Eurowizja: Niespodziewana SuperSobota! Mołdawia i Hiszpania wybierają piosenki do Turynu • Półfinały na Litwie i w Norwegii • Gdzie oglądać preselekcje? • Finaliści „Tu bije serce Europy” wspierają WOŚP

Eurowizja • Selekcje na żywo! Plan dnia:

  • 🇲🇩 13:00-16:00 Audieri LIVE OGLĄDAJ
  • 🇲🇩 18:00-18:20 Mesager OGLĄDAJ
  • 🇳🇴 19:50-21:05 Melodi Grand Prix: Delfinale 3 OGLĄDAJ
  • 🇱🇹 20:00-21:40 Pabandom is naujo OGLĄDAJ
  • 🇪🇸 22:05-23:45 Benidorm Fest OGLĄDAJ

🇲🇩 Eurowizja 2022: Kto zostanie reprezentantem Mołdawii?

AKTUALIZACJA: Grupa Zdob si Zdub po raz trzeci została reprezentantem Mołdawii na Eurowizji! Tym razem wystąpi z Fratii Advahov śpiewając utwór „Trenuletul„.

Zmiana planów w Mołdawii. Telewizja TRM zamierzała dziś przeprowadzić casting w ramach którego komisja powinna wybrać finalistów selekcji, jednak z uwagi na sytuację epidemiologiczną nadawca skraca cały proces i już dziś wybierze reprezentanta wraz z piosenką – bazując tylko na występach z castingu. W specjalnym komunikacie informuje też, że dziś nie będą liczyć się występy sceniczne, a jury skupi się jedynie na ocenie utworu, wokalu i interpretacji. Wyniki głosowania komisji ogłoszone będą w programie informacyjnym „Messenger” na kanale Moldova 1 o 18:00 czasu polskiego. Wszyscy uczestnicy castingu muszą przedstawić certyfikat COVID-19, a to samo dotyczy też przedstawicieli mediów, którzy chcą obserwować przesłuchania. Nie wiemy kiedy uczestnicy dowiedzieli się o tym, że dzisiejsze uczestnictwo w castingu będzie decydujące w walce o Turyn i czy wszyscy dziś stawią się w siedzibie stacji w Kiszyniowie. O bilet do Włoch rywalizować będą dziś m.in. Denis Midone (JESC 2012, fot.), Dianna Rotaru (6. miejsce w finale selekcji 2020), Katy Rain, Emilia Russu (8. miejsce w półfinale selekcji 2017), Tudor Bumbac, Maxim Zavidia (5. miejsce w 2017 i 3. w 2020), Lemonique (3. miejsce w 2019), Pelageya Stefoglo (uczestniczka Turkowizji), Ferum (10. miejsce w 2020) czy dwukrotni reprezentanci kraju – formacja Zdob si Zdub (ESC 2005 i 2011) razem z Fratii Advahov. Casting rusza dziś o 13:00 czasu polskiego, a transmisję przeprowadzi stacja Moldova 2, także w Internecie TUTAJ. Przesłuchania mają potrwać około trzech godzin, a wyniki poznamy o 18:00 w „Messenger” na Moldova 1 (transmisja TUTAJ). Wszystkie zakwalifikowane do castingu utworu dostępne są na oficjalnej stronie Eurovision.md.

🇪🇸 Eurowizja 2022: Hiszpanie wybierają reprezentanta

O 22:05 finał hiszpańskiego Benidorm Fest w ramach którego widzowie oraz jurorzy wybiorą nowego reprezentanta kraju do finału Eurowizji 2022. Stawkę otworzy Rayden z „Calle de la lloreria”, a zamknie Blanca Paloma z „Secreto de agua”. Dwie faworytki i zwyciężczynie półfinałów – Chanel oraz Rigoberta Bandini zaśpiewają po sobie z pozycji czwartej i piątej. Gośćmi specjalnymi finału będą Pastora Soler (ESC 2012), Blas Canto (ESC 2021), Mocedades (ESC 1973) oraz Nia Correira i Nyno Vargas. Faworytem bukmacherów jest Rigoberta (41% szans na wygraną), druga jest Chanel (28%), a trzecie Tanxugueiras (12%). W grze „Bet & Win 5”, gdzie typowano zwycięzcę przed półfinałami wygrała grupa z Galicji śpiewająca „Terra” (48,2%), a Rigoberta jest druga (45,5%). Najwidoczniej nikt nie spodziewał się wtedy, że w grze liczyć się będzie Chanel. Dziś czeka nas wiele emocji, niespodzianek i stresu przy wynikach, a RTVE liczy na wysoką oglądalność, bo półfinały już stały się hitem. Drugą rundę obejrzało ponad 1,7 miliona widzów, co pozwoliło nadawcy pokonać konkurencję. Wyniki są lepsze od pierwszej rundy, którą śledziło 1,5 mln widzów. Start transmisji finału dziś od 22:05, a całość potrwa do 23:45. Konkurs oglądać można na kanale La1 oraz w Internecie TUTAJ.

🇱🇹 Pabandom is naujo: Robimy symulację wyników

Wieczorem obejrzymy też dwa półfinały preselekcji – na Litwie i w Norwegii. Telewizja LRT wchodzi w etap półfinałowy „Pabandom is naujo”, a dziś dziewięciu wykonawców powalczy o cztery miejsca w finale. Stawkę otworzą Queens of Roses, a zamknie Lolita Zero, natomiast z piątej pozycji wystąpi Erica Jennings, a z siódmej Gebrasy. Na bazie symulacji opartej na wynikach cząstkowych ćwierćfinałów wyniki półfinału mogłyby być zaskakujące. Zbierając wszystkie „małe” punkty jurorskie i pojedyncze głosy od telewidzów i zmieniając je na „duże” punkty półfinał wygrałaby…Juste Kraujelyte z 18 punktami (2. miejsce u jury i 3. u widzów). Druga byłaby Lolita Zero (spośród całej dziewiątki to ona zebrała najwięcej głosów od widzów), a na trzecim miejscu znalazłby się Gebrasy. Erica Jennings, która z całej stawki tego półfinału ma najwyższy wynik jurorski, przepadła w televotingu (najniższy wynik) i ostatecznie zajęła 4. miejsce. Wyniki są zróżnicowane więc tak naprawdę wiele może się dziś wydarzyć! Typowanie „Bet & Win” jeszcze trwa, ale według graczy Erica Jennings ponownie wygra dziś głosowanie jurorskie, z kolei Lolita Zero zdecydowanie pokona konkurentów w televotingu. Obie typowane są też do finału, a poza nimi stawia się na Gebrasy’ego i Juste Kraujelyte, co pokrywa się z symulacją wyników. Start półfinału (który był nagrany już wcześniej) dziś o 20:00 czasu polskiego, a transmisja dostępna będzie TUTAJ. Dostęp alternatywny może być możliwy na TYM kanale YouTube.

🇳🇴 Melodi Grand Prix: Kto awansuje do finału?

W trzecim półfinale Melodi Grand Prix o finał powalczą Mari Bolla, Oda Gondrosen, Sturla i Vilde, a gracze „Bet & Win” nie są pewni, kto dziś wygra. 37,5% stawia na Mari Bollę, a 35,7% na Vilde. 25% ma Oda Gondrosen, a tylko 1,8% Sturla. Mari jest też faworytką bukmacherów – 37% szans na awans. Wokalistka ma 17 lat, pochodzi ze Stavanger i znana jest z zajęcia 3. miejsca w programie „Idol Junior” z 2014 roku oraz wygranej w „normalnym” Idolu 2020 co sprawiło, że stała się najmłodszą na świecie zwyciężczynią tego formatu. W 2020 roku wydała album świąteczny, a w maju 2021 „Not that girl”. Dzisiaj gościem specjalnym będzie grupa Northkid, która jest już w finale. W skład grupy wchodzą Bilal Saab, Helge Moen, Hakon Guttormsen, Sebastian Willassen i Vegard Olaussen. Zaczęli działać w 2010 jako kapela rockowa, jednak po kilku latach skręcili w stronę popu. Zaczęli wydawać sporo popularnych singli oraz koncertować. W 2019 frontmen grupy – Bilal – wygrał program „Stjernekamp”. Ich utwór na selekcje to „Someone”. Półfinał Melodi Grand Prix dziś od 19:55, a transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ.

Eurowizja • Selekcje – Słowenia, Macedonia

Znamy pełną stawkę półfinałów selekcji słoweńskich EMA 🇸🇮. Wczoraj w ramach finału EMA Fres jurorzy i widzowie wskazali najlepszych kandydatów z grona debiutujących. Wybrano Stelę Sofię, Leyę Leanne, grupę LPS oraz duet Lume. Teraz zwycięzcy będą przydzieleni do dwóch grup półfinałowych, a pierwsza runda właściwej „EMA 2022” już 5 lutego! Łącznie w każdym z półfinałów wystartuje po 10 kandydatów, a jurorzy i widzowie wybiorą po 6 do finału. W Macedonii 🇲🇰 zaprezentowano wczoraj sześć utworów preselekcyjnych i uruchomiono głosowanie internetowe, które jest jednak całkowicie zablokowane dla osób spoza terytorium kraju. Do tej pory MRT nie opublikowała oficjalnie wszystkich propozycji, tak by zagraniczni fani mogli się z nimi dobrze zapoznać (póki co w jednym miejscu znaleźć je można np. TUTAJ). Ci, którzy już posłuchali utworów zwracają uwagę głównie na Larę, Andreę i Viktora. Dla Lary istotne jest, by widzowie poczuli emocje, jakie niesie w sobie utwór „Flower of Sorrow”. Z kolei Andrea wie, że dzięki ostatnim singlom publiczność w Macedonii zna ją już trochę lepiej i z pewnością ma wobec wokalistki większe oczekiwania. Ma jednak nadzieję, że z „Circles” nie tylko je spełni, ale i zaskoczy. Viktor Apostolovski od dziecka marzył o udziale w Eurowizji. „Myślę, że Superman ma w sobie ten zaraźliwy groove, który każdym potrząśnie” – mówi w rozmowie z MRT licząc na to, że energia i przesłanie będą dobrze zrozumiane przez oceniających. Spore szanse może mieć też jedyny Albańczyk w stawce – Yon Idi, za którym pewnie stanie społeczność albańska licznie zamieszkująca Macedonię. Wyniki podane będą 4 lutego.

🇵🇱 Tu bije serce Europy: Co nowego u finalistów?

W wywiadzie dla „Marcin Śpiewa z Gwiazdami Krystian Ochman, jeden z finalistów i faworytów „Tu bije serce Europy” przyznał, że „River” ma brzmienie eurowizyjne, a piosenkę opisał jako „pełną dramaturgii balladę„. Stwierdził, że póki nie weźmie udziału w selekcjach to nie dowie się, czy było warto, a jeśli mu się nie uda, to spróbuje w kolejnych latach bo reprezentowanie Polski na Eurowizji jest jego wielkim marzeniem. Już jutro w Czeladzi fani Eurowizji będą mieli okazję spotkać aż dwóch finalistów polskich preselekcji. Na czeladzkim rynku pojawią się Kuba Szmajkowski oraz Daria. Oboje intensywnie przygotowują się do finału 19 lutego, ćwiczą swoje występy i udzielają mnóstwa wywiadów. W ramach WOŚP wystąpi też Karolina Stanisławczyk – wokalistka, która w piątek wydała „Move” razem z Chicą Toro, zaśpiewa w niedzielę o 13:00 na warszawskiej Białołęce w Hali Sportowej BOS. O Lidii Kopani słyszy się niewiele, chociaż niektóre media plotkarskie informują, że finalistka „Tu bije serce Europy” przeprowadza zbiórkę internetową, a fundusze w ten sposób uzyskane pomogą jej wydawać kolejne utwory czy teledyski. Z kolei Karolina Lizer zaśpiewała ostatnio utwór „Czysta Woda” w programie TVP3 Opole. O naszych finalistach sporo będziemy jeszcze informować, bo finał dopiero 19 lutego. W przyszłym tygodniu Dziennik Eurowizyjny opublikuje pierwsze wywiady z uczestnikami preselekcji, więc śledźcie nasz kanał na YouTube! Playlistę piosenek znajdziecie poniżej:

Źródło: TRM, Eurovision.md, RTVE, Eurovision-Spain.com, Eurovoix, LRT, Wikipedia, NRK, RTV SLO, MRT, YouTube, Marcin Śpiewa z Gwiazdami, WOŚP, TVP3 Opole, inf. własne, fot.: @denismidoneofficial

%d blogerów lubi to: