Eurowizja: Dziś poznamy zwycięzców EMA Freš i piosenki z Macedonii • Hiszpania i Izrael: Znamy pełen skład finałów! • Tu bije serce Europy: Dwa nowe utwory zaprezentowane

O co chodzi w EMA Fres? Gdzie opublikowane będą utwory z Macedonii i jak na nie głosować? O czym śpiewa Rigoberta i jakie są wyniki półfinału w Hiszpanii? Kto awansował do finału „X Factora” w Izraelu? Jaka jest kolejność startowa na Łotwie? Kto poprowadzi Dorę w Chorwacji? Ile piosenek z polskich preselekcji już znamy? Kiedy premiera „River” Krystiana Ochmana?

Eurowizja • Dziś selekcje w Słowenii i Macedonii

Dziś dwa kraje b. Jugosławii wypełnią wieczór w sezonie selekcyjnym. O 20:00 rusza finał pre-eliminacji „EMA Freš” 🇸🇮, który zamyka proces wyboru debiutantów do głównych selekcji „EMA 2022”. Po serii pojedynków internetowych i eliminacji do finału dotarło czternastu wykonawców, którzy swoje utwory przygotowali przy pomocy specjalistów z RTV SLO i dziś będziemy mieli okazję usłyszeć je w pełnym brzmieniu – po raz pierwszy. Spośród 14 kandydatów jurorzy wskażą dwóch do dalszego etapu preselekcji, a później także widzowie wybiorą swoich dwóch faworytów. Według graczy „Bet & Win 5” największe szanse ma dziś duet LUMA z „All In” (68,8% wskazań), na drugim miejscu jest Mia Vuckovic z „Telenovelą” (58,9%), a na trzecim Ina z „Moj dopamin” (58%). Po drugiej stronie rankingu Jaka Hlis, na którego wskazuje tylko 3,6% uczestników zabawy. Start finału o 20:00 na RTV SLO 1 i w Internecie TUTAJ, a program poprowadzą Melani Mekicar, Arne i Eva Boto (ESC 2012). Finał potrwa do 21:35. O 22:00 eurowizyjne wydanie programu muzycznego „Stisni Plej” w telewizji macedońskiej MRT1 🇲🇰. W trakcie emisji zaprezentowane będą piosenki, które dostały się do finału, a jednocześnie pojawią się one na oficjalnej stronie TUTAJ, gdzie od 22:15 będzie można na nie głosować. Platforma będzie czynna do 4 lutego i wtedy też poznamy zwycięzcę głosowania internautów i jurorów. Program prezentujący utwory rusza dziś o 22:00, a w Internecie obejrzeć można go TUTAJ. Więcej na temat selekcji macedońskich przeczytacie w archiwum Dziennika Eurowizyjnego.

🇪🇸 Benidorm Fest: O czym śpiewa Rigoberta Bandini?

Główna faworytka preselekcji hiszpańskich „Benidorm Fest” – Rigoberta Bandini – wygrała drugi półfinał zdobywając najwięcej głosów od jury i widzów oraz 2. miejsce w głosowaniu demoskopowym. Łącznie jej utwór „Ay mama” i kontrowersyjny występ dały 111 punków. Drugie miejsce miał Rayden, trzeci był Xeinn, a czwarty Gonzalo Hermida, chociaż wokalista nie wystąpił wczoraj na scenie z powodu choroby. Odpadli Marta Sango, Javiera Mena i Sara Deop. Rigoberta ma według bukmacherów aż 38% szans na wygraną w sobotę. Zaraz za nią jest Chanel (27%), a na trzecim miejscu Tanxugueiras (13%). Wykonawczyni hitu „Ay mama” tak naprawdę nazywa się Paula Ribo Gonzalez, ma 31 lat i w czerwcu 2020 urodziła pierwsze dziecko. Z pewnością macierzyństwo było inspiracją do napisania tekstu do „Ay mama”. Rigoberta śpiewa tam o wartości bycia matką, ale mierzy się również ze stygmatyzowaniem kobiecego ciała np. w sytuacji, gdy chce nakarmić dziecko mlekiem z piersi. Ważnymi tematami poruszanymi w „Ay mama” są więc cenzura kobiecych piersi czy menstruacja, co widać też podczas barwnego występu scenicznego. W końcowej części Rigoberta i jej ekipa tańczą na tle wielkiego globusa złożonego z … kobiecej piersi. O tym, czy Rigo faktycznie wygra Benidorm Fest dowiemy się jutro wieczorem – finał rusza w sobotę od 22:05.

🇮🇱 Eurowizja: Kto zostanie reprezentantem Izraela?

Wiemy już kto awansował do finału izraelskiego „X Factora”. Po dwóch duelach wczorajszego półfinału jako pierwszy odpadł Shachar Adawi, a następnie Michael Ben Dawid (fot.) zdołał zgarnąć bilet do finału. W pojedynku Anny Stefanii i Sapir Saban wygrała ta druga, przy czym zdecydowało jury, bo panie zremisowały ze sobą na punkty. Tym samym reprezentantem Izraela zostanie ktoś z tego grona: Michael Ben David, Sapir Saban, Eli Huli i Inbal Bibi. Piosenki, które przygotowano na Eurowizję, po raz pierwszy zaprezentowane będą 30 stycznia o 12:00 czasu lokalnego w ramach specjalnego programu Reshet 13. Każdy finalista wykona dwa różne utwory. W trakcie półfinału 3 lutego widzowie i jurorzy zdecydują, które piosenki wejdą do finału, a ostateczny wynik „X Factora” połączonego z preselekcjami poznamy 5 lutego. Bazując na punktach przyznawanych w półfinale programu najwyższy wynik uzyskała Inbal Bibi (97 punktów), a drugi najlepszy był Eli Huli. Wiele jednak zależeć będzie od piosenek, jakie wykonają.

Eurowizja • Selekcje – Łotwa, Chorwacja

Znamy kolejność startową półfinału na Łotwie 🇱🇻. Stawkę 12 lutego otworzą Citi Zeni z „Eat Your Salad”, a zamknie Inspo z „A Happy Place”. Miks Dukurs zaśpiewa jako drugi, Markus Riva będzie dziesiąty, a Aminata dwunasta. Spośród półfinalistów jurorzy i widzowie wybiorą najlepsze piosenki, które trafią do finału, przy czym telewizja łotewska ma prawo uratować jednego z wyeliminowanych i dać mu „dziką kartę” do finału. Co ciekawe, każdy widz może głosować w televotingu bez żadnego limitu, co oznacza, ze fani mogą bardzo intensywnie wspierać swoich ulubieńców co pewnie wpłynie na rezultaty. Telewizja HRT 🇭🇷 przedstawiła już prowadzących „Dorę” – preselekcji chorwackich. W tej roli zobaczymy znanego prezentera i eurowizyjnego komentatora Duško Ćurlicia, aktorkę Elizabetę Brodić oraz reprezentantkę Chorwacji z 2018 roku – Frankę Batelić. Taki dobór gospodarzy ma być połączeniem doświadczenia i młodości. „Nie mogę się doczekać i jestem bardzo podekscytowana! Dora to wielki projekt telewizyjny, który śledzę i kocham od dawna, a i startowałam w nim parę razy. Myślę, że swoją pierwszą rolą prezenterki – i to właśnie podczas Dory – mogę sporo zaoferować, bo jestem wokalistką i wiem, jak każdy czuje się na tej scenie” – mówi Franka, która twierdzi, że gdy usłyszała ofertę uznała, że nie ma szans na udział w projekcie, bo nie ma doświadczenia telewizyjnego. Uznała jednak, że wiele się nauczy i zdecydowała się przyjąć propozycję. Dora odbędzie się 19 lutego w Opatiji.

🇵🇱 Tu bije serce Europy! Karolina, Chica i Lidia prezentują swoje utwory

Znamy już osiem utworów preselekcji „Tu bije serce Europy”, które 19 lutego zorganizowane będą w Studiu 5 w Warszawie. Wczoraj siostry Ylva i Linda Persson opublikowały piosenkę „Why does it hurt” śpiewaną przez Lidię Kopanię, reprezentantkę Polski z Eurowizji 2009. Dziś z kolei premierę miał klip do „Move” w wykonaniu Karoliny Stanisławczyk i kolumbijskiej piosenkarki Chici Toro 🇨🇴. Utwór w krótkim czasie zyskał wiele pozytywnych komentarzy od fanów i nie tylko. W tym miesiącu więcej premier już nie będzie, a na początku lutego oczekujemy na prezentację utworów „River” Krystiana Ochmana oraz „All I need” Emilii Dębskiej. O ile wiemy, że premiera piosenki Ochmana jest zaplanowana, tak nie znamy żadnych szczegółów związanych z działaniami Emilii. Wokalistka nie zdradziła jeszcze kiedy poznamy „All I need” i na razie nie udziela żadnych wywiadów w tej kwestii. Część finalistów opowiedziała o swoich preselekcyjnych planach Mateuszowi Szymkowiakowi, a obszerny felieton na ten temat zobaczymy już w niedzielnym wydaniu programu kulturalnego „Lajk” od 17:40 w TVP2. Skrót znanych już ośmiu utworów znajdziecie poniżej – jest to top8 ułożone na podstawie indywidualnych punktacji sześciu osób zaangażowanych w tworzenie treści na Dzienniku Eurowizyjnym. 11 lutego o 20:00 wspólne oglądanie wszystkich 10 piosenek i wybór naszego faworyta! Każdy będzie mógł mieć wpływ na to, jakie będą ostateczne wyniki.

Źródło: RTV SLO, MRT, RTVE, Wikipedia, Wiwibloggs, Eurovoix, Eurosong.hr, YouTube, inf. własne, fot.: @michaelbdd

%d blogerów lubi to: