Eurowizja: Nowe utwory selekcyjne z Polski, Portugalii, Irlandii i Finlandii! • Znamy finalistów selekcji w Macedonii • Tijana Dapčević wkracza do gry w Serbii

Jak wyglądać będą preselekcje Macedonii i kto w nich wystąpi? Gdzie playlista piosenek z Portugalii? Dlaczego Tijana Dapcevic wystąpi w selekcjach serbskich? Gdzie znaleźć najnowsze utwory selekcyjne z Irlandii i Finlandii? Ile piosenek z Krajowych Eliminacji już znamy? Jak brzmią utwory Karoliny Lizer i sióstr Szlachta? Kiedy kolejny odcinek podcastu Dziennika Eurowizyjnego?

🇲🇰 Eurowizja 2022 będzie szczęśliwa dla Macedonii? Znamy finalistów!

Telewizja macedońska ogłosiła dziś finalistów internetowych preselekcji narodowych. Do konkursu wysłano 47 utworów, a najlepszą szóstkę wybrała komisja, w skład której weszło sześciu Macedończyków (w tym Jana Burcheska – reprezentantka kraju w 2017 roku) i jedna Albanka 🇦🇱. Zgłoszenia przyjmowane były do 10 stycznia, a w dniach 17-18.01. odbył się odsłuch utworów. Nadawca MRT informuje, że sześć wskazanych utworów spełnia wszelkie kryteria by móc godnie wybrzmieć na Eurowizji w barwach kraju. O możliwość reprezentowania Macedonii Północnej walczą Kalina Velkovska (Kaly) znana z bułgarskiego „The Voice” 🇧🇬, albański wokalista i gitarzysta Yon Idy (uczestniczył m.in. w Taksirat Festival), popularna piosenkarka Lara Ivanova (startowała m.in. w Makfest, a jej utwory cieszą się sporym zainteresowaniem w sieci), uczestnik „Idola” i wielu festiwalu Viktor Apostolovski (fot.), znana z przeboju „I know” (granego przez ponad 100 stacji radiowych na świecie) Andrea Koevska oraz formacja Ris Flower z liderem Borisem Cvetanovskim na czele. Wszystkie utwory śpiewane będą po angielsku. Poznamy je już 28 stycznia o 22:00 w programie „Stisni Play” i wtedy rozpocznie się głosowanie internautów, którzy oceniać będą piosenki na podstawie przygotowanych lyrics video. Głosowanie potrwa do 4 lutego. Do wyników internetowych dołączone będą wyniki głosowania międzynarodowego jury i w ten sposób poznamy zwycięzcę. Telewizja macedońska nie planuje organizacji konkursu na żywo, tym samym nie usłyszymy jak kandydaci wykonują te utwory.

🇵🇹 Eurowizja 2022: Portugalia wygra konkurs? Znamy utwory!

Wiemy już kto i z czym wystąpi podczas portugalskiego Festival da Cancao. Dzisiaj RTP przedstawiło kandydatów oraz ich piosenki. O Turyn zawalczą m.in. Aurea (w 2011 i 2012 roku wygrywała MTV Europe Music Awards w portugalskiej kategorii), folkowa formacja Kumpania Algazarra, zespóły rockowe Norton i Os Azeitonas, jeden z najpopularniejszych sekstetów w Portugalii – Os Quatro e Meia, pochodząca z Angoli 🇦🇴 Pongo (finalistka konkursu United Song Contest 2021 Dziennika Eurowizyjnego) w duecie z Tristany, wokalistka znana z „The Voice” – Diana Castro czy duet Fado Bicha. Kandydatów jest łącznie dwudziestu i zostali podzieleni na dwie grupy półfinałowe. Z każdej grupy do finału wejdzie pięciu najlepszych uczestników. W finale ocenią ich nie tylko widzowie, ale też regionalne jury z siedmiu ośrodków (m.in. Lizbona, Alentejo czy Madeira i Azory). Selekcje rozpoczną się 5 marca, a zakończą 12 marca. Portal ESCportugal zauważa, że ogłoszenie i publikacja piosenek spotkały się ze znacznie większym zainteresowaniem niż w ostatnich latach, a dodatkowo Portugalia zaczęła piąć się w górę notowań bukmacherskich. Aktualnie jest pierwsza, a jej szanse na wygraną ESC 2022 to 10%. Warto jednak zauważyć, że wiele państw miało już w tym roku pierwsze miejsce, w tym m.in. Polska, Łotwa czy Litwa.

Eurowizja • Selekcje: Serbia, Irlandia, Finlandia

Serbska telewizja RTS 🇷🇸 potwierdziła rezygnację Stefana Zdravkovicia z preselekcji „Pesma za Evroviziju 22”, natomiast nie oznacza to wycofania utworu „Ljubi svoga čoveka”. Kompozytorka piosenki, Leontina Vukomanović przekazała, że utwór wykona…Tijana Dapčević, reprezentantka Macedonii 🇲🇰 na ESC 2014 oraz siostra Tamary Todevskiej (ESC 2008 i 2019). Tekst zostanie przerobiony tak by pasował pod płeć wykonującej go osoby, a nowy tytuł to „Ljubi, ljubi dodeka”. Tijana, chociaż pochodzi z Macedonii, od wielu lat mieszka w Serbii gdzie z powodzeniem prowadzi swoją karierę muzyczną. Już w 2006 roku starała się o wyjazd na Eurowizję, wtedy jeszcze w barwach Serbii i Czarnogóry. W zakończonych w atmosferze skandalu selekcjach 2006 zaśpiewała „Greh” i zajęła 8. miejsce. Na Eurowizję 2014 trafiła poprzez wybór wewnętrzny telewizji macedońskiej, jednak piosenka „To the sky” zdobyła tylko 33 punkty i 13. miejsce w półfinale pokonując jedynie Izrael i Gruzję. Na razie nie wiemy kiedy RTS planuje opublikować 36 preselekcyjnych utworów. Tymczasem Finlandia 🇫🇮 i Irlandia 🇮🇪 mają już komplet finałowych piosenek. Ostatnim finalistą selekcji w Irlandii jest Miles Graham z „Yeah, We’re gonna get out it„, z kolei w Finlandii zaprezentowano piosenkę „Kuuma jabaIsaaca Sene i teraz fani mogą już ze spokojem przygotowywać swoje własne rankingi.

🇵🇱 Krajowe Eliminacje: Karolina Lizer i siostry Szlachta prezentują utwory

Dziś poznaliśmy (oficjalnie!) dwa nowe utwory Krajowych Eliminacji 2022 w Polsce. O północy do Internetu trafił folkowy utwór „Czysta Woda” Karoliny Lizer nagranego w towarzystwie Bum Bum Orkestar, czyli zespołu łączącego muzykę bałkańską, klezmerską i tradycyjną. Muzykę do „Czystej wody” skomponował Marcin Partyka, a za tekst odpowiada Tomasz Kordeusz. Po paru opóźnieniach do sieci trafił też utwór „Drogowskazy” sióstr Szlachta. Do piosenki powstało lyrics video zawierające sporo literówek, na co od razu zwrócili uwagę fani konkursu. „Drogowskazy” skomponował Piotr Walicki, znany m.in. ze współpracy z Alicją Szemplińską, a tekst napisała Monika Wydrzyńska z Linii Nocnej. Niestety pierwsze opinie niezbyt napawają optymizmem. Piosenkę określa się jako dość „zwykłą” i nie daje jej się szans na zwycięstwo. Oficjalnie znamy już sześć piosenek, brakuje jeszcze czterech. 28 stycznia dowiemy się jak brzmi „MoveKaroliny Stanisławczyk i Chiki Toro, a na początku lutego odbędzie się premiera „River” Krystiana Ochmana. Na ten moment nie wiemy kiedy do Internetu trafią „Why does it hurt” Lidii Kopani (utwór pojawił się na chwilę lecz został usunięty) oraz „All I need” Mili. Chociaż nie ma jeszcze wszystkich piosenek, w sieci jest już kilka ankiet typujących zwycięzcę. Na portalu Eska.pl 42% stawia na Krystiana Ochmana, 38% na Darię, a 7% na Kubę Szmajkowskiego. Finał selekcji już 19 lutego o 20:00 w TVP2, a konkurs realizowany będzie ze Studia 5 gdzie zazwyczaj stoi scenografia do znanego programu „Jaka to melodia”.

Dziennik Eurowizyjny. Podcast: Sukces 1. odcinka!

Chociaż w niedzielę Dziennik Eurowizyjny obchodzić będzie osiemnaste urodziny, cały projekt nadal się rozwija i wkracza na nowe, nieznane jeszcze przestrzenie. Po tym, jak dzięki zaangażowaniu Natalii Kowalczyk Dziennik zaznaczył swoją obecność na YouTube (warto zasubskybować, by niczego nie przegapić!), teraz przyszła pora na podcasty na Spotify. Premiera pierwszego odcinka poświęconego Krajowym Eliminacjom odbyła się w czwartek, a reakcje przerosły nasze oczekiwania! Podcast w krótkim czasie zebrał mnóstwo pozytywnych ocen zarówno na grupie Facebook, w wiadomościach prywatnych jak i na samym Spotify, a co istotne – dotarł do 80. miejsca listy „Top Podcasts Poland” z najchętniej słuchanymi podcastami platformy streamingowej. Pierwszy odcinek zajął z kolei 153. miejsce notowania „Top Episodes Poland”. Serdecznie dziękujemy wszystkim czytelnikom i słuchaczom, bo bez Was taki sukces nie byłby możliwy! Kolejne odcinki poświęcone eurowizyjnym wspomnieniom (i nie tylko) pojawiać się będą co czwartek na Spotify Dziennika Eurowizyjnego, a co piątek na kanale YouTube. Poza głównymi występującymi czyli Natalią Kowalczyk i Maciejem Błażewiczem w odcinkach pojawią się też goście specjalni. Nadal czekamy na Wasze pomysły i sugestie co do tematyki poruszanej w podcaście – ślijcie Wasze e-maile na dziennikeurowizyjny@gmail.com.

Za pomoc przy przygotowaniu i opublikowaniu podcastu dziękujemy Mai Wojcieszek i Michałowi Czaplickiemu.

Źródło: MRT, RTP, ESCportugal.pl, EurovisionWorld, RTS, RTE, YLE, YouTube, TVP, Spotify, fot.: @professor_va

%d blogerów lubi to: