Krajowe Eliminacje: Znamy dokładną godzinę transmisji! Jest niespodzianka • Lidia Kopania: Posłuchaj jej utworu na Eurowizję • Lolita Zero zachęca do tańca • Co nowego w Słowenii i Hiszpanii?

Kiedy i o której godzinie odbędą się Krajowe Eliminacje? Na którym kanale oglądać preselekcje? Kto poprowadzi KE 2022? Kim byli prowadzący preselekcji w poprzednich latach? W co ubiorą się ćwierćfinaliści na Litwie? Kiedy usłyszymy piosenki ze Słowenii? Jakie znamy nowe utwory z Irlandii i Finlandii? W których półfinałach selekcji wystąpią byli reprezentanci Estonii? Jak wyglądać będzie głosowanie w Hiszpanii?

🇵🇱 Eurowizja • Krajowe Eliminacje: Kiedy, o której i gdzie oglądać?

Biuro reklamy Telewizji Polskiej opublikowało cennik ramówkowy z którego wynika, że Krajowe Eliminacje odbędą się w sobotę 19 lutego o 20:00 i potrwają około półtorej godziny. Co istotne, po raz pierwszy w historii finał preselekcji do „dorosłej” Eurowizji pokazany będzie w TVP2, a nie na kanale pierwszym. Dodatkowo planowana jest powtórka konkursu w czwartek 24 lutego na kanale TVP Kobieta. Badając ceny za reklamy przed finałem należy stwierdzić, że KE 2022 są w czołówce najdroższych programów tego dnia w TVP2. Droższe reklamy pojawiają się tylko przy programach informacyjnych „Panorama” i „Pogoda” oraz przy teleturnieju „Postaw na milion” i serialu „Rodzinka.pl”. Nie wiemy jeszcze kto poprowadzi Krajowe Eliminacje, ale wszystko wskazuje na duet Olka Sikory i Marka Sierockiego. Panowie komentowali już ubiegłoroczne konkursy (z Rotterdamu i Paryża), a będą też pełnić tę rolę przy Eurowizji 2022 w Turynie.

🇵🇱 Krajowe Eliminacje: Prowadzący preselekcji

Kto do tej pory najczęściej prowadził preselekcje w Polsce? Odpowiedź jest prosta – był to Artur Orzech, przez wielu nieodżałowany komentator Eurowizji. Zadebiutował w tej roli w 2003 roku, gdy był jedynym gospodarzem konkursu. Później prowadził kolejne finały (ale zawsze w towarzystwie innych prezenterów) aż do 2008 roku. Po dwóch latach przerwy powrócił na scenę selekcji w 2010, a później dopiero w 2016 gdy drugi raz w karierze samodzielnie prowadził show. Był też jedynym prezenterem KE w 2017 i 2018 roku. Łącznie pełnił rolę prezentera finału narodowego dziewięć razy (a dziesięć, jeśli uwzględnimy też selekcje w ramach „Szansy na Sukces” w 2020). Zmieniali się jego partnerzy – rok 2004 był jedynym, w którym mieliśmy aż troje prowadzących. Poza Arturem także Magda Mołek i Tomasz Kammel (który w 2013 będzie też gospodarzem Eurowizji dla Młodych Tancerzy). W 2006 Orzechowi towarzyszyła Agnieszka Woźniak-Starak (z.d. Szulim), w 2007 Paulina Chylewska, a w 2010 Aleksandra Rosiak. Paulina Chylewska prowadziła selekcje także w 2009 roku u boku Radka Brzózki, który z kolei pierwszy raz z preselekcjami zetknął się w 2008 gdy dzielił scenę z Katarzyną Sowińską. W 2011 roku finał prezentowali Odeta Moro i Krzysztof „K.A.S.A.” Kasowski. Co ciekawe, czworo prezenterów spełniało się później w roli podawaczy punktów w finale. Brzózka, Rosiak i Moro pełnili tę rolę w latach, w których prowadzili selekcje, a Paulina Chylewska w 2014 roku.

Krajowe Eliminacje: Kolejny utwór!

Dziś na YouTube pojawił się utwór „Why does it hurt” Lidii Kopanii, z którym wystąpi w Krajowych Eliminacjach 2022.

🇱🇹 Pabandom is Naujo: Rogata baba w bieli!

Dziś nagrano ostatni ćwierćfinał litewski i znamy już kolejność startową oraz wiemy, jak ubrani będą uczestnicy. Stawkę otworzy faworyt – Gebrasy z „Into your arms”. Wokalista stawia tym razem na czarny strój. Mėnulio fazė wykona „Give me a sign” w stroju podobnym do tego z klipu. Trzecia będzie Lolita Zero, którą tym razem ujrzymy w bieli – będzie miała garnitur i jasny makijaż, a także jej charakterystyczne rogi pomalowano na ten kolor. Towarzyszą tancerze w srebrnych strojach. Gytis Ivanauskas (aktor wcielający się w rolę rogatej diwy) opowiada, że „Not your mother” to piosenka o uwolnieniu się od wszystkich demonów i poddaniu się zabawie. Chociaż „baby z rogami” można się bać, ona sama przesyła widzom pozytywny przekaz. Monika Liu stawia na elegancką kreację, a Ruta Loop zaskoczyła wszystkich nowym wizerunkiem – niektórzy nie mogli jej rozpoznać. Co ciekawe, wokalistka po raz pierwszy wystąpiła w długich włosach. Z nagrania była zadowolona, ale ma nadzieję, że przejdzie dalej by móc ulepszyć występ. Z kolei zespół Baso Pegaso uznał po występie, że jest zadowolony, bo przecież zawsze mogło być gorzej. Wokalista grupy zrobi na scenie szpagat. Poza Lolitą i Rutą na biel stawia też Vilija Mataciunaite, z kolei Vasha wystąpi w białym kostiumie ze skórzanymi elementami. Geleibra zdecydowała się na występ oparty na bieli, czerni i błękicie. Trzeci ćwierćfinał obejrzymy w sobotę o 20:00 czasu polskiego.

🇸🇮 EMA 2022: Kiedy fragmenty piosenek?

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami selekcje EMA poprowadzą Melani Mekicar i Bojan Cvjetićanin. W czwartek i piątek telewizja RTVSLO prezentować będzie 30-sekundowe fragmenty utworów z półfinałów. Znajdziemy je na Facebooku EMA po 19:30. W pierwszej grupie wystąpią m.in. David Amaro, Le Serpentine, Jonatan Haller czy Zala Smolnikar, a w drugim Klara Jazbec, Verdan Ljubenko, BQL czy Hauptman. W każdym półfinale ośmiu wykonawców doświadczonych rywalizować będzie z dwoma zwycięzcami EMA Fresh o sześć miejsc w finale. Sam finał odbędzie się 19 lutego. RTV SLO opublikowała również studyjne wersje piosenek finalistów EMA Fres, tym samym w końcu możemy usłyszeć jak brzmią w ostatecznym wariancie takie piosenki jak „Jesus Style” Jona Vitezicia, „Svoje srece krojac” Jaki Hlisa czy „All in” duetu LUMA. Wszystko dostępne na Instagramie. Czternastu finalistów eliminacji dla debiutantów zmierzy się w walce o cztery miejsca w półfinałach EMA 2022. Ich zmagania obserwować będziemy mogli 28 stycznia, a jedną z prowadzących będzie Eva Boto, reprezentantka Słowenii z 2012 roku.

Eurowizja • Selekcja – Irlandia, Łotwa, Estonia, Finlandia, Hiszpania

Czwartą finalistką selekcji irlandzkich 🇮🇪 jest Brooke z piosenką „That’s rich”. Do ogłoszenia pełnej stawki pozostały nam jeszcze dwa nazwiska – poznamy je w czwartek i piątek. Co jeszcze nowego? Selekcje na Łotwie 🇱🇻 poprowadzą Ketija Senberga oraz Lauris Reiniks, który reprezentował swój kraj na Eurowizji 2003 w ramach trio F.L.Y. Poznaliśmy też kolejność startową półfinałów Eesti Laul 🇪🇪. Pierwszą grupę otworzy Elysa, a zamknie Ott Lepland (ESC 2012), z kolei druga zacznie się od Jyrise, a zakończy na Anne Sahlene (ESC 2002). Stig Rasta (ESC 2015) zaśpiewa w pierwszym półfinale jako szósty, a Elina Nechayeva (ESC 2018) jako przedostatnia. Z kolei Evelin Samuel (ESC 199) dostała w drugim półfinale czwartą pozycję startową. Wczoraj późnym wieczorem poznaliśmy kolejny utwór fiński 🇫🇮 – „Thank God I’m an AtheistOlivery. Dziś premiera „Elama kanaa mua” Tommi’ego Lantinena. Telewizja hiszpańska 🇪🇸 przedstawiła już system głosowania w półfinale i finałach Benidorm Fest. Najpierw piosenki oceniać będą jurorzy przyznając w półfinale punkty od 4 do 12 (bez 9 i 11) – łącznie takich rankingów będzie pięć co da 260 punktów. Tyle samo przyznają widzowie, ale w dwóch grupach – jako televoting i jako komisja reprezentująca publiczność (Muestra demoscopica). Obie grupy mają do rozdzielenia sztywne noty 10, 12, 15, 18, 20, 25 i 30 punktów. W finale pojawią się dodatkowe noty – jurorzy będą przyznawać też 2 punkty, a grupy widzów 5 punktów.

Źródło: Biuro Reklamy TVP, Wikipedia, LRT, RTV SLO, Evrovizija.si, RTE, Eurovoix, ESCplus.es, YLE, fot.: J.Stacevičiaus/LRT nuotr.

%d blogerów lubi to: