Kuba Szmajkowski z „Lovesick” na Eurowizji 2022? Posłuchaj utworu · Kto wystąpi w półfinale selekcji Rumunii? · Znamy terminarz Festival da Cancao

Zgodnie z planem telewizja rumuńska 🇷🇴 zaprezentowała dziś listę 45 wykonawców, którzy przeszli do pierwszej części półfinału. Wśród kandydatów są dwa eurowizyjne powrotyCezar, który reprezentował już ten kraj w 2013 z piosenką „It’s my life” oraz Ciro de Luca – portugalsko-rumuński wokalista wchodzący w skład Todomondo podczas Eurowizji 2007. O wyjazd do Turynu powalczą też m.in. Aldo Blaga (10. miejsce w finale selekcji 2019), uczestniczka „SuperStar Romania” Alina Amon, Ayona Iordanescu (10. miejsce w półfinale selekcji 2018), uczestnik „The Voice” Bogdan Dumitraş, Dan Helciug (uczestnik selekcji 2011 i 2018), znana z „Mam Talent” Eugenia Nicolae, laureatka 5. miejsca w finale selekcji 2019 Letiţia Moisescu, startująca w dziecięcej kategorii festiwalu „New Wave” i programie „Next Star” Oana Tabultoc, półfinalista selekcji 2018 Romeo Zaharia czy wokalista i fan Eurowizji Stelian. Istotnym nazwiskiem w grze ma być Dora Gaitanovici, popularna wokalistka z „The Voice” i festiwalu „Cerbul de Aur”, która w 2020 roku była gościem specjalnym selekcji, gdzie wykonała mini-recital. Teraz czekamy do lutego, bo 5 lutego ruszy głosowanie internetowe, które ma wyłonić zwycięzców pierwszej części półfinału. Spośród 45 wykonawców do drugiej części (tj. koncertu na żywo) przejdzie już tylko najlepsza dwudziestka.

Co nowego w Portugalii, Słowenii i Izraelu?

Kolejne terminy do zapamiętania. Telewizja portugalska RTP 🇵🇹 przedstawiła daty selekcji Festival da Cancao 2022. Wszystko zacznie się dość późno, bo 5 marca odbędzie się pierwszy półfinał. Drugi obejrzymy dwa dni później, a finał zaplanowano na 12 marca, czyli wtedy gdy reprezentanta wybierać będą Szwedzi. Nadawca z Lizbony zdecydował nie tylko o przesunięciu konkursu z lutego na marzec, ale też na skumulowaniu wszystkich trzech części w jeden tydzień. Na razie nie wiemy kiedy RTP planuje ogłosić wykonawców oraz opublikować ich utwory. Tymczasem w Słowenii 🇸🇮 znamy kolejnego finalistę EMA Fres. Środowy pojedynek wygrała Anja Vodosek. Do kompletu brakuje nam już tylko dwóch uczestników. W Izraelu 🇮🇱 trwa „X Factor” i aktualnie kompletowane są grupy dla mentorów. Netta (ESC 2019) czuwać będzie nad czterema wokalistami z kategorii „Boys”. Aktualnie znamy już po czterech kandydatów z trzech grup, brakuje nam jeszcze jednej i będziemy mieć wtedy łącznie szesnastu uczestników, którzy wejdą do kolejnego etapu programu.

🇵🇱 Kuba Szmajkowski z „Lovesick” na Eurowizję 2022?

Coraz bliżej do Świąt, po Bożym Narodzeniu emocje związane z Festivali i Kenges w Albanii, a 31 grudnia TVP2 zaprasza na „Sylwester Marzeń” podczas którego najpewniej poznamy nazwisko nowego reprezentanta Polski na Eurowizji. Fani się niecierpliwią, a domysły tworzą się same. Oczywiście główną podejrzaną jest nadal Daria i jej przebój radiowy „Paranoia”, chociaż wokalistka utrzymuje, że nic na ten temat nie wie i męczą ją ciągłe pytania fanów w tej sprawie. Podkreśla jednak, że bardzo zależy jej na udziale w Eurowizji, a taki cel stawia sobie też jej wytwórnia. Innym kandydatem miał być Krystian Ochman, który w jednym z wywiadów powiedział nawet z jaką piosenką najchętniej by tam wystąpił by…dzień później uznać w wywiadzie dla Eska.pl, że konkurs to nie jest jego bajka. Poza spekulacjami dotyczącymi Zenka Martyniuka, Roksany Węgiel czy Sylwii Grzeszczak istotnym graczem w tegorocznych selekcjach jest Kuba Szmajkowski, młody wokalista kojarzony wcześniej z formacji 4Dreamers (Interval Act Ceremonii Otwarcia JESC 2019), który rozpoczyna solową karierę od singla „Nieskończone” napisanego przez szwedzkich twórców. Piosenkarz, który określa się jako fan Eurowizji, potwierdził, że zgłosił utwór do TVP, a podczas niedawnej konferencji dot. Sylwestra 2021 wplótł tę piosenkę w medley podczas występu, dzięki czemu wiemy, jak brzmi jego eurowizyjne „Lovesick”. Zarówno Szmajkowski jak i Daria bardzo często pojawiają się ostatnio w TVP. Kuba występował podczas „Wakacyjnej Trasy Dwójki”, jest też widoczny w „Jaka to melodia”, a 31 grudnia zaśpiewa dla widzów TVP2 w Tatrach. Jak przyznał w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym, nowa piosenka, chociaż angielskojęzyczna, jest polskiej produkcji, a Szwedzi mieli w niej tylko niewielki udział. Pełną wersję piosenki „Lovesick” pojawi się jeszcze w tym roku.

🇸🇪 Z Archiwum MF (14): Ann Winsborn i nie tylko

Czy ktoś jeszcze pamięta tą uroczą blondynkę oraz jej radiowe przeboje z lat 2005-2006? Jeśli nie to wpiszcie w wyszukiwarkę tytuły „Je n’ai pas compris” oraz „Everything I Do”, które do dziś lecą w polskich radiach. Ann bardzo często gościła również w Polsce podczas tras wakacyjnych takich jak „Hity na Czasie”. Nakładem wytwórni należącej do Bobbiego Ljunggrena i jego żony ukazał się album „Pink-Collar-Crime”, z którego pochodzi inny znany u nas hit „La La Love On My Mind”. Utwór został zgłoszony do MF 2005, lecz jury uznało, że jest zbyt słaby… W tym roku Ann wzięła udział w eliminacjach P4 Nasta, którego zwycięzca (lub inny kandydat upatrzony przez MF) dostawał kiedyś dziką kartę uprawniającą do startu w MF, lecz odpadła w jednym z wczesnych etapów.

Inne utwory z ESC, preselekcji lub takie, które po prostu zostały wydane, a zostały odrzucone z Melodifestivalen:

 • 🇱🇹 Little by Little (Litwa 2005)
 • 🇱🇻 Wolves of the Sea (Łotwa 2008)
 • 🇫🇮 Lose Control (Finlandia 2009)
 • 🇩🇰 In a Moment Like This (Dania 2010)
 • 🇮🇪 Heartbeat (Irlandia 2014)
 • 🇩🇰 Higher Ground (Dania 2018)
 • 🇬🇧 Bigger Than Us (UK 2019)
 • 🇩🇰 Someday (Hera Bjork – DMGP 2009)
 • 🇸🇮 Run (Eva Boto – EMA 2012)
 • 🇩🇰 Mi Amore (Tina/Rene – DMGP 2015)
 • 🇮🇪 Break Me Up (Erika Selin – Eurosong 2015)
 • 🇷🇺 Flyer (Sergey Lazarev – preselekcje rosyjskie 2008)
 • 🇵🇱 Devil in Disguise (Clodie – zgłoszenie do KE)

Źródło: TVR, YouTube, RTP, RTV SLO, Wikipedia, TVP, inf. własne; cykl o MF: Dawid Oczkowski, fot.: K. Szmajkowski (archiwum)

2 komentarze

 1. Przyznam, że widocznie jestem w mniejszość, w której uważam, że utwór Darii zniknie w tłumie podobnych popowo-radiowych utworów, który po kilku tygodniach zniknę z większości stacji, bardziej zapamiętałem jej teledysk niż sam utwór. Natomiast utwór Krystiana Ochmana Gdzie iść ma szansę na stworzenie na świetnego widowiska na Eurowizji i zaangażować też publiczność, która jest ważnym elementem i również współdecyduje o tym, kto wygrywa. Wiec życzę Krystianowi, aby TVP wybrała go jako reprezentanta, bo na to zasługuje.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: