Rusza Festivali i Këngës w Albanii! Kim są faworyci? • X Factor Israel: Znamy finalistów! Co dalej? • Kim jest Daria i czy pojedzie na Eurowizję?

Dziś o 21:00 startuje 60. edycja Festivali i Kenges 🇦🇱, słynnego albańskiego festiwalu od lat połączonego z preselekcjami tego kraju do Eurowizji. Dziś wszyscy uczestnicy po raz pierwszy zaprezentują się widzom w Pałacu Kongresu i przed telewizorami na żywo śpiewając utwory przygotowane na Eurowizję w Turynie. W tym roku kierownictwo artystyczne festiwalu powierzono piosenkarzowi i autorowi tekstów Eltonowi Dedzie, którzy przy organizacji FiK pracuje z Redi’m Treni (koncepcja artystyczna) i Albi Cifligu (scenografia). Dyrektorem artystycznym jest zastępca dyrektora RTSH – Martin Leka. Show poprowadzi Adrit Gjebrea, ojciec Anny, która reprezentowała Albanię na Eurowizji Junior. Wspomagać go będą Jonida Maliqi (ESC 2019) oraz Xhemi Shehu, Isli Islami i Kelvi Kadilli. Wszystkim uczestnikom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna RTSH. W tym roku uczestników podzielono na dwie grupy – doświadczonych i debiutantów, jednak rywalizują oni o jedno – Grand Prix i reprezentowanie kraju we Włoszech. Wśród uczestników m.in. faworyci czyli Alban Ramosaj (fot.) i Ronela Hajati. On ma 25 lat, pochodzi z holenderskiego miasta Ede 🇳🇱. W 2012 roku wystartował w albańskim „X Factor”, a rok później w „The Voice”. W 2021 roku wygrał Kenga Magjike i ten wyczyn dał mu sławę wśród Albańczyków. Chociaż urodził się w Holandii, jego rodzice pochodzą z Kosowa 🇽🇰, a on sam wychował się w Tiranie. Ronela ma 32 lata, pochodzi ze stolicy Albanii, a na koncie ma już wiele sukcesów i udziałów m.in. w Top Fest czy Kenga Magjike. Od 2006 roku regularnie wydaje single, a wiele z nich stało się w kraju hitami. Podczas FiK 60 Alban wykona balladę „Theje” do której sam napisał tekst. Ronela podobnie zrobiła ze swoim „Sekret”. Co ciekawe, oba utwory podpisuje kompozytor Marko Polo.

🇦🇱 FiK60: Kto jeszcze wystąpi?

Poza Albanem i Ronelą wystąpi jeszcze 18 wykonawców, chociaż nie od dziś mówi się, że walka rozegra się między tą dwójką. W stawce są m.in. bracia Prifti (Endri i Stefi) z Korczy (wielokrotnie startowali m.in. w FiK), Evi Reci (była jurorką FiK w 2014 roku, a także finalistką festiwalu w 2020, ma nie tylko albańskie, ale też greckie i włoskie korzenie), 37-letni Kastro Zizo (wokalista, aktor, prezenter, a w 2016 także uczestnik „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” gdzie wcielił się m.in. w rolę Conchity Wurst), weteranka Festivali i Kenges Rezarta Smaja (w FiK 55 jej wspólna piosenka zaśpiewana z Luizem Ejlli była faworytem wielu fanów), Gjergj Kacinari, Janex, Mirud czy Urban Band. W grupie debiutantów mamy uczestnika Kenga Magjike 2021 Eldisa Arrnjeti’ego, Olimpię Smajlaj czy Xhuli Pjetraj. Według portalu zeri.info w tym roku wszyscy uczestnicy startujący pierwszej i drugiej nocy wezmą udział także w finale, więc po drodze ma nie być żadnych eliminacji. W ramach 60. edycji Festivali i Kenges jury albańskie wybierać będzie osiemnastego już reprezentanta kraju na eurowizji. Nadal największym sukcesem jest 5. miejsce w finale zdobyte przez Ronę Nishliu. Do tej pory Albania dziesięć razy brała udział w finale (siedem razy odpadła), a najczęściej zajmuje miejsca 16-17., co zdarzyło się do tej pory już sześć razy. W 2021 Anxhela Peristeri weszła do finału, jednak zajęła tam 21. miejsce, co jest najsłabszym finałowym rezultatem telewizji RTSH.

Festivali i Kenges rusza o 21:00 na RTSH1 i w Internecie TUTAJ.

🇮🇱 Oto szesnastu uczestników X Factora w Izraelu

Telewizja Reshet 13 w emisji „X Factor Israel” dotarła już do momentu, w którym znamy szesnastu finalistów programu. W grupie dziewcząt (opiekunem jest Aviv Geffen) znalazły się Inbal Bibi (startowała już w 1. edycji), Sapir Saban (wygrała „The Voice”), Anna Stefani i Gai’da Abu Awad. Wśród chłopców (opiekunem jest Netta) mamy Michaela Ben Davida, Eli Huli’ego (finalistę The Voice 4), Shachara Adawi’ego i Elishę Nachmiasa. Mesika i Margol otrzymali grupę w której są zespoły i osoby powyżej 25 roku życia. Czwórkę graczy stanowią Linet (Kdam 1993), Adi Cohen w duecie z Liron Lev (razem wystąpili też w Kokhav Nolad), Tarante Groove Machine oraz duet Shiran & Ron. Ostatnia grupa to „Teens” Dankera – są tam Agam Abuhatzira, Lia Navipur, Shahar Admoni i Ilay Elmakais. Teraz przed nimi koncerty na żywo i kolejne eliminacje aż dotrą do momentu, w którym ostatecznie powalczą o reprezentowanie Izraela w Turynie. Telewizja KAN wraz z Reshet 13 planuje też organizację specjalnego koncertu z piosenkami przygotowanymi na Eurowizję. Spośród wszystkich zgłoszeń od kompozytorów z całego świata wybrano już osiem potencjalnych hitów, które będą przypisane do finalistów. Kolejny odcinek „X Factora” planowany jest 30 grudnia o 21:30. W poprzedniej edycji uczestników było mniej, bo jedynie trzynastu. Koncerty odbywały się dwa razy w tygodniu (środa i sobota) przez dwa pierwsze tygodnie, a w każdym odcinku odpadały po dwie osoby. Do trzeciego tygodnia przechodziło tylko pięć osób. Zdaje się więc, że po niekończącej się serii castingowej, czwarta edycja „X Factora” w końcu nabierze emocjonującego tempa.

[AKTUALIZACJA] Po wczorajszym odcinku z gry odpadli Agam Abuchatzeira oraz Elisha Nahmias.

🇵🇱 Eurowizja 2022: Daria reprezentantką Polski z utworem „Paranoia”?

Zbliża się moment, w którym poznamy reprezentanta Polski na Eurowizję 2022. Kandydatów i faworytów mamy kilku, a jednym z najczęściej pojawiających się w mediach (w tym kontekście) jest Daria Diana Marx Macinkowska, znana po prostu jako Daria. O tym, że ma jechać do Turynu, niektóre media mówiły jeszcze zanim Telewizja Polska zamknęła zgłoszenia do otwartego konkursu. Zarówno portale plotkarskie jak i fani nie dają od tego czasu Darii spokoju dopytując o Eurowizję, a ona konsekwentnie powtarza, że niewiele na ten temat wie, bo wszystkim zajmuje się jej wytwórnia. Wokalistka urodziła się w 1995 roku w Mikołowie, a w wieku 18 lat wyjechała do Londynu 🇬🇧 na pięcioletnie studia w London College of Music. W 2019 roku wzięła udział w 10. edycji „The Voice of Poland”. Podczas przesłuchań w ciemno zaśpiewała „Lay me down” i odwróciła wszystkie fotele, wybierając ostatecznie Margaret jako swoją trenerkę. Przygoda z programem bardzo szybko się skończyła – wokalistka została pokonana przez Sonię Hornatkiewicz w bitwach. Kończąc z „The Voice” podpisała kontrakt z niemiecką wytwórnią Pelican Songs 🇩🇪, dzięki której w kwietniu 2020 wydała singiel „Leave a Sign„. Rok później pojawił się „Love Blind„, który podbił polskie listy przebojów i notowany był też na iTunes m.in. w Belgii 🇧🇪, Brazylii 🇧🇷 czy Norwegii 🇳🇴. Trzecim singlem jest „Paranoia”, która dotarła do 1. miejsca AirPlay i drugiego AirPlay Nowości, podbiła też listy przebojów RMF czy Eska. To właśnie o tym utworze najczęściej mówi się w temacie Eurowizji. Piosenkę podpisuje nie tylko Daria, ale też kanadyjski wokalista i muzyk Devin Townsend 🇨🇦 , Kevin Zuber i Maciej Puchalski. Czy ten utwór wybrzmi w Turynie w barwach Polski i czy faktycznie to Darię wybrano w preselekcjach wewnętrznych? Dowiemy się już niedługo! Warto dodać, że w ostatnim duelu na Instagramie piosenka „Paranoia” o włos pokonała „Lovesick” Kuby Szmajkowskiego zdobywając 50,1% głosów.

Źródło: RTSH, Wikipedia, Reshet 13, inf. własne, fot.: A. Ramosaj

2 komentarze

  1. Warto wspomnieć też o innych osobach, które zgłosiły swój utwór do TVP, bo umyka to niekiedy mediom zajmującymi się tematem Eurowizji, oczywiście Daria jest wymieniania wśród chętnych do reprezentowania Polski na Eurowizji, ale też swój utwór zgłosił Kuba Szajkowski a też Krystian Ochman z utworem Gdzie Iść, jest wymieniany przez fanów Eurowizji, jako ewentualny reprezentant naszego kraju a przez dziennik eurowizyjny jest ta informacja pomijana. Trzymam kciuki za Krystiana, jestem zdania, że jego utwór ma największe szanse na stworzenie show i interakcje z widzami a piosenka Darii jest w mojej ocenie kolejnym popwo-radiowym kilkutygodniowym zaplanowanym produktem, którym ma trafić na radiowe top listy nie utworem, który na szanse się wyróżnić na Eurowizji.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: