Eurowizja 2022: Kto i gdzie będzie się promować przed Turynem? • Niemcy rozpoczęli głosowanie w preselekcjach • Gwiazdy Eurowizji i preselekcji pomagają Ukraińcom

Eurowizja 2022: Pierwsze akcje promocyjne uczestników

🇲🇪🇲🇰🇷🇴🇪🇸 Telewizja czarnogórska przygotowuje się do premiery eurowizyjnego utworu „Breathe” Vladany. Piosenka ma już końcową wersję oraz klip w reżyserii Gojka Berkuljana. Premiera odbędzie się podczas specjalnego programu stacji RTCG „Montenegro, dodici punti” w piątek 4 marca o 21:15. Szczegóły poznamy 1 marca podczas specjalnej konferencji prasowej, ale już teraz wiemy, że gośćmi emisji będą Andrea (Macedonia 2022), Luka Vojvodić (Czarnogóra 2005 i 2016), Nina Zizic (Czarnogóra 2013), Knez (Czarnogóra 2015) i Tamara Vujacic (Czarnogóra 2019). Dzień później zarówno Vladana jak i Andrea spotkają się w Bukareszcie podczas finału narodowego selekcji „Selectia Nationala”. Telewizja rumuńska to jedyny w tym roku organizator selekcji, który zaprosił reprezentantów z innych krajów do gościnnego występu. Poza uczestniczkami z Czarnogóry i Macedonii będą też Zdob si Zdub z Mołdawii, Ronela Hajati z Albanii, We Are Domi z Czech, Stefan z Estonii oraz Intelligent Music Project z Bułgarii. Finał selekcji odbędzie się 5 marca w TVR o 20:00 (czasu polskiego). To pierwsze takie spotkanie eurowizyjnych uczestników, ale nie ostatnie w tym miesiącu. 26 marca odbędzie się Barcelona Eurovision Party, podczas którego wystąpią wykonawcy z Czech, Czarnogóry, Albanii, Irlandii i Hiszpanii, a także Conchita Wurst, Rosa Lopez, SunStroke Project, Marta Roure i Senhit. Prowadzącymi będą Giuseppe di Bella oraz Sharonne.

Niemcy rozpoczynają głosowanie

🇩🇪 Dziś rozpoczęło się głosowanie internetowe w ramach preselekcji niemieckich. Od 5 rano słuchacze stacji radiowych mogą oddawać swoje głosy na faworytów. Linki do formularzy (w zależności od stacji radiowej) dostępne są TUTAJ. Słuchacze stacji radiowych mają w tym roku 50% wpływu na wyniki. Druga połowa to televoting, który odbędzie się w trakcie finału 4 marca. O reprezentowanie Niemiec walczy w tym roku sześciu wykonawców. Próby rozpoczną się już 2 marca (środa) na terenie berlińskiego Adlershof i potrwają do piątku do 20:00. Wtedy zakończy się głosowanie internetowe, a o 20:15 ruszy transmisja finału. Konkurs potrwa 90 minut, a po ogłoszeniu wyników przygotowana będzie specjalna konferencja prasowa zwycięzcy. Następnie po 21:45 niemieccy DJ-e oraz grupy OGAE Germany i EC Germany zapraszają na After-Show-Party z hitami eurowizyjnymi. Nie tylko Niemcy organizują swoje selekcje przed weekendem. Serbska „Pesma za Evroviziju 22” ruszy już w środę, a przygotowania do trzydniowego widowiska trwają.

Rosja wykluczona z Eurowizji – reakcje w TVP

🇵🇱 W ramach koncertu „Solidarni z Ukrainą” artyści udzielili sporo wywiadów (w tym dla Jastrząb Post) dotyczących obecnej sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów, ale padały też pytania o komentarz w sprawie odsunięcia Rosji od Eurowizji. „Społeczność międzynarodowa musi karać kraj, który łamie standardy bez żadnego uzasadnienia” – mówi Jacek Kurski przypominając, że Rosja powinna być wykluczona także z imprez sportowych. Rafał Brzozowski uważa, że taka decyzja jest bardzo dobra, ale na tym nie należy zaprzestać – agresor powinien być usunięty ze wszystkich komitetów i organizacji sportowych. „Nie może być tak, że jedna osoba decyduje o losach całego świata” – tłumaczy były reprezentant Polski z Rotterdamu. „W tej chwili Rosja jest agresorem numer jeden na świecie i nie wolno zadawać się z bandytami” – dodaje Maryla Rodowicz twierdząc jednak, że wielka szkoda jest sportowców czy artystów, ale tak należy się teraz zachowywać. W ramach wczorajszego koncertu wystąpili m.in. Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Blue Cafe, Viki Gabor, Rafał Brzozowski czy Taraka, a w niektórych momentach słychać było nawet eurowizyjny utwór Ukrainy z 2005 roku – „Razom nas bahato”.

Solidarni z Ukrainą: Polscy artyści i fani pomagają

Polscy artyści chętnie pomagają Ukraińcom w tych trudnych czasach i dają dobry przykład swoim fanom. Michał Wiśniewski z zespołu Ich Troje poinformował, że jedzie do Hrubieszowa by zaoferować uchodźcom transport w dowolne miejsce w Polsce. „Dzwońcie bezpośrednio do centrów logistycznych przy granicach, które wiedzą najlepiej, czego tym ludziom w tym momencie potrzeba. Wiadomo, przede wszystkim pieniądze. Wiem, że wiele było zbiórek fałszywych, ale macie WOŚP i siepomaga.pl, które weryfikują wszystko dokładnie. Te pieniądze się nie zmarnują” – namawia swoich obserwatorów w social mediach. Pomagają też Margaret, która oferuje swoje mieszkanie w Warszawie czy Saszan, która zgłosiła się jako wolontariusz w roli tłumacza gdyż zna język rosyjski. Kuba Szmajkowski i Daria publikują na swoich InstaStories ważne informacje dotyczące tego jak pomagać oraz oferty pomocy od fanów tak by te wiadomości dotarły do jak najszerszego grona odbiorców. Kasia Moś także się angażuje, kładąc nacisk na promowanie fundacji i osób prywatnych, które pomagają zwierzętom w Ukrainie. Pomagają też fani Eurowizji i czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego, którzy chętnie dzielą się z innymi informacjami o tym gdzie i kiedy organizowane są zbiórki rzeczy potrzebnych uchodźcom, a także uczestniczą w ogólnopolskich zbiórkach funduszy na rzecz Ukrainy. Nie zapominają jednak o Eurowizji i zbliżającym się konkursie. Wczoraj czytelnicy brali udział w głosowaniu na 21 aktualnie znanych utworów z tegorocznego konkursu. Na bazie wyników powstała nowa topka, która trafiła na kanał Dziennika Eurowizyjnego na YouTube. Sprawdźcie, jakie są wyniki głosowania i swoją topkę zostawcie w komentarzu pod filmem.

Jeśli jeszcze nie słuchaliście naszego nowego podcastu (odcinek 6.) to znajdziecie go na Spotify, Apple, Google oraz na YouTube!

Źródło: RTCg, TVR, Barcelona Eurovision Party, Eurovision Macedonia, ESCkompakt.de, Jastrząb Post, TVP, Instagram, Facebook, inf. własne, fot.: RTCG

%d blogerów lubi to: