Eurowizja: Krystian Ochman 🇵🇱 wydał utwór „River” z którym walczy o wyjazd do Turynu • Kto napisał ten utwór? • Zobacz wywiad z Krystianem i posłuchaj nowego odcinka podcastu!

Krystian Ochman: RIVER już dostępne!

Od północy w Polsce dostępny jest już utwór „River” Krystiana Ochmana. Piosenka została zakwalifikowana do finału preselekcji Tu bije serce Europy, który odbędzie się 19 lutego o 20:00 w TVP2. O możliwość reprezentowania naszego kraju na 66. Konkursie Piosenki Eurowizji w Turynie rywalizować będzie dziesięciu uczestników, w tym właśnie zwycięzca „The Voice of Poland”. Pełną dramaturgii balladę napisali Ashley Hicklin, @atutowy, Mikołaj Trybulec i sam Krystian Ochman. Chociaż oficjalna premiera dopiero teraz, utwór w wersji demo wcześniej wyciekł już do sieci i szybko zebrał wiele pozytywnych komentarzy. Niektórzy uznali nawet, że może być to zwycięska piosenka Eurowizji 2022, bo „River” powinno zachwycić w Turynie. Najprawdopodobniej z tego powodu Polska znalazła się w czołówce notowań bukmacherskich, o czym informowaliśmy dwa dni temu. O tym, czy Ochman z „River” trafią do Turynu zadecydują 19 lutego widzowie oraz jurorzy. Mówi się, że największą konkurentką Krystiana w walce o bilet do Włoch będzie Daria i jej hit „Paranoia”. Dziś poza premierą utworu odbędzie się też prezentacja teledysku przygotowanego przez Davida Ziembę (Mind Productions( – klip trafi na YouTube o 15:00. Będzie pełen emocji, symboli i ukrytych znaczeń. Po godzinie 15:15 na kanale Dziennika Eurowizyjnego obejrzeć będzie można wywiad z Krystianem Ochmanem nagrany zaraz po zakończeniu prac nad klipem w Pałacu w Jabłonnie. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania naszego kanału!

POSŁUCHAJ „RIVER”

Krystian Ochman i „River”: Kim są autorzy utworu?

Utwór napisany został przez polsko-brytyjski team. Jednym z twórców „River” jest Ashley Hicklin pochodzący ze Scarborough w Anglii 🇬🇧. Do tej pory współpracował z ekipami Lany Del Rey, Tiesto, Hurts czy Sugababes, a Eurowizja nie jest mu obca. Wszedł w skład teamów przygotowujących takie eurowizyjne utwory jak „Me and My GuitarToma Dice’a (Belgia 2010 🇧🇪), „UniversoBlasa Canto (Hiszpania 2020 🇪🇸), „Run with the lionsJurija Veklenki (Litwa 2019 🇱🇹), „MotherAxela Hirsouxa (Belgia 2014 🇧🇪) czy „AmenVincenta Bueno (Austria 2021 🇦🇹). Pracował też przy dwóch piosenkach z selekcji brytyjskich 2018 oraz przy singlu „Last NightDuncana Laurence’a 🇳🇱. Adam Wiśniewski (znany jako @atutowy) od początku współpracuje z Krystianem. Jest autorem debiutanckiego singla „Światłocienie”, a zaangażował się też w tworzenie dla Ten Typ Mes czy Taco Hemingway. „Etyka pracy, elastyczność i talent to najwięcej zalety twórcze @Atutowego” – podaje Universal Music Polska. Mikołaj Trybulec (TRIBBS) znany jest już w polskim świecie Eurowizji i nie tylko. Współtworzył dwa eurowizyjne utwory – „Friend of a Friend” Lake Malawi (Czechy 2019 🇨🇿) oraz „Universo” Blasa Canto, a produkował też dla m.in. Eweliny Lisowskiej, Sarsy czy Duncana Laurence’a. Znany jest też z duetu Linia Nocna tworzonego z Moniką Wydrzyńską. Co ciekawe, duet ma w tegorocznych selekcjach dwa utwory – Mikołaj stoi za Krystianem, a Monika za siostrami Szlachta. Dwa lata temu Mikołaj udzielił wywiadu dla Dziennika Eurowizyjnego, w którym mówił, że konkurs odkrył niedawno.

Nie wiedziałem, że to jest taki rynek z którego można fajnie żyć i rozwijać się. Dowiedziałem się o tym dopiero podczas tworzenia „Friend of a Friend” (…). Eurowizję oglądałem pobieżnie, co roku sprawdzałem kto reprezentuje nasz kraj, a dopiero teraz zacząłem bacznie obserwować co się dzieje i jak wielką rzeszę fanów ten konkurs posiada.

Mikołaj Trybulec dla Dziennika Eurowizyjnego (4 lutego 2020)

Kim jest Krystian Ochman?

Urodziny w 1999 roku Krystian Ochman popularność w Polsce zdobył dzięki zwycięstwu w jedenastej edycji programu „The Voice of Poland” gdzie dołączył do grupy Michała Szpaka (ESC 2016). Po finale wydał singiel „Światłocienie„, a następnie także „Wielkie tytuły” czy „Ten sam ja„. We wrześniu 2021 roku otrzymał nagrodę publiczności w koncercie „Premiery” Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za utwór „Prometeusz„. Co ciekawe, w 2018 roku taką nagrodę otrzymała grupa Tulia, która rok później trafiła na Eurowizję w Tel Awiwie. Ochman urodził się nieopodal Waszyngtonu 🇺🇸 i pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Najbardziej znanym członkiem rodziny jest jego dziadek Wiesław Ochman, śpiewak operowy i Kawaler Orderu Uśmiechu. Także on mocno wspiera Krystiana w jego karierze i zawsze mu kibicuje, a za jego namową finalista selekcji podjął studia na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie wokalistyki klasycznej. Krystian nie jest pierwszym polskim zwycięzcą „The Voice”, który walczy o udział w Eurowizji. W 2018 roku w finale Krajowych Eliminacji znalazła się Marta Gałuszewska, z kolei w 2020 roku preselekcyjną „Szansę na Sukces” wygrała Alicja Szemplińska, która miała reprezentować nasz kraj w Rotterdamie, jednak konkurs anulowano z powodu pandemii. Dwie zwyciężczynie „The Voice Kids” reprezentowały Polskę na Eurowizji Junior – Roksana Węgiel w 2018 roku i Sara James w 2021 roku. Obie zajęły miejsca w czołowej dwójce.

Czy wiesz, że…

W głosowaniu czytelników Dziennika Eurowizyjnego na „Wymarzonego Reprezentanta Polski na Eurowizji 2022” Krystian Ochman zajął 6. miejsce, jednak był najwyżej notowanym mężczyzną w plebiscycie. Wygrała Roksana Węgiel.

Krystian Ochman może liczyć na swoich fanów

Krystian Ochman cieszy się uznaniem wielu słuchaczy i sporym gronem oddanych fanów, którzy wspierają go na każdym kroku. Upatruje się w nich sporą siłę jeśli chodzi o głosowanie podczas finału preselekcji „Tu bije serce Europy” 19 lutego. Jedną z fanek jest Marta Blichowska z Gdańska, która od początku wiedziała, że Ochman zrobi w kraju wielką karierę. „Krystian to młody, przystojny i zachwycający swoim głosem artysta, którego wspieram od kiedy usłyszałam go w programie The Voice of Poland. Jego wszystkie piosenki są zaśpiewane różnymi stylami, ale falsety są jak wisienka na torcie w każdym prawie utworze (…). Jest niepowtarzalny i unikatowy” – mówi w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym. Fanklub Krystiana Ochmana wspiera go na każdym kroku i mocno reklamuje wokalistę w social mediach i nie tylko. „Codziennie śledzę jak wszyscy mu kibicują i zachęcają innych do pokazania Krystiana całemu światu. Zrobił niesamowite postępy i jego piosenki są już rozpoznawalne w całej Polsce. Teksty utworów trafiają zarówno do młodszych jak i starszych odbiorców” – tłumaczy Marta, która dzięki muzyce Krystiana sama odważyła się pokazać światu swój talent. „Nigdy nie odważyłabym się wstawiać moich piosenek na YouTube, ale dopiero z muzyką Krystiana to zrobiłam. Zobaczyłam jak świetni są jego fani, to zachęciło mnie do robienia kolejnych coverów granych ze słuchu” – wspomina. Czy Krystian Ochman wygra selekcje? Marta nie ma wątpliwości: „Będziemy go wspierać. Cała Polska będzie. Krystian musi wygrać – nie ma innej opcji” – mówi.

Dziennik Eurowizyjny: Głosowanie na faworyta i nowy odcinek podcastu

„River” Krystiana Ochmana to przedostatni utwór stawki selekcji „Tu bije serce Europy” w TV2. Już 7.02. poznamy ostatnią zakwalifikowaną propozycję – piosenkę „All I need” Emilii Dębskiej Mili, która wcześniej starała się o reprezentowanie Słowenii 🇸🇮 gdzie od lat mieszka. Już 11 lutego Dziennik Eurowizyjny zaprasza do udziału w głosowaniu plebiscytu „Nasz Faworyt PL 2022” w ramach którego wyłonimy najlepszą piosenkę polskich preselekcji. W głosowaniu udział wezmą czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego oraz zaproszeni fani konkursu zza granicy i redaktorzy popularnych stron na temat ESC. Krystian Ochman wygrał wcześniejszą wersję plebiscytu, podczas którego ocenialiśmy potencjalne zgłoszenia do selekcji (wtedy jeszcze wewnętrznych) – spekulowano wówczas, że Ochman zgłosił do TVP utwór „Gdzie iść” po angielsku. To nie koniec atrakcji dla czytelników! Już teraz dostępny jest trzeci odcinek naszego podcastu, w którym wspominamy eurowizyjne przygody. W kolejnej odsłonie kontynuujemy temat Eurowizji 2013 w Malmo 🇸🇪, która była pierwszym konkursem relacjonowanym przez Dziennik Eurowizyjny na żywo. Dowiecie się jakie emocje towarzyszyły pracy w Centrum Prasowym, jak wyglądało show z perspektywy widza oraz co działo się po zwycięstwie Dunki Emmelie de Forest 🇩🇰. Podcast dostępny jest na Spotify (poniżej), a także na Apple i Google Podcasts, a w piątek pojawi się też na YouTube. Wasze pomysły na kolejne odcinki podcastu możecie wysyłać na dziennikeurowizyjny@gmail.com.

Źródło: YouTube, Spotify, Universal Music Polska, Wikipedia, Dziennik Eurowizyjny – Archiwum, rozmowa z M. Blichowską dla Dziennika Eurowizyjnego, inf. własne, fot.: Universal Music Polska

%d blogerów lubi to: