Eurowizja za pasem! W Hiszpanii rusza „Benidorm Fest” • Chorwackie piosenki dostępne będą przed finałem • Organizatorzy szukają wolontariuszy • Co nowego u Darii?

Ile potrwa Benidorm Fest i kto jest dziś faworytem? Jak wygląda podział półfinałowy na Litwie? Kiedy usłyszymy utwory z Chorwacji? Co robią wolontariusze podczas Eurowizji? Jak Daria komentuje wcześniejsze plotki o jej udziale w Eurowizji?

🇪🇸 Eurowizja: Rusza Benidorm Fest w Hiszpanii

Dziś wieczorem pierwszy półfinał reaktywowanego po latach Benidorm Fest, który w zmienionej formule będzie przez parę kolejnych edycji służył jako preselekcje Hiszpanii do Eurowizji. Wskrzeszenie tego wydarzenia było możliwe dzięki telewizji RTVE, radzie miasta Benidorm oraz Wspólnocie Walenckiej, które nie szczędziły funduszy, bo Benidorm Fest ma być nie tylko nową formą wyboru piosenki na ESC, ale też ważną imprezą kulturalną i turystyczną. Program poprowadzą Alaska, Ines Hernand i Maximo Huerta (fot.), a show odbędzie się w Palau D’Esports L’Illa. Dziś o finał powalczy sześciu wykonawców – (w kol. startowej) Varry Brava, Azucar Moreno (ESC 1990), Blanca Paloma, Unique, Tanxugueiras i Chanel. O tym, kto z nich wejdzie dalej zadecydują jurorzy (w tym m.in. Natalia Calderon czy szef islandzkiej delegacji Felix Bergsson 🇮🇸), widzowie oraz panel reprezentujący społeczności hiszpańskie. Eurovision-Spain.com oczekuje wyrównanej rywalizacji, ponieważ zakłady bukmacherskie i notowania fanowskie nie wskazują tej samej czwórki kandydatów do awansu. Faworytem jest jednak grupa Tanxuguiras z utworem „Terra”, ale wielkie szanse na sukces mają dziś też Blanca Paloma, Varry Brava czy Chanel. Według typujących w grze „Bet & Win” półfinał wygra dziś Tanxugueiras, a razem z nimi do finału wejdą Chancel, Azucar Moreno i Blanca Paloma. Najmniejsze szanse daje się grupie Varry Brava. Gościem specjalnym półfinału będzie Salvador Sobral (zwycięzca Eurowizji 2017 🇵🇹) oraz grupa Marlon, a po transmisji redakcja portalu Eurovision-Spain.com zorganizuje afterparty w Penelope Beach. Start transmisji dziś o 22:40, a preselekcje śledzić można tutaj lub na kanale La1 stacji RTVE. Transmisja potrwa do 23:55.

Eurowizja • Selekcje – Litwa, Chorwacja, Mołdawia

Telewizja litewska 🇱🇹 podzieliła półfinalistów na dwie grupy i przydzieliła im miejsca startowe. W pierwszym półfinale (emisja już 29 stycznia) jako pierwszy wystąpią Queens of Roses, a stawkę zamknie Lolita Zero, która ostatnia występowała też w ćwierćfinale. Erica Jennings zaśpiewa jako piąta, a Gebrasy jako ósmy. Drugi półfinał zacznie Mary Mo, zaraz za nią pojawi się Vilija Mataciunaite, a Ieva Zasimauskaite będzie czwarta. Ruta Loop dostała szóstą pozycję, Monika Liu ósmą, a Moosu X ostatnią. Oba półfinały zostały już nagrane w poniedziałek i wtorek. Spośród 18 wykonawców do finału wejdzie najlepsza ósemka. Sporą niespodziankę dla fanów z Chorwacji 🇭🇷 i nie tylko szykuje telewizja HRT, która pierwszy raz od lat udostępni wszystkie utwory preselekcyjne w całości. Premiera odbędzie się w trakcie audycji „Svijet diskografije” HR2 10 lutego, a później piosenki trafią też na stronę internetową HRT.hr. Wcześniej utwory prezentowane były premierowo w finale, a nadawca jedynie serwował nam krótkie fragmenty przed transmisją. Telewizja mołdawska TRM 🇲🇩 poinformowała, że do selekcji narodowych wysłano łącznie 51 zgłoszeń, co jest najlepszym wynikiem od 2015 roku. Dokonano wstępnej selekcji i na casting zaproszono 29 wykonawców. Spośród przesłuchiwanych jurorzy wyłonią grono finalistów.

Eurowizja: Wolontariusze poszukiwani

Rozpoczął się proces szukania wolontariuszy, którzy pomogą przy organizacji Eurowizji 2022 w Turynie. Władze miasta Turyn wraz z organizacją Giovani x Turin poszukują 600 osób, które zdecydują się pełnić tę ważną dla wszystkich funkcję. Chętni nie powinni mieć więcej niż 30 lat, a swoje zgłoszenia muszą wysłać do 14 lutego. Kandydaci powinni być dostępni na co najmniej trzy z czterech okresów tj. 1-25 kwietnia (budowanie sceny i próby statystów), 26 kwietnia – 7 maja (próby statystów, przylot delegacji, próby techniczne), 8-14 maja (próby z widownią i transmisje na żywo) oraz 15-20 maja (wylot delegacji, demontaż sceny itp.). Wolontariusze będą odpowiedzialni za udzielanie informacji turystycznej i dotyczącej wydarzeń towarzyszących Eurowizji, dyżury w różnych obiektach i pomieszczeniach, opiekę nad delegacjami czy dziennikarzami, wydawanie akredytacji i kwestie logistyczne czy współpracę z organizatorami konkursu. Co ciekawe, znajomość języka angielskiego wymagana jest tylko dla osób, które mają być tzw. hostami delegacji. Organizatorzy zapewniają wolontariuszom strój, bilety na transport miejski czy wyżywienie, natomiast nie opłacają noclegu. Chętni muszą posiadać tzw. Super Green Pass wymagany aktualnie we Włoszech ze względu na sytuację epidemiologiczną.

🇵🇱 Daria udziela wywiadów: Televoting odpowiedzią na plotki

Polscy finaliści selekcji „Tu bije serce Europy” czekają na 19 lutego, a wielu z nich intensywnie udziela wywiadów, też zagranicznych. Daria miała okazję rozmawiać m.in. z greckim portalem EurovisionFun gdzie powiedziała, że przygotowując „Paranoię” (jako drugi singiel po hicie „Love blind”) nie planowała powiązać utworu z Eurowizją. „Kiedy moja wytwórnia zapytała mnie, co myślę o Eurowizji, na początku zaniepokoiłam się” – przyznała dodając, że nie było do końca pewne, czy preselekcje się odbędą, jednak ona sama widzi w Eurowizji potencjał na dotarcie ze swoją muzyką do szerszego grona odbiorców. Wytłumaczyła również, że utwory popowe brzmieć będą inaczej w momencie, gdy są śpiewane na żywo – głównie ze względu na produkcję i mastering. Poza śpiewaniem na żywo Daria ma też w finale selekcji tańczyć, chociaż nigdy się tego nie uczyła. „Muszę wykazać się na scenie charyzmą i przekazać całą siebie widzom. Wolę być dobrze przygotowana niż później się stresować” – twierdzi. Zdradziła też, że jej wytwórnia prowadziła z TVP negocjacje ws. wewnętrznego wyboru piosenkarki, co byłoby dla niej dobre, bo nikt nie wiedziałby, że przegrała, jeśli decyzja komisji byłaby inna. Teraz jednak cieszy się, że o reprezentancie zadecydują też widzowie – ma to być odpowiedź na wszystkie spekulacje, w których podawano, że Daria na pewno została już reprezentantką Polski lub wręcz zapłaciła TVP za to, by pojechać do Turynu. „Potraktowano mnie tak, jakbym już wszystko wiedziała, a ja nawet nie miałam świadomości, że będę musiała walczyć o Eurowizję” – wspomina. Grekom przypomniała również, że jako jedyna w stawce ma już dwa radiowe hity w kraju, a grane są one też w Niemczech czy Rosji. Podkreśliła jednak, że nie mówi tego by poniżyć konkurencję, zwłaszcza, że nie słyszała jeszcze większości piosenek z finału.

źródło: RTVE, Eurovision-Spain.com, LRT, Wikipedia, Eurosong.hr, TRM, Eurovoix, Eurovision.tv, EurovisionFun, fot.: @benidormfest

%d blogerów lubi to: