[UPD!] Gospodarze mają już reprezentanta na Eurowizję Junior • Co zrobią Brytyjczycy? • Wkrótce rusza Eesti Laul • MTV EMA 2021: Maneskin wśród nominowanych

Aktualizacja: Telewizja francuska potwierdziła udział Enzo w Eurowizji Junior 2021 z utworem „Tic Tac”. Premiera odbyła się w piątek o północy.

11-letni Enzo Hilaire 🇫🇷 będzie reprezentantem Francji na Eurowizji Junior 2021 i zaśpiewa pod flagą gospodarzy 19 grudnia w Paryżu. Co prawda nie zostało to ogłoszone oficjalnie, ale nadawca francuski pokazał video z zakrytą twarzą wokalisty. Tajemnicy nie dało się jednak ukryć, bo fani szybko „namierzyli” Enzo po głosie oraz o faktach ze swojego życia, jakie przedstawiał w nagraniu. Enzo urodził się w 2009 roku i od trzeciego roku życia mieszka w Hong Kongu 🇭🇰. Francuzom dał się poznać w siódmym sezonie „The Voice Kids”, gdzie pojawił się by odwrócić dwa krzesła za wykonanie „Can’t hold us” Macklemore i Ryana Lewisa. Trafił do grupy Soprano, znanego rapera. W bitwach zaśpiewał „Empire State of Mind” pokonując dwie inne kandydatki, z kolei w półfinale zaprezentował „Lose Yourself” Eminema i trafił do finału. Pierwsza runda finału nie była dla niego szczęśliwa. Śpiewając „Uncover” Zary Larsson przytrafiła mu się eliminacja i nie wszedł do superfinałowej czwórki. Prywatnie wielki fan piłki nożnej, a muzycznie kocha rap, który odkrył dzięki bratu. Ciekawe, czy jego eurowizyjna piosenka utrzymana będzie w tym stylu? Enzo będzie piątym reprezentantem Francji na Eurowizji Junior i drugim chłopcem w tej roli. Pierwszym był Thomas Pontier w 2004 roku, który zajął 6. miejsce. Do tej pory Francuzi nigdy nie zajęli miejsca niższego niż to, które wywalczył Thomas. Hilaire jest jedenastym uczestnikiem Eurowizji Junior 2021 i piątym związanym z formatem „The Voice”.

🇬🇧 Eurowizja 2022: Kogo wybiorą Brytyjczycy?

Po tym jak EBU ogłosiła start Wielkiej Brytanii w Eurowizji 2022, telewizja BBC podała zasady wyboru reprezentanta. Ponownie wybór będzie wewnętrzny, ale tym razem przy współpracy z TaP Music, firmą, która prowadzi kariery takich znanych artystów jak Dua Lipa, Lana del Rey czy Ellie Goulding. Szef TaP Music uważa, że nie chce by Eurowizja kojarzyła się z czymś negatywnym w karierze artysty lub jednorazową przygodą. „Chcemy postrzegać to jako platformę do rozwoju kariery” – dodaje Ben Mawson jednocześnie sugerując, że raczej reprezentantem UK nie będzie nikt topowy, a raczej artysta, któremu Eurowizja ma pomóc. TaP Music zapewnia jednak, że wszystko jest możliwe. Czy do Turynu pojedzie ktoś, kto już pracuje z TaP Music? Lista takich wykonawców jest całkiem długa, a znajdziemy na niej m.in. Azure Ryder, Claudię Valentinę, Dermota Kennedy’ego, Grace Carter, Noah Cyrus, grupę Rat Boy czy James’a TW. Równie dobrze jednak na Eurowizji 2022 pojawić się może ktoś, kto dopiero trafi pod skrzydła tego managementu. Szczegóły mamy poznać dopiero na przełomie lutego i marca. Podczas dwóch ostatnich Eurowizji Wielka Brytania zajmowała ostatnie miejsca w finale, przy czym James Newman dokonał niemożliwego – nie dostał ani jednego punktu zarówno od widzów jak i jurorów, co stało się po raz pierwszy w aktualnym formacie głosowania.

🇪🇪 Eesti Laul: Wkrótce poznamy uczestników

Telewizja estońska zakończyła przyjmowanie zgłoszeń do „Eesti Laul 2022”. Zebrano 202 piosenki, z czego 84 są w języku narodowym, a pozostałe po angielsku, hiszpańsku, francusku, włosku czy nawet w wymyślonym języku. Co istotne, aż siedmiu byłych reprezentantów kraju wysłało swoje nowe propozycje. Teraz komisja wyłoni ok. 40 piosenek, które trafią do ćwierćfinałów. Co ważne, wybranych będzie tyle samo utworów po estońsku co w innych językach. Listę ćwierćfinalistów poznamy do 27 października, a same ćwierćfinały ruszą w listopadzie. Każda z rund będzie prezentacją 10 piosenek (w formie klipów) – widzowie w każdym odcinku wskażą trzy piosenki do półfinału, a jurorzy dwie. Łącznie w półfinale znajdzie się więc 20 propozycji. Półfinały odbędą się jednak dopiero po nowym roku. Nowy element „Eesti Laul” – wczesne ćwierćfinały – mają pomóc widzom dobrze zapoznać się z piosenkami przed kolejnymi rundami. Dzięki temu ich wybory w kolejnych etapach będą bardziej przemyślane i oparte też na popularności radiowej danego utworu. Estonia w ostatnich latach zaliczyła zarówno sukcesy jak miejsca w top10 ESC 2015 i 2018, ale też porażki jak ostatnie miejsce w półfinale 2016 roku czy szokująca eliminacja „Verony” w Kijowie.

Maneskin z szansą na nagrodę MTV EMA

Ogłoszono już nominacje do MTV Europe Music Awars, które odbędzie się 14 listopada w Budapeszcie 🇭🇺. W kategorii „Best Group” nominowany został Maneskin 🇮🇹, a zwycięzcy Eurowizji 2021 powalczą o statuetkę m.in. z Imagine Dragons, Jonas Brothers czy BTS. Kwartet z Rzymu ma też nominację w „Best Rock” oraz w „Best Italian Act”, gdzie rywalizuje też Madame znana z Sanremo 2021. Diogo Picarra z Festival da Cancao 🇵🇹 trafił do grupy nominowanych w „Best Portuguese Act”, z kolei uczestnik selekcji ukraińskich Max Barskih 🇺🇦 może wygrać nagrodę w „Best Russian Act” 🇷🇺. Aitana z „Operacion Triunfo” 🇪🇸 nominowana jest w „Best Spanish Act”, a Gjon’s Tears w grupie szwajcarskiej 🇨🇭. Nominację do „Best Polish Act” 🇵🇱 dostali w tym roku Margaret (uczestniczka polskich i szwedzkich preselekcji do Eurowizji), Sanah, Brodka, Daria Zawiałow i Krzysztof Zalewski. Głosowanie internetowe na nominowanych dostępne jest TUTAJ. Rok temu gala MTV EMA 2020 odbyła się w formie zdalnej, a wśród zwycięzców regionalnych byli Diodato (ESC 2020), Margaret, Zara Larsson czy Fernando Daniel.

Pokaż swój talent, bądź kreatywna/kreatywny i wygraj eurowizyjne gadżety! Weź udział w konkursie Dziennika Eurowizyjnego – szczegóły TUTAJ.

Źródło: Wikipedia, Instagram, Eurovoix, BBC, ETV, MTV, fot.: @enzo_chanteur

%d blogerów lubi to: