Zmiany w Chorwacji! Kto poprowadzi delegację? • „Lied fur Turin” w Niemczech • Kazachstan i Kosowo bez szans na debiut w ESC? • Trwa sprzedaż biletów na Eurowizję Junior

Zaskakujące wieści z Chorwacji 🇭🇷. Wczoraj dziennik „Slobodna Dalmacija” opublikował wywiad z Ursulą Tolj dotyczący przygotowań do preselekcji Dora 2022. Szefowa delegacji zdradziła, że lista finalistów (wraz z czterema wykonawcami w rezerwie) ma być opublikowana w okolicach 1 grudnia, a HRT na razie nie wie jeszcze kto będzie w jury, bo z jednej strony telewizja chorwacka chciałaby w komisji selekcyjnej umieścić znanych kompozytorów, ale z drugiej strony chce by zgłosili swoje piosenki do konkursu. Przyznała też, że działała w temacie zaproszenia do Opatiji grupę Maneskin, zwycięzców Eurowizji 2021, ale z powodu wielkiej europejskiej trasy koncertowej Włochów nie ma możliwości, by wystąpili podczas finału preselekcji. Zdawałoby się, że Ursula ma wszystko pod kontrolą i czeka na możliwość ogłoszenia finalistów, ale dziś media chorwackie poinformowały, że…została zwolniona z funkcji szefowej delegacji i dyrektora Dory 2022. Według „Jutarnjeg Lista” o tej zmianie mówiło się w HRT już od paru miesięcy, a powodem decyzji zarządu nie był brak awansu do finału Albiny w Rotterdamie. Ponoć problemem było zignorowanie głównej kostiumografki HRT – Natasy Svekler i zastąpienie jej projektantem Jurajem Zigmanem, który miał być odpowiedzialny za strój Albiny w Holandii. Dodatkowo HRT nie spodobały się dodatkowe koszty związane z działaniem delegacji chorwackiej na ESC 2021 poza oficjalnym harmonogramem zajęć (m.in. zamawianie posiłków na mieście a nie w hotelu czy zakup kombinezonów dla tancerzy Albiny na Ceremonię Otwarcia ESC). Głównym powodem zwolnienia Tolj ma być jednak ogłoszenie naboru do Dory 2022 już pod koniec października i bez pozwolenia ze strony HRT. Portal Eurosong.hr zastanawia się jednak w jaki sposób stało się to problemem, skoro regulamin przed publikacją podpisuje członek zarządu stacji.

🇭🇷 Franka i Damir ponownie w preselekcjach?

Ursulę Tolj w roli szefa delegacji i dyrektora artystycznego Dory 2022 zastąpi Tomislav Stengl, który dowodził delegacją Chorwacji w Lizbonie (kraj reprezentowała wtedy Franka Batelić) oraz był dyrektorem Dory 2020, podczas której wygrał Damir Kedzo (fot.). Na ten moment nie do końca wiadomo czy w związku ze zmianami dojdzie do jakichkolwiek modyfikacji regulaminu preselekcji i samego konkursu. Slobodna Dalmacija informuje, że zarówno Batelić jak i Kedzo są gotowi ponownie wziąć udział w konkursie. Damir przyznał ostatnio, że jego marzeniem jest reprezentowanie Chorwacji we Włoszech, z kolei Franka sfotografowała się w studiu nagraniowym, a fani spekulują, że wokalistka, która przechodzi teraz kryzys w swoim małżeństwie z piłkarzem Vedranem Ćorlukiem, może przygotowywać utwór na Dorę 2022. Media chorwackie na razie nie skupiają się na szukaniu chętnych do preselekcji, ale odsunięcie Ursuli Tolj jest dziś jednym z głównych tematów portali. Sprawę skomentowała Albina, tegoroczna reprezentantka kraju. Na swoim Instagramie opublikowała zdjęcie z Tolj i podpisem „Nigdy nie zrozumiesz wartości czegoś, dopóki tego nie utracisz„. Ursula Tolj nie odpowiada na razie na pytania dziennikarzy w temacie konfliktu z HRT. Opublikowała jednak wczorajszy wywiad dla „Slobodnej Dalmaciji” z napisem „Było, minęło„.

Niemcy i Portugalia przed Eurowizją 2022

Niemcy 🇩🇪 wracają do preselekcji narodowych! „Lied fur Turin” składać się ma z pięciu utworów, które wybrane będą spośród nadesłanych zgłoszeń, a sam finał ma się odbyć w marcu – twierdzi radio Bayern3. Rozgłośnia radiowa ma być zaangażowana w tworzenie nowego finału narodowego, ale ARD zaprosiło do współpracy też szereg innych stacji, takich jak HR3, SR1 czy Antenne Brandenburg. Nie wiadomo na razie jaką rolę rozgłośnie mają pełnić podczas show. Publiczne selekcje ostatni raz zorganizowano w 2019 roku, a w finale rywalizowało siedmiu wykonawców. Decydowali widzowie, międzynarodowe jury oraz międzynarodowa komisja fanów Eurowizji. Wygrał duet S!sters z piosenką „Sister” zdobywając 30 punktów. Wokalistki, które nigdy nie były siostrami i już ze sobą nie współpracują, zanotowały 25. miejsce w finale ESC 2019 oraz haniebne zero punktów od widzów. Tymczasem już w czwartek telewizja portugalska RTP 🇵🇹 ogłosi nazwiska kompozytorów, którzy przygotują utwory na Festival da Cancao i którzy zdecydują, kto je wykona. Ogłoszenie nasąpi o 15:00. Łącznie o Turyn powalczy 20 utworów, z czego tylko cztery wskazano z otwartego konkursu. Pozostałe 16 piosenek przygotują wskazani przez RTP twórcy.

Jon Ola Sand o chórkach z taśmy i debiucie Kazachstanu

Jon Ola Sand w długim wywiadzie dla Eurovision Legends opowiedział o wielu kwestiach związanych z Eurowizją. Były supervisor EBU stwierdził, że rozumie niechęć do chórków z taśmy i zasady, którą wprowadzono w 2021 ale tłumaczy, że zmiana ma powody praktyczne i ekonomiczne, a także zwiększa jakość dźwięku oraz pozwala delegacjom skupić się na elementach wizualnych podczas występu. Opowiedział też, że praktycznie co roku prowadzone są rozmowy na temat zmiany formuły głosowania jurorów w Eurowizji, a regularnie przygotowywane są kalkulacje, symulacje i analizy. Pojawił się nawet pomysł, by to EBU formowało jurorów zasiadających w Genewie – miałaby to być komisja złożona z reprezentanta każdego startującego kraju. „Uważamy, że aktualny system jest najlepszym z możliwych (…) To dobrze, że odzwierciedla on gust poszczególnych nacji. Czy dziesięć, a może piętnastu osób w jury poprawiłoby sytuację – nie dostaliśmy dobrej odpowiedzi na ten temat” – uznał. Wypowiedział się także w sprawie potencjalnego debiutu Kazachstanu 🇰🇿, jednak ostudził emocje w tym temacie informując, że EBU nigdy nie prowadziło poważnych dyskusji na temat przyjęcia Khabar TV do grona uczestników dorosłego konkursu. Głównym powodem jest status nadawcy w EBU oraz spora różnica w strefach czasowych i istotne dysproporcje w działaniu telewizji publicznej w tym kraju. „Nie sądzę, by w kolejnych latach Kazachowie stali się częścią eurowizyjnej rodziny” – mówi Sand. Blisko Eurowizji nie będzie także Kosowo 🇽🇰 – telewizja RTK nie należy do EBU, chociaż współpracuje z Unią. Pełen zapis wywiadu dostępny jest TUTAJ.

🇫🇷 Pod sceną Eurowizji Junior będzie pusto?

Dziś o 11:00 ruszyła sprzedaż biletów na Eurowizję Junior 2021 w La Seine Musicale na obrzeżach Paryża. Na ten moment wyprzedane są już bilety na miejsca siedzące trybun 1 i 2, ale wciąż dostępne są pakiety GOLD oraz znaczna część miejsc stojących na płycie obiektu. Miejsca stojące są też najtańszą formą wejściówki – bilet kosztuje 39 euro, a w pakiecie rodzinnym (4 bilety) tylko 27,50 euro. Niezbyt dużą popularnością cieszy się próba jurorska, która ruszy na 23 godziny przed właściwym finałem. Aktualnie dostępna jest niemal cała płyta (miejsce stojące) i większość miejsc siedzących na trybunach, co oznacza, że Francuzi nie są zbyt zainteresowani udziałem w tym wydarzeniu. Bilety nadal dostępne są na stronie obiektu La Seine Musicale – TUTAJ. Eurowizja Junior 2021 odbędzie się 19 grudnia w Paryżu, a reprezentantką Polski 🇵🇱 jest Sara James z piosenką „Somebody”. Na razie uznawana jest za jedną z faworytek do zwycięstwa, a jeśli to się uda, nasz kraj po raz trzeci wygra Eurowizję Junior, tym samym zrówna się rekordem z Gruzją 🇬🇪. Konkurs będzie transmitowany 19 grudnia o 16:00 przez TVP1, TV Polonia oraz TVP ABC i potrwa ok. 2,5 godziny. Na razie nie wiemy kto będzie go dla polskich widzów komentował. Do tej pory robił to Artur Orzech, który nie pracuje już dla TVP.

Już tylko do 12 listopada czekamy na Twoje zgłoszenie do konkursu na identyfikację wizualną Dziennika Eurowizyjnego w sezonie Eurowizji Junior 2021! Do wygrania gadżety eurowizyjne! Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Źródło: Slobodna Dalmacija, Jutarnji List, Eurosong.hr, Instagram, Eurovoix, Bayern3, RTP, Wiwibloggs, Eurovision Legends, La Seine Musicale, TVP, fot.: @damirkedzo

%d blogerów lubi to: