Eurowizja: Laura Pausini, Mika i Alessandro Catellan poprowadzą konkurs • Nie tylko Sanremo: Dziś półfinały w Estonii i Izraelu • 70% głosów dla Tanxu w Hiszpanii

🇪🇪 18:30 Eesti Laul powraca z półfinałami!

Dziś powracają selekcje Eesti Laul, które rozpoczęły się już w listopadzie. Po czterech ćwierćfinałach z 40 kandydatów pozostało 20, którzy zostali podzieleni na dwie grupy półfinałowe. Wieczorem pierwsza runda – do finału przejdzie pięciu wykonawców. Trzech wskażą jurorzy i widzowie w połączonym głosowaniu, a następnie odbędzie się ponowne głosowanie publiczności, które wyłoni jeszcze dwóch finalistów. W związku z tym, że dwie uczestniczki przebywają aktualnie na izolacji (Elysa i Merilin), ich utwory pokazane będą poprzez teledyski, a nie występy na żywo. Taka sytuacja miała już miejsce w Hiszpanii 🇪🇸, gdzie Gonzalo Hermida nie mógł pojawić się na scenie, ale jego klip okazał się na tyle dobry, że zdobył awans do finału. Tam jednak zajął ostatnie miejsce. Jaki los czeka dwie estońskie wokalistki? Przekonamy się wieczorem. Poza nimi o finał walczą m.in. Stig Rasta (ESC 2015), Elina Nechayeva (ESC 2018) i Ott Lepland (ESC 2012). W notowaniach bukmacherskich z tej grupy najwyższe miejsce zajmuje Ott (2. miejsce z 14% szans na wygraną), następnie znajdują się tam Andrei Zevakin i Grete Paia (3. miejsce i 11%). Najmniejsze szanse na wygraną ma aktualnie Helen. W grze Bet & Win do finału typowani są Elina Nechayeva, Stig Rasta, Ott Lepland, Elysa i Andrei z Gretą. Półfinał poprowadzą Maarja-Liis Ilus i Priit Loog. Maarja zadebiutowała w selekcjach w 1996 roku śpiewając dwa utwory: „Kummalisel teel” razem z m.in. Evelin Samuel oraz „Kaelakee haal” w duecie z Ivo Linną. Co ciekawe, śpiewając ten drugi utwór na scenie była sama, bo Ivo „występował” z telewizora – selekcje 1996 charakteryzują się tym, że wielu wykonawców nie mogło (z różnych względów) dotrzeć do studia. Doszło też do remisu, a rozstrzygnęło go zestawienie najwyższych not. Wygrali Maarja-Liis i Ivo, który na Eurowizji zajęli 9. miejsce. W trakcie pierwszego reprezentowania Estonii wokalistka miała jedynie 15 lat. Pierwszy półfinał Eesti Laul 2022 dziś o 18:30 (czasu polskiego) na ETV1 i w Internecie TUTAJ. Pierwsza część potrwa półtorej godziny, a po 30 minutach przerwy transmitowana będzie druga część (od 20:30), która potrwa do 21:20.

🇮🇱 19:15 Izrael prezentuje piosenki

Telewizja izraelska pokaże dziś półfinał preselekcyjnego „X Factora” z udziałem czterech kandydatów i ośmiu utworów. Każdy z finalistów talent-show zaśpiewa po dwa utwory przygotowane specjalnie na Eurowizję 2022. Widzowie głosujący przez internet i specjalną aplikację mobilną oraz jurorzy programu i komisja specjalistów wybiorą dla Inbal, Sapir, Eli’ego i Michaela po jednej piosence, które ponownie wykonają w finale 5 lutego. Które utwory są faworytami „HaShir Shelanu L’Eurovizion”? Dla Inbal Bibi gracze „Bet & Win” wskazują piosenkę „Marionette„, dla Michaela Ben Dawida utwór „I M„, dla Eli’ego Huli „Binded dreamers„, a dla Sapir Saban „Head up„, chociaż tylko w przypadku tej wokalistki wyniki są w miarę wyrównane. Z grona finalistów Michael i Inbal nigdy nie byli zagrożeni odpadnięciem w ramach eliminacji podczas „X Factora”. Sapir Saban aż trzykrotnie była o włos od przegrania, z kolei Eli otarł się o eliminację tylko raz. Inbal i Sapir należą do grupy Girls kierowanej w programie przez Aviva Geffena, z kolei Michael i Eli są w kategorii Boys, gdzie mentorką jest Netta (ESC 2018). Pozostali jurorzy nie mają już swoich podopiecznych w finale. Półfinał selekcji będzie wyjątkowo transmitowany przez stację KAN11 (aktywnego członka Europejskiej Unii Nadawców), a nie na Reshet 13, gdzie pokazywany jest „X Factor”. Transmisja rozpocznie się o 20:15 (czasu polskiego) i potrwa półtorej godziny. W Internecie program obejrzeć można TUTAJ.

🇮🇹 20:30 Dziś trzeci dzień Sanremo! Znamy prowadzących ESC

Sanremo trwa i cieszy się ogromnym zainteresowaniem – pierwszą seratę śledziło aż 11 milionów widzów, co jest świetnym wynikiem. Dziś trzecia noc, niezwykle ważna, bo po raz pierwszy wszyscy uczestnicy wystąpią po sobie. Usłyszymy 25 utworów, które ocenione zostaną przez komisję demoskopową złożoną z osób reprezentujących przekrój włoskiego społeczeństwa. Ich głosy stanowić będą 50% wyników. Druga połowa to televoting. Ranking 25 wykonawców ułożony na bazie tych głosowań opublikowany zostanie pod koniec seraty. Trzecią część festiwalu Amadeus poprowadzi z Drusillą Foer, a gościem będzie m.in. Roberto Saviano, znany dziennikarz i scenarzysta. Wczoraj drugą seratę wygrała Elisa z „O forse sei tu”, która prowadzi też w klasyfikacji generalnej. Druga wczoraj (ale szósta ogólnie) była Emma. Podczas wczorajszej części festiwalu oficjalnie potwierdzono, że Laura Pausini, Alessandro Catellan i Mika poprowadzą Eurowizję 2022 w Turynie. Laura zaśpiewała z Miką utwór „I have a dream” ABBY, a Alessandro towarzyszył orkiestrze. Następnie trio rozmawiało z Amadeusem m.in. o językach które znają. Mika mówi po francusku, Laura z kolei po hiszpańsku. „Chcemy razem pokazać światu nasz niezwykły kraj. Rok 2022 zaczął się dla mnie nowymi utworami i tą wspaniałą propozycją” – mówi Laura w wywiadzie dla Eurovision.tv zapowiadając, że chce zmierzyć się z Eurowizją z tą samą energią, która towarzyszy jej przez całą karierę. Eurowizję chwali też Mika, który wcześniej wielokrotnie dementował plotki o tym, że będzie jej prowadzącym. Niejednokrotnie krytykował też konkurs i jego piosenki. Chociaż urodził się w Libanie, a mieszka w Wielkiej Brytanii, we Włoszech robi sporą karierę. Był pierwszym zagranicznym jurorem włoskiego „X Factor”. Z Laurą, Miką i Alessandro spotkamy się w maju, tymczasem dziś Sanremo! Start od 20:30, tradycyjnie zaczynamy od 10-minutowego „PrimaFestival realizowanego sprzed Teatru Ariston. Właściwe show ma się rozpocząć o 20:40 – koniec planowany jest na 1:30. Transmisja w RAI Uno oraz w Internecie TUTAJ.

Eurowizja • Selekcje: Hiszpania, Szwecja

W Hiszpanii znów głośno o Benidorm Fest 🇪🇸 i wynikach głosowania, które nie spodobały się wielu lokalnym fanom Eurowizji. RTVE krytykowana jest za system głosowania, który dyskredytował głosy widzów. Wczoraj ogłoszono pełne wyniki głosowania. Chanel dostała trzy dwunastki od pięcioosobowej komisji, a pozostałe najwyższe noty trafiły do Rigoberty Bandini i Blanci Palomy. Ostatecznie Chanel wygrała różnicą pięciu punktów z Rigobertą. W głosowaniu demoskopowym triumfowały Tanxugueiras z 14,59% poparcia, a Chanel była druga z wynikiem 13,88%. Największym zaskoczeniem są wyniki televotingu gdzie popularne w Galicji Tanxu zgarnęły aż 70,75% głosów! Druga była Rigoberta Bandini z 18,08%, a trzecia Chanel chociaż zagłosowało na nią jedynie 3,97% osób. Pomimo tak ogromnej różnicy i przewagi, Tanxu dostały od widzów 30 punktów, Rigo 25, a Chanel 20. Gdyby wyniki widzów przedstawiane były jak np. w Melodifestivalen czy w selekcjach Dora, reprezentantki Galicji zdobyłyby bilet do Turynu. Krytyka telewizji RTVE dotyczy głównie tego, że głos widzów nie miał zbyt dużego znaczenia, a Chanel wygrała chociaż wspierało ją niecałe 4% widzów. Telewizja hiszpańska prosi jednak by uszanować zasady głosowania i rezultaty. W Avicii Arena w Sztokholmie 🇸🇪 stoi już efektowna scena Melodifestivalen, a od dziś na stronie SVT można słuchać fragmentów utworów z pierwszego półfinału. Na razie nie wiadomo czy kolejne rundy selekcji także odbędą się w dawnym Globen. Istnieje też szansa, że publiczność jednak pojawi się pod sceną, gdyż rząd Szwecji planuje znieść znaczną część restrykcji. Posiadacze biletów na finał we Friends Arena otrzymali od SVT prośbę by nie dokonywać zwrotów i mieć nadzieję na pozytywne zmiany w obostrzeniach.

Trzeci odcinek naszego podcastu już dostępny! Posłuchaj na SpotifyApple czy Google Podcast.

Źródło: ETV, Wikipedia, KAN, RAI, Eurovision.tv, Eurovoix, fot.: RAI

%d blogerów lubi to: