Eurowizja: Ronela Hajati jedzie do Turynu z Albanii! • Znamy półfinalistów na Malcie • Ile kosztuje Benidorm Fest i kto jeszcze zaśpiewa na Sylwestrze Marzeń TVP2?

To była niesamowicie wyrównana walka! Jurorzy w Albanii 🇦🇱 zdecydowali, że do Turynu jedzie Ronela Hajati, 32-letnia wokalistka, kompozytorka i tancerka z Tirany, córka znanego dziennikarza, który w latach 80. był dyrektorem telewizji RTSH. W superfinale Festivali i Kenges zajęła 1. miejsce za utwór „Sekret”, który wykonała po albańsku, ale z krótkimi angielskimi wstawkami. Drugie miejsce zgarnął jej główny rywal – Alban Ramosaj z „Theje”. Na trzecim miejscu znaleźli się Eldis oraz Rezarta Smaja – jurorzy uznali, że wspólnie zasłużyli na najniższe miejsce podium. Zwycięski utwór „Sekret” napisany został przez Marko Polo i samą Ronelę, a w Pałacu Kongresu wokalistka wykonała go w towarzystwie ok. 20 tancerzy, co na Eurowizji nie bedzie oczywiście możliwe. Sam utwór musi też przejść parę zmian, gdyż aktualnie nie spełnia wymogów regulaminowych co do czasu trwania. Ronela była jedną z dwóch faworytów preselekcji, a o tym, że może wygrać mówiło się już na długo przed premierą utworu. Jest w kraju bardzo popularna, nie tylko ze względu na hity jakie wydała, ale też ceniona za swój wizerunek i pewność siebie. Co ciekawe, bardzo dba też o swoje życie prywatne, nie mówiąc za wiele mediom. Wiemy, że przez trzy lata była w związku z piosenkarzem Young Zerką, jednak para rozstała się w 2018 roku. Aktualnie Ronela mieszka ze swoją matką w Tiranie.

Szybka droga do sławy

Ronela już jako dziecko uczestniczyła w wielu muzycznych i tanecznych konkursach, bardzo wcześnie zadebiutowała też podczas Top Fest czy Kenga Magjike. W 2013 wydała utwór „Mala Gata„, który rozsławił ją w albańskojęzycznych krajach. W tym samym roku wystąpiła podczas Kenga Magjike, gdzie zdobyła nagrodę internautów. Później jej kariera zaczęła się rozwijać, a kolejne utwory trafiały na wysokie miejsca list przebojów w Albanii. W 2018 roku wróciła do Kenga Magjike zajmując 4.miejsce. We wrześniu 2019 pierwszy raz dotarła ze swoją muzyką na szczyt listy singli – stało się to dzięki „MVP„. W 2020 roku drużyna piłkarska KF Tirana poprosiła ją o wykonanie hymnu „Bardh’ e blu„. Swój debiutancki album wydała w 2021 roku, a single go promujące stały się hitami w Albanii i albańskojęzycznej części Czarnogóry. Co ciekawe, Ronela śpiewa nie tylko po albańsku i angielsku, ale też po francusku, hiszpańsku i włosku. Jak twierdzi, hiszpańskiego nauczyła się z telenowel. W wywiadzie dla Wiwibloggs powiedziała, że nie chce tłumaczyć „Sekret” na angielski bo taka całkowita zmiana języka nie wchodzi w grę, ale planuje dodać pojedyncze wstawki w tym języku. Być może w takiej ilości, jak to zrobiła podczas finału FiK.

🇲🇹 Oto półfinaliści na Malcie!

Telewizja maltańska 🇲🇹 ogłosiła wczoraj listę 22 półfinalistów selekcji narodowych, które powracają w tym formacie po czterech latach przerwy. TVM planuje zorganizować półfinał, z którego do finału wejdzie 16 najlepszych utworów, a decyzję podejmować będą widzowie razem z komisją ekspertów. W stawce znalazły się m.in. Nicole Azzopardi z „Into the fire”, reprezentantka Malty na Eurowizji Junior 2010, gdzie za utwór „Knock Knock! … Boom! Boom!” zajęła przedostatnie miejsce oraz Francesca Sciberras, śpiewająca dla Malty na JESC 2009 wraz z Mikaelą (ich „Double Trouble” zajęło 8. miejsce). Konkurencję dla młodych wokalistek stanowić będą byli reprezentanci na dorosłej Eurowizji – Richard Micallef (ESC 2014 w ramach formacji Firelight) i Jessica Muscat (reprezentantka San Marino 🇸🇲 na ESC 2018), a także m.in. Nicole Hammett (uczestniczka „Mam Talent” i „X Factor”), Janice Mangion (2. miejsce w finale selekcji 2017 za „Kewkba”), grupa Baklava (selekcje 2010-2011) razem z Nicole, Sarah Bonnici (3. miejsce w selekcjach do JESC 2009), Norbert Bondin („X Factor” i brytyjskie „All Together Now”), Miriana Conte (11. miejsce w selekcjach 2018), Raquel Galdes Briffa (9. miejsce w finale selekcji 2016), Aidan Cassar (4. miejsce w selekcjach 2018) czy uczestnicy różnych edycji maltańskiego „X Factora” – Denise Mercieca, Matt Blxck, Derrick Schembri, Jade Vella i Mark Anthony Bartolo. Znane nazwiska także wśród autorów i kompozytorów, np. Cyprian Cassar, Gerard James Borg, Phillip Vella, Emil Calleja Bayliss czy Ylva Persson 🇸🇪. Co ciekawe, Aidan Cassar, chociaż śpiewać będzie tylko jeden utwór, napisał ich aż pięć. Terminarz selekcji oraz data publikacji piosenek pozostają na razie nieznane. Pełna lista wykonawców wraz z tytułami i autorami dostępna TUTAJ.

Co nowego w Hiszpanii i Monako?

30 grudnia władze Walencji 🇪🇸 i telewizji RTVE podpisać mają kontrakt, w ramach którego region przeznaczy aż 986 tys. euro na organizację pierwszej edycji Benidorm Fest. W zamian za to nadawca hiszpański ma promować wydarzenie i całe Benidorm pod kątem turystycznym, a być może też organizować preselekcje w tym mieście przez kolejne lata. Łączny budżet festiwalu ma wynieść ponad 3 miliony euro, z czego ponad 260 tys. euro przeznaczone będą na oświetlenie, 165 tys. na konstrukcję trybun, 124 tys. na ekran LED, 89,5 tys. na elementy sceny, a np. 21 tys. na shuttle busy, które posłużą jako transport dla uczestników. Przypomnę, że w styczniowym Benidorm Fest wystartuje 14 kandydatów spośród ponad 880 zgłoszonych, a show składać ma się z dwóch półfinałów i finału. O wynikach decydować będą widzowie oraz jurorzy w stosunku głosów 50/50, przy czym komisje będą dwie – narodowa (60%) i międzynarodowa (40%). Tymczasem pojawiły się kolejne wiadomości na temat nowej telewizji Monte-Carlo Riviera w Monako 🇲🇨. Stacja ma rozpocząć nadawanie we wrześniu 2022 roku, a do grudnia 2022 musi uzyskać status aktywnego członka EBU by móc uczestniczyć w Konkursie Piosenki Eurowizji 2023. Plany powrotu Monako są bliskie realizacji, więc trzymamy kciuki!

🇵🇱 Sylwester Marzeń TVP2: Kto wystąpi?

Już jutro „Sylwester Marzeń z Dwójką”, a w stolicy Tatr są już wykonawcy, którzy wystąpią dla widzów, m.in. Daria, Kuba Szmajkowski czy Senhit. Telewizja Polska ogłosiła wczoraj, że gwiazdą zagraniczną będzie Jason Derulo 🇺🇸, słynny amerykański piosenkarz, kompozytor i tancerz. Eurowizyjnych powiązań nie ma wiele, ale kiedyś przygotował utwór razem z Irą Losco (dwukrotną reprezentantką Malty 🇲🇹). W Zakopanem zaśpiewają też m.in. Maja Hyży i Stanisław Karpiel-Bułecka, finaliści Krajowych Eliminacji 2018. Poza nimi także Roksana Węgiel (JESC 2018), Rafał Brzozowski (ESC 2021), Senhit (San Marino 2011, 2020-2021 🇸🇲), Thomas Anders (selekcje niemieckie 2006 🇩🇪), Julio Iglesias Junior (syn Julio Iglesiasa, który reprezentował Hiszpanię na ESC 1970 🇪🇸) czy Francesco Monte 🇮🇹, włoski piosenkarz i model, którego znamy już z „Wakacyjnej Trasy Dwójki”. Mówi się, że „Sylwester Marzeń” ma być swoistym testem dla dwóch kandydatów do tytułu reprezentanta Polski na Eurowizji 2022 – Darii i Kuby Szmajkowskiego. Zapewne wokaliści zaśpiewają utwory, które zgłosili do wewnętrznych preselekcji. Wyniki głosowania jurorów w Krajowych Eliminacjach 2022 poznamy 15 stycznia, bo wtedy TVP ma podać nazwisko nowego przedstawiciela naszego kraju w międzynarodowym konkursie. Wśród innych kandydatów są także Unmute, Wojtek Bałwako czy Oscar Jensen, a mówi się też o Krystianie Ochmanie, Karolinie Stanisławczyk czy Lidii Kopanii (ESC 2009).

źródło: TVM, Wikipedia, YouTube, ESCplus, Eurovoix, TVP, inf. własne, fot.: RTSH

%d blogerów lubi to: