Eurowizja powstała dzięki Sanremo: Dziś pierwsza noc włoskiego festiwalu! Kto wystąpi? • Rumuni szykują się do głosowania internetowego • Covid-19: Plany awaryjne telewizji chorwackiej • Znamy datę premiery „All I need” Emilii Dębskiej

Kto dziś wystąpi podczas Sanremo, gdzie oglądać i ile potrwa festiwal? Kiedy głosowanie internetowe w Rumunii? Kto poprowadzi fińskie UMK, a kto przygotuje występ Cypru? Czy znamy już pierwszą finalistkę z Niemiec? Jak wyglądać będzie głosowanie podczas chorwackiej Dory? Co nowego u Amandy Tenfjord? Kiedy premiera utworu „River” Krystiana Ochmana i „All I need” Emilii Dębskiej?

🇮🇹 Sanremo: Kto dziś wystąpi i do której to potrwa?

Dziś rozpoczyna się święto włoskiej muzyki i najważniejszy festiwal w kraju – Sanremo. W ramach trwającego pięć nocy wydarzenia wybrany zostanie zwycięzca, który otrzyma prawo do reprezentowania Włoch na Eurowizji 2022 w Turynie. Organizatorem jest telewizja RAI, a dyrektorem artystycznym i głównym prowadzącym Amadeus. Dziś towarzyszyć mu będzie Ornella Muti, aktorka filmowa i telewizyjna oraz modelka z Rzymu. Wieczorem premierowo usłyszymy pierwszych dwanaście zakwalifikowanych do festiwalu utworów, a oceniać ich będą dziennikarze, jury internetowe i radiowcy. Stawkę otworzy Achille Lauro, a zamknie Giusy Ferreri. Wystąpią też m.in. Noemi, Gianni Morandi (ESC 1970), La Rappresentante di Lista, Michele Bravi, Massimo Ranieri (ESC 1971, ESC 1973) czy Mahmood (ESC 2019) w duecie z Blanco (na zdj.). Gośćmi specjalnymi będą m.in. Fiorello, Maneskin (ESC 2021), tenisista Matteo Berrettini, aktor Raoul Bova, Orietta Berti czy duet Colapesce Dimartino. Bazując na razie tylko na nazwiskach bukmacherzy obstawiają, że Sanremo wygrają Mahmood i Blanco z utworem „Brividi”, a z dzisiejszej stawki wysoko notowani są też La Rappresentante di Lista czy Achille Lauro. Z pewnością sporo się jeszcze w tych typowaniach zmieni. Festiwal zorganizowany będzie w Teatro Ariston przy udziale publiczności. Transmisja na Rai Uno rozpocznie się od 20:30 10-minutowym reportażem „Primafestival”, a właściwe show ruszy po 20:40 i zgodnie z ramówką ma potrwać 285 minut, ale z pewnością będzie wydłużone. O 00:05 Sanremo będzie na 5 minut przerwane programem „TG1 Sera”. Pierwsza noc ma zakończyć się po 1:30. Transmisja internetowa będzie w tym roku dostępna bezpośrednio na stronie RAI bez geoblokady – TUTAJ.

Eurowizja • Selekcje – Rumunia, Cypr, Niemcy, Finlandia

Telewizja rumuńska 🇷🇴 ogłosiła program „Drumul spre Torino”, który pokazać kulisy preselekcji narodowych oraz prezentować wywiady z artystami czy jurorami. Projekt poprowadzi Ilinca, która reprezentowała kraj na Eurowizji 2017 w Kijowie. Ważnym elementem programu będzie też prezentacja występów na żywo nagranych przez wszystkich półfinalistów. Dodatkowo występy będą dostępne też na YouTube. Program pokazany będzie w trzech częściach, w dniach 5-7 lutego, a głosowanie internetowe ma się odbyć w dniach 9-10 lutego na Facebooku. Spośród grupy ponad 40 kandydatów internauci wskażą pięciu, którzy wejdą do drugiej części półfinału. Do stawki jurorzy dołączą jeszcze 15 uczestników ze stawki. Druga część półfinału – w formacie telewizyjnym – zaplanowana jest na 12 lutego. Na Cyprze 🇨🇾 nic jeszcze nie wiadomo – telewizja CyBC niedawno informowała, że decyzja w sprawie reprezentanta i piosenki nie została jeszcze podjęta, ale już teraz wiemy, że za występ na żywo odpowiedzialni będą Marvin Dietmann i Dan Shipton. Marvin pracował wcześniej dla takich krajów jak Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy i Hiszpania, a niedawno był jednym z jurorów „Benidorm Fest”. Dan Shipton był dyrektorem artystycznym delegacji brytyjskich w latach 2016-2018. Niemiecki portal 🇩🇪 ESCkompakt.de informuje, że w finale selekcji „Germany 12 points” znajdzie się Emily Roberts, wokalistka, znana ze współpracy z Thomasem Stengaardem, który napisał „Only Teardrops” dla Danii 2013. Spekuluje się, że Emily powalczy o Eurowizję ze swoim najnowszym singlem „Dinosaurs”, który został wydany w połowie stycznia. Tymczasem w Finlandii 🇫🇮 ogłoszono, że Paula Vesala i Miisa Rotola Pukkila poprowadzą selekcje UMK pod koniec lutego. Paula wywodzi się z zespołu rockowego PMMP, a od 2015 prowadzi solową karierę. Mmiisas to znana youtuberka i influencerka, jedna z najbardziej znanych w Finlandii.

Eurowizja • Selekcje – Chorwacja, Grecja

Telewizja chorwacka 🇭🇷 ogłosiła, że format głosowania podczas Dory 2022 nie ulegnie zmianie w stosunku do poprzedniego roku. O wynikach decydować będzie jury regionalne oraz widzowie. W skład jury wejdą przedstawiciele ośrodków HRT w całej Chorwacji, m.in. z Zagrzebia, Puli, Osijeka, Splitu, Dubrownika czy Vukovaru – każde miasto lub region przydzieli punkty w skali eurowizyjnej. Warto podkreślić, że każde miasto ma trzyosobową komisję, w skład której zawsze wchodzi jeden pracownik telewizji, jeden przedstawiciel Stowarzyszenia Kompozytorów Chorwackich i jeden reprezentant Unii Muzyków Chorwackich. Televoting przydzieli punkty według rankingu procentowego, czyli tak jak na Melodifestivalen. W przypadku, gdy wykonawca z finału nie będzie mógł wziąć udziału w selekcjach, do 4 lutego istnieje szansa by zastąpił go ktoś z listy rezerwowej. W momencie, gdy wycofanie nastąpi między 4 a 16 lutego, artysta po prostu zniknie ze stawki, a jego numer do głosowania pozostanie nieaktywny – nie będzie go nikt zastępował. Jeśli jednak choroba trafi się wykonawcy już w momencie rozpoczęcia prób przed finałem, organizatorzy wykorzystają nagranie z ćwiczeń by zastąpić wykonanie na żywo. Trzeciego lutego portal Eurosong.hr zaprasza na specjalne show internetowe „Zvoni Dora”, podczas którego finaliści zaśpiewają swoje wersje największych przebojów z historii preselekcji. Na greckiej wyspie Symi 🇬🇷 rozpoczną się wkrótce nagrania teledysku do eurowizyjnego utworu Amandy Tenfjord, reprezentantki Grecji. Reżyserem klipu będzie Kostas Karydas, a wraz z nim na wyspę polecą też przedstawiciele stacji ERT i wytwórni. Wyspa Symi została wskazana by w klipie zaprezentować lokalną kulturę i elementy. Amanda ma przebywać na wyspie trzy dni – do Aten przyleci w niedzielę.

🇵🇱 Tu bije serce Europy: Krystian Ochman i Emilia Dębska

„Tu bije serce Europy” wkrótce będzie mieć już pełną stawkę 10 utworów! W czwartek wielka premiera utworu „River” Krystiana Ochmana wraz z teledyskiem nagranym w pałacu w Jabłonnie. Słuchacze mogą już zamówić pre-save utworu na platformach streamingowych TUTAJ. To najpewniej dzięki „River” i ostatniemu wyciekowi tej piosenki bukmacherzy zaczęli zauważać Polskę wśród krajów Eurowizji – aktualnie nasz kraj nadal jest na 1. miejscu i jest typowany do wygranej w Turynie. Czy taka sytuacja utrzyma się też po premierze? Mamy nadzieję. Dziennik Eurowizyjny dowiedział się, że Emilia Dębska Mila swój utwór „All I need” zaprezentuje 7 lutego. Na razie nic więcej nie wiemy, ale czekamy z niecierpliwością bo będzie to ostatni utwór preselekcji – później każdy będzie mógł stworzyć swój własny ranking i ostatecznie wybrać faworytów czy postarać się przewidzieć wyniki. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego głosować będą na swojego faworyta 11 lutego o 20:00 podczas wspólnego oglądania. Nasza redakcja nadal spotyka się z finalistami „Tu bije serce Europy” i realizuje wywiady. Pierwszy z nich jest już w sieci – to wywiad z Karoliną Lizer. W czwartek pojawi się wywiad z Krystianem Ochmanem, a w niedzielę z Kubą Szmajkowskim. Kolejne rozmowy obejrzycie w przyszłym tygodniu.

Źródło: RAI, Wikipedia, TVR, Eurovoix, ESCkompakt.de, YLE, Eurosong.hr, ESCbubble.com, EurovisionFun, Universal Music Polska, TVP, inf. własne, fot.: @mahmood

%d blogerów lubi to: