Krystian Ochman walczy o „Wiktora”! Czy wygra półfinał Eurowizji 2022? • Skrócone „Brividi” – co się zmieni? • American Song Contest traci widzów • Nowy odcinek podcastu

Eurowizja: 160 koncertów w Turynie

🇮🇹 Władze miasta Turyn czekają na turystów, a sprzedaż biletów na Eurowizję 2022 ruszy już 7 kwietnia. Niestety, nie ma się co spodziewać niższych niż w Tel-Awiwie cen, ale osoby, którym nie uda się kupić wejściówek, mogą liczyć na wiele muzycznych atrakcji także poza PalaOlimpico. W ciągu 2 tygodni sezonu eurowizyjnego w mieście ma się odbyć 160 różnego rodzaju koncertów, w tym takich ulicznych. Całe miasto ma się wypełnić muzyką, co będzie atrakcją zarówno dla mieszkańców jak i dla gości. Oczywiście główne eventy odbywać się będą na terenie Eurovision Village, ale występy na żywo (zapewne już nieeurowizyjnych wykonawców) dostępne będą na głównych placach miasta. Tymczasem na oficjalnej stronie Eurovision.tv pojawiły się już teksty utworów konkursowych, a portal EurovisionNews zauważył, że dostępny jest tam skrócony tekst piosenki „Brividi” z Włoch. Ze względów regulaminowych utwór Mahmooda i Blanco musi być skrócony do 3 minut, a zazwyczaj reprezentanci Włoch nie publikują tej wersji wcześniej, tylko dopiero w dniu premiery oficjalnej składanki. W tym roku piosenka Italii ma mieć skróconą ostatnią część (trzeci refren). Struktura utworu pozostanie nienaruszona, zachowana będzie też jedna z najbardziej lubianych części – partia solowa Blanco w której młody wokalista rapuje.

Dziś „Wiktory” – Krystian Ochman z szansą na nagrodę

🇵🇱 Dziś wracają „Wiktory” czyli uroczysta gala wręczenia nagród dla osobowości telewizyjnych i świata kultury. Transmisję z wydarzenia przeprowadzi TVP1 od 20:10, a wydarzenie poprowadzą Agata Konarska (prowadząca Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2005) oraz Marek Bukowski. W kategorii „Artysta roku” nominowana jest Cleo (ESC 2014), z kolei w kategorii „Odkrycie roku” o statuetkę walczą Krystian Ochman (ESC 2022) i Sara James (JESC 2021). Szansę na „Wiktora Publiczności” (według głosowania sms-owego) ma Ida Nowakowska, dwukrotna prowadząca Eurowizji Junior. „Wiktory” rozdawane są od 1985 roku, a za 1994 statuetkę otrzymała Edyta Górniak (ESC 1994), zapewne w związku ze swoim sukcesem na Eurowizji (gala odbyła się 13 marca 1995 roku). Co ciekawe, kolejna reprezentantka kraju – Justyna Steczkowska – dostała Wiktora 1996. Anna Maria Jopek (ESC 1997) zgarnęła statuetkę za rok 2002 w kategorii „Artysta estrady”. Ponowiła ten sukces rok później, a na gali Wiktory 2004 wystąpiła jako gość specjalny. Swojego drugiego Wiktora zdobyła też Justyna Steczkowska – otrzymała go za rok 2007 pokonując w kategorii muzycznej m.in. Edytę Górniak i Nataszę Urbańską. Katarzyna Cichopek (EDC 2007) i Tatiana Okupnik (ESC 2004) walczyły natomiast o statuetkę za „Najwieksze odkrycie 2007”. Podczas „Wiktorów 2009” statuetkę za „Gwiazdę Piosenki i Estrady” zgarnęła Natasza Urbańska, a nominowani do nagrody byli m.in. Edyta Górniak i Andrzej Piaseczny (ESC 2001). Ten drugi otrzymał swojego Wiktora rok później w duecie z Sewerynem Krajewskim. Kobietą, która do tej pory otrzymała najwięcej Wiktorów jest Grażyna Torbicka – ma ich na swoim koncie osiem. Słynna prezenterka prowadziła Eurowizję dla Młodych Tancerzy 1997.

American Song Contest: Oglądalność konkursu spada

🇺🇸 „American Song Contest” telewizji NBC znów przegrał z „American Idol” – nadawcy udało się zachęcić do oglądania „eurowizyjnego” show jedynie 1,8 miliona widzów co dało fatalny udział w rynku – na poziomie 0,3% i znaczny spadek w porównaniu do zeszłego tygodnia. Przypomnieć trzeba, że pierwszy odcinek obejrzało 2,9 miliona widzów, więc nowe wyniki nie napawają optymizmem. „American Song Contest” był czwartym najsłabiej oglądanym programem w poniedziałkowym prime-time. Dla porównania „American Idol” śledziło na stacji ABC prawie 5,5 miliona widzów. Aktualnie jest to już 20. edycja kultowego talent-show, ale jak widać, nie znudziła się widzom. Portal GoldDerby.com ocenił, że najlepszym utworem drugiej rundy ASC była piosenka „Sparrow” z Kentucky, którą jurorzy już wpuścili do finału. Drugie miejsce zajął Oregon (courtship.), a trzecie Montana (Jonah Prill). Macy Gray z Ohio znalazła się dopiero na 7. miejscu. Oceniono, że po powracającej gwieździe muzyki spodziewano się więcej, a zawiodła m.in. w warstwie tekstowej. Zwrócono jednak uwagę na dobry występ, który oglądało się z ekscytacją. Trzecia runda konkursu już w poniedziałek, a o półfinał powalczą m.in. Jewel (Alaska), Riker Lynch (Kolorado), Judd Hoos (Dakota Południowa) czy Grant Knoche (Teksas).

Polska drugim faworytem do wygrania półfinału

Na stronie EurovisionWorld.com pokazano już zakłady bukmacherskie na półfinały Eurowizji 2022. Na razie zakładów nie ma dużo, ale w pierwszej rundzie faworytem i pewniakiem do finału jest Ukraina – daje się jej 37% szans na wygraną w grupie. Druga jest Grecja (15%), a trzecia Norwegia (14%). Najsłabiej oceniane są szanse na wygraną półfinału przez Bułgarię i Słowenię. Drugi półfinał ma wygrać Szwecja i daje się jej na to aż 44% szans. Druga jest Polska (19%), a trzecia Australia (6%). Bez szans na triumf jest Irlandia. Te notowania będą się jeszcze zmieniać, gdyż pojawią się niebawem kolejne firmy, które również prowadzą zakłady. Największy rollercoaster czeka nas podczas prób, bo wtedy kraje będą „skakać” po notowaniach. Krystian Ochman swoją pierwszą próbę techniczną będzie mieć 3 maja. Kolejność prób zgadzać się będzie z kolejnością startową. Warto przypomnieć, że pierwsza seria prób technicznych nie będzie dostępna dla prasy, więc występy oceniać będziemy jedynie na podstawie paru zdjęć i fragmentu z prób, które (mamy nadzieję!) opublikowane będą na Eurovision.tv. Druga próba Krystiana ma się odbyć 6 maja – ten występ będziemy już śledzić z Centrum Prasowego. Relacje Dziennika Eurowizyjnego z Turynu ruszają 4 maja rano.

Podcast Dziennika Eurowizyjnego

Nowy odcinek podcastu Dziennika Eurowizyjnego już dostępny, a w nim kontynuacja opowieści zza kulis Eurowizji Junior, gdzie Natalia Kowalczyk i Maja Wojcieszek pełniły rolę wolontariuszek. Do jakiego stopnia wolontariusz ma realny wgląd w wydarzenie od kulis? Dlaczego Natalia i Maja znalazły się w greenroomie? Jak wyglądał wolontariat w 2020 roku, kiedy Eurowizja Junior odbyła się zdalnie? O tym wszystkim jest mowa w najnowszym odcinku! Podcast Dziennika Eurowizyjnego cieszy się niesłabnącą popularnością, za co serdecznie dziękujemy! Pierwszy sezon będzie mieć 15. odcinków, a premiera „season finale” odbędzie się 28 kwietnia. Podcast dostępny jest na Spotify, Apple i Google Podcast, a w piątki pojawia się też na YouTube.

Źródło: EurofestivalNews, Eurovoix, TVP, Wikipedia, Gold Derby, NBC, EurovisionWorld, EBU, fot.: @krystianochman

1 komentarz

  1. A pamięta ktokolwiek,że jedną z pierwszych laureatek Victora jest Eleni? Piosenkarka zdobyła go,kiedy jeszcze o zwycięstwie decydowała jedynie publiczność,a nie Jury…

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: