Eurowizja dla Krystiana Ochmana? Zbliża się premiera „River”! • Dziś druga noc Sanremo. Kto wystąpi? • Covid-19 burzy plany półfinalistek w Estonii • W jaki sposób Ormianie wybiorą reprezentanta?

Jakie wyniki Sanremo, kto dziś wystąpi? O której premiera utworu i teledysku Krystiana Ochmana? O czym Dziennik Eurowizyjny rozmawiał z Krystianem Ochmanem? Które półfinalistki selekcji Estonii nie wystąpią na żywo? Co zmieni się w występach półfinału Pabandom is Naujo? W jakim języku Lara planuje zaśpiewać w Turynie? Kto będzie reprezentantem Armenii?

🇮🇹 Sanremo: Dziś druga noc festiwalu

Sanremo 2022 rozpoczęło się na dobre, a pierwsza serata była pełna niespodzianek i wspaniałych momentów, takich jak przejazd grupy Maneskin meleksem przez San Remo (za kierownicą był sam Amadeus) i świetny występ zwycięzców Eurowizji 2021, który z pierwszego rzędu oglądała ubrana na żółto kobieta mocno wyróżniająca się z tłumu. Zaskoczeniem dla wielu „sanremowców” było też dość zgrabne show i to, że bardzo szybko zaczęto prezentować festiwalowe utwory. Całość skończyła się nawet przed ramówkowym czasem! Po prezentacji dwunastu utworów podano ranking stworzony na podstawie głosów jurorów z różnych branż artystycznych i nie tylko. Wygrali Mahmood i Blanco z piosenką „Brividi”, chociaż utwór zbiera mieszane reakcje. Tylko 28% głosujących w ankiecie na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego uważa, że to właśnie ta kompozycja powinna wybrzmieć w Turynie. Drugie miejsce w głosowaniu Sanremo zajął inny duet – La Rappresentante di Lista z „Ciao Ciao„, a trzecie Dargen D’Amico. W top5 także Gianni Morandi oraz Massimo Ranieri, czyli reprezentanci Włoch sprzed lat. Dziś druga część festiwalu i druga połowa stawki, którą otworzy Sangiovanni, a zamknie Highsnob e Hu. Wystąpią też m.in. Le Vibrazioni, Emma (ESC 2014) której dyrygentką będzie Francesca Michielin (ESC 2016), Iva Zanicchi (ESC 1969), Elisa, Fabrizio Moro (ESC 2018) czy Irama. Dzisiejszy wieczór poprowadzą Amadeus i Lorena Cesarini. Wśród gości Laura Pausini, Alessandro Cattelan i Mika (prowadzący Eurowizji 2022 w Turynie), Arisa czy Ermal Meta (ESC 2018). Start od 20:30 – koniec planowany jest na 1:30. Transmisja w RAI Uno oraz w Internecie TUTAJ.

🇵🇱 Krystian Ochman zaprezentuje w czwartek utwór i teledysk

Tradycyjnie o północy Sanremo przerywane jest na ok. 10 minut by nadać program informacyjny, a to się akurat dobrze składa, bo od północy w Polsce dostępny będzie preselekcyjny utwór „River” Krystiana Ochmana. Piosenkę znaleźć będzie można na platformach streamingowych, a ci, którzy już ją słyszeli nie szczędzą słów pochwały dla nowej, oficjalnej wersji (innej niż ta, która wyciekła do sieci). To nie koniec nowości od Krystiana. W czwartek o 15:00 premiera teledysku nagranego w pałacu w Jabłonnie, a 15 minut później na kanale Dziennika Eurowizyjnego na YouTube wywiad z finalistą „Tu bije serce Europy”. Z Ochmanem rozmawialiśmy m.in. o długim oczekiwaniu na premierę „River”, o konkurencji w selekcjach czy o jego dziadku. Premiera „River” to wielkie wydarzenie w świecie fanów Eurowizji czy miłośników samego Krystiana, a polskie media bardzo intensywnie informują o wokaliście. Portal Eska opublikował tekst utworu – przypomnę, że „River” jest w całości nagrane po angielsku. Z ankiety portalu wynika, że 93% głosujących ocenia ten tekst jako przejmujący, szczery i oddający emocje. Czy takie emocje towarzyszyć nam będą także podczas słuchania „River” wykonanego na żywo w trakcie finału narodowego? Dowiemy się już 19 lutego o 20:00 w TVP2! Specjalny artykuł dotyczący Krystiana Ochmana i „River” pojawi się na Dzienniku Eurowizyjnym w czwartek po północy.

Eurowizja • Selekcje – Estonia i Litwa

Dwie uczestniczki czwartkowego półfinału selekcji „Eesti Laul” 🇪🇪 otrzymały pozytywny test na covid-19 i nie wystąpią na żywo w Tallinnie. Problem dotyczy Merilin Malk oraz Elysy. Wokalistki nie tracą jednak szans na awans, gdyż zamiast występów pokazane będą klipy wykorzystane w ćwierćfinałach. Merilin i Elysa mają przygotować krótkie video pozdrowienia dla fanów, które pokazane będą w trakcie półfinału. Co ciekawe, Elysa swoim klipem do „Fire” otworzy półfinałową stawkę. Merilin wystąpi jako piąta. Covid-19 przeszkadza też Litwinom 🇱🇹. Dwóch muzyków, którzy występowali z Auguste Vedrickaite podczas ćwierćfinału jest chorych, w związku z tym wokalistka w półfinale ma nowy team sceniczny. Ponieważ półfinał został już nagrany, wiemy, co zmieni się też w innych występach. Sporo modyfikacji w choreografii i strojach wprowadzają Titas i Benas, którzy w ten sposób zastosowali się do uwag jurorów. Ieva Zasimauskaite nie będzie miała na scenie fortepianu, a uwagę widza mają skupić ciekawe wizualizacje. Ruta Loop zmienia styl występu, światła i realizację tak by poprzez nowe ujęcia jeszcze lepiej podzielić się emocjami z widzem. Faworytka show – Monika Liu – wprowadziła lekkie modyfikacje do wizualizacji. Półfinał zobaczymy w sobotę o 20:00.

Eurowizja • Selekcje – Mołdawia, Macedonia, Armenia

Mołdawskie „Trenuletul” Zdob si Zdub i braci Advahov przejdzie lekkie zmiany przed Eurowizją 2022. Dodany będzie wers po angielsku, chociaż nie wpłynie to na styl piosenki, ale może nieco zmienić znaczenie utworu. Lara Ivanova, która walczy o reprezentowanie Macedonii 🇲🇰 w internetowych preselekcjach wydała niedawno „Flower of Sorrow” w języku narodowym. Komentarze były tak pozytywne, że wokalistka rozważa możliwość wykonania w Turynie macedońskiej wersji utworu, jeśli oczywiście wygra finał narodowy. O ile jej bilet do Turynu jest na wyciągnięcie ręki, tak zdaje się, że szanse Saro Gevorgyana (zwycięzcy „New Wave”) na reprezentowanie Armenii 🇦🇲 się oddalają. Dream Team Filipa Kirkorowa poinformował, że rezygnuje z planów zaangażowania się w pracę z ormiańskim wokalistą i nie wyśle swojej propozycji do telewizji ARMTV. Nadawca ormiański organizuje preselekcje wewnętrzne, a zgłoszenia można było przesyłać do końca stycznia. Brak Dream Team’u oznacza, że Saro raczej nie będzie się liczył w walce o Eurowizję, chociaż jak wiemy, zawsze jest szansa na jakiś zwrot akcji. Poza Saro kandydatami do Turynu mają być Athena Manukyan (ESC 2020) czy performer Kamil Show znany z hitu „Puerto Rico” selekcji 2018.

Dziś po 23:00 premiera naszego podcastu – w III odcinku kontynuujemy opowieści o Eurowizji 2013! Serdecznie zapraszamy do słuchania na Spotify, Apple czy Google Podcast.

Źródło: RAI, Wikipedia, Universal Music Polska, Spotify, Eska, Instagram, Eurovoix, LRT, Oikotimes, EurovisionFun, fot.: @real_brown

%d blogerów lubi to: