoka nota dla Krystiana bardzo cieszy. Liderem wciąż są Włochy, ale już tylko 8 punktów mniej ma Szwecja. Daleko w tyle, chociaż nadal na 3. miejscu jest Hiszpania. Polska utrzymuje się na miejscu szóstym. W głosowaniach INFE prowadzi Hiszpania przed Włochami i Holandią, a Polska awansowała na szóste miejsce – ma już 61 punktów z czego 10 dał nam klub z Ukrainy. W Eurojury nadal idzie nam źle. Spośród sześciu nowych komisji tylko islandzka (gdzie głosowali m.in. Hera Bjork i Eirikur Hauksson) ma Polskę w top10, ale nie w czołowej trójce. W Niemczech trwa program „Songcheck” oceniający utwory. Drugi odcinek wygrały Włochy, a drugie miejsce miała Austria. Po dwóch epizodach Mahmood i Blanco prowadzą ze średnią 9,3, a druga jest Holandia (9,05). Polska nie była jeszcze oceniana.

🇵🇱 Aktualne notowania Krystiana Ochmana w zakładach bukmacherskich

  • 3% szans na wygraną ESC 2022, co daje 6. miejsce w rankingu
  • 14% szans na zajęcie miejsca w top3 – 6. miejsce w notowaniu
  • 22% szans na zajęcie miejsca w top4, co daje 5. miejsce w notowaniu 
  • 29% szans na zajęcie miejsca w top5 (spadek o 1%), co daje 6. miejsce w zestawieniu
  • 53% szans na zajęcie miejsca w top10 (spadek o 1%) – 5. miejsce w rankingu
  • 88% szans na awans do finału – 2. miejsce w rankingu
  • 16% szans na wygraną w półfinale – 2. miejsce w rankingu

(porównanie do 21 kwietnia)

Go_A, Alina Pash i Tayanna w Warszawie

Oleh Psyuk z Kalush Orchestra w jednym z wywiadów powiedział, że zwycięstwo Ukrainy oznaczałoby wielkie uznanie dla ukraińskiej muzyki. „Czujemy wielkie wsparcie dużej europejskiej rodziny i bardzo chcielibyśmy, aby Eurowizja 2023 odbyła się w spokojnej Ukrainie, w Kijowie” – dodał. Zdradził też, że występ do utworu „Stefania” będzie naznaczony elementami narodowymi, z których Ukraina jest znana. „Oprócz wpływów muzycznych, swoje pochodzenie pokazujemy też poprzez ubiór i noszenie tradycyjnych huculskich kurtek strażników, różowy kapelusz w typowo ukraińskim stylu czy przebrania huculskich molfarów” – wyjaśnia, dodając, że molfarzy to szamani i uzdrowiciele z zachodniej Ukrainy. Co ciekawe, strój każdego członka grupy zawierać będzie elementy czerni i czerwieni – czerń to symbol ciemności i płodności ziemi, a czerwień to miłość chociaż również cierpienie. Taka kolorystyka może niektórym kojarzyć się z flagą Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów-Banderowców, ale zapewne nie taki był cel Kalushy. Już 25 kwietnia o 19:00 Bank Gospodarstwa Krajowego zaprasza na koncert „Chwała Ukrainie. Dzisiaj Ukraina jest kobietą” na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Wystąpią m.in. Jerry Heil (uczestniczka selekcji ukraińskich), Justyna Steczkowska (ESC 1995) w duecie z Arkiem Kłusowskim, Ania Rusowicz (PdE 2006 i KE 2011), Tayanna (dwukrotna finalistka „Vydbiru”), Andrzej Piaseczny (ESC 2001), Ala Tracz (JESC 2020), Małgorzata Ostrowska (KE 2004), Piotr Cugowski (KE 2003), Alina Pash (zwyciężczyni preselekcji ukraińskich 2022 i Rejected Song Contest) oraz Go_A (reprezentacja Ukrainy na Eurowizji 2021). Transmisja koncertu na TV Ukraina24 lub na Facebooku BGK TUTAJ albo na kanale YouTube.

źródło: eurovision.tv, Wikipedia, YouTube, Hrvatski Eurovizijski Klub, Wiwibloggs, OGAE International, ESCtoday, Eurovoix, EurofestivalNews, BGK, fot.: @bennyneassi

%d blogerów lubi to: