Eurowizja 2013 we wspomnieniach – posłuchaj drugiego odcinka naszego podcastu! • Benidorm Fest: Dziś drugi półfinał! • EBU zmienia zasady Eurowizji 2022, a Melodifestivalen czeka niezła rewolucja

Kto awansował w pierwszym półfinale Benidorm Fest? Co dziś dziać się będzie w Hiszpanii? W jaki sposób EBU zmienia regulamin Eurowizji względem publikacji utworu? Na czym polegają zapowiadane zmiany w Melodifestivalen? Kiedy poznamy piosenki serbskie? Co dzieje się teraz w „X Factor”? Kto zostanie reprezentantem Austrii? O której premiera „Move” Karoliny i Chici? Gdzie posłuchać drugiego odcinka podcastu Dziennika Eurowizyjnego?

🇪🇸 Eurowizja 2022: Dziś drugi półfinał Benidorm Fest

Kontynuujemy Benidorm Fest w Hiszpanii. Wczorajszą rundę wygrała Chanel z utworem „SloMo” co było sporą niespodzianką. Porównywana z Eleni Foureirą wokalistka zdobyła najwięcej punktów od jurorów oraz w głosowaniu demoskopowym, a w televotingu zajęła 2. miejsce za faworytkami – grupą Tanxugueiras, która w typowaniu jury była dopiero na piątej pozycji. Ostatecznie wylądowała na drugim miejscu. Awansowali też Blanca Paloma i zespół Varry Brava, co oznacza, że z programem pożegnali się duet Azucar Moreno (ESC 1990) i kwartet Unique. Dziś w drugim półfinale siedmiu uczestników i paru faworytów, m.in. Rigoberta Bandini czy Rayden (fot.). W typowaniu „Bet & Win” najwięcej wskazań ma Rayden (97,3%), Rigoberta jest druga (93,8%), a Xeinn znajduje się na trzecim miejscu (90,2%). Według graczy najmniejsze szanse na awans ma Marta Sango (12,5%), ale na niekorzyść dla Gonzalo Hermidy przemawia fakt, że wokalista nie wystąpi dziś na scenie bo ma covid. Zamiast występu obejrzymy teledysk. Gośćmi specjalnymi będą dziś Ruth Lorenzo (ESC 2014) oraz grupa Nina Polaca. W stosunku do pierwszego półfinału nie zmienia się grono prowadzących i jurorów, a wiemy już teraz jak prezentowane są głosy. Warto podkreślić, że jest to dość nowatorskie rozwiązanie. Najpierw jurorzy przedstawiają łączne wyniki swoich głosów zaczynając od 4. miejsca i idąc ku zwycięzcy. Tym samym podkreślają, że tę czwórkę widzą w finale. Następnie w ten sam sposób prezentowane są głosy demoskopowe (mające 25% wpływu na wyniki) i telewidzów (taki sam wpływ). Transmisja drugiego półfinału od 22:40 na RTVE La1 i w Internecie TUTAJ, ale tak naprawdę warto włączyć tę stację już od 22:10 gdzie pokazywany będzie 30-minutowy reportaż poświęcony karierom byłych reprezentantów Hiszpanii. Podobnie jak wczoraj półfinał zakończy się 5 minut przed północą.

Eurowizja: Nowe zapisy zdyskwalifikowałyby Jamalę?

Europejska Unia Nadawców zmienia regulamin Eurowizji i zapis dotyczący publikacji utworu. Wcześniej w zasadach pojawiała się informacja, że utwór nie może być wydany komercyjnie przed 1 września. Teraz tego wpisu nie ma, co oznacza, że żadna publikacja piosenki przed tą datą nie wchodzi w grę. EBU przekazuje też, że organizacja preselekcji narodowych stoi tylko po stronie nadawcy i to dana telewizja bierze odpowiedzialność za to, jakie utwory przyjmuje do stawki. O sprawie poinformował nadawca ukraiński 🇺🇦, który niedawno zdyskwalifikował Lauda z finału narodowego właśnie dlatego, że utwór był dostępny na YouTube już w 2018 roku, jednak zaśpiewany był wtedy przez kogoś innego. Suspilne zwróciło się do EBU z zapytaniem, co zrobić w takiej sytuacji, jednak w odpowiedzi dowiedziało się, że żadna publikacja przed 1 września poprzedzającym rok organizacji konkretnej edycji Eurowizji nie może mieć miejsca. Tym samym jeśli taka zasada obowiązywałaby teraz, utwory takie jak „Requiem” z Francji 2017 🇫🇷 czy zwycięskie „1944” Ukrainy 2016 byłby zdyskwalifikowane. W historii polskich selekcji 🇵🇱 dyskwalifikacje ze względu na wcześniejszą publikację utworu też się zdarzały. Ze względu na taki zapis z gry wypadli m.in. Żywiołak, Kasia Skrzynecka czy Krzysztof Zalewski.

🇸🇪 Melodifestivalen: Wielkie zmiany w głosowaniu!

Szwedzi zmieniają zasady głosowania w półfinałach Melodifestivalen, co ma zwiększyć zainteresowanie widzów! Od tego roku wyglądać to będzie następująco: Głosowanie poprzez aplikację będzie w I rundzie dostępne już w momencie startu stawki, a każdy widz będzie mógł oddać 5 bezpłatnych głosów. Na podstawie ogólnego rankingu popularności do finału Melodifestivalen wejdzie wykonawca, który tych głosów zgarnie najwięcej. Pozostała szóstka weźmie udział w drugim głosowaniu gdzie znów każdy będzie mógł głosować pięć razy, ale tym razem rankingi podzielone będą na konkretne kategorie wiekowe. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii takie wyniki będą prezentowane w trakcie półfinału. Prowadzący przedstawią wyniki punktowe w eurowizyjnym stylu (tylko 12 punktów będzie przedstawiane słownie) dla każdej z kategorii. Kto zgarnie najwięcej punktów ten trafi do finału. Miejsca 2-3. w II rundzie dadzą awans do dogrywki. W związku z nowym segmentem prezentacji wyników, od tego roku nie będzie już występów zwycięzców na bis. Podsumowując: jednego finalistę Szwedzi wybiorą w ramach ogólnego głosowania, a drugiego poprzez głosowanie podzielone na kategorie wiekowe. Ciekawe, kto na tym straci, a kto zyska? Zmiany także w dogrywce, która w tym roku ma być nazywana piątym półfinałem, jednak z nieco innymi zasadami. Ośmiu uczestników będzie podzielonych losowo na dwie grupy i z każdej grupy do finału awansuje dwóch najwyżej ocenionych wokalistów. Ponownie decydować będą głosujący, a ich punkty podzielone będą na kategorie wiekowe z tą różnicą, że w piątym półfinale wyniki nie będą jawne – dowiemy się tylko kto awansował, a kto nie. Głosowanie widzów podzielone na kategorie wiekowe pojawi się też w finale preselekcji.

Eurowizja • Selekcje – Serbia, Austria, Izrael, Polska

Telewizja serbska RTS 🇷🇸 opublikuje wszystkie 36 piosenek z selekcji „Pesma za Evroviziju 22” już 8 lutego. Na ten moment tylko pojedyncze utwory znaleźć można w sieci. W Austrii 🇦🇹 trwa wybór wewnętrzny nowego reprezentanta, a „Kleine Zeitung” informuje, że o wyjazd do Turynu walczą już tylko DJ Lumix oraz duet Anger. Co ciekawe, Julian i Nora z Anger pochodzą z włoskiej części Tyrolu, jednak aktualnie mieszkają w Wiedniu. Werdykt ma być oficjalnie przekazany przez ORF w przyszłym tygodniu. Poza Hiszpanią dziś emocje czekają też widzów w Izraelu. O 20:30 ostatni półfinał „X Factora” 🇮🇱 związany z eliminacją uczestników. O dwa miejsca w finale walczą Shachar Adawi, Anna Stefani, Sapir Saban i Michael Ben Dawid. Kolejne odcinki talent-show będą już poświęcone piosenkom na Eurowizję. W piątek premiera „Move” Karoliny Stanisławczyk i Chici Toro 🇵🇱. Utwór pojawi się w serwisach streamingowych o północy, ale klip dopiero o 15:00. Piosenka jest elementem składowym Reggaeton Polska Project, a kolejne części pojawią się niebawem. Pierwszą był singiel „Rio„, który już jest dostępny. Co ciekawe, klip do „Move” ma być jego kontynuacją. Producentem jest Peter Pann, a teledysk zrealizowało Mind Productions. Piosenka zaśpiewana będzie po hiszpańsku i po polsku.

Podcast Dziennika Eurowizyjnego: II odcinek przed Wami!

Dopiero teraz Europejska Unia Nadawców przedstawiła wyniki oglądalności Eurowizji Junior. Finał z Paryża oglądało łącznie 33 miliony widzów z 14 krajów, które przekazały swoje ratingi. Sporą popularnością konkurs cieszył się w Armenii 🇦🇲, gdzie zanotowano udział ARMTV w wysokości 43%, natomiast na Islandii 🇮🇸 aż 96% widzów śledziło finał, chociaż kraj nie miał swojego reprezentanta. Na Dzienniku Eurowizyjnym także wracamy do przeszłości, ale znacznie dalszej! Premierę miał już drugi odcinek podcastu, w którym wspominamy stare eurowizyjne dzieje z perspektywy osoby pracującej przy konkursie. Tym razem tematem przewodnim jest Eurowizja 2013 w Malmo 🇸🇪, czyli pierwsza, która była relacjonowana przez Dziennik Eurowizyjny na żywo z Centrum Prasowego. Zajrzycie za kulisy, poznajcie ciekawostki i nieznane wcześniej historie – to wszystko czeka Was już teraz na platformach streamingowych! Serdecznie zapraszamy do słuchania, a także do dzielenia się swoimi przemyśleniami na dziennikeurowizyjny@gmail.com!

Odcinek dostępny też na Apple i Google Podcasts!

źródło: Wikipedia, RTVE, Eurovision-Spain.com, Eurovoix, Suspilne, Aftonbladet, RTS, Reshet13, YouTube, Hypsteria Records, EBU, inf. własne fot.: RTVE/@soyrayden

%d blogerów lubi to: