Eurowizja 2022: Czy znamy już prowadzących? • Kto w finale na Ukrainie? • Losowanie półfinałów: Gdzie oglądać? • Znamy nazwę polskiego finału narodowego

Kto będzie reprezentować Ukrainę? Kim są prowadzący Eurowizji 2022? Gdzie i o której oglądać losowanie półfinałów? Kto znalazł się w finale izraelskiego „X Factor”? W jakiej kolejności wystąpią finaliści „Dory”? Kto zaśpiewa w duecie z Isaiahem? Jak nazywa się polski finał narodowy? Jak kandydaci przygotowują się do preselekcji w Polsce? Co działo się na evencie urodzinowym Dziennika Eurowizyjnego?

🇺🇦 Eurowizja: Ukraina prezentuje ośmiu finalistów

Telewizja ukraińska ogłosiła finałową ósemkę preselekcji narodowych, które odbędą się 12 lutego w Kijowie. Jednocześnie podano też w której połowie stawki wystąpią poszczególni artyści. W pierwszej części zobaczymy grupę Cloudless (4. miejsce w półfinale selekcji 2020), Barleben, Michaela Soul (4. miejsce w selekcjach Białorusi 2019) i Our Atlantic, a w drugiej Alinę Pash, Kalush Orchestra, Roxolanę i Wellboy’a. Większość utworów jest już dostępna w sieci. [AKTUALIZACJA] Pierwotnie w finale miał być Laud, jednak jego utwór został zdyskwalifikowany z powodu zbyt wczesnej publikacji [KONIEC AKTUALIZACJI]. Selekcje poprowadzi Maria Efrosinina, która była gospodynią Eurowizji 2005 w Kijowie, z kolei Timur Miroshnychenko będzie rozmawiał z wykonawcami w Green Roomie. Timur to nie tylko dwukrotny prowadzący Eurowizji Junior, ale też jeden z prezenterów Eurowizji 2017 i wieloletni komentator konkursu, a od niedawna także gospodarz programu „Eurovision Dressing Room”, który ma prezentować teledyski do wybranych do Turynu utworów. Show wyprodukuje Friends Pro TV i format będzie zupełnie inny niż w latach 2016-2020. Nie zmieni się jednak podejście do transparentności, co widać już na tym etapie. Telewizja ukraińska podała (a nawet promowała) wszystkich 27 uczestników selekcji, którzy trafili na „short-listę”, a prezentacji finalistów dokonała w trakcie konferencji prasowej. TVP mogłaby się od wschodnich sąsiadów sporo nauczyć.

🇮🇹 Eurowizja: Kto ją poprowadzi i gdzie oglądać losowanie półfinałów?

Włoskie media znów poruszają temat prowadzących Eurowizji 2021, ale tym razem zdaje się, że spekulacje okażą się prawdą. Według dostępnych informacji konkurs poprowadzą Laura Pausini (fot.) i Alessandro Cattelan, a dodatkowo wesprze ich Mika, chociaż wcześniej wielokrotnie dementował jakiekolwiek powiązania z Eurowizją. Zaangażowanie wielkiej gwiazdy i uznanej piosenkarki Laury Pausini ma być oficjalnie potwierdzone podczas drugiej nocy Sanremo gdy wokalistka wystąpi gościnnie na scenie przed publicznością. Mimo obostrzeń i kolejnej fali covid-19 Włosi zdecydowali się na pełną widownię w trakcie festiwalu, a dodatkowo telewizja RAI ma zdjąć geoblokadę z transmisji internetowej dzięki czemu zagraniczni fani będą mogli śledzić wydarzenie na oficjalnym streamie. Nie wszystko idzie jednak tak łatwo. Ze względu na zarażenie się wirusem Gabriele Corsi musiał zrezygnować z prowadzenia wtorkowej Ceremonii losowania półfinałów Eurowizji 2021. Zastąpi go Mario Acampa, który przeprowadzi nas przez procedurę wraz z Caroliną Di Domenico. Dziś też oficjalnie przedstawiono motyw graficzny ESC 2022 i wytłumaczono znaczenie sloganu „Sound of Beauty”. Wzory, jakie zastosowano mają kojarzyć się z falami dźwiękowymi, ale też ze słońcem i włoskimi ogrodami. Tematem przewodnim konkursu ma być wizualna prezentacja dźwięku piękna, stąd też zastosowanie symetrycznych struktur i wzorów cymatyki, nauki o kształcie fal akustycznych. Transmisja losowania półfinałów we wtorek o 12:00 na oficjalnym kanale Eurovision oraz na RAI. Więcej na temat losowania znajdziecie TUTAJ.

🇲🇩 Eurowizja • Selekcje – Mołdawia

Telewizja mołdawska zakończyła dziś przyjmowanie zgłoszeń do „O melodie pentru Europa” i od razu opublikowała regulaminowe zgłoszenia uczestników, którzy wystąpią podczas castingu. O tytuł nowego reprezentanta kraju powalczą m.in. Denis Midone (JESC 2012), Dianna Rotaru (6. miejsce w finale 2020), Katy Rain, kontrowersyjny Sasha Bognibov, Tudor Bumbac, Maxim Zavidia (3. miejsce w 2020), Pelageya Stefoglo (uczestniczka Turkowizji) czy Zdob si Zdub (ESC 2005 i 2011) razem z Fratii Advahov. Wszystkie utwory dostępne są już na stronie – TUTAJ. Casting odbędzie się 29 stycznia w Kiszyniowie.

Eurowizja • Selekcje – Izrael, Chorwacja, Australia, Norwegia

Znamy pierwszych finalistów „X Factor” w Izraelu 🇮🇱. Po niedzielnej rundzie piątego tygodnia zmagań na żywo awans uzyskali Eli Huli i Inbal Bibi, co oznacza, że pozostała czwórka (Michael Ben David, Sapir Saban, Anna Stefani i Shachar Adawi) o swoje miejsce w finale zawalczą w czwartek 27 stycznia. Łącznie w finale znajdzie się czworo kandydatów, a już 30 stycznia po raz pierwszy zaśpiewają utwory przygotowane na Eurowizję. Telewizja chorwacka HRT 🇭🇷 przeprowadziła dziś w Opatiji losowanie kolejności startowej selekcji Dora. Konkurs otworzy Mila Elegović, a zamknie Mia Dimšić. Jedna z faworytek, Mia Negovetić (która już trzeci rok z rzędu walczy o ESC) zaśpiewa jako druga, zaraz przed Marko Bošnjakiem, uważanym za jej głównego rywala. Bernarda swój utwór wykona jako ósma, a ToMa będzie dziesiąty. Na razie nie wiadomo kiedy dokładnie usłyszymy fragmenty konkursowych piosenek. Pop-punkowa wokalistka Elvie Irie zaśpiewa w duecie z Isaiahem Firebrace (ESC 2017) podczas selekcji „Australia Decides” 🇦🇺. Elvie została zaproszona do pracy nad piosenką „When I’m with you” przez Isaiaha i jego team. Złe wieści z Norwegii 🇳🇴 – chociaż widownia drugiego półfinału MGP 2022 wzrosła o ok. 19 tys. w stosunku do pierwszej rundy, nadal jest to wynik o niemal 200 tys. niższy niż w zeszłym roku. Czy oznacza to spadek zainteresowania selekcjami, a może silniejsza konkurencję w tym czasie lub trend odchodzenia widzów od oglądania telewizji? Na razie nie wiadomo.

🇵🇱 Krajowe Eliminacje zmieniają nazwę!

„Tu bije serce Europy! Wybieramy hity na Eurowizję!” (żartobliwie skracane przez fanów do TBSEWHNE) to nowa nazwa polskiego finału narodowego, która zastąpi swojskie (i krótsze) „Krajowe Eliminacje”. Transmisja na żywo ma się odbyć 19 lutego o 20:00 w TVP2 i potrwa do 21:45. Opublikowanie nazwy spotkało się z wieloma pytaniami miłośników Eurowizji m.in. o to ile faktycznie tych „hitów” mamy wybrać, skoro do Turynu TVP powinna wysłać tylko jeden utwór. Po raz drugi preselekcje mają swoją „europejską” nazwę – w latach 2006-2009 stosowano tytuł „Piosenka dla Europy”. Ten nowy nie spodobał się czytelnikom Dziennika Eurowizyjnego. Aż 91,9% ankietowanych na grupie Facebookowej, uważa, że nazwa nie jest dobra, ale mamy nadzieje, że show i różnorodność piosenek w stawce nam to wynagrodzi. Przygotowania trwają, a niektórzy artyści zdecydowali się zaprezentować w finale zmienione wersje swoich utworów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nad „revampem” utworu „Why does it hurt” pracuje Lidia Kopania, z kolei Unmute nie wyklucza wydłużenia „Głośniej niż decybele”. Czekamy na kolejne premiery! „Move” Karoliny Stanisławczyk i Chici Toro już 28 stycznia, a „River” Krystiana Ochmana na początku lutego. Nie wiemy jeszcze kiedy poznamy „All I need” Emilii Dębskiej czyli Mili.

Za nami urodzinowy event Dziennika Eurowizyjnego

Maciej Błażewicz, Natalia Kowalczyk i Maja Wojcieszek to skład ekipy Dziennika Eurowizyjnego Turynu. Trio ma pracować w Centrum Prasowym przez dwa tygodnie by nie tylko relacjonować próby i wszystkie wydarzenia, ale też realizować wywiady, vlogi i reportaże video na kanał YouTube, który wczoraj przekroczył magiczny próg tysiąca subskrybentów za co serdecznie dziękujemy! Ogłoszenie składu turyńskiej redakcji nastąpiło podczas niedzielnego eventu urodzinowego, w którym m.in. Maciej i Natalia rozdawali prezenty czytelnikom, którzy zdecydowali się wesprzeć projekt i pomóc w przygotowaniach do wyjazdu. Teraz pozostaje już tylko trzymać kciuki, by naszych planów nie pokrzyżowała pandemia czy ograniczenie ilości miejsc w Centrum Prasowym. Podczas wczorajszego eventu odpowiadaliśmy na pytania fanów, oglądaliśmy też materiały z archiwum Dziennika Eurowizyjnego, a wielu widzów życzyło nam i sobie samym emocji związanych ze zwycięstwem Polski na Eurowizji. Mamy nadzieję, że dojdzie do tego już niedługo! W ramach specjalnej niespodzianki dla autora strony życzenia złożyli m.in. osoby pomagające w prowadzeniu strony, moderatorzy, przedstawiciele innych portali związanych z Eurowizją, a także byli reprezentanci Polski – Michał Wiśniewski (2003, 2006), Martin Fitch (2010), Magdalena Tul (2011) czy Rafał Brzozowski (2021). Wszystkim śledzącym event, komentującym, składającym życzenia, a przede wszystkim wspierających nas serdecznie dziękujemy!

Źródło: Suspilne Eurovision, Eurovoix, Eurovision.tv, Wikipedia, Eurosong.hr, SBS, NRK, TVP, Instagram, inf. własne, fot.: @laurapausini

%d blogerów lubi to: