Dziennik Eurowizyjny obchodzi osiemnaste urodziny!

🎂 Eurowizja na Dzienniku już od 18 lat!

Dziś Dziennik Eurowizyjny obchodzi swoje 18. urodziny! 23 stycznia 2004 powstał projekt, wtedy jeszcze w formie bloga na nieistniejącym już portalu Tenbit.pl, później nastąpiło parę „przeprowadzek”, by w końcu wylądować pod obecnym adresem, gdzie codziennie znajdziecie najświeższe informacje ze świata konkursu w prostej i przystępnej formie bez konieczności klikania pomiędzy pojedynczymi artykułami! Przez cały ten czas strona Dziennik-Eurowizyjny.pl prowadzona jest przez jedną osobę, ale tak naprawdę od wielu lat wszyscy czytelnicy są nieodłączną i niezbędną częścią projektu, zwłaszcza dzięki aktywności i zaangażowaniu na mediach społecznościowych, czyli:

Za obecność przez wszystkie te lata serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że będziecie z nami dalej, zwłaszcza, że projekt cały czas się rozwija co widać m.in. na kanale YouTube (który dziś zdobył swój pierwszy tysiąc subskrybentów!) rozbudowanym przez materiały wyprodukowane przez Natalię Kowalczyk czy na Spotify / Apple w formie podcastów, które powstały z myślą o zarejestrowaniu najważniejszych i najciekawszych wspomnień eurowizyjnych! Podcast dostępny jest na Spotify czy Apple Podcasts, a kolejne odcinki pojawiać się będą w czwartki. Pomysłów na dalszy rozwój nie brakuje, ambicji też nie, ale często brakuje środków by móc zrealizować pomysły, czy chociażby odbyć kosztowną podróż na Eurowizję i pracować w Centrum Prasowym, dlatego bardzo prosimy o wsparcie, którego możecie udzielić poprzez TipplyTUTAJ. Za każdą pomoc dziękujemy!

Czy wiesz, że…

Pierwszy artykuł (wtedy to była „notka”) na stronie (wtedy jeszcze bez nazwy „Dziennik Eurowizyjny”) powstał na dzień przed finałem Krajowych Eliminacji 2004? Setny artykuł zbiegł się w czasie z podaniem wyników zakończonej 15 maja Eurowizji 2004 w Stambule

🎂 Dziennik Eurowizyjny zaprasza do świętowania!

Dziś o 18:30 specjalne łączenie na żywo poprzez kanał na YouTube, gdzie czeka na Was mnóstwo niespodzianek! Przede wszystkim poznacie skład turyńskiej redakcji i nasze plany na pracę w Centrum Prasowym (jeżeli oczywiście uda się zebrać środki i pojechać do Włoch), a także powspominamy „stare dzieje” Dziennika Eurowizyjnego i odpowiemy na Wasze pytania z komentarzy na czacie czy z „donejtów” wysyłanych na Tipply. Dodatkowo będziemy chcieli podziękować osobom, które nas wspomogą poprzez rozdanie eurowizyjnych gadżetów z naszego archiwum, a szczegóły na ten temat przekażemy w opisie live na YouTube po godzinie 17:30, na godzinę przez startem transmisji. Z pewnością nie zabraknie wspomnień, emocji i wzruszeń, dlatego serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału, bo impreza z okazji 18. urodzin zdarza się raz w życiu! Nie zapomnijcie też zasubskrybować kanału.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu projektu Dziennika Eurowizyjnego, w tym Natalii za motywowanie do działania i wprowadzenie nowych rozwiązań, Szymonowi za stworzenie logo i wyglądu strony, Arkowi za identyfikację wizualną oraz zaangażowanie w projekty konkursów internetowych, Piotrowi za recapy i chęć do pracy w ekspresowym tempie, moderatorom za dzielnie pilnowanie porządku na grupie facebookowej, wszystkim starszym i młodszym stażem dziennikarzom eurowizyjnym i fanom za każdą poradę, opinię, feedback i pomoc w tworzeniem materiałów (nie jestem w stanie wymienić Was wszystkich), Stowarzyszeniu OGAE Polska za rozwijanie mojej eurowizyjnej pasji, wykonawcom, kompozytorom i producentom, a także przedstawicielom Telewizji Polskiej oraz innym nadawcom europejskim za zaufanie i współpracę! Dziękuję również wspierającym na Patronite.pl na przestrzeni ostatnich miesięcy!

🇱🇹 Eurowizja • Wyniki selekcji: Litwa

Ostatni ćwierćfinał zakończony, a wyniki jak zwykle były dość sensacyjne. Po raz pierwszy wygrał utwór, który dostał najwięcej punktów od jury i widzów – chodzi o „Sentimentai” Moniki Liu, która zebrała aż 58 punktów komisji (rekord w tegorocznych selekcjach) oraz 2124 głosy od widzów, tym samym znacznie przegoniła konkurencję nie tylko w swoim ćwierćfinale, ale w całej stawce. Czyni ją to główną faworytką (a dla niektórych niemal pewniakiem) do zwycięstwa i reprezentowania Litwy w Turynie. Na drugim miejscu znalazła się wczoraj Ruta Loop (trzecie miejsce u jury jak i u widzów), a na trzecim Lolita Zero (dostała 6 dużych punktów od komisji i 10 od widzów – ponad tysiąc smsów). Wraz z nimi do półfinału awansowali też Gebrasy, Gintare Korsakaite oraz Vilija Mataciunaite, wepchnięta do kolejnej rundy przez jury, które dało jej 2. miejsce chociaż w televotingu wokalistka zebrała raptem 183 sms-y i nie dostała punktów. Pierwsi pod kreską byli Basas Pegasas, a ostatnie miejsce miała Emilija V, która jako jedyna we wszystkich ćwierćfinałach nie dostała żadnych dużych punktów. Teraz wyselekcjonowana stawka trafi do półfinałów by powalczyć tam o miejsce w finale. Półfinały odbędą się w dniach 29 stycznia i 5 lutego, ale nagrane będą wcześniej.

Eurowizja • Selekcje: Norwegia, Hiszpania

Drugi półfinał selekcji Melodi Grand Prix 🇳🇴 zakończył się zwycięstwem faworytki – Faridy z utworem „Dangerous”. Wokalistka w złotym duelu pokonała Steffena Jakobsena. Wcześniej wyeliminowała z gry Daniela Lukasa, a Steffen wyrzucił Lily Lowe. Kolejny półfinał już za tydzień! Chociaż selekcje nadal są cenione i chętnie oglądane przez fanów, telewizja NRK zanotowała spadek oglądalności pierwszego półfinału aż o 200 tys. widzów. W zeszłą sobotę tylko 555 tys. widzów śledziło start Melodi Grand Prix, a należy przypomnieć, że rok temu pierwszą rundę oglądało 784 tys. widzów. Mimo tego MGP wciąż był najchętniej oglądanym programem norweskim w sobotni wieczór mimo silnej konkurencji ze strony stacji prywatnych. Tymczasem rozpoczynający się jutro nowy tydzień stać będzie pod znakiem Hiszpanii i Benidorm Fest 🇪🇸 jednak okazało się, że nie wszyscy będą mogli wystartować w konkursie. Z walki o Eurowizję zrezygnowała Luna Ki, która miała wystąpić w pierwszym półfinale z „Voy a morir„. Wokalistka wycofała swoją piosenkę po tym, gdy okazało się, że nie jest zgodna z regulaminem Eurowizji ze względu na użycie autotune. Jej rezygnacja oznacza, że w pierwszym półfinale wystąpi jedynie sześciu wykonawców, a aż czterech przejdzie dalej. Start Benidorm Fest już 26 stycznia!

Źródło: LRT, NRK, inf. własne, fot.: AAADESIGN98

%d blogerów lubi to: