Eurowizja: Polska w drugim półfinale! Fani zadowoleni z wyników losowania • „Intro” Misscatylove wycofane. Co to w ogóle było? • Covid-19 zakłóca przebieg preselekcji • „Tu bije serce Europy” – znamy szczegóły transmisji

Jak podzielono uczestników Eurowizji na półfinały? Jakie są reakcje na wyniki losowania? W którym półfinale jest więcej „pewniaków”? W której grupie wystąpi Polska? O co chodzi z „Intro” Misscatylove? Którzy uczestnicy selekcji zachorowali na covid-19 i co dalej z ich udziałem? O której i gdzie oglądać preselekcje „Tu bije serce Europy”?

Eurowizja: Polscy fani zadowoleni z losowania

To było udane losowanie półfinałów dla naszego kraju i dla TVP! Polska 🇵🇱 wylosowała drugą połowę drugiego półfinału, co oznacza, że nasz nowy reprezentant wystąpi 12 maja (czwartek) i ma szansę zamykać stawkę. To spora oszczędność dla Telewizji Polskiej, która będzie mogła swoją delegację wysłać do Turynu później. Próby mają rozpocząć się 28 kwietnia, ale data ta nie została jeszcze potwierdzona i nie wiadomo, czy w trakcie sezonu 1 maja (Dzień Pracy) będzie dniem wolnym. Polska w swojej grupie znalazła się m.in. z sąsiadami (Niemcy i Czechy) oraz z krajami, które mogą nas wesprzeć w televotingu z uwagi na sporą diasporę (Irlandia, Belgia, Wielka Brytania, Szwecja) czy z „rotterdamskim” sojusznikiem – San Marino. Są też Serbia z Czarnogórą i Macedonią (te kraje stworzą najpewniej blok punktowy w tym półfinale), Rumunią, Gruzją i Azerbejdżanem, Cyprem i Izraelem, Finlandią i Estonią, Australią czy głosującą w tej grupie Hiszpanią. Aż 93% osób głosujących w ankiecie Dziennika Eurowizyjnego na Instagramie ocenia, że taki wynik losowania jest dla nas bardzo korzystny. Drugą grupę stanowić będą (skonfliktowane ze sobą) Rosja z Ukrainą, Litwa z Łotwą, Chorwacja ze Słowenią, Bułgaria z Grecją i Albanią, Holandia, Dania z Norwegią i Islandią, Portugalia, Armenia, Mołdawia i Malta, a na te kraje głosować mogą Włochy i Francja. Pełne wyniki losowania poniżej. Przypominam, że nie jest to kolejność startowa – takowa pojawi się dopiero na przełomie marca i kwietnia.

Eurowizja: Pewniacy i outsiderzy w półfinałach

W I półfinale znajduje się Ukraina, czyli jedyny kraj, który po wielu latach organizacji Eurowizji w obecnym formacie zdołał zachować 100% skuteczność w awansach. Jest też określana jako pewniak do finału Rosja, a spore szanse na sukces mają też Grecja czy Armenia, która po przerwie wraca do konkursu. Z kolei w naszej grupie mamy Szwecję, Azerbejdżan i Australię, które w półfinałach odpadły tylko raz. Są też te „słabsze” kraje – San Marino, Macedonia, Czarnogóra, Gruzja i Irlandia. Wielu miłośników Eurowizji twierdzi, że na razie podział wydaje się dość równy, ale oczywiście wszystko zależeć będzie od utworów. Znamy już czterech reprezentantów z I półfinału i dwie piosenki (Albania i Bułgaria). Tyle samo uczestników mamy już w drugim półfinale, ale na razie jeden opublikowany utwór (Czechy). Aż dziewięć nowych utworów z naszej grupy na pewno poznamy w lutym, a trzy kolejne w marcu. Azerbejdżan, Cypr, Czarnogóra, Gruzja i Belgia nie podały jeszcze dat premier. Z pierwszego półfinału luty da nam na pewno sześć piosenek, a marzec cztery, przy czym nie wiemy kiedy odbędzie się premiera piosenek z Holandii, Szwajcarii, Armenii, Austrii, Grecji i Rosji. Pełen terminarz wydarzeń preselekcyjnych i nie tylko znajdziecie TUTAJ.

🇲🇩 Mołdawia: Internetowy hit fanów Eurowizji wypada z gry

Wielkim hitem internetu okazał się wczoraj utwór „Intro” nieznanej wokalistki Misscatylove, która pojawiła się na liście zgłoszonych do preselekcji „O melodie pentru Europa”. Nietypowe dźwięki, na które zwróciło uwagę wielu fanów nie tylko w Polsce, spowodowały, że momentalnie w sieci pojawiło się mnóstwo przeróbek i memów na ten temat, a Mołdawia z marszu stała się „faworytem” do wygrania Eurowizji. Redakcja ESCbubble.com porównała „Intro” do słuchania pralki pod koniec cyklu wirowania przez półtorej minuty i zwróciła uwagę, że nagranie szybko zdobyło dziesiątki tysięcy odtworzeń na Youtube. Równie ochoczo komentowano nagłe zniknięcie „Intro” ze strony Eurovision.md. Spekuluje się, że piosenka została zdyskwalifikowana za brak tekstu (chociaż sama Misscatylove twierdzi, że znajduje się tam wers mocno zniekształconych słów, ale mało kto go wyłapał), albo że kandydatka była niepełnoletnia i nie spełniała regulaminu Eurowizji. Niektórzy fani twierdzą, że bliżej niezidentyfikowana osoba pochodzi z Manchesteru 🇬🇧, a utwór wycofała samodzielnie z powodu problemów z odbyciem podróży do Kiszyniowa, by wystąpić na castingu. Misscatylove ma jednak pracować już nad nowym utworem na „O melodie pentru Europa 2023”, którego tytuł to „Outro” – tym razem z wersem w języku rumuńskim. „Można śmiało powiedzieć, że Misscatylove zyskała większy rozgłos w ciągu kilku godzin, niż większość artystów Eurowizji po udziale w finale konkursu” – komentuje ESCbubble.com.

Eurowizja • Selekcje – Norwegia, Hiszpania, Szwecja

Niestety, covid-19 nadal atakuje i w całej Europie rosną statystyki zarażeń, co nie omija też sezonu selekcyjnego. Duet Subwoolfer nie wystąpi jako gość III półfinału selekcji norweskich 🇳🇴, a zarażone wilki zastąpi grupa NorthKid, która miała pojawić się później. Wcześniej, ze względu na stan zdrowia z prowadzenia półfinału Melodi Grand Prix musiała zrezygnować Annika Momrak. Chory jest też Gonzalo Hermida, uczestnik II półfinału Benidorm Fest w Hiszpanii 🇪🇸. Zgodnie z protokołem bezpieczeństwa, jego utwór nie zostanie zdyskwalifikowany, ale widzowie i jurorzy zobaczą jedynie teledysk do piosenki. Szwedzi 🇸🇪, którzy musieli zrezygnować z Melodifestivalen Tour po kraju zapewne podjęli decyzję, że półfinały (wraz z dogrywką) odbędą się w Avicii Arena (d. Globen Arena), czyli tam, gdzie organizowano Eurowizję 2016. Na razie potwierdzono, że przygotowany tam będzie pierwszy półfinał, na który mają być sprzedawane bilety, chociaż w niewielkiej ilości. Finał ma trafić standardowo do Friends Arena, także w Sztokholmie. Część nadawców zastanawia się nad wpuszczeniem publiczności na swoje finały narodowe, ale z drugiej strony Włosi 🇮🇹 i Ukraińcy 🇺🇦 już wiedzą, że zorganizują selekcje z publicznością. Ze względu na sytuację epidemiologiczną opóźnia się start sprzedaży biletów na Eurowizję 2022 w Turynie.

🇵🇱 Tu bije serce Europy! w dwóch częściach. Co nowego wiemy?

Polskie preselekcje do Eurowizji 2022 będą podzielone na dwie części. Pierwsza z nich rozpocznie się o 20:00 i potrwa do ok. 20:50 – będzie to segment poświęcony stawce konkursowej. Druga część, która ma wystartować po 21:00 potrwa do 21:52 i należy się spodziewać, że usłyszymy wtedy gości specjalnych oraz zaprezentowane będą wyniki głosowania widzów. Finał „Tu bije serce Europy!” zrealizowany będzie na dużej scenie w Studio 5. Telewizja Polska na razie nie podaje nazwisk prowadzących ani gości, którzy będą zaproszeni do występu w finale. Wiemy, że skład jury będzie taki sam jak podczas głosowania wewnętrznego wyłaniającego dziesięciu uczestników. W komisji zasiądą przedstawiciel TVP, radiowiec, specjalista z branży muzycznej, niezależny dziennikarz, a także członek Związku Zawodowego Muzyków RP. Ich nazwiska będą podane w trakcie finału. „Tu bije serce Europy!” będzie transmitowane też przez TVP Polonia, a powtórkę pokaże TVP Rozrywka 21 lutego. Dziennik Eurowizyjny spotyka się z uczestnikami selekcji i przeprowadza z nimi wywiady, a pierwsze rozmowy trafią na nasz kanał na YouTube już w przyszłym tygodniu! Serdecznie zapraszamy!

źródło: Eurovision.tv, Wikipedia, ESCbubble.com, Eurovision.md, Eurovoix, Eurovision-Spain.com, RAI, UA:Pershyi, TVP, fot.: EBU/RAI/YouTube

%d blogerów lubi to: